Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARDO TL600 pytanie o bęben -czy ta pralka to już historia?

01 Kwi 2008 11:54 2251 4
  • Poziom 9  
    Witam!
    Postanowiłem naprawić swoją starą pralkę ARDO TL600.
    W czasie rozbiórki okazało się że rozpadło się w płaszczu przeciwwagi mocowanie łożyska czynnego, potem okazało się że w bębnie jest "naderwany" wałek napędowy, a do tego wewnątrz bębna jest punktowy wgryz korozji (0,5cm2).
    Zdemontowałem z bębna uszkodzony wałek napędowy i okazało się że blacha bębna pod łepkami 2 nitów jest nieznacznie ponadrywana (może przyczyną tego był mój niefachowy siłowy demontaż). Ponieważ w międzyczasie kupiłem nowy płaczcz przeciwwagi to myślę kontynuować naprawę. A teraz proszę o poradę:
    - Czy taki bęben jeżeli przymocuję do niego nowy wałek napędowy (na pięć śrób) - przyklejając go silikonem przed przykręceniem będzie potem działał poprawnie? Może zamiast silikonu zastosować jakiś klej? -Jaki?
    - Czy jeżeli wysiadł wałek napędowy od strony czynnej to wymieniać też ten ze strony biernej ( krzyżak), mimo że zewnętrznie wygląda normalnie ?
    - Myślę też o wymianie ułożyskowania po obydwu stronach, pomimo tego że jest działające?
    -Czym najlepiej posmarować uczczelkę płasza, uszczelkę termostatu - czy może to być zwykły silikon, czy najlepiej co?

Ponieważ jestem amatorem a to jest moja pierwsza próba naprawy pralki to ewentualnie proszę o szczegółowe odpowiedzi. Zgóry dziękuję.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    lgum napisał:

- Czy taki bęben jeżeli przymocuję do niego nowy wałek napędowy (na pięć śrób) - przyklejając go silikonem przed przykręceniem będzie potem działał poprawnie? Może zamiast silikonu zastosować jakiś klej? -Jaki?
    - Czy jeżeli wysiadł wałek napędowy od strony czynnej to wymieniać też ten ze strony biernej ( krzyżak), mimo że zewnętrznie wygląda normalnie ?
    - Myślę też o wymianie ułożyskowania po obydwu stronach, pomimo tego że jest działające?
    -Czym najlepiej posmarować uczczelkę płasza, uszczelkę termostatu - czy może to być zwykły silikon, czy najlepiej co?

Silikon pod tarczę wałka - to dobre rozwiązanie, będzie poprawnie działać gdy wyprostujesz miejsca po nitach, a tam gdzie blacha naderwana, daj większe podkładki (nierdzewne).
    Ze strony biernej, możesz odpuścić jeżeli dobrze wygląda.
    Ułożyskowania oba wymień.
    Uszczelkę płaszcza silikonem, a termostat wklej na butaprenie.
  • Poziom 9  
    Dzięki!
    Silikon może być zwykły, sanitarny czy jeszcze jakiś inny np. wysokotemperaturowy? I jeszcze zapomniałem o jednym wżer rdzy w zbiorniku - coś takiego może dobrze by było wyczyścić i zakleić jakąś żywicą epoksydową, a potem maznąć jakąś farbką do napraw emalii?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    lgum napisał:
    Dzięki!
    Silikon może być zwykły, sanitarny czy jeszcze jakiś inny np. wysokotemperaturowy? I jeszcze zapomniałem o jednym wżer rdzy w zbiorniku - coś takiego może dobrze by było wyczyścić i zakleić jakąś żywicą epoksydową, a potem maznąć jakąś farbką do napraw emalii?

Silikon uniwersalny, a zamysł o naprawie zbiornika, jak najbardziej słuszny.
  • Poziom 9  
    OK!
    Pralka działa. W trakcie składania okazało się że wymienione i zamontowane do bębna nowe czynne ułożyskowanie różni się od orginału. Skończyło się wykańczaniem szlifierką, oilnikami i młotkiem. Rezultatem czego jest działanie pralki ale znaczne bicie bębna podczas wirowania. Dzięki za wszystkie wskazówki.