Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki parkowania do samochodów, zasada działania

01 Kwi 2008 14:03 26325 17
 • Poziom 42  
  Witam
  Nie jestem pewien czy to dobry dział, ale w przeszłości padały tu takie pytania.
  Mam następującą wątpliwość, nt ultradzwiękowych czujników do parkowania. Jeśli wziąć do rozważania zestaw z 4 sensorami, to czy każdy sensor działa niezależnie (nadaje i po chwili odbiera odbity sygnał) czy pracują parami (tzn jeden nadaje a drugi odbiera).
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Witam , dokładnie wersja z tym czujnikiem nadawczym i odbiorczym dla układu ultradzwiękowych (czyli jeden nadaje drugi odbiera odbity sygnał) ,w układach radiowych jest zasada ta sama antena odbiornik / nadajnik (odbicie sygnału od przeszkody ) pozdrawiam
 • OptexOptex
 • Poziom 42  
  artbi napisał:
  Witam , dokładnie wersja z tym czujnikiem nadawczym i odbiorczym dla układu ultradzwiękowych (czyli jeden nadaje drugi odbiera odbity sygnał)
  Ale nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań żeby coś takie zrealizować nawet na zwykłych czujnikach ultradźwiękowych z (dwoma przewodami). Pytanie mam z tego powodu że sprzedawcy różnie się wypowiadają na temat sprzętu który wygląda na zdjęciach tak samo.

  A moje wątpliwości mam z tego powodu ze poszukuje czujnika parkowania do zamontowania na przód samochodu. Interesuje mnie wersja z 2ma czujnikami. Chciałbym je zamontować w miejscu fabrycznie przeznaczonym pod halogeny, nie znam w praktyce zachowania sie takich czujników, ale przewiduje ze byłby problem z odebraniem sygnału odbitego od przeszkody przy odległościach rzędu 20-30cm (a na tym mi najbardziej zależy).
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  cd. kiedyś w ofercie" Conrad" www.conrad.pl widziałem czujniki parkowania radiowe , w praktyce na była umieszczana antena w formie paska elastycznego na całej szerokości samochodu na plastikowym elemencie ( zderzaku ) co z pewnością zadowoliło by kolegę , nie ma ślepych pól widzenia takie rozwiązanie , i zakres jest doskonały do takich celów ( od zera do góry )
 • Poziom 42  
  artbi napisał:
  cd. kiedyś w ofercie" Conrad" www.conrad.pl widziałem czujniki parkowania radiowe
  Przejrzałem ofertę ze strony conrad`a ale widziałem tam tylko czujniki ultradźwiękowe. Z ciekawości zajrzałem do instrukcji i tam jest napisane:
  The measurement of distances is based on the echo time principle. The four sensors in the respective bumpers constantly transmit ultrasonic signals
  when driving.
  The sensors are both transmitters and receivers, and capture any ultrasonic
  signals reflected by obstacles. The distance to the obstacle is calculated by
  means of the echo time, and indicated by a sequence of pulse tones. The
  closer the obstacle approaches, the faster the sequence of tones.

  To akurat dotyczy systemu z 8 czujnikami, ale wg tego idea jest taka że czujniki są jednocześnie nadajnikami i odbiornikami.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  w załączniku jest zrobiony wycinek strony , lepiej czytelny ze strony z fotografią , pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  elektryk napisał:
  idea jest taka że czujniki są jednocześnie nadajnikami i odbiornikami.

  90 % czujników działa na tej zasadzie. O czujnikach na fale radiowe to nie slyszałem dotychczas. Dobrze zamontowane są dokładne i można je montować zarówno z tyłu jak i z przodu samochodu. Osobiście uważam ze najlepiej zdają egzamin te z sygnalizatorem akustycznym.
 • Poziom 42  
  To jeszcze mam jedno pytanko w tej kwestii, wszyscy sprzedawcy w opisach podają że minimalna "mierzalna" odległość jest 0.3m. Z czego to wynika? Domyślnie czujniki są montowane na płasko na zderzaku (najbardziej wystająca część), więc rozumiem że to jest odległość od przeszkody poniżej której czujnik jest już nieprzydatny. Trochę mnie to martwi bo tak do 0.5m to sam potrafię zaparkować, a czujnik chciałbym używać przy parkowaniu np tyłem albo przodem bardzo blisko ściany.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  brofran napisał:

  "" O czujnikach na fale radiowe to nie słyszałem dotychczas.""

  właśnie dałem przykład z handlu o takim czujniku parkowania ,
  powodem braku w sprzedaży takich urządzeń jest oczywiście
  cena , przecież obowiązuje zasada mały nakład duży zysk:D

  Dodano po 3 [minuty]:

  o ile się doczytałem w tym z torem radiowym to : działa od zera bez martwych pól ...proszę przeczytać powiększenie wycinka tego artykułu z katalogu Conrada
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  elektryk napisał:
  czujnik chciałbym używać przy parkowaniu np tyłem albo przodem bardzo blisko ściany.

