Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig TV4KS - nie mogę uruchomić.

02 Kwi 2008 23:29 4572 29
  • Poziom 24  
    Tv trafił do mnie na pół żywy. Przetwornica miała problem ze startem 3-4 cykniecia i uruchamiała się. W momęcie gdy kinekop był gotowy zaczynały się cykania w okolicy trafa przetwonicy albo trafka sterującego hot'em. Napięcie b+ było zaniżone 130V po po pareu próbach uruchmiania zostawiłem sprzęt na troszkę dłuzej jakąś minute i po wszyskim. Teraz tylko cykanie. Tranzytor hot jest ok. generalnie na wturnym przetwornicy nie ma żadnych zwarć ... W miare swoich możliwości sprawdziłem co potrafię. Odłączyłem wszystko co mogło by obciązyć zasilacz. I nadal cyka. Podejżewam transformatorek przetwonicy. HELP schemat tu za darmo. https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=239139
  • Poziom 27  
    Witam. Sprubuj i odłącz cewki odchylania, i czy odpali.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Trafko raczej rzadko wysiada i nie bierz go na razie pod uwagę. Sprawdź C641 i transoptor. Ta przetwornica powinna działać samodzielnie. Testy można robić żarówką 60W/220V na zasilaniu linii.

Pozdrowienia.
  • Poziom 24  
    napięcie na zasilaniu lini z tego co pamiętam było 85V i trafo cyka. jak podłaczam żarókę to częstotliwość cykania zmienia się nieznacznie. tranzoptor wstawiłem na chwilkę jaki cny 17-2 chyba i to samo. Podstawiłem go bo nie miałem takiego jak orginał i nadal to samo zachowanie. cewki v h też odłączałem
  • Poziom 27  
    Sorry, chyba już to zrobiłeś...pewnie. Przepraszam że post za postem.
  • Poziom 24  
    pisałeś że przetwonica powinna chodzić sama. Tzn że procek nie moze jej blokować? czy mogę bezpiecznie odłaczyć to co na rysunku ?

• Poziom 32  
    Miałem na myśli wyłączenie linii (praca bez tranzystora końcowego). Tam jest jeszcze sterowanie STD BY i to jest potrzebne. Oczywiście dla testów, oprócz +140V można bezpiecznie inne zasilania odłączać.

Pozdrowienia.
  • Poziom 24  
    no tranzystor lini odłączony był jako pierwszy. Jak pisałem walczyłem z nim już dość sporo. Jak pisałem w 1 poście tv był pół żywy jak trafił do minie. Uruchamiał sie było słychać że wzm mcz pracuje jakiś szumek. kineskop też rozświetlał ale nie dokońca czyli gdy kineskop zaczynał mocniej obciążać zasilacz zaczynało się cykanie ale tv się zapętlał i po zaniku natychmiast wstawał i tak w kółko.
  • Poziom 24  
    No teraz wiem już co nieco więcej. Udało mi się uruchomić przetwornicę no i chyba resztę tylko że tak dość barbażyńsko :P Odłączałem różne gałęzie i dotarłem do miejsa które jest na obrazku. Po kombinacjach okazało się że zwierającz CE tranzystora tego pnp i odłączeniu bazy (wisi w powietrzu. TV startuje ale gdy baza jest połączona a raczej r685 z r655 to nie pójdzie. moje pytanie co zrobić by startował normalnie jakoś nie mogę dojść jak działa to całe strowanie przetwornicą?

• Pomocny post
    Poziom 43  
    No to faktycznie po barbarzyńsku postępujesz. A sprawa wydaje się nadzwyczaj prosta.
    - zwierasz C-E Q682 i o ile nie ma zwarć i poważnych przeciążeń sprawna przetwornica ma działać dając wszystkie napięcia poprawne. Możesz podpiąć żarówkę 40 do 100W i +B powinno być stabilne dla różnych obciążeń.
    Ze zwartą bazą z emiterem przetwornica pracuje w stby.

Jeśli zasilacz ok to sprawdzasz co się dzieje z napięciami za trafopowielaczem
    200V, 24V i obowiązkowo jak zachowuje się ABL.
    Zdejmij PK i zobacz czy też będzie się wyłaczać.
  • Poziom 24  
    tak jak pisałem tv uruchomił się wysokie napięcie też i obraz sie pojawił. Jakiś panaramiczny nie wiem czy był może przestawiony na 16/9 nie ważne jutro jak wróce z pracy dalej będę walczył. acha mimo wszystko napięcie systemowe mam 130V a powinienem mieć 140V. Sprawdzałem z żarówką było ok to było wtedy jutro zrobie to z tym stdby
  • Poziom 24  
    Ok sprwdziłem z tym Q682 wszystko się uruchomiło pojawił sie obraz<śnieg w panaramie> tak jak wczoraj. Niestety nie mam sterowania z pilota. Po tym zabiegu zdiełem zwore przetwornica pocykała znów ale po ok 7-10s uruchomił się. Sprawdziłem:
    1. W czasie cykania przetwornicy procesor jest zasilany 5V ale na wyjściu stby napięcie pojawia się dopiero po tyk 7-10s co uruchamia tv.
    2 Po wyjęciu procesora z podstawki <całe szczęście jest> i ponownym zwarciu Q682 tv uruchamia się z tym samym efektem. (śnieg w panaramie).

