Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak odbioru TVN z anteny siatkowej.

scy12 19 Kwi 2008 09:29 11038 42
  • #31 19 Kwi 2008 09:29
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

A tak w ogóle to skocz z tym telewizorem do sąsiada, któremu dobrze odbiera ten TVN. Ustaw na swoim telewizorze ten kanał, zobaczysz czy jest dobrze TVN, czy ten TV4 i zanieś z powrotem tv do swojego domu. Podłącz antenę (bez żadnego wzmacniacza i zasilacza) i zobacz czy coś się w ogóle przebija na ekranie (znaczy czy wystepuje obraz, zaśnieżony czy coś tam, ale czy wystepuje ten TVN). Jak nie ma za nic obrazu, to delikatnie odstroj w obie strony. Jak nie ma najmniejszego przebijania się obrazu, to Ci nawet najlepszy wzmacniacz nie pomoże (oczywiście wcześniej spróbuj też pokręcić na boki anteną).
    Powodzenia.

• #32 19 Kwi 2008 10:40
    Preskaler
    Poziom 37  

DiZMar napisał:
    Preskaler napisał:
    ... i TVN odbierać z analogowej satelity? ...

Tylko nie wiadomo na jak długo.

Słyszę to i czytam już od czterech lat!:D Sądzę jednak, że tak jak i analog naziemny wkrótce się skończy.

• #33 21 Kwi 2008 11:01
    scy12
    Poziom 12  

Praktycznie znalazłem tvn tylko ,że odbija się na nim tvp 2 nie wiem czemu? A jak obróce antene w inną stronę to tvp 1, pomóżcie co zrobiłem źle ?

• #34 21 Kwi 2008 12:29
    SP8JZ
    Poziom 33  

Nie zauważyłem nic o kierunku ,z którego odbierasz TVN.
    Spytałbym tutaj o to ,czy dałeś tulejki dystansowe pod reflektor (siatkę) ,bo jest do dość częsty błąd i w tym wypadku antena się rozstraja i traci kierunkowość ale mniejsza z tym.
    Odbicia mogą powstawać w samym przewodzie antenowym z winy przesterowania wzmacniacza silnym sygnałem na innych kanałach,tyle że ten wzmacniacz który masz jest na jednym stopniu i mało to prawdopodobne.
    Mogą też powstawać złym ukierunkowaniem anteny.Zjawisko fal elektromagnetycznych jest jedną z najmniej poznanych dziedzin nauki i trzeba próbować do skutku,zwłaszcza że masz pecha jeśli masz odbicie od jakiejś górki.Z doświadczenia wiem ,że wystarczy antenę przenieść kilkanaście metrów w bok i jest OK.Fale telewizyjne są bardzo krótkie - taka jest ich natura,że powstają takie luki.

Ja bym Ci doradził wygrzebać tą starą antenę i powiesić obie.Do tej starej założyć tą płytkę SWA-14 i ustawić kierunek na kanały silniejsze.
    Do nowej anteny dokupić SWA2005 ,lub podobną na czterech fetach i ustawić na Lublin.Będziesz miał w ten sposób separację kierunkową i odbicia powinny zginąć ,bo ta SWA-14 ma małe wzmocnienie.
    W odległości kilku metrów od anten zastosować rozgałęźnik małostratny typowy i popularny na złącza typu "F" jak do satelitarnej.Są to rozgałęźniki indukcyjne i przenoszą zasilanie z zasilacza.
    Kupisz go pod nazwą 2-way splitter lub 3-way splitter (rozgałęźnik z 1 na 2) ale działa on w obie strony (z 2 na 1) i nie przejmuj się żę odwrotnie podłączasz - to tylko napisy in/out.Cena splittera 3zł max + 3 wtyki typu "F" po złotówce.
    Bardzo dobrze by było ,gdybyś wymienił sobie zasilacz na zasilacz z regulacją napięcia ,będziesz mógł wtedy ustawić maksymalne wzmocnienie.Być może Twoja antena się wzbudza ,co występuje bardzo często w antenach siatkowych i należy zmniejszyć napięcie do takiego poziomu ,żeby przestała.Tak że proponowany zasilacz wskazany.

I najważniejsza sprawa ,bo nikt o tym nie wspomniał tylko kolega Preskaler ,że odradza stosowanie siatkówek.Sprawdź czy nie wzbudza się antena sąsiada !!! W takim przypadku masz zakłócenia z jego anteny na 100%.
    Jest to dość znany i nie lubiany temat wśród elektroników ,krótkofalowców.Wzmacniacze w tych antenach są szerokopasmowe bez ograniczeń indukcyjnych i w warunkach laboratoryjnych czy sklepowych zachowuje się idealnie.Taki wzmacniacz posiada jedynie elementy RL i przy lekkim zawilgotnieniu zmienia się w generator zakłócający wszystko wszystkim dookoła !
    Ja osobiście zawsze dokładnie silikonuję dokładnie puszkę i na dach.

Najważniejsze w antenie to dokładność stykania się poszczególnych elementów i tak jak wcześniej było pisane - zacynowane pole płytki na dipole i wszysko musi być sztywne bo te anteny są coraz bardzij tandetne.
    Kabel satelitarny trudno zarobić i też trzeba dokładnie.

