Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook Wrozamet PF-800 nie kręci silnik

bodzio38 01 Kwi 2008 20:41 3330 7
  • #1 01 Kwi 2008 20:41
    bodzio38
    Poziom 13  

Witam!
    Wszystkie programy działają tylko pralka w ogóle nie wiruje ani nie kręci bębnem. Sprawdziłem triaka ale napięcie podaje. Zaglądnąłem pod spód i moją uwagę zwrócił dość brudny (zanieczyszczony, ciemny) komutator. Wyczyściłem go delikatnie drobnym papierem ściernym i silnik się kilka razy zakręcił przy dość intensywnym iskrzeniu. Czyli na pewno szczotki do wymiany. Moje pytanie czy takie iskrzenie może uszkodzić elektronikę? Bo później już w ogóle nie chciał się kręcić. Szczotek nie wymieniłem bo już sklepy były pozamykane, jutro kupię.
    Mam jeszcze pytanie bo kostka ma dość dużo kabli, z tego co czytałem to jest jeszcze założony na wałek czujnik obrotów silnika i jeszcze dwa dodatkowe grube kable to jakaś cewka w silniku (czy to jest uzwojenie wzbudzenia?) Czy jak chcę sprawdzić silnik na krótko do podłączyć się 220V tylko do szczotek czy to uzwojenie też trzeba zasilić?

0 7
  • #2 01 Kwi 2008 20:52
    nares
    Specjalista AGD

Nie kombinuj chłopie, tylko daj silnik do serwisu, aby wymienili szczotki - wbrew pozorom trzeba to zrobić umiejętnie, żeby nie uszkodzić silnika. Z tego co piszesz wynika, że nie bardzo masz o tym pojęcie - bez urazy oczywiście :D

0
  • #3 01 Kwi 2008 20:59
    bodzio38
    Poziom 13  

Kumam, dzięki za radę ale z wymianą szczotek to sobie poradzę tylko ten schemat pralki co go ściągnąłem z forum to taki dziwny skumać nie można... no i przy okazji chciałem coś się nauczyć o budowie elektrycznej i działaniu pralki bo różny sprzęt już naprawiałem ale pralek nie było okazji.

0
  • #4 01 Kwi 2008 21:10
    nares
    Specjalista AGD

bodzio38 napisał:
    Kumam, dzięki za radę ale z wymianą szczotek to sobie poradzę tylko ten schemat pralki co go ściągnąłem z forum to taki dziwny skumać nie można... no i przy okazji chciałem coś się nauczyć o budowie elektrycznej i działaniu pralki bo różny sprzęt już naprawiałem ale pralek nie było okazji.

Ok, tylko pamiętaj, że szczotki należy nie tylko wymienić, ale nadać im wstępnie odpowiedni profil, następnie je dobrze dotrzeć (oczywiście wcześniej doprowadzić do należytego stanu komutator - nie papierem ściernym!) i do tego pierwsze uruchomienie dobrze by było wykonać przez auto-transformator. No i szczotki powinny być odpowiednie dla tego silnika - twardość i inne parametry.

0
  • #5 01 Kwi 2008 21:49
    bodzio38
    Poziom 13  

Tak właśnie już robiłem kiedyś przy naprawie rozrusznika, nie mam tylko auto-transformatora. Zastanawiam się jeszcze czy to nadmierne iskrzenie nie może być spowodowane przepaleniem któregoś uzwojenia na wirniku.

0
  • #6 01 Kwi 2008 22:04
    nares
    Specjalista AGD

Iskrzenie było wynikiem "krótkości" szczotek, a co za tym idzie, wytworzenie łuku elektrycznego.

0
  • #7 25 Kwi 2008 16:00
    Diesel.Benz
    Poziom 12  

Wymień szczotki,a potem przeczyść komutator rozpuszczalnikiem,ale zanim będziesz docierał szczotki poczekaj,aż rozpuszczalnik wyparuje.

0
  • #8 25 Kwi 2008 19:08
    bodzio38
    Poziom 13  

szczotki wymienione i dotarte przed uruchomieniem, pralka śmiga jak nowa ;]

0
  Szukaj w 5mln produktów