Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizatory napięcia - kilka pytań

02 Kwi 2008 15:00 2199 3
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam parę pytań co do stabilizatorów.

1. Dlaczego nie można (nie zaleca się) łączyć dwóch stabilizatorów typu 78xx równolegle w celu zwiększenia wydajności prądowej? Co stoi na przeszkodzie takiego rozwiązania i czy tyczy się to wszystkich stabilizatorów scalonych?

2. Zakładając, że potrzebujemy 15V/2A i fakt, że mamy układ 7815 na 1A potrzebujemy dodatkowo dołożyć wzmacniacz (na rysunku) aby na wspólnym wyjściu mógłbyć prąd 2A. Czy ten wzmacniacz powinien posiadać tylko wzmocnienie prądowe (np WC - wspólny kolektor) czy stosuje się tu po prostu "zwykły" wzmacniacz.

3. Zakładając, że mamy
    a) tranzystor mocy (jako wzmacniacz mający poprawić parametr prądowy) o spadku nap ~0,7V
    b) układ 7815
    c) 18V na wejściu tego właśnie układu 7815

Powstaje nurtujące (jak dla mnie :)) pytanie. Jak wysokie będzie napięcie na wyjściu? Dzięki stabilizatorowi 7815 powinno pojawić się 15V, ale przecież mamy wzmacniacz na którym wystąpi spadek 0,7 V ----> czyli na wyjściu powinno być 18V - 0,7V = 17,3V ?!
    Wiadomo, że w jednym punkcie nie może być jednocześnie dwóch różnych potencjałów więc jak tranzystor dopasowuje się aby też dać na wyjściu dokładnie tyle samo co stabilizator? Czy tranzystor musi mieć taki sam spadek napięcia jak stabilizator? Czy w ogóle działa to tak jak myślę czy zupełnie inaczej?

4. Do jakiego poziomu może podskoczyć prąd stosując rozwiązanie ze wzmacniaczem? (Czy np z 7812/1A po dodaniu wzmacniacza możemy uzyskać 5A?)

5. Czy zastosowanie takiego wzmacniacza nie pogorszy parametrów stabilizacji?

6. Mając zmienną wartość napięcia przemiennego (chodzi mi o dynamo do roweru) którego to wartość waha się (zależnie od prędkości) aż do 30V, puszczając je przez prostownik i filtr, możemy zastosować stabilizator? Czy to, że będą duże wahania napięcia może spalić stabilizator? Jeśli tak to z tego wynika pytanie 7

7. Domyślam się, że napięcia rzędu setek wolt palą układ w mgnieniu oka, ale o ile większe może być napięcie wejściowe względem założonego wyjściowego? 150%, 200%, 300% ? (300% czyli np Uwe=18V dla układu 7806 albo Uwe=45V dla 7815)
    Podsumowując - Jakie maksymalnie napięcie można przyłożyć na stabilizator, aby działał on dalej zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi? Gdzie jest granica?

8. Czy odczujemy różnice w "jakości" napięcia wyjściowego po przyłożeniu 16V albo 18V albo 24V (tyczy się 7815)? Czy może być tak, że np 18V będzie najlepsze, 16V też będzie ok ale wypadnie gorzej od 18V a 24V to już w ogóle będzie za dużo?

9. (Odnośnie pytania nr 6) Jeżeli stabilizatory miałyby sobie nie poradzić ze zbyt dużymi wahaniami napięcia to czy są jakieś inne urządzenia (układy) które podołałyby takiemu zadaniu (dalej chodzi mi o dynamo a dokładniej lampkę diodową z dynama) ;)

Dziękuje wielce już za samo przeczytanie !!!! :D Będę naprawdę bardzo, ale to bardzo wdzięczy jeżeli ktoś dopomoże :D

Pozdrawiam i z góry wielkie dzięki ;)
  • Poziom 38  
    Oprócz tego polecam zaznajomienie się z zasadą działania tranzystora.
  • Poziom 18  
    Temat nie taki stary a nie chcę pisać nowego więc się dołącze. Mianowicie mam pytanie czy zamiast zwykłego tranzystora np. 2N3055 można wstawić tranzystor MOSFET np. BUZ11?