Trochę się rozpisałem ale może nikt się nie wkurzy :)

Dodano po 16 [minuty]:

PS. jeśli kupisz 3-way splitter możesz w 3 wejście wpiąć typową antenę na UKF ze wzmacniaczem.W takim przypadku od strony telewizora stosujesz rozgałęźnik wyżej opisany i jedno wyjście dajesz na separator telewizora i zasilacz ,a drugie KONIECZNIE przez separator (bo na kablu jest 12V) na wierzę czy jakieś radio UKF.Separator masz przy starym zasilaczu ,tylko musisz oderwać kabel od zasilacza bo jest nie potrzebny.
    Ja osobiście przed rozgałęźnikiem stosuję jeden z lepszych wynalazków ostatniego czasu - wzmacniacz przelotowy na kabel np. WZ22 (DPM elektronik) ,rekompensuje on straty mocy w kablu i na rozgałęźniku.
    Mam tak porobione w całym domu i odbiór TV i UKF mam idealny jednym kablem do pomieszczeń.

• #35 21 Kwi 2008 13:12
    scy12
    Poziom 12  

Pisałem w googl-ach SWA2005 i nigdzie nie ma czegoś takiego ?

Dodano po 4 [minuty]:

Trochę nie rozumiem tego schematu jestem z tego zielony, mógłby ktoś to rozrysować ?

• #36 21 Kwi 2008 13:42
    SP8JZ
    Poziom 33  

bo są różne wersje 2006 ,20006/7 /9 itp ,ważne żeby była na 4 tranzystorach - to są silne wzmacniacze.Ta płytka co masz nie nadaje wogóle do odbiory TVN.Później Ci rozrysuję tą instalację

• #37 21 Kwi 2008 17:25
    scy12
    Poziom 12  

Mógłbyś podać link sklepu internetowego lub allegro abym zobaczył jak wygląda ten wzmacniacz swa2007 ?

• #38 22 Kwi 2008 00:03
    SP8JZ
    Poziom 33  

Poszukam w gratach i jeśli znajdę wrzucę Ci linka.
    Spróbuję poszukać danych technicznych tej płytki co masz ,ale z tego co pamiętam ona najlepiej chodzi na dolnych kanałach a powyżej miałem problemy.

Tymczasem wrzucam rozrysówkę ,o którą prosiłeś.Robię od dawna na tym patencie i instalacje sprawują się idealnie.Najważniejsza jest zasada dopasowania impedancji ,komercyjnie RTV wszystko chodzi na 75Ω i problem z głowy.Oczywiście to schemat uproszczony w sam raz dla Ciebie.Zestaw takiej instalacji UKF-FM na wiele mieszkań jest nieco trudniejszy.
    Myślę ,że teraz skumasz o co mi biega.

W razie niepowodzenia ,z anteną Yagi-Uda nie będzie problemu.Znam koleżkę w Lublinie ,który robi zawodowo takie anteny że matko boska.
    Kabel satelitarny jest OK ,tyle że pianka polichlorkowa to minus tych kabli.Są niesamowicie wrażliwe na warunki atmosferyczne.Jeśli pisze na nim RGxx to lepszego nie znajdziesz.A jakość kabla przy takich małych sygnałach to podstawa!

Tak na marginesie 2 głupie pechowe płytki ,które Ci się trafiły.Coś w tym jest że początkującemu zawsze jakoś pech dopisuje HI.Wiem to z doświadczenia.
    Brak odbioru TVN z anteny siatkowej.

• #39 22 Kwi 2008 08:23
    scy12
    Poziom 12  

Jaki separator dobrać do tej konstrukcji ?

• #40 22 Kwi 2008 17:11
    DiZMar
    Spec od TV

Może sprawdź czy ten TVN Ci chodzi a dopiero jeżeli będzie OK to kombinuj jak zsumować anteny.

• #41 22 Kwi 2008 20:29
    scy12
    Poziom 12  

Wielkie dzięki za rady , już wiem jak się do tego zabrać , będę informował o postępach !!!!

• #42 23 Kwi 2008 09:26
    maryann
    Poziom 37  

Odpuściłem, bo wszystko idzie co raz głębiej w las! SWA2000/4T wcale nie jest najmocniejszy. http://www.anprel-electronics.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=120&Itemid=54 Jeśli kolega nie poradził sdobie jeszcze po takim czasie z prostą i łatwą w montażu anteną siatkową to budowanie skomplikowanych sieci(patrz wyżej) jaki ma sens? Dobre rady pomieszane są z bzdurami. Czasem mam wrażenie że kolega scy12 podpuszcza nas i przeciąga temat(chociaż pewnie tak nie jest i na prawdę chce mieć dobry odbiór -przepraszam za skojarzenie), żeby wykazać bzdurność montowania anteny przez internet. Trzeba być na miejscu i po prostu to widzieć, kiedy wychodzimy poza podstawy w trudny przypadek.
    Jeżeli nadal nic nie pomaga w uzyskaniu poprawnego odbioru- to trzeba zmienić ostatnią rzecz, która jeszcze tu nie została wymieniona : majstra.

• #43 25 Kwi 2008 06:52
    SP8JZ
    Poziom 33  

Przeprosiny dla pana moderatora ,linki do allegro mogły zabrzmieć jako reklama.Wrzucę tu zdjęcia elementów od skasowanych linków.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME