Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5102 - wysoka cena, dlaczego ?

benek161 16 Apr 2008 20:37 75044 339
Ochrona Domu
    oj
    Level 42  
    Wskazujesz jednocześnie pisząc o czymś, co nie wiesz po co się to robi; paruje tranzystory; w których miejscach układu wymiana tranzystorów o mniejszych szumach własnych da coś. itp..

A potem powstą takie legendy o kondensatorach elektrolitycznych,parowaniu tranzystorów, o strojeniu kabli HF, itp.

Pomiar Hfe miernikiem a potem pisanie, że są sparowane to już w ogóle.
  • Ochrona Domu
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Kochany ! Ja nie wiem po co Ty to robisz i mnie to nie obchodzi . Po drugie do czego Ty stosujesz parowane tranzystory . Ja wiem do czego jest potrzebny taki a nie inny pomiar i zalecam to kolegom . Ogólnie w moich zastosowaniach zdaje to egzamin i uważam że nie robię z gęby cholewy kiedy dzielę się tą wiedzą z innymi . Ty natomiast czepiasz sie akademickich problemów rozdymając prosty pomiar dwóch tranzystorów do problemu jajka Kolumba lub nawet kwadratury koła . Najpierw wypróbuj parę spraw i poeksperymentuj a potem wypowiadaj swoje wnioski . Legendy jak Ty to nazywasz powstają dzięki Tobie i innym niedowiarkom którzy nic nie sprawdzili a twierdzą że się coś na pewno nie uda pomimo że cała grupa ludzi twierdzi że jest inaczej . Ja dzielę się rzetelną praktyczną wiedzą którą sprawdziłem i wiem co jest grane . A jak dla Ciebie to legendy to uważaj tak dalej tylko nie zabieraj głosu w sprawach które jak mniemam po twoich słowach są Ci obce . Podnoszenie sobie nawzajem ćiśnienia i robienie przytyków nie leży w mojej naturze , dlatego nie mam zamiaru sie z Tobą kłócić . Niech Ci będzie że to legendy tylko że w 99% prawdziwe . Pozdrawiam !
    dybas
    Level 37  
    Od jakiegoś czasu śledzę ceny Radmorów na różnych aukcjach. Wniosek jest oczywisty: ceny rosną. Troszkę to dla mnie niezrozumiałe, ponieważ lata robią swoje i sprzęt niestety idzie w rozsypkę. Wychodzi na to, że po pierwsze warto inwestować i prowadzić skup; po drugie - starsze pokolenie serwisantów będzie miało zapewnione źródło dodatkowych dochodów dzięki popytowi na konserwację sprzętu. Niedługo każę się tytułować "kustoszem".
    oj
    Level 42  
    Radiowiec 2 wrote:
    Ja wiem do czego jest potrzebny taki a nie inny pomiar i zalecam to kolegom . Ogólnie w moich zastosowaniach zdaje to egzamin i uważam że nie robię z gęby cholewy kiedy dzielę się tą wiedzą z innymi . Pozdrawiam !

To najpierw zasięgnij tej wiedzy.
    W twoich zastosowania dobieraj, paruj, rób co chcesz ale nie nie dziel się taką wiedza z innymi.

A tranzystory końcowe też wymieniasz na tranzystory o mniejszym poziomie szumów.

Radiowiec 2 wrote:
    Ja po prostu zakładam że jeżeli h-21 jest równe to pozostałe parametry też są w podobnej kondycji .

... tranzystory paruje się dlatego aby mieć jednakowe wzmocnienie w obu torach na poszczególnych gałęziach traktu . Czyli dwa o takim samym wzmocnieniu wkładamy na początek obu kanałów , dwa następne w środek przedwzmacniacza i następne dwa jednakowe na koniec przedwzmacniaczy .

Do przemyślenia
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Proponuję zakończyć dyskusję na temat parowania tranzystorów.
    Wiadomo, że konieczne jest to w stopniach końcowych mocy klasy B, jeśli ktoś chce parować w przedwzmacniaczu to jego sprawa - niech paruje.
    Jak dla mnie to można sobie i w zasilaczu sparować.

Zaczyna tworzyć się niezdrowa atmosfera i offtop, jeszcze trochę, a powstanie kłótnia i polecą ostrzeżenia. Po co?

