Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini głośnik do telefonu i MP3

_barman5 02 Apr 2008 15:52 15017 39
Wago
  • Mini głośnik do telefonu i MP3

Witam!
    Oto kolejna konstrukcja typu "głośnik do mp3" lecz trochę większa :).
    Obudowa została wykonana z drewna a dokładniej płyta wiórowa i gruba płyta MDF. Głośniki zostały wykorzystane ze starej wieży Philips i nawet przednia część kolumn została umieszczona w obudowie bo same głośniki by się nie prezentowały ładnie. Co do głośników to nie są zbyt duże jednak użyłem je z tego powodu, iż grają one bardzo ładnie i czysto i jak na te rozmiary bardzo głośno. Mają one po 4W.
    Wzmacniacz został wyjęty z gramofonu Unitra Artur jednak został pominięty układ korekcji barwy. Wzmacniacz ten jest wykonany na popularnych scalakach UL1481 które pobierają bardzo mało prądu. Zasilanie na akumulatorze żelowym 12V 7Ah, który waży niestety dosyć sporo.
    Z przodu wejścia Jack i Cinch służą do podpięcia źródła dźwięku, a DIN5 do ładowania akumulatora. Te dwa śmieszne uchwyty po bokach służą do podpięcia paska na ramię, nie miałem nic innego pod ręką więc zamontowałem stare uchwyty od szafek ;).

Co do efektu końcowego to jestem z niego bardzo zadowolony. Głośniki grają bardzo ładnie i czysto i przede wszystkim bardzo głośno. Co do akumulatora to konstrukcja ma niecały rok i akumulator ładowałem około 3-4 razy i nie był on jeszcze całkiem rozładowany. Ta "skrzynka" przydaje się w miejscach gdzie nie mam dostępu do źródła prądu np. pod namiotem, nad jeziorem itp.
    Całość została obita kocem do kolumn, który niestety zaczął się niszczyć i wychodzą z niego takie małe "bobki" jak na swetrze.
    Jednym dużym minusem jest waga... całość waży dosyć sporo przez akumulator. W przyszłości planuję wbudować do tego jakiś tuner radiowy, może macie jakieś pomysły?
    Czekam na wasze opinie.
    Pozdrawiam!

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    _barman5
    Level 20  
    _barman5 wrote 483 posts with rating 20, helped 2 times. Been with us since 2005 year.
  • Wago
    HeloMelo
    User under supervision
    Pomysl dosyc ciekawy lecz jest to bardzo duze jak na takie potrzeby :D Wystarzyl by 1 glosnik jakis wzmacniaczyk 4W i akumulator ktory mozna odpinac i podpinac pod uklad dziki czemu urzadzenie bylo by mniejsze i stracilo by na wadze :)

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE. [hefid]
    Karol966
    Level 30  
    Wykonanie tego na wysokim poziomie ;) daję 5

W środku też w porządku. Dziwią mnie te śruby z tyłu obudowy - albo to było oryginalne albo przełożone z innej obudowy. (chodzi o te mocowania tylnej pokrywy/płytki )
  • Wago
    max14
    Level 12  
    hmmm coś do tego mówisz? nie wiem czy to dobry pomysł ale może "latarka" a dokładniej taka lampka na kablu (kręconym np jak od cb radia) może byś z tym nie biegał ale jak gdzieś idziesz to wieszasz to na ramieniu i latarka sobie świecisz albo jeszcze jakieś wyjścia zeby sobie telefon czy cos naładować
    _barman5
    Level 20  
    Jeśli chodzi o te mocowanie, to są to takie nakrętki, które się wkręca w drewno a następnie można wkręcić śrubę M8.
    Duże może i jest, ale coś za coś, efekt jest dość dobry no i zależało mi aby było stereo.
    Zaciekawił mnie pomysł żeby zrobić wyjście do ładowania telefonu :)
    kris6661991
    Level 25  
    Noo ładne:) ale nie wiem czy takie mobilne, w sumie akumulator + drewniana dość spora jak na takie głośniki obudowa swoje na pewno ważą :)
    Karol966
    Level 30  
    To z ładowaniem telefonu wcale nie jest takie głupie ;) a wręcz przeciwnie - w końcu ma być to urządzenie biwakowe itp :)

