Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochodowa Antena CB - Budowa

01 Kwi 2008 23:12 5808 2
  • Poziom 10  
    Witam

Chce zamontowac w aucie CB-radio. Nie chce aby bylo to jakies wyszukane i drogie radio, zalezy mi zeby mialo podstawowe funkcje.
    Ale najbardziej martwi mnie temat anteny.

Otoz chcialbym aby antena byla zamontowana na stale w aucie, ale chcialbym tez, aby sie chowala automatycznie jak jej nie uzywam.
    Najprosciej byloby wywiercic w karoserii dziure wielkosci cewki anteny i skonstruowac jakis system wysuwania.
    Ale ja chce aby widoczny nad karoseria byl jedynie sam drut, dzieki czemu otwor w ktorym antena bedzie wysuwana, bedzie maly.

I tu moje pytania:

1. Czy jest technicznie mozliwe schowanie cewki pod karoseria (bylaby odrazu pod karoseria, drut podczas pracy radia zaczynalby sie w miejscu wyjscia z blachy, a pod blacha odrazu cewka - tak to sobie wyobrazam). system wysuwania automatycznego biore na siebie, chce tylko zeby ktos, kto sie na tym zna powiedzial mi czy to bedzie dzialac.

2. Zastanawialem sie tez nad konstrukcja samej cewki. Bo jezeli cewka jest skonstruowana tak, ze drut antenowy moze sie w niej przesowac, to cewka moglaby byc zamocowana na stale odrazu pod blacha karoserii, a drut antenowy podczas chowania przesowalby sie jedynie w cewce no i oczywiscie pozniej w jakims kanaliku. Bo jezeli nie, to cewka musialaby jezdzic razem z calym drutem podczas chowania anteny w jakims kanale (myslalem zeby to zrobic z jakiejs rurki PCW umieszczonej wzdluz auta).

Sorry bo to moze malo elektroniczny temat a bardziej techniczno/majsterkowiczowy, ale uwazam ze moze sie niektorym przydac na forum. Obiecuje opisac wszystko ze zdjeciami jak przyjdzie mi to zrobic.

Z gory serdeczne dzieki
    pozdrawiam
    HIREK
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Odpowiedzi na twoje pytania już są na forum. Poszukaj.
    M.
  • Moderator
    Cześć.

Jak pisał przedmówca, anteny samochodowe wraz z cewkami były opisywane na forum. Były nawet zamieszczone zdjęcia z podanymi wymiarami i ilościami zwojów. Musisz odszukać te tematy.
    Wracając do Twoich pytań i przemyśleń. Przeniosę temat do działu "Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy". Myślę, że w tym dziale uzyskasz więcej ciekawych pomysłów i rozwiązań.