Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha RX V361 dobór głośników

03 Kwi 2008 13:03 2360 9
  • Poziom 10  
    Witam. Zastanawiam się nad kupnem zestawu 5.1. Upatrzyłem już sobie amplituner Yamaha RX V361 i chodzi mi jakie głośniki wybrać. Na cały zestaw mam ok 1500zł (ampli + głośniki). Pokój ma 12 m2

Dodano po 1 [minuty]:

a tak poza tym, to nie mogę pozwolić sobie na kolumny podłogowe (brak miejsca)
  • Computer Controls
  • Poziom 14  
    Witaj.
    A ile zostaje kasy na kolumienki po odjęciu kwoty na ten amplituner?
    Pozdrawim
  • Computer Controls
  • Poziom 31  
    za 900zł będzie ciężko kupić 5.1 niestety :/
    albo zostają chińskie plastikowe skrzynki, albo diy, albo najlepsze wyjście gdy nie chcesz niczego robić samemu - logitech z5500... (wtedy olać ampli, w kieszeni zostaje 500zł więc możesz zacząć zbierać na prawdziwe kino ;] )
  • Poziom 35  
    Ten zestaw to nic nie oferuje poza plastikowym dźwiękiem w muzyce i bardzo dudniącym subem. Oczywiście do filmów może być jednak w muzyce nie spisze się
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Co jest dla Ciebie "priorytetem"? Kino czy muzyka?
  • Poziom 42  
    No panowie... Ampli YAMAHA kontra komputerowe plastiki??? a fe!
    Akurat dziś przyszedł do mnie ten ampli i kolumny STX f200 na przód - myślę że za cenę wygospodarowania odrobiny miejsca na maleńkie podłogówki warto je postawić na front. Kosztem 1100 zł masz dobry zestaw przedni. Zostanie ci 400 zł - ja bym na Twoim miejscu poszedł w sub DIY, w 400 się może zmieścisz.
    Póżniej jak dojdzie kasiorka to kolumienki na tył i kanał centralny.... Wyjdzie więcej kaski ale rozłożone w czasie i cały czas muzyczka będzie :)
  • Poziom 31  
    no ale chwilka - nie porównujmy zestawu za 1000 z takim za 2000zł.

Poza tym co z tego jaki jest napis na tym ampli ? :D
    550zł kosztuje , a jak patrzę na foto wnętrza to jedyną rzeczą która różni to ampli od cata to trafo - CAT ma toroida 300va, a yamaha EI :)
    W logitechu są tadki 7293 5 kanałów + mostek na suba.

BTW - f200 nie nazwałbym dobrym zestawem przednim :)

Gdybym miał do wyboru ampli i te stxy za razem niemal 1200zł,
    i logitecha z5500 za 950zł to wolałbym jednak to drugie rozwiązanie.

Tego ampli właśnie sobie kupiłem, tak naprawdę z czystej ciekawości :)

Yamaha ma sens gdy resztę zestawu chcemy sobie zbudować samemu i tylko wtedy.
  • Poziom 42  
    Witam ponownie - po odsłuchach.
    Więc - amli mnie nie zaskoczył, spodziewałem się dobrego dzwięku i taki jest. Stx f-200 rzeczywiście nie jest cudem na przód, ale w pomieszczeniu około 15 mkw wystarcza, dzwięk jest wyważony, nic nie brakuje, niemniej apetyt rośnie więc na dniach dokupię na przód f-280 a 200 pójdą na tył. Otrzymam zestaw stereo z czterema kolumnami za niecałe 2000 i z czystym sumnieniem jestem w stanie polecić go każdemu, w większych pomieszczeniach subwoofer by się przydał.
  • Poziom 31  
    i co ? na centrala pewnie c200 ?
    wtedy w centralu będziesz miał dwa 5', a we frontach po dwa 8' tak ?
    Nie wiem czy wiesz, ale jakieś 10 lat temu, no może nieco mniej :) central przestał być kolumną odtwarzającą tylko dialogi z pasmem od 100hz odtwarzającą L+P, a stał się taką samą pełnopasmową kolumą jak fronty, to samo dotyczy też tyłów.
    I od tego mniej więcej czasu wszystkie DOBRE kina mają centrala opartego na takich samych głosnikach jak fronty, w innym przypadku staje się on inwalidą ...
    Nie bez przyczyny wg wielu central to najważniejsza kolumna w kinie.

Zdecydowanie bardziej wolałbym kupić Siesty monitorki zamiast tych stxów.
    Ten ampli - właśnie przyszedł kurier :) nie poradzi sobie z 2 x 8 cali, za to z jedną 5' jest całkiem ok.
    Pamiętaj że moc mierzona przy jednym obciążonym kanale przy 10% thdn wynosi te około100w , przy 1% pewnie z 80w, w stereo pewnie z 60-70w max, a w 5.1 już ze 40w na kanał!
    Taka jest filozofia ówczesnych ampli - daje się miękkie trafa o wysokim napięciu żeby moc imponująco wyglądała :)
  • Poziom 42  
    Oczywiście takero. Nie zamierzam tu podnosić dyskusji czy on ma 105w czy 90 bo doskonale wiem że przy rozsądnych parametrach jakościowych dźwięku 25 w na kanał jak wycisnę to będzie oki.
    Ale policzmy - dwa przody, dwa tyły, centralny - to razem 125W plus ze setka subwoofera to razem ponad 200W a pomieszczenie jak pisałem 15 mkw więc?
    W razie chęci posłuchania głośniej muzyki i tak nie używam 5.1 tylko 2.1 więc f-280 dostaną po jakieś 60W, do tego sub koło 100 więc 220W na muzykę. Obawiam się że nigdy nie wykorzystam pełnej mocy sprzętu.
    Wiem oczywiście o wymaganiach stawianych centralnemu, ale dobieranie średnicy przetworników kanału centralnego do frontów to przerost formy nad treścią... niemniej pójdą pewno tonsile GDN13/50/9 - dwie sztuki oraz GDWK 8-12/120 Ex.
    Owszem, powiesz że mniejsza średnica ale te głośniki nie będą przenosiły głośnego basu przy dużych głośnościach, w kinie za niskie, efektowe basy zebrane ze wszystkich kanałów odpowiada subwoofer, przu muzyce nie korzystam z 5.1 więc?
    Oczywiście subwoofer jak i central planowany jest DIY :)
    PS1 Wiem już dlaczego kolumny stx są tanie:) PO prostu jakość wykonania jest poniżej wszelkiej krytyki, kolumny szczelne ale spasowane jak silnik perkinsa...
    PS2 Wszystkie opisy sprzętu dotyczą sprzętu mojego kolegi, tyle że ja go projektuję.