To z tą latarką też nie głupie ale można by wykorzystać po prostu wejście do ładowania akumulatora ( DIN 5) i tam podłączać tą lampkę na przewodzie od cb bądź telefonu ;)

Czasami w lesie czy na jakimś polu namiotowym mogło by to wszystko się przydać, np można by kiedyś wybrać się na wspólną kąpiel w jeziorze po zachodzie słońca przy muzyce i lekkim świetle :D
    M4TEZZZ
    Level 11  
    Bardzo łądnie to zrobiłeś, ładnie sie to prezentuje choć jak na przeniośne audio to trochę to spore ;) jak dla mnie 9/10
    Rinho
    Level 19  
    Bardzo ładna konstrukcja jak dla mnie 9/10. Ale to dobry pomysł z rozbudową. Jestem ciekaw ile dokładnie to waży?
    wader_669
    Level 28  
    mnie interesuje ile tobie bateria wytrzymuje ?
    Karol966
    Level 30  
    wader_669 wrote:
    mnie interesuje ile tobie bateria wytrzymuje ?

Z tego co napisał na początku dość długo. Skoro akumulator ma wydajność 7Ah to przy maksymalnym wysterowaniu wzmacniacza (liczę ok 10W poboru prądu) wystarczył by na ok 8,5 godziny ( w rzeczywistości układ pobiera na 100% mniej mocy więc czas ten znacznie się wydłuży (kiedyś podłączałem 2 kolumny jamo studio-180 (180W) pod radio samochodowe (wzmacniacz zmostkowałem - dawał 2x22W) a przy maksymalnym wysterowaniu (tak aby kolumny grały czysto) radio pobierało zaledwie 1A przy 13V a muszę przyznać, że grało naprawdę głośno :D
    sebisol1234
    Level 14  
    Daje 9/10,super wykonanie,widać że włożyłeś w to trochę pracy.
    Na ile słuchania starcza akumulator?
    User removed account
    User removed account  
    Darserw
    Level 26  
    Pomimo to że jestem wrogiem hałasu na łonie natury, to podpowiem że może warto by było dobudować na wejściu układ poszerzania bazy stereo ?Wtedy przy małym rozstawie głośników efekt był by lepszy.
    Pyton_000
    Level 11  
    A co do latareczki to zwykła diodówka wystarczy :)
    suchy165
    Level 10  
    Podoba mi się , ale jest mały minus . trochę za duże rozmiary.bardzo fajne rozwiązanie zasilania. nie będę Cię oceniał ponieważ jestem amatorem, ale mi się podoba.pozdrawiam.

PS.możesz dać schemacik?
    Wrzawa
    Level 10  
    co wy gadacie jakie za duze. kolega ma racje w sam raz nad jezioro czy dzialke jezeli nie mamy zadnego sprzetu grajacego pozdro ja dlamnie to 9++/10
    _barman5
    Level 20  
    Co do schematu to chyba nie ma co wstawiać,
    tu jest schemat Artura
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=143395#143395#143395
    ale jest pominięty układ korekcji dźwięku więc jest to standardowa aplikacja wzmacniacza UL1481.
    Co do akumulatora, to tak jak pisałem, konstrukcja ma już prawie rok i aku. był ładowany ok. 3-4 razy plus w tym raz awaryjnie ponieważ rozładował się akumulator przy innej konstrukcji.

Tak, wiem że konstrukcja bardzo, bardzo duża, jednak starałem się jak najbardziej zminimalizować gabaryty (pierwotnie miała być jeszcze większa :)).