Czy to oznacza walnięty procek. a może pamięć poleciała. Włożyłem czystą pamięć niestey nie identyczną bo nie miałem. i ten sam efekt.

Czy jestem na dobrym tropie czy nie? Wyglada mi to na prawie głuchy procek jesynie to uruchomienie po 10s wskazuje na jakieś życie. no i pewnie ta panarama to nie przesyłany sygnał o ustawieniach geometi. Czy dobrze kombinuje?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    tyktyk napisał:
    Czy dobrze kombinuje?

Nie wiem. Dalej nic nie piszesz o napięciach. 140V już masz? Reszta napięć, również za trafopowielaczem zgodna?
    Szyna coś "gada"? Jak napięcia na niej? Kwarc pracuje?

Prawdopodobnie na czystej pamięci powinien wystartować. Skoro nie ma jednak takiej pewności to należy włożyć pamięć zaprogramowaną. A już całkowitym nieporozumieniem jest wkładanie innej pamięci.
    No i teraz kombinujesz bo jak nie wiedziałeś tak dalej nic nie wiesz.
  • Poziom 24  
    Napięcia na trafopowielaczu miezone wzglendem masy GND ustawienie DC na mierniku. Wg oznaczeń na płytce.
    C - 129V
    B+ 129V
    AFC - 0V
    HEAT 0V
    ABL 9,5V
    180V - 129V

Napięcia z przetwornicy mieżone na kondensatorach elektrolitycznych
    25,3 V
    15,9V
    129,4V

Procedor szyna danych stan niski
    SDA 1,93V
    SCL 1,93V
    Jak sprawdzić czy pracuje kwarc?
    Nie mam napięcia 140 V :(
  • Poziom 24  
    podstawiłem inny kwarc i objaw ten sam. bez kwarcu start natychmiastowy z tym samym efektem czyli śnieg. znalazłem taki temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic215059.html czy w moim przypadku mogę mówić o czymś podobnym? czyli walnięttym procku. tracę pomysły już co sprawdzić. Będę wdzięczny za każdą radę! coś nie tak z tymi napieciami mam co na to poradzić?
  • Poziom 32  
    Może powróć jeszcze do przetwornicy. Czy na D641 jest prawidłowe napięcie? Jak zachowuje się regulacja napięcia 140V w tej symulowanej pracy STD BY?

Pozdrowienia.
  • Poziom 24  
    czy pod pojęciem regulacji napięcia 140V mam rozumiec kręcenie potencjometrem chodzi mi tu o VR631 . biegnę sprawdzić to napięcie na diodzie.

Dodano po 9 [minuty]:

na diodzie 6,2V czyli chyba ok ale zamiast 140 jest ruwniutko 130V
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Czyli napięcie Zenera dobre. Drugie napięcie Zenera D685 też sprawdź. Sprawdź w jakim zakresie i czy zmienia się właśnie to 130V regulując potencjometrem VR631. Ten potencjometr służy do ustawienia 140V. Jeżeli regulacji brak, to można sprawdzić jeszcze tranzystory Q685, Q689, Q631.

Pozdrowienia.
  • Poziom 24  
    Potencjometrem wyregulowałem napięcie ustawiając na 140V pozostałe napięcia wzrosły o 1 - 2 V. Czyli chyba przetwornica ok. Podaję jak mają się obecnie napięcia na trafopowielaczu
    C 139
    B+ 139
    AFC 0V
    +24 0V
    heat 0V
    ABL 9,7V
    +180V -139V

Na 2 diodzie zenera 6,1V
    Cały cza czekam na sugestie.
  • Poziom 32  
    Czyli obrazu żadnego nie ma? Napięcie +24V z trafopowielacza, to zasilanie pionu, czy na pewno jest tam 0V? Przetwornica wygląda, że dobra.

Pozdrowienia.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Oczywiście, że dobra.
    Reszty nie będzie bo przecież H normalnie nie startuje i wtedy właśnie autor mierzy napięcia na prostownikach za trafopowielaczem. Gdy TV sztucznie wystartuje to już go te napięcia nie interesują.
    +B też ustawił w stby /proszę nie zapomnieć o korekcie po naprawie/.
    Popatrz na SDA, SCL.
    Nie zdziwił bym się gdyby po odłączeniu szyny od TDA9306 TV wstał.
  • Poziom 24  
    Jak pisałem wyżej jest obraz!!! bardzo ładny wyraźny śnieg. w panaramie czyli pas u góry i u dołu tak jak na filmach kinowych. Start odbiornika następuje po ok 5s od włozenia wtczki do gniazdka. i uruchomienie poprzedone jest cykaniem przetwornicy która w momecie tego cykania daje napiecie do zasilania procesora który po tym czasie 5s daje sygnał na tranzystor Q682 i przetwornica zaczyna pracować tak jak podałem wyżej. Niemniej nie mam mozliwości sterownia pilotem. na szynie danych ciagle stan niski tak jak pisałem wyżej 1.93V chyba. Podstawiłem kwarc co prawda z wylutu i nadal to samo. Bez kwarca procek daje sygnał odrazu po włączeniu do sieci. Odnośnie napiecia na trafopowielaczu to przy punkcie oznaczonym +24V mam 0V Mieżę względem masy GND. Czy może wygolił powielacz ale przecież wysokie mam i treść obrazu <śnieg> bo programu po podpięciu anteny nie ma. Jak by procek nie pracował. Nie chciałbym kupować procka w ciemno bo jest dość drogi i wolałbym żeby mi potem nie zalegał jeśli by się okazało że to nie on.