Pozdrawiam
  • Ochrona Domu
    benek161
    Level 21  
    Wracająć do Radmorów: ceny ich zaczynają spadać(?). Właśnie widziałem że jeden i to działający poszedł za 180 zł. Może wreszcie będzie mnie stać żeby kupic sobie taki sprzęt :D ?
    pakipatryk
    Level 2  
    witam !
    Moj ojciec mial takowy odbiornik sprzet nie do zajezdzenia i bardzo dobry w klasie Hi-Fi. mysle ze cena rosnie bo i popyt na te legendarne sprzed wielu lat Radmory. Antyki wkoncu tez kosztuja.
    pozdr. / Paki
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Radmory swoją drogą są w cenie . Mnie oczarowała Tosca AWS 303 . Radio jest super a wzmacniacz tym bardziej , poza tym Ludzie sie pozbywają tych urządzeń za bezcen . Wystarczy mały " Tuning " i gra aż miło . Może warto byś sie za takim czymś rozejrzał ? W środku wcale nie gorsza od Radmora a nawet śmiem twierdzić że go trochę przewyższa . Pozdrawiam!
    benek161
    Level 21  
    Mam jeszcze AT9100 i chyba wcale od tej Tosci nie jest gorszy. Ale ten wygląd Radmora...
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Nooo Kochany ! klasyka to klasyka , zgadzam się . Tylko ze Tosca też ładnie wygląda zwłaszcza wieczorem kiedy leci trójka a zgasi się swiatło . Te żarówki , sa skala ten czerwony wskaźnik stereo ... a jeszcze jak sie zrobi super aktywną antenę na pasmo 88- 108 MHz to ona dopiero dostaje " swungu " i odbiera bez szumku . Ja tuningowałem te radia pod względem odbioru muzyki poważnej . Jak zrobisz poprawki i da sie odbierać muzykę z dwójki bez szumu to cała reszta to małe miki . Jak Cię interesuje dobra antena aktywna , napisz na p.w. Pozdrawiam !
    dybas
    Level 37  
    Radiowiec 2 wrote:
    Radmory swoją drogą są w cenie . Mnie oczarowała Tosca AWS 303 . Radio jest super a wzmacniacz tym bardziej , poza tym Ludzie sie pozbywają tych urządzeń za bezcen . Wystarczy mały " Tuning " i gra aż miło . Może warto byś sie za takim czymś rozejrzał ? W środku wcale nie gorsza od Radmora a nawet śmiem twierdzić że go trochę przewyższa . Pozdrawiam!