Mi jednak to nie przeszkadza i jak dla mnie rozwiązanie bardzo praktyczne.
    Mi nie chodziło o to aby co chwila to przenosić, tylko aby raz na jakiś czas gdzieś to postawić i nie przejmować się baterią itp. byle grało ładnie i nie trzeba było męczyć sie z zasilaniem, czy z rozstawieniem jakieś mini wieży z plątaniną kabli, a tak szczerze to już dużo razy się to przydało :)
    Pozdrawiam!
    pasorzytek
    Level 16  
    a ja mam pytanie czy akumulator jest zabezpieczony przed zbyt mocnym rozładowaniem? jeżeli nie to po jakimś czasie z 7AH zrobi sie ~~0Ah
    symndz
    Level 16  
    slavo666 wrote:
    Konstrukcja jest bardzo dobrze wykonana, ale jak zaznaczyli poprzednicy, niezbyt przenośna. Żeby odczuć efekt stereo trzeba pewnego rozstawu głośników, co nie ma miejsca w tej, ani innej tego typu konstrukcji, więc moim zdaniem niepotrzebnie dawałeś drugi głośnik.

a potem kable zjedza myszy ... ale fakt mozna dodac jakis efekt poszerzajacy baze stereo

i _barman5 .. prosze zaimpregnuj sobie plyty, glosniki, kocyk .. bo lekka mżawka, rozlane piwo i do wyrzucenia!
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli ktoś lubi chodzić z szafą na biwaki to fajne. Jak na mój gust to takie zabawki większego sensu nie mają.. Duże cięzki i nieporęczne, a miało być mobilne.
    Michcio 88
    Level 16  
    Bardzo fajny projekcik :-). Mi by sie taki coś przydało NP: Na żwirowni która jest w Raszynie i w sezonie jest tam dosłownie żeby nie skłamać to 200 osób lub więcej którzy ciągle w samochodach słuchają tak głośno muzyki i jak się przyniesie głośniki komputerowe podłączone pod akumulatorek z hulajnogi elektrycznej to w sumie własnej muzyki nie słychać. Więc jak twój sprzęcik jest głośny i dobry to pokusił bym sie o zrobienie czegoś takiego. Mógł bym ci podsunąć taki pomysł żeby można było dodać jakiś wbudowany discman a żeby było taniej to NP: Jakiś CD-ROM z komputera tak aby był włączony w ten układ. Najlepiej aby odtwarzało pliki MP3 ale tego CD-ROM nie ma. A i z tym ładowaniem telefonów to dobry pomysł popieram. :-P

Pozdrawiam: Michał :-)
    Karol966
    Level 30  
    Taki CD-ROM pobiera strasznie dużo prądu jak na warunki polowe. Koszt zakupu odtwarzacza MP3 o pojemności 256-512MB jest śmiesznie mały a oszczędność energii bardzo duża; w zamian dodatkowo masz dyktafon, radio i jakiś śmieszny notatnik czy książkę telefoniczną :D
    Michcio 88
    Level 16  
    W sumie racja że taki CD-ROM pobiera dużo prądu bo wiem z praktyki NP: z akumulatora samochodowego bo podłączałem i szybko się rozładowywał możliwe że akumulator był zwalony bo w ciągu 5 godzin ledwo CD-ROM chodził dlatego może tego była przyczyna. Ale jest możliwość ładowania albo chociaż doładowywania z dynama rowerowego ale 12V. ale trudno takie dostać. Zakłada na rower cały sprzęt muzyczny i jak jedzie to doładowywuje akumulator a na postoju słucha muzyki :-). Ale jak ma dostęp do starego Discmana to wystarczy go wpasować obudowę całego sprzętu grającego i dorobienie do niego zasilania z 12V na 3V odpowiedniego amperażu i mamy przenośną wieżę :-D
    Skafi
    Level 10  
    Naprawdę ładna konstrukcja. Bardzo mi się podoba:D. Pewnie gdybym to ja robił dodałbym parę diodek migających w rytm muzyczki ale to moje takie zboczenie co do światełek. Pozdrawiam.
    symndz
    Level 16  
    chaka wrote:
    Jeśli ktoś lubi chodzić z szafą na biwaki to fajne. Jak na mój gust to takie zabawki większego sensu nie mają.. Duże cięzki i nieporęczne, a miało być mobilne.

.. przeciez chyba nikt chocby i w gory nie chodzi z glosnikiem wylacznie :D
    a wiecej sie nosi na biwak z muzyka i podejrzewam ze skrzynka .. "napojow" wiecej wazy. Niestety, jakos nie podzielam watpliwosci o malej porecznosci. Wiecej argumentacji jesli juz :)