Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audiofilski zamiennik dla Tonsila 20/80-2

Mc'Cart 03 Kwi 2008 10:08 1484 11
  • #1 03 Kwi 2008 10:08
    Mc'Cart
    Poziom 12  

Witam,
    Chciałbym się Was poradzić w sprawie dot. zamiany głośnika Tonsila wymienionego w temacie, na jakąś lepszą jednostkę napędową. Kolumny do jakich potrzebuję to ESA Continuum2. Mój znajomy jest dostawcą obudów dla tej firmy i przy okazji zmontował mi jeden komplet. Różni się on troszeczkę od oryginału gdyż zestaw jest trójdrożny z wydzieloną osobną komorą na tonsila z bassreflexem od frontu.
    W górnej komorze jest głośnik wysoko tonowy i średnio (vifa) a w dolnej Tonsilek. Niestety tak wyszło bo nie miałem kasy aby kupić dobry głośnik. W tej chwili chciałbym go zamienić na bardziej godny sprzęt o lepszych parametrach (przede wszystkim odsłuchowych). Istotne jest to, że wymiary nie mogą być większe od wymiarów kosza Tonsila. Zmniejszenie jest dopuszczalne (będzie dorobiony adapter). Dodam na koniec, że nie za bardzo się znam na konstruowaniu i parametrach, dlatego zwracam się o poradę.

Pozdrawiam,

0 11
  • #2 03 Kwi 2008 12:12
    takero
    Poziom 31  

Nawet nie napisałes jaki litraż budy ,a to dość podstawowa sprawa.
    Każda zmiana głośnika będzie wymagala modyfikacji zwrotnicy.
    Wybór masz spory:
    -usher 8 calowy - nie pamiętam nazwy www.akkus.com.pl
    -dayton - www.polink.com.pl
    -może intertechnik ? tyle że ma 4R
    -masa 8 calowych vif i perlessów - oprócz slsa tylko....

Napisz coś więcej o preferencjach itd, głośniakch itd.

0
  • #3 03 Kwi 2008 12:34
    Mc'Cart
    Poziom 12  

Gdybym znał wszystkie parametry to nie pytałbym się o to ... Poszukuje bardziej profesjonalnej pomocy niż przeglądanie linków. Głośnik tonsila został dobrany do obudowy więc parę parametrów można z tego wywnioskować ? Nie znam się na tym i nic mi to nie mówi!

0
  • #4 03 Kwi 2008 12:43
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego Continuum2 jest dwu drożna. :D
    http://www.esa.com.pl/continuum2.htm
    3 to dwie i pół drogi. W dodatku głośniki do nich użyte to scan-speaki. Podaj lepiej wymiary paczek. Otworów i co to za zwrotnice tam są.

0
  • #5 03 Kwi 2008 12:47
    Mc'Cart
    Poziom 12  

Oryginalne sa 2 drożne. Moje są jak już wspomniałem 3 drożne i na Vifie (a do continuum także pakowano Vify) Jeżeli się dostane do zwrotnicy co może być cieżkie to spróbuje je pomierzyć i ew zrobić zdjęcia jak pomogą.

0
  • #6 03 Kwi 2008 13:11
    takero
    Poziom 31  

tu nie trzeba robić zdjęć tylko pomiarów, żeby dać komuś profesjonalną pomoc trzeba dostać pewne informacje. jeśli Ty nie wiesz to skąd my mamy wiedzieć ? Wróżkami nie jesteśmy...

-napisz jakie to konkretne vify
    -zmierz/oszacuj litraż - jeśli nie potrafisz tego zrobić to nie bierz się za modyfikacje niczego prócz resoraka
    -na początek zrób foto, a najlepiej schemat zwroty która tam siedzi, jak najwięcej dancyh
    -potem złóż sobie zestaw pomiarowy , bo bez tego na odległość nie jesteśmy w stanie pomóc, choć jak znam życie zaraz się ktoś odezwie z raną żebyś lepiej sobie altusy kupił :D

0
  • #7 03 Kwi 2008 14:52
    przemo-lukas

Albo zwrotę na kalkulatorze policzył. :D

0
  • #8 03 Kwi 2008 22:55
    Mc'Cart
    Poziom 12  

A więc mam troszkę danych:

Pojemności to około 25l
    Bassreflex ma wym 5,5/15
    Na dołączonym schemacie jest zwrotnica, która narysowałem na podstawie tego co widać przez otwór i parametry pojedynczych komponentów:
    R1 - 5W1R88
    L2 - 0,26 mH
    C2 - MKSE 4,7 uF

Niestety na reszcie oznaczenie jest nie do odczytania, lub jest jego brak.

A co gorsza, okazało się, że wysoko tonowy też jest Tonsila . . .

Mam nadzieje że te dane cokolwiek pomogą i proszę o dalsze wsparcie i kolejne pytanie czy tego wysoko tonowego tonsila też podmienić ?

dzięki za wsparcie

0
  • #9 04 Kwi 2008 12:29
    przemo-lukas

Kolego, prawdę mówiąc nie mam dobrego pomysłu na głośnik niskotonowy do 7.5-8", który w istotny sposób wpłynął by na niskie rejestry i nadawał by się do paczki 25l. Po za tym strojenie na 43Hz może jest powodem pewnego niedosytu? Warto pobawić się tym. No cóż, masz ładne paczki i duńską sredniotonówkę. Ale nie oszukujmy się nie jest to wybitny głośnik. Ja sprzedał bym posiadane kolumny i pomyślał nad budową od podstaw nowego zestawu. Tu słyszalne różnice zyskał byś przy wymianie tweetera na jakiegoś xt lub 9950. Może jakiegoś seasa. Revelatora szkoda do tej vifki.

0
  • #10 04 Kwi 2008 16:46
    takero
    Poziom 31  

Najpierw zająłbym się swapem wysokiego ,ciężko powiedzieć na co bo to zależy od tego ile chcesz wydać, potem na dół coś ciekawego bym wrzucił - może MDSa 08 ? (zwroty i tak trzeba nowe zaprojektować)
    To jeden z niewielu głosników który w takiej budzie naprawdę ciekawie gra :)

0
  • #12 04 Kwi 2008 20:10
    takero
    Poziom 31  

Intertechnik MDS 08, poczytaj o nim na forum , gwarantuje żę nie spotkasz się ze zła opinią :)
    sam miałem tych głośników pare zarówno w domu jak i w samochodzie i jestem bardzo zadowolony.
    Głośniki mają naprawdą bardzo fajny wykop, ciekawą , urozmaiconą barwę, nie są nudne czy monotonne, nie zamulają i są detaliczne.

0
  Szukaj w 5mln produktów