  Te 30 cm to taka norma - trafisz na lepszy czujnik to będzie 20 cm. Jezeli parkujesz w garazu to podam ci mój sposob : na ścianie przy drzwiach kierowcy mam kreske pionowa i patrząc na nią parkuję 10 cm od ściany z przodu. Widziałem te u kolegi zawieszona piłeczkę pinkpongową na wysokosci szyby przedniej. Gdy dotykała szyby było 01 cm.:D
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Witam
  Kolega ELEKTRYK mnie przywołał do odpowiedzi ponieważ posiadam takie czujniki zamontowane (nie zmontowane) chałupniczo (nie fabryczne). Są to wyroby firmy STIG (mimo wszystko jednak Chiny) z Łodzi. Co do walorów technicznych: można podłączyć dowolną ilość czujników (max 4), czyli każdy pracuje dla siebie. Każdy z czujników jest bardzo czuły, także nawet drobne ilości błota czy śniegu przeszkadzały w czuwaniu (nadwrażliwość). Pomiar odległości odbywa się poprzez pomiar czasu powrotu odbitego sygnału także zmiana zakresu związana by była ze zmianą softu w procku (tam jest o ile pamiętam PIC). Jest w układzie regulacja czułości ale ona służy raczej do wyboru "grubości" drzewa które mamy zauważyć a nie jego odległości. U mnie pierwsze piknięcia są przy 1,5m i rosną progresywnie ze zbliżaniem się do przeszkody. Przy 0,3 metra jest ton ciągły. Generalnie jestem bardzo zadowolony ale na przód to bym tego raczej (na stałe) nie załączył bo bardzo by to utrudniało życie np w korkach. Pozdro RUBIK
 • Poziom 42  
  Można sobie poczytać opis po angielsku na niemieckiej stronie conrad.de numer artykułu 852791-62 cena jedyne 100euro. Z opisu wynika że urządzenie nie reaguje na materiały izolacyjne, czyli mogę sobie już wyobrazić plastikowy słupek na drodze, szklaną witrynę etc. Pewnie jestem maruda ;)

  :arrow: Rubik, czy to tylko hipoteza o tej wymianie procesora, czy firma coś podobnego oferowała? Przodu na stałe raczej nie będę włączać, chociaż w korkach przy dojeżdżaniu do tego przede mną (tak żeby np zwolnić kawałek rozwidlenia pasa dla lewoskrętu) też by się przydało :)

  :arrow: Brofan, garaż to nie problem, mogę wziąć miarę np na podstawie półki na ścianie która się "chowa" za lusterkiem, albo linii świateł na ścianie albo innego "stałego" przedmiotu, Problem jest z parkowaniem na mieście, pod sklepem etc, bardzo często można stanąć "na styk" pod ścianą i przydałoby się do wymierzyć.

  Tak sobie przemyślałem problem pomiaru przy krótkim dystansie, że może po prostu sprzęt się nie wyrabia, albo jest problem zbyt powolnego procesora i chińczykom nie chce się zmieniać konstrukcji pod szybszy układ, albo jest problem z samymi przetwornikami, że czas pomiędzy nadaniem sygnału a rozpoczęciem nasłuchu jest przeznaczany na "wygaszenie oscylacji" płytki piezo w przetworniku ultradźwiękowym. Oczywiście wersja z oddzielnym czujnikiem nadawczym i odbiorczym nie ma tego problemu. Coś podejrzewam że albo zapomnę o temacie albo kupię jakaś "tanią" sztukę do samodzielnego przerobienia na coś bardziej pasującego do wymagań ;)
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Witam
  Nikt mi nic nie sugerował co do wymiany procka - to są tylko moje spostrzeżenia. Co do zmniejszania dystansu to może się to wszystko składać na raz do kupy - soft jaki jest taki już jest do tego wygaszanie drgań w przetworniku, a rozdzielenie sygnału na dwa czujniki też nic nie da bo sygnał nadawany musi być dość mocny aby miało co wrócić po odbiciu od miękkich przeszkód i w związku z tym w czasie nadawania przeniesie się na odbiornik po zderzaku. Pozdro RUBIK
 • Poziom 42  
  Żeby nie było że się nie da, to dzisiaj znalazłem czujniki firmy HADRON, na oko podobne do innych, ale zasięg tylnego zestawu 0.22m a przedniego 0.15m. Niestety cena (~300-400zł) powala na kolana. Wyczytałem też z innego źródła że oryginalny Parktronik miał zasięg minimalny 8 cali czyli jakieś 20cm.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Witam.

  Skoro masz zamiar zamontować to w miejscu halogenów, to czy nie można by było "schować" czujnik troszeczkę w środek? Jak minimalna odległość to 30cm, to chowamy 25cm w zderzak [czy inne głębokie miejsce] i już mamy min. 5cm ;)

  Pozdrawiam,
  Piotrek.
 • Poziom 42  
  MlodyAmator napisał:
  Skoro masz zamiar zamontować to w miejscu halogenów, to czy nie można by było "schować" czujnik troszeczkę w środek? Jak minimalna odległość to 30cm, to chowamy 25cm w zderzak [czy inne głębokie miejsce] i już mamy min. 5cm ;)
  Wiem ale to ogranicza promień wiązki i być może nawet powstały w ten sposób tunel będzie wykrywany jako przeszkoda, no i pozostaje jeszcze problem jak zmusić układ wyświetlacza do wyświetlania o 25cm mniej ;)
 • Poziom 1  
  Witam wszystkich.
  Ja mam troszeczke inny problem. Ucze sie w technikum mechanicznym i musze poprowadzić lekcje o czujnikach parkowania a nie znam się na tym zbyt dobrze. Prosilbym jednego z panów o pomoc i opisanie w miare prostym jezku jak to działa.
  Z gory dziękuje i pozdrawiam.