soul88 wrote: Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego częstotliwość rezonansowa obliczona teoretycznie różni się dość znacząco w porównaniu z tą zmierzoną doświadczalnie? Dlaczego przy badaniach doświadczalnych punkt przecięcia wykresów U cewki i kondensatora nie daje maksimum wykresu U na oporniku oraz dlaczego występuje amplituda między ekstremami na wykresach U cewki i kondensatora, gdy przy teoretycznych założeniach powinny być na tym samym poziomie.
Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz, jak przestudiujesz odpowiednią partię materiału (ok. 3 godzin wykładu razem z wykresami i ich omówieniem) w stosownym podręczniku z Elektrotechniki Teoretycznej...
Forum to nie Sala Wykładowa, bym na Twoje potrzeby pisał tu elaboraty.
Materiał powyższy jest od ponad 80 lat dobrze znamy i powszechnie dostępny.
Patrz Regulamin pkt. 16.
Odpowiem tylko odnośnie tego:
Quote: Dlaczego przy badaniach doświadczalnych punkt przecięcia wykresów U cewki i kondensatora nie daje maksimum wykresu U na oporniku
Nie zapominaj, iż w rzeczywistej cewce istnieje nieskupiona rezystancja jej uzwojenia, a napięcie które mierzyłeś woltomierzem jest sumą napięć na indukcyjności i na tej rezystancji.
Quote: oraz dlaczego występuje amplituda [co takiego? dop. Quarz] między ekstremami na wykresach U cewki i kondensatora, gdy przy teoretycznych założeniach powinny być na tym samym poziomie.
Przede wszystkim, to nawet w teorii, kiedy poszczególne elementy szeregowego obwodu
R-L-C są skupione i rozdzielone, występuje przesunięcie ekstremów (w funkcji częstotliwości) napięcia na idealnym kondensatorze (przez częstotliwością rezonansową) oraz na idealnej cewce (za częstotliwością rezonansową) względem częstotliwości rezonansowej - maksimum wartości prądu w obwodzie; pod warunkiem niezmiennej wartości napięcia zasilania.
Odnośnie zaś różnic w występujących ekstremach - patrz wyżej i... zechciej też określić sobie wartość błędu, jakie mogą tu występować, przy pomiarach napięć.