Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obroty w Gramofonie Unitra Fonica Bernard G603

01 Apr 2008 21:02 7582 24
  • Level 15  
    Witam
    Jak w temacie, obroty są za duże nie da sie złapać odpowiedniej prędkości obrotowej pasek jest oryginalny. Czuje ze coś jest bardziej nie tak bo na obrotach 33 da sie złapać tylko obroty z linijki talerza o wartości 45, a na wartosci 45 nie da sie złapać ani jednych ani drugich obrotów. Myślałem że jest to związane z Podwyższeniem napięcia sieci czy to morze być powodem??
    ps. oczywiscie próbowałem kbilrowac potencjometrami na płytce .
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 15  
    Na osi silnika napędzającego talerz jest mały talerzyk z otworami. Z jednej strony talerzyka jest żarówka która powinna świecić, a z drugiej jest fotorezystor który zbiera impulsy świetlne. Sprawdź te dwa elementy.
  • Level 15  
    w jaki sposób sprawdzić fotorezystor?
  • Helpful post
    Level 42  
    Przez pomiar jego rezystancji omomierzem - przy oświetlonym będzie bardzo mała
  • Level 15  
    podczas pracy ta żarówka na płytce nie świeci ta co ją przesłania przesłonie od ramienia.
  • Helpful post
    Level 42  
    Obydwie świeca cały czas ale ta od podnoszenia ramienia nie wpływa na obroty.
  • Level 15  
    Zmierzyłem ten fotorezystor i przy oświetleniu ma opór ok 50k ohm a przy zasłoniętym świetle 0 albo coś koło tego
  • Helpful post
    Level 42  
    Chyba nie 0Ω - tylko miernik pokazuje nieskończoność, przeważnie jedynkę, z wygaszanymi pozostałymi cyframi.

Sprawdź te potencjometry montażowe ustawiające 33/45 oraz przełącznik obrotów 33/45
  • Level 15  
    nie nie pokazuje nieskończoności tylko 0
    Potencjometry działają bo da sie regulować obroty ale jak dam na minimum to obroty są i tak a szybkie
  • Helpful post
    Level 42  
    To masz jakiś dziwny ten fotorezystor.

Jak nie widzi światła - ma być co najmniej 1MΩ, jak oświetlisz to spada do parunastu Ω-ów
  • Helpful post
    Level 26  
    A odłączyłeś ten fotorezystor od układu czy może mierzysz na włączonym i pokazuje ci się odkładające się na nim napięcie?
  • Level 15  
    mierzyłem jeszcze raz i teraz wyszło ze jak jest zasłonięty to jest nieskończona a pzy oświetlonym 50K-30K ohm
    To mój 100 post :)
  • Helpful post
    Level 14  
    Nie pamietam dokladnie, ale czy w tym gramofonie nie ma stabilizatora 24v wygladajacego jak np.: BD140? jesli jest to mozes w ciemno do wymienic oraz elka w jego okolicy.
  • Level 15  
    Nie widzę tam żadnego stabilizatora, ale możliwe ze stabilizator jest zrobiony na diodzie zenera i tranzystorze. Musiał by sprawdzić ktoś ze schematem.
  • Level 15  
    może jak mam już schemat to na sam początek wymienię wszystkie elektrolity?
  • Level 15  
    Ale na schemacie widać generator i może przez starzenie sie kondensatorów zmieniła sie jego częstotliwość.
  • Level 42  
    Tam nie ma generatora; "generatorem obrotów" jest silnik, którego obroty są stabilizowane za pomocą tej przesłony (sprzężenie zwrotne) a odniesieniem - dzielnik napięcia z potencjometrem reg. prędkości i PRami.

Na schemacie masz napięcia to je pomierz.
  • Level 15  
    To ja nie mam pojęcia co może być nie tak :( jak obniżyłem napięcie wtórne z 235V do 210 to napięcie na silniku spadło z 4V do 3,5V i talerz miał problemy z obracaniem (zatrzymywał sie)
  • Helpful post
    Level 15  
    Jeśli nie wiesz cz ten fotorezystor jest sprawny to podmień go w miejsce tego od wyłącznika obrotów lub porównaj pomiary. Nie piszesz czy pali się ta żarówka o której pisałem wcześniej.
  • Helpful post
    Level 15  
    A co z fotorezystorem przecież masz drugi w tym gramofonie podmień go.
  • Level 15  
    Zmiana nic nie dała obroty nadal za duże.