Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepięcia od spawarki, zamontować przeciwprzepięciówki?

cranky 03 Kwi 2008 09:34 1348 4
  • #1 03 Kwi 2008 09:34
    cranky
    Poziom 26  

Mam problem ze spawarką jednofazową w zakładzie produkcyjnym. Ze względu na dziesiątkowanie sprzętu przez przepięcia piorunowe zamontowane mamy Dehn Guard'y na szynach zasilania. Jednak załączanie spawarki trafo wywołuje przepięcia od drugiej strony i od czasu do czasu zakłócenia torów danych. Co z tym zrobić skoro:
    1. Spawarka jest wpinana w losowe linie gniazd
    2. Montaż osobnych zabezpieczeń "D" na każdym urządzeniu i torze odpada.

Czy ma sens montaż przeciwprzepięciówki w spawarce? Ile pożyje takie zabezpieczenie?
    PS Tak podczas spawania są gorsze zakłócenia niż przy podłączaniu, przepraszam za niejasny opis

0 4
  • #2 03 Kwi 2008 14:04
    harlejowiec
    Poziom 25  

Czy spawarka zawsze powodowała te przepięcia czy się to pojawiło niedawno? Napisz jaka to spawarka jej moc, typ itd. Przy załączaniu trafo to raczej napięcie powinno przysiadać a nie piąć się w górę. Przeciwprzepięciowe zabezpieczenie można dodać w układ spawarki, nie wiem tylko jak długo to wytrzyma, dodatkowo jakiś filtr by się zdał. Pozdrawiam.

0
  • #3 03 Kwi 2008 15:58
    sp5wcx
    Poziom 33  

Może jakiś układ który załączał by spawarkę w "zerze" napięcia? A może jakiś układ miękkiego startu, który w najprostszym przypadku składał by się z przekaźnika czasowego i rezystora? Po włączeniu spawarki udary prądowe zmiejszone by były przez włączony szeregowo rezystor, by po 2 - 3 sekundach został zwarty przez styki czasówki.

0
  • #4 04 Kwi 2008 04:04
    ZGG
    Poziom 27  

Podczas odrywania elektrody, szczegulnie w tym przypadku gdy łuk się nie zajarzy. powstają piki wysokiego napięcia ,tak jak w cewce zapłonowej podczas rozwierania styków.To samo zjawisko.W zakładzie produkcyjnym instalacja powinna być solidna ,i napoiecie stabilne. Co innego gdzieś na wsi .Gdzie kable są cienkie A i odległość od trafa duża. Tam mogą być wielkie spadki ,i podskoki napięć. Najlepszym rozwiązaniem byłaby spawarka wirowa ze wzgledu na bezwładność wirników . lub choćiaż 3 fazowa.Która równomiernie obciąża 3 fazy. Pozatym każdy filtr by tutaj się przydał [W spawarce].

0
  • #5 04 Kwi 2008 08:30
    sp5wcx
    Poziom 33  

Autor napisał że te przepięcia występują wyłącznie podczas podłączania spawarki do sieci. Podczas spawanie już nie. Przynajmniej ja tak zrozumiałem.

0