Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie L298N - jak zbudować?

02 Kwi 2008 19:44 2338 6
  • Poziom 12  
    Witam! Chcę zbudować taki układ jak w załączniku. i tu moje pytanie, czy ten układ mogę zasilić zasilaczem od komputera (ATX) ?
  • HELUPOWER
  • Poziom 33  
    Witam
    Podstawą jest znajomość maksymalnego prądu jaki Twoje urządzenie będzie pobierać z zasilacza i jego wydajność.
    Jeśli pobór prądu będzie mniejszy niż wydajność zasilacza, to spokojnie możesz to zasilić.
    Pozdrawiam.
  • HELUPOWER
  • Poziom 12  
    Witaj

To zależy, co jeszcze chcesz, aby zasilał ten zasilacz.
    Czy również ma on służyć jako zasilacz silników? Jeśli tak to raczej nie uda ci się znaleźć zasilacza ATX z równo rozłożonymi zasileniami 12V i, – 12V. Zazwyczaj -12v jest o mniejszej obciążalności.
    Na elektrodzie znalazłem przykładową tabliczkę ATX, na której widać, że -12v pozwala obciążyć układ tylko do 1A.
    https://obrazki.elektroda.pl/7_1203279356.jpg

Sam mikroprocesor potrzebuje jak widać 5 V – a takie napięcie występuje bezpośrednio na zaciskach zasilacza ATX. Nie potrzeby jest układ stabilizujący. Czyli to, co masz na schemacie śmiało możesz zasilic z ATX lecz „reszta” = silniki raczej będą potrzebowały innego zasilacza.

Pozdrawim
  • Poziom 39  
    nie ma żadnego -12 V , przecież wyraźnie masz pokazane że masa GND jest na potencjale minusa
    Cytat:
    Sam mikroprocesor potrzebuje jak widać 5 V

a gdzie na tym schemacie jest ten mikroprocesor ? ja widzę tylko scalony mostek H L298
    z pewnością chcesz sterować 2 silnikami DC zasilacz ATX zupełnie wystarczy , warto zwiększyć kondensator El od strony zasilania 12 V
  • Poziom 12  
    A czy nie spale stabilizatora 7805 jak podłącze zasilanie z zasilacza komputerowego? Ponieważ z zasilacza wychodzi przy 12V 8A. czy stabilizator da rade uciągnąć 8A z zasilacza??
  • Poziom 33  
    Witam
    Zasilacz na siłę nie pompuje 8A tylko maksymalnie tyle może dać z siebie.
    Zasilacz odda tyle ile układ podłączony do niego będzie potrzebować, ale nie więcej niż 8A.
    Wniosek z tego, że spokojnie możesz podłączyć do tego zasilacza taki stabilizator i pobierać z niego maksymalnie 1.5A, bo tyle ten stabilizator odda maksymalnie do obciążenia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam.
    Potwierdzam co napisał karlos79. Uzupełnie tylko że sam układ L298N pobiera niewielki prąd (kilkadziesiąt mA.). Ważne jest jaki prąd pobierać ma silnik.
    Ale zakładając że ukł. L298N ma dopuszczalny prąd zasilania silnika 3A, to silnik chyba nie będzie większej mocy. (aby nie pobierał więcej niż 3A).
    Korzystając z tabliczki ATX-a jaką pokazał Radzich, widzimy że wydajność prądowa zasilacza ATX jest dużo dużo większa. Chodzi oczywiście o napięcie +12V, (a nie -12V), bo na twoim schemacie wygląda jakbyś zasilał to napięciem +12V i -12V, co dawało by razem 24V.
    Bo tak precyzyjnie, to na schemacie powinno być +12V i GND (a nie -12V)
    A dokładniej to zależy jeszcze na jakie napięcie jest zastosowany silnik, jeżeli na 12V, to właśnie tak jak napisałem.
    POZDRAWIAM.