Korzystając z okazji, że moderator jeszcze nie zamknął tematu, pozwolę sobie zadać pytanie o konkretny powód takiego oczarowania "Toską".
    Wzmacniacz jak wszystkie, ten nieszczęsny przedwzmacniacz z regulacją barwy "od minus do plus nieskończoności". Mnie ten amplituner bardzo podoba się wzorniczo, radio ma również przyzwoite. Chociaż po przestrojeniu żaden potencjometr nie "trzyma" fali. Trzeba trochę pracy włożyć.
    Co konkretnie przerabiasz?
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Eh, Panowie, jest tyle fajnego sprzętu o klasy lepszego od tego radmora. Płacenie za niego kosmicznych pieniędzy jest conajmniej śmieszne. Mówicie, że ładnie wygląda w ciemnościach? Czytałem o aukcji gdzie "poszedł" on za 1700zł. :D
    W tej cenie można poszukać amplifona wl25. Jak ten pięknie wygląda w nocy. Piękno lamp i wydobywającego się z nich dźwięku nie przebije żaden "antyk" typu 5102. I nie wiem jaki tuningowany. Ja to mawiają z g... bata nie ukręcisz.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Przemo -Lukas ! kochany Ty jeszcze nie słyszałeś jak brzmi Tosca po " tuningu " . To jest hard core kiedy zmienisz tranzystory i radio nabiera życia ! Tego nie zastąpi żaden zachodni super sprzęt . A najlepszy w tym wszystkim jest widok szczęki kolegów i znajomych kiedy Im włączysz i posłuchają . " To to tak fajnie graaaa??? Tego nic nie jest w stanie zastąpić . No dobra a teraz pochwalę się Dybasowi co robię . Od początku : Zaczynamy od przestrojenia UKF -u , Wyciągamy trzy kondensatory dodatkowe poprzez wycięcie ich ostrym narzędziem ( nie mylić z przećinakiem :)) Następnie włączamy UKF , załączamy ARcz. i ustawiamy poprzez wkręcenie rdzenia heterodyny górny koniec pasma . Po ustawieniu góry robimy to samo z dołem , tyle że trymerkiem . pomocny w tym wypadku jest miernik częstotliwośći typu 078k z Nowego Elektronika . Po ustawieniu heterodyny dostrajamy obwody , góra rdzeniami dół trymerkami . Następnie bierzemy się za przedwzmacniacz . kupujemy worek tranzystorów BC550C i dobieramy miernikiem trzy pary po równej h 21e. Następnie wymieniamy po kolei jedna parę jako pierwsze , druga jako drugie i trzećią jako trzećie tranzystory przedwzmacniacza . ( Naprzeciw - lewy i prawy kanał ) Następnie wybieramy jeden z tranzystorów o jaknajwiększej h21e i wstawiamy pomiędzy detektor FM a stereodekoder , pozwoli to podać na niego sygnał stereo o jak największej czystośći . Po wymianie tranzystorów " odpalamy radio " i sprawdzamy poprawę pracy . Powinno grać dużo czyśćiej . Następnie " spuszczamy wzmacniacz ze smyczy " czyli odlutowujemy kontur . Regulację barwy tonów pozostawiam do życzenia szanownych słuchaczy z tym że to radio powinno mieć ustawione tony niskie na ok. dwie trzecie otwarcia za to soprany ja wypuszczam na maksymalne otwarćie . Wtedy jest dużo soczystych tonów i nie trzeba " rozdzierać radia " na cały gwizdek . Super słucha się tego na słuchawki . I jeszcze jedna sprawa - to radio nie misi miec super kolumn !! zagra na wszystkim co ma przynajmiej trójdrożne wyposażenie . Zakres regulacji tonów jest tak szeroki że zagra to ze wszystkim . Po wymianie tranzystorów w przedwzmacniaczu można kupić worek tantali i jechać dalej z tym koksem . Wymieniamy kondensatory pomiędzy detektorem a stereodekoderem następnie sygnałowe w przedwzmacniaczu . Reszta według potrzeb ,ja nie zalecam ruszać końcówek tylko przedwzmacniacz bo z reguły koncówki wtych radiach pracują super a remont przedwzmacniacza pozwala na dostarczenie sygnalu do końcówek o takim poziomie że szumy są pomijalnie małe . No chyba ze ktoś trafi radio z uszkodzoną końcówką . Wtedy pozostawiam wymianę do własnego uznania. Kondensatory powinny być z jednej partii wtedy maja taka samą pojemność i równomiernie się starzeją To by w zasadzie było na tyle , dodam że używam anteny odbiorczej według własnego opracowania . Jest to antena aktywna ( 25 dB zysku ) pozwalająca na komfortowy bezszumny odbior muzyki poważnej stereo FM . Pozdrawiam ! Myślę ze zaspokoiłem twoją ćiekawość Jeżeli coś jeszcze mogę wyjaśnić lub cos chcesz wiedzieć zapraszam na prv . :))

Moderated By Artur k.:

Czy aby na pewno należy stroić głowicę z załączonym obwodem ARCz. ?
    Poza tym przypominam, że temat jest od radmorze 5102, a nie o Tosce.

oj
    Level 42  
    Post wyżej D:

Oprócz słynnych Radmorów jest jeszcze parę firm na które należy zwrócić uwagę - które w tym samym czasie produkowały podobny sprzęt. Jest to Pioneer z serią SX-xxxx (lata 80); bardzo dużo modeli oraz Sansui.

