Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światła dzienne...

darkus12 01 Kwi 2008 20:18 3804 8
  • #1 01 Kwi 2008 20:18
    darkus12
    Poziom 18  

Witam. Czy światłami dziennymi mogą być 2 białe diody led 3W w aucie ford focus na rozstaw grila? czyli miedzy kloszami. proszę o pomoc bo żarówki sie częściej przepalają niż diody led i sa droższe. dzięki za pomoc. pozdrawiam Darkus

• #2 01 Kwi 2008 21:18
    korrus666
    Poziom 40  

Światła dzienne muszą mieć określoną powierzchnię. same diody nie mogą być. Minimum to 40 cm kwadratowych i światłość od 400 do 800 kandeli. Poza tym takie światła muszą chyba mieć homologację. Dodatkowo odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm.

• #3 01 Kwi 2008 21:38
    Witold5
    Poziom 30  

Witam.
    Musisz trochę poszperać, popytać, nawet w policji. Ja się trochę nałaziłem. Dowiedziałem się m/innymi, że lampy muszą mieć homologację. Diodowe lampy mają homologację chyba tylko z firmy Hella, ale one są drogie. Co do strony prawnej, to poczytaj sobie to...
    http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20030320262&type=1&name=D20030262.pdf Jest wiele uwarunkowań. Np nie można ich założyć zamiast halogenów (ja tak chciałem zrobić), jeżeli były one zamontowane fabrycznie.
    Zobacz jeszcze tu...
    http://bezswiatel.ath.cx/dzienne.html

• #4 02 Kwi 2008 13:27
    MikePL1
    Poziom 16  

Sprawdź przy okazji instalację elektryczną u siebie, bo ja na komplecie żarówek robiłem 50tys.km, więc przepalały mi się co 2 lata, czyli niezbyt często.

Diody są bardziej wrażliwe na wahania prądu. Jeśli nie masz dobrego drivera do diod oraz dodatkowo nie zabezpieczysz obwodu transilem to mogą przepalać się równie często jak żarówki, albo i częściej.

Będziesz potrzebował 6 diod 3W (20zł/szt) bo aby osiągnąć wymagane lumeny musisz mieć po 3 na stronę. Do tego dwie przetwornice (15-20zł/szt) oraz odbłyśniki na 3 LEDy (chyba 20zł/szt)
    Razem jest to minimum 180zł. Ja bym sobie na Twoim miejscu kupił kilka kompletów żarówek i zapomniał o sprawie.

• #5 02 Kwi 2008 17:13
    darkus12
    Poziom 18  

Dzieki za pomoc. pomysle nad czyms innym. temat moze juz zostac zamkniety

• #7 25 Kwi 2008 17:50
    MikePL1
    Poziom 16  

Te światła LED to kompletna ściema, baaa nawet oszustwo. W nich są zwykłe diody na 20mA lub 80mA. Po prostu zero światła. Takie lampy powinny kosztować około 20zł.

- Za duża cena
    - Za słabe światło, które nie spełnia wymogów.

Kupić zawsze możesz, ale musisz mieć świadomość, że w ciągu dnia nie będzie ich widać, więc po prostu nie mają sensu. Jedyne światła dzienne diodowe są oparte na LEDach 3W i wyglądają zupełnie inaczej.

• #8 25 Kwi 2008 18:14
    popaw1
    Poziom 19  

MikePL1 napisał:

- Za słabe światło, które nie spełnia wymogów.

Posiadają homologację więc muszą spełniać wymogi świateł do jazdy w dzień.

MikePL1 napisał:

- Za duża cena

Fakt, ale myślę że za 2 miesiące będzie tego znacznie więcej na Allegro i spadnie cena. Poza tym cena będzie wyższa niż koszty produkcji, bo producent musiał wykosztować się na homologację.
    Pytanie to czy Panowie Policjanci nie będą się czepiać i czy ewentualnie wystarczy im wskazać oznaczenie E11, żeby się odczepili?

• #9 25 Kwi 2008 18:34
    tplewa
    Poziom 37  

W sumie za niecale 200zl mozna kupic tansze wersje produktow Hella z homologacja. A jak sie pokombinuje (przy obecnej cenie walut), mozna sobie sciagnac nawet ciekawsze za niewielkie pieniadze...