Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przesuwnik fazy do subwoofera

Kozzi2 03 Kwi 2008 19:55 1354 2
  • #1 03 Kwi 2008 19:55
    Kozzi2
    Poziom 20  

Witam
    Potrzebuję schematu płynnie regulowanego przesuwnika fazy sygnału 0-180°, znalazłem w internecie taki oto schemat:
    http://www.kmg.ps.pl/to/wzmacniacze/przesfaz.html
    lecz nie wiem jak się zabrać za obliczenia we wzorze. Mógłby mi ktoś podać jakiś gotowy, sprawdzony schemat przesuwnika fazy używanego w subwooferach, lub obliczyć wartości elementów do tego schematu co podałem :?:
    Filtr dolnoprzepustowy już mam z regulacją odcięcia 80-150Hz

Pozdrawiam

0 2
  • #3 03 Kwi 2008 20:30
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Powyższe układy nie rozwiązują problemu.

Problem leży w tym, że pojedyńczy człon przesuwnika daje obliczone przesunięcie ale dla tylko konkretnej wartości częstotliwości.

Jeżeli chcesz uzyskać mniej więcej stałe przesunięcie dla danego pasma częstotliwości to trzeba dać kilka przesuwników pojedyńczych w szereg.
    Ich charakterystyki przesunięć muszą mieć tak dobrane częstotliwości (pojemnościami co dodatkowo utrudnia zadanie), by wypadkowa charakterystyka przesunięcia fazowego była stała w wybranym zakresie częstotliwości.

Powstaje tu dodatkowe utrudnienie, bo trzeba przestrajać współbieżnie ileś przesuwników fazowych i to dość precyzyjnie

Ogólnie to jest złożony problem.

W przypadku zastosowania pojedyńczego stopnia poszczególne składowe dźwięku będą przesuwane w różnym stopniu co może zniekształcić barwę dźwięku.

0