Modele topowe osiągają astronomiczne sumy (e-bay).:
    muminez
    Level 19  
    Musze sie znowu wtracic :
    @oj Pioneer`a SA 3000, TX 3000 i CT 3000 stoi u mnie w kolekcji. SX 3000 to dokladnie to samo co SA i TX tylko w jednej obudowie. Wyglada jak kazdy inny japonczyk z tamtych lat i tak duzo tego nie bylo ale brzmieniowo wcale nie przewyzsza Radmorow 5102.
    @Radiowiec 2 - z tym, ze kolumny glosnikowe nie musza byc "super" to sie nie zgadzam. Kazdy system Hi-Fi brzmi tak jak jego najslabsze ogniwo. I nie kazde kolumny wspolpracuja dobrze z kazdym wzmacniaczem. Z moimi Infinity Kappa 90 wspolpracowal beznadziejnie, z Onkyo SC 370 tez nie bardzo ale z Bose 301 jest OK. Wielu uzytkownikow preferuje Altusy ... bo nic innego, z tamtej epoki nie maja ... hmmm kwestia gustu, ale te tez sa beznadziejne... Wedlug twojej teorii, co do glosnikow, to mozna komputerowe podlaczyc i tez bedzie dobrze ?
    Zpowrotem na ziemie, Radmor 5100 i 5102 beda coraz drozsze i bedzie ich coraz mniej. Majac ten receiver nie ma czego sie wstydzic, jezeli jest dobrze "odrestaurowany". Nie potrzeba zwiekszac mocy, kombinowac w bebechach, zeby z niego wiecej "wycisnac" - jak to sie niektorzy wyrazaja. Oczywiscie, ze elementy elektroniczne sie starzeja i po tylu latach wymagaja wymiany, jesli ktos "paruje" polprzewodniki - to oczywiscie niczemu to nie szkodzi, a wrecz przeciwnie. Radmor jest bardzo dobra konstrukcja z lat siedemdziesiatych, tak jak wiele innych japonskich firm z tego samego czasu w podobnym przedziale cenowym, wiec nie ma sensu porownywac go z urzadzeniami z pozniejszych lat (SX****)
    oj
    Level 42  
    Seria SX-xxx SX-xxxx, taką miałem na myśli:

Oraz serie kwadrofoniczną, SQ-xxxx, QX-xxx, QX-xxxx

muminez
    Level 19  
    ... czyli "drewniana" silverline, to troche nie fair ten sprzet z radmorem porownywac. to tak jak mercedesa 126 z renault 25 porownywac.
    Wiekowo podobni ale kazdy z nich ma swoje walory i wady ...
    p.s. co z tego , ze quatro jak z tego nigdy komercjalnie nic nie bylo ... SQ Pioneer, Quasiqatro . Wsio ryba. 2 + 2 Stereo
    DJ Volt
    Level 25  
    Już dawno zszedł na temat "słuszności parowania tranzystorów", więc trochę zagranicznych klocków nie zawadzi :]
    jagodekpl
    Level 10  
    witam!!
    Re: Radmor 5102 - wysoka cena, dlaczego ?

trzeba poszukać i się za tym pokręcić ja swojego Radmor 5102-T STEREO quasi-quadro kupiłem za przysłowiowe 0,5 L i był w pełni sprawny. gra do tej pory z altusami i jak narazie jeszcze sie nie popsuł
    pozdro
    ALTON
    Level 38  
    Jak ktoś jest zainteresowany w dziale ogłoszeń umieściłem radmora 5102 w przyzwoitej cenie.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Kolego Muminez ! sorry ja łapię się na tym że często używam skrótów myślowych . Oczywiście że im lepsze kolumny tym to lepiej gra . Ja mam taniutkie od kompletu z jakimi to to kupiłem od koleżanki z pracy . Kolumny sa mniej niż skromne jednak fajnie to gra . Dlatego poleciałem na skróty . Napisałem że powinny być trzy drogi , a powinienem dodać że ośiem omów . Tak poza tym ja używam słuchawek i tak naprawdę dopiero wtedy można usłyszeć jak to pięknie chodzi . Jeszcze o tym nieszczęsnym parowaniu , ma to na celu w tym przypadku wyrównanie wzmocnienia obu kanałów , tak aby balanser mógł spokojnie pozostać na środku , a kiedy radio wyciszymy aby oba kanały zgodnie ucichły . Niestety z poprzednimi tranzystorami bywało tak że jeden kanał już dawno zamilkł a drugi jeszcze było słychać . Pozdrawiam !
    benek161
    Level 21  
    Ceny na dzień dzisiejszy z wolumenu:
    Radmor 5412- 200zł
    Radmor 5102- 300zł
    Radmor 5102 T/TE- 200zł
    Oczywiście wszystko sprawne i przestrojone.
    A ten 5412 jest lepszy pod względem brzmienia i jakości od 5102? Może lepiej w tego zainwestować?
    Arkadyo
    Level 31  
    Nie, 5412 nie ma w sobie nic z brzmienia serii 5100 i 5102. To późniejsza konstrukcja i schyłek socjalistycznego państwa dobrobytu w całej swojej krasie odbił się na jego bebechach.
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Radiowiec 2 wrote:
    Przemo -Lukas ! kochany Ty jeszcze nie słyszałeś jak brzmi Tosca po " tuningu " . To jest hard core kiedy zmienisz tranzystory i radio nabiera życia ! Tego nie zastąpi żaden zachodni super sprzęt ...

