Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenia elektrotechniczne stosowanie w podziemiach kopalń

Audiomaker 02 Apr 2008 18:32 3887 2
 • #1
  Audiomaker
  Level 13  
  Szczerze zdziwił mnie temat o kopalnianych wyłącznikach stycznikowych, dlatego że nie spodziewałem się że ktoś szuka informacji na temat KWS-ów OZ-ów i tym podobnych kolosów.
  Jak już wspomniałem w innym temacie odbywam praktyki w podziemiach kopalni "Halemba" w warsztacie elektrycznym i mam dostęp do wyżej wymienionych urządzeń. tylko po co wam drodzy elektronicy schematy urządzeń tego typu, gdyż wydaje mi się że nie będziecie budować wkładów w domu, no ale jeśli pozwolicie mi na wypowiedź to z każdym kolejnym tygodniem postaram się dołączać do tego tematu dokumentacje techniczno - ruchowe wyłączników oraz transformatorów.
  Zacznijmy od początku, tzn. od obudowy modeli:
  Właściwie każda z nich wygląda na pierwszy rzut oka tak samo i jest to prawdą kształt "bomby" kilka (dokładnie 4) wlotów kablowych (najczęściej 2 w użyciu) właz z blokadą "idioto odporną" woltomierze i amperomierze i miejsca kontrolne (żarówki). obudowa przeciwwybuchowa żeliwna z tzw. szczelinami przeciwwybuchowymi pokrytymi wazeliną techniczną która ma na celu zmniejszenie szczeliny między pokrywą (wiekiem) a konstrukcją obudowy. Dopiero teraz zaczyna się problem gdyż wiadomą rzeczą jest że tego typu urządzenia są zabrudzone, poobijane i mało widać na tabliczkach znamionowych. Różnica polega tylko na tym, co znajduje się w środku. dlatego też przez was urządzenia zwane KWS-ami w rzeczywistości nie są tym za co je uważacie. W skład urządzeń stycznikowych wchodzą:
  OWS (ognioszczelne wyłączniki stycznikowe)
  OWST-K (ognioszczelne wyłączniki stycznikowe transformatorowe z możliwością sterowania kierunkiem obrotów)
  OZT (ognioszczelne zespoły transformatorowe)
  i wiele innych tego typu urządzeń, różniących się ilością oraz sposobem łączenia prądowego.
  Zacznijmy od OWS-a obudowy już nie będę opisywał, natomiast jest to urządzenia jedno lub dwu odpływowe służące do zasilania instalacji świetlnej w wyrobiskach (najczęściej) oraz do zasilania małych pomp.
  Napięcie, w zależności od zapotrzebowania i miejsca gdzie znajduje się OWS 230V, 400V bądź 500V napięcie sterownicze wewnątrz układu 42V prądu stałego podawanego z zasilacza wewnętrznego. Napięcie dopływające ze stacji transformatorowej (popularnie zwanej podjazdówką) to 1000V. Wartości prądowe w zależności od zapotrzebowania do 75 A
  OWST-K tak samo jak OWS tylko z jednym małym dodatkiem znajduje się tam (z zewnątrz) przełącznik sterujący praca obrotów typu prawo - lewo
  OZT to właśnie "podjazdówki" ale o tym szerzej jak będę miał część schematów oraz dokumentacji.
 • #2
  crisline
  Level 1  
  Witam. Powiedz mi przyjacielu w jakim oddziele masz te praktyki? Na jakim poziomie pracuejsz? Moze sie spotkamy :-) .
  Niestety nie moge się z Tobą zgodzić ze OWS - y Pracują tylko z oświetleniem lub przy małych pompach. Zaśilają też wiele silników np. (haszpel) kołowrót.
  Do oświetlenia uzywane są OZ-ty lub OZTK.
  Pozdrawiam.
 • #3
  Audiomaker
  Level 13  
  Tak wiem ale najczęściej są stosowane do oświetlenia i pomp pominąłem temat silników.
  Poziom 1030
  Warsztat elektryczny
  instruktor: "Duduś" bądź "Bartek" ( nie podaje nazwisk)

  P.S. A ty czym się zajmujesz??