Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne obrotomierze i prędkościomierze

03 Kwi 2008 20:53 1356 2
 • Poziom 13  
  Witam. Chciałem się dowiedzieć, jak zbudowane są w środku elektrycznie wychylane prędkościomierze, czy też obrotomierze ? Z praktyki wiem, że normalne ustroje pomiarowe mają max wychył (na oko) 45* - i tak jest świetnie. Tymczasem obrotomierze są w stanie wychylić się o 270*. Jest to ustrój pomiarowy, czy może ma to coś wspólnego z normalnymi silnikami, które poruszają tak samo mechanizmem wychyłu wskazówki, jak robiła to dawniej kręcona linka? Proszę o radę, gdyż nigdzie nie ma na ten temat info...
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 26  
  HEYAH napisał:
  ... Chciałem się dowiedzieć, jak zbudowane są w środku elektrycznie wychylane prędkościomierze, czy też obrotomierze ? Z praktyki wiem, że normalne ustroje pomiarowe mają max wychył (na oko) 45* - i tak jest świetnie. Tymczasem obrotomierze są w stanie wychylić się o 270*.

  O ile pamiętam, najgorsza nawet klasa techniczna ustrojów pomiarowych musi mieć dokładność (a więc i liniowość podziałki) nie gorszą niż 5% - a prędkościomierze raczej nie muszą - wątpię czy kierowca zauważyłby błąd rzędu 10%.

  HEYAH napisał:

  Jest to ustrój pomiarowy, czy może ma to coś wspólnego z normalnymi silnikami, które poruszają tak samo mechanizmem wychyłu wskazówki, jak robiła to dawniej kręcona linka?


  Ja widziałem obydwa rodzaje. Ten na zdjęciu z podanej aukcji wygląda mi na normalny ustrój magnetoelektryczny. Wersje z silniczkami były w Ładach 2107 :D .
 • Poziom 13  
  Nie no ok, tylko pytałem o jego budowę; zasadę działania, gdyż swego czasu uczyłem się na "przyrządach pomiarowych" o budowie ustroju magnetoelektrycznego i (jestem kiepski z fizyki) przypominając sobie jego budowę, zasadę działania i patrząc na ten rysunek, nie widzę, by jakkolwiek wskazówka była w stanie wychylić się te 270*. Jedynym ustrojem pomiarowym, który jest do tego zdolny jest bodajże elektrostatyczny, który nie ma ograniczenia, aczkolwiek jest on okropnie nieodporny na jakikolwiek ruch, więc on odpada... Proszę o teoretyczne wytłumaczenie ;)