Tak się składa, że firma AMPLIFON, jest jak najbardziej polska. Lampy są rosyjskie. :idea:
    Co ma wspołnego liczba dróg do wzmacniacza? Są chłamowate 3 drogi i świednie brzmiący szerokopasmowiec. :idea:
    Ale wracając do tematu.
    Uważam, że w cenie Radmora 5102 można zakupić sprzęt lepiej grający. I bez "tuningowania". :D
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Zgoda Kolego Przemo -Lukas tyle że nie to jest ładne co ładne ale co się komu podoba . Miałem na myśli kolumny trójdrorzne i o tym mówiłem , a tak poza tym powiedz po jakie licho ja mam kupować za trzy stówy jakiś sprzęt i go potem kląć bo nie gra tak jak bym chciał , kiedy mogę od sąsiada wyrwać stary klamot który kiedyś miał klasę i mu tą klasę przywrócić . To ja się po to trzydzieśći lat tłukę po warsztacie naprawiając ludziom różny szmelc aby teraz kupować za trzy lub pięć stów radio ?? Jeszcze na głowę nie upadłem :)) Ja sobie wolę ztuningować klunkra i wtedy przynajmniej wiem co mam . No ale jak ktoś lubi sobie sprawić coś nowszego to wolna wola przecież mamy coraz większe możliwosći i ja nie mam nic przeciwko temu . Tyle ze sprzęt tuningowany to sprzęt na kieszeń ucznia i studenta , a ten za większe pieniądze już nie ::)))Pozdrawiam !
    lejwoda1
    Level 11  
    A czy przypadkiem ten stary klamot razem z tym tuningiem nie będzie kosztował więcej niż trzy stówy
    benek161
    Level 21  
    Nawet bez tuningu kosztuje 800-900zł ale odrestaurowany :D
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Kalkulacja jest prosta . Zaznaczam ze mówimy o Tosce . Ja nie raz i nie dwa komuś coś pomagałem zrobić lub naprawić . Jako że miasteczko małe pieniędzy tu raczej niewiele ludzie płacili tym co mieli , a przy okazji trafiły sie cztery Toski ( w tym jedna z magnetofonem szufladą i kolumnami ) Jako stały bywalec sklepów elektronicznych sąsiedniego miasta miałem rozeznanie co można tanio kupić i zastosować . Tranzystor BC550C i podobne kosztuje 60 groszy maksymalnie w detalu . A nie kończy się na zakupie jednego . Kupiłem 50 sztuk i wybierając kilkanaście par wyremontowałem wszystkie cztery obdarowując całą rodzinę :)) Przestrojenie UKF to pryszcz ! A chodzi to wyśmienicie , te soprany , ten bas te czyste tony !!! Miód malina !!! :)) Jeszcze do tego dodać antenę aktywną mojego własnego pomysłu , cena jej w częściach około 50 zł i można Świat doganiać . Bez anteny Tosca porządnie odbiera w promieniu 150km wsystkie nadajniki . Z antena aktywną w promieniu 200 km wszystko co tam pracuje . Doszło do tego że musiałem antenę z dachu zdjąć bo wcześnie rano kiedy jest inwersja na pasmie było więcej Niemców jak Naszych . W końcu 30dB wzmocnienia robi swoje . Jeszcze muszę przeprojektować mieszacz głowicy UKF . Założenie tam tranzystora BFR96 S poprawi stosunek sygnał /szum jeszcze mocniej . Robiłem tak w odbiorniku Maria R 801 , świetnie pracuje . Tu w Tosce jest zbyt duże napięcie zasilania bo14 V a powinno być 9,5 ( na mieszaczu ) ale to szczegół , damy radę . Pozdrawiam! :))
    benek161
    Level 21  
    Jako ze temat odbiegać zaczyna od ceny Radmora zamykam go