Między czsie podniosłem w powietrze R301 R302. przty 9306 ale efekt ten sam. teraz idę spać jutro wróce do niego po pracy nadal czekam na wszelakie sugestie i bardzo dziekuje za zainteresowanie. prosiłbym o przeczytanie ostatniego posta w tym temacie. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic215059.html
    Chodzi mi tu o stwierdzenie na temat procka.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    A.... rozumiem wreszcie. Kolega mierzy 200V i 24V na wyprowadzeniach trafopowielacza chyba. Dlatego wychodzi mu 0V!
    A może by tak na C319 i C320?
    Gdyby bowiem tych napięć nie było to TV nie miałby prawa świecić.

Skup się wreszcie na szynie i zobacz co ją blokuje. Możliwe, że IC001 a możliwe, że każdy inny.
    Ten wsad załadujesz do nowej pamięci czy nie?
  • Poziom 24  
    jutro lece po nową pamięć odrazu kupuje nowy kwarc na wszelki wypadek
    tak mieżone na wyprowadzeniach trafa no jeszcze przed snem zmieże na kondensatorach dla dobrego snu :)

No więc na C319 mam 217V
    Na C320 mam 27V
  • Poziom 24  
    Wczoraj nie miałem neta. TV uruchomiony po wstawieniu zaprogramowanej pamięci sprzęt ruszył poprawnie. Niestety jest niedobry objaw gdyż w iskrowniku w podstawce pyka wysokie :( to pewnie spowodowało uszkodzenie pamięci. Czy można to jakoś wyeliminować. Dodam że to nie była jego pierwsza naprawa bo pamięć była inna niż orginalnie nie 08 tylko 16 no i widać było dużo kalafoni . Prawdopodobnie poprzednik skręcił napięcie z 140 na 130 <gdybam tu> no też skręciłem ale przeskoki co jakiś czas są :( i jeszcze jedno przetwornica jak wyłacze i przejdzie w stby tak sobie pyka czy idzie to jakoś usunąć?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wymienić podstawkę kineskopu.
    Podaj jaki tam jest kineskop, może faktycznie ma być nizsze napięcie +B.
    Masz mozliwość zmierzyć żarzenie? To ustaw +B tak aby żarzenie było 6,3V.
    Sprawdź dokładnie opaskę na kineskopoie.
    Wszystkie "sztuczki" w przetwornicy usunąłeś?
  • Poziom 24  
    Jak przyjadę do domu to posprawdzam. Opaska rozumiem to pleciąka na sprężynkach wokuł kineskopu. Podstawka wygląda na czystą. co powoduje wyładowania złe połączenie z wyprowadzeniami kineskopu czy sam iskrownik? Napięcia żarzenia nie sprawdzę bo nie mam przyżądu (zwykły multimertr). W przetwornicy jest inny tranzystor ale parametry wyższe niż orginał. Konkrety podam jak przyjadę do domu. I będę miał neta.

Dodano po 5 [godziny] 17 [minuty]:

Kineskop
    A68ELM021X001
    Podmieniłem podstawkę i chyba pomogło. zostaje ta przetwornica ale sąsiad-znajomy juz się dopytuje mija już tydzień go mam :P najwyżej będzie mu cykała może tak było zasze... Teraz tylko ustawić 130 czy 140 V ?

Dodano po 2 [godziny] 44 [minuty]:

zostawie go chyba na noc w stdby i jak jutro będzie ok to go oddaję. Tylko jeszcze to napięcie 130V czy 140V.
  • Poziom 43  
    "Papiery" twierdzą, że 140. Kineskop duży więc chyba 140V.
    Przy 10V różnicy powinieneś mieć już dość znaczne odchyłki 24V i 200V. Sprawdź pod tym kątem.
  • Poziom 24  
    ok ustawie na 140V i oddaję przetwornica pykała w stdby całą noc i nic się nie stało pewnie jak założe obudowe pewnie będzie nie do wyczucia. jak było 140V to 24V miało 27V a 200 chyba z 217. ale przy tych 130 chodzi doskonale.
  • Poziom 24  
    No już troszkę czasu mineło tv działa u znajomego więc wszystko ok. Nie pisałbym nic ale akurat dziś byłem założyć antenkę i patrzę ten sam tv. no to ciekawość mnie wzieła wyłączyłem go do stdby przykładam ucho do obydowy a tam to samo pykanie co w tym co ja miałem. Z tego wynika, że ten typ tak ma. Pozdrawiam i dziękuję.