Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do wzmacniacza samochodowego?

03 Kwi 2008 18:15 1747 10
  • Poziom 21  
    Witam kolegów :)

Chciałbym się Was poradzić w pewnej kwestii. Chciałbym sobie zbudować "uniwersalny" subwoofer - do używania w domu i w samochodzie. Myślałem żeby zastosować normalny wzmacniacz samochodowy do którego zbudowałbym zasilacz do zasilania go w domu.

Trafo mam całkiem potężne, wyciągnięte z UPS'a dostarczające na wyjsciu ~15V, do tego mostek 50A i baterie kondensatorów - czy coś takiego ma szanse dobrze zasilać wzmacniacz samochodowy? Jakiej pojemnosci kondensatory należałoby zastosować i jaka musiałaby być ich sumaryczna pojemność?

Z góry dzięki za wszelką pomoc i radę :)
  • Poziom 23  
    Z samochodu otrzymamy jakieś 13,8V więc napewno potrzeba z 6 szt 4700uF minimum wtedy napięcie podskoczy do mniej więcej 25 V
  • Poziom 21  
    A czy takie napięcie nie bedzie niebezpieczne dla wzmacniacza?

Kondensatory należałoby łączyć po prostu równolegle? Bo jak sie domyślam mają one zapewnić możliwość chwilowego oddania większego prądu niż jest w stanie dostarczyć trafo - aku w samochodzie raczej "sztywniej" wytrzymuje takie obciazenie niz trafo i kondy miałyby zniwelować tę różnicę...
  • Poziom 37  
    Wzmacniacze samochodowe zazwyczaj pracują do 18V powyzej tego napiecia włacza sie zabezpieczenie i nie bedzie działać. Napięcie zdecydowanie za duże zastosuj inne trafo lub odwin kilka zwoji
  • Poziom 21  
    Jakie konkretnie napięcie powinno być na wyjściu trafa?
    Mostek 50A (najmocniejszy możliwy do kupienia na tme) wystarczy?
    I ostatnie: jakie kondensatory zastosować (pojemność i napięcie)?

Z góry dzięki za pomoc, klikne "pomógł" :)
  • Poziom 33  
    Wystarczy z 15A, mostek tez Ci taki duży nie jest potrzebny...
  • Poziom 37  
    Napięcie w granicach 12V na kondensatorach trochu podskoczy do 16 - 17V ale pod napieciem trochu spadnie ;) kondensatory 10mF lub więcej w zależnosci jakej mocy masz wzmacniacz :) Mostek prostowniczy mozesz dac taki jak masz albo mnieszy tak około 10A spokojnie starczy
  • Poziom 21  
    A jeszcze takie głupie pytanie.. Kondensatory mozna zastosowac na obojetnie jakie napięcie (byle nie za niskie)? Mam spory zbior kondków z zasilaczy ATX, szkoda by ich było zmarnować, a nowe kosztują jednak troche...
  • Poziom 33  
    byle by były na napięcie troszke wyższe od tego, które dostajesz na mostku- pisałeś o 15V- więc min. 16V, a najlepiej więcej....
  • Poziom 15  
    Odnośnie kondensatorów z zasilaczy at lub atx one mają aż 200V.
    Ale za to pojemność jest mała najczęściej 220µF lub 330µF.
    Aby uzyskać jakiś rozsądny efekt podłączania ich musiał byś zastosować co najmniej 50sztuk. przy 50szt kondensatorów 220µf uzyskasz 11000µF
    Ale one zajmą sporo miejsca!!
  • Poziom 21  
    Odwinąłem kilka zwoi z uzwojenia wtórnego, mam napięcie 11.9-12V. Teraz tylko kupić kondensatory i zobaczymy... :)

[EDIT]
    Odpaliłem pierwszą, "ewaluacyjną" wersje zasilacza...
    Za gretzem cos ponad 10V, na kondach bez obciążenia 16,1V, pod obciążeniem "jałowym" spada do jakiś 15-15,1.
    Tylko bateria kondów ma stanowczo za małą pojemność: w chwili obecnej zaledwie 3960uF, więc raczej maławo, ale więcej nie uskładałem z tego co mam w domu na te chwile. Przy cichym słuchaniu jest ok, ale po podkręceniu głośności napięcie zaczyna mocno przysiadać i mamy tylko "pierdzenie" i przygasające diody we wzmacniaczu... :P myślę ze po wrzuceniu 10-12mF będzie dobrze :)

Jak myślicie, można kondki zostawić w ostatecznej wersji polutowane do dwóch szyn z drutu miedzianego, czy jednak trawic pcb i srebrzanke kłaść?

Zasilacz do wzmacniacza samochodowego?
    Nie róbcie tego w domu #smoke