Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trafo 1,6MW - owinięcie drutem aluminiowym a miedziowym

03 Kwi 2008 21:58 2256 4
 • Poziom 18  
  Pytanie dla fachowców dużych mocy
  Czy trafo 3 fazowe o mocy 1,6MW nawinięte drutem aluminiowych dużo ustępuje niż nawinięte drutem miedziowym?
  Jeśli tak to w jakiej materii?
 • Poziom 25  
  Aluminium przy tym samym przekroju przewodów ma większą rezystancję, z czego wynikają większe straty. Mocy transformatorów nie podajemy w watach tylko woltoamperach.
 • Poziom 18  
  A co z trwałością, niezawodnością, czy ma to jakiś wpływ?
 • Poziom 43  
  zn21 napisał:
  Pytanie dla fachowców dużych mocy
  Czy trafo 3 fazowe o mocy 1,6MW nawinięte drutem aluminiowych dużo ustępuje niż nawinięte drutem miedziowym?
  Jeśli tak to w jakiej materii?
  Porównaj sobie wartości rezystywności miedzi i aluminium, a znajdziesz już prawie całą odpowiedź.
  Dodam więc tylko, że ze względu na trochę gorsze odprowadzanie ciepła z uzwojeń przyjmuje się proporcjonalnie mniejszą gęstość prądu w uzwojeniach aluminiowych niż miedzianych, ale nie tylko z tego powodu.
  W starych (opracowania jakie ukazały się po II Wojnie Światowej w literaturze niemieckiej) zaleceniach projektowych można przeczytać, by tak dobierać gęstość prądu w przewodach aluminiowych, aby straty cieplne w uzwojeniach były nie większe (zalecano mniejsze) od strat w uzwojeniach wykonanych z miedzi przy takiej samej mocy znamionowej transformatora.
  Powyższe implikuje, iż transformator z uzwojeniami aluminiowymi musi mieć większe pola powierzchni okien (uzwojeń) w porównaniu z transformatorem o analogicznej mocy znamionowej z uzwojeniami miedzianymi, a więc i w całości będzie większy choć przeważnie będzie lżejszy, ale to już kwestia jego budowy - rdzeń, trój- lub pięcio-kolumnowy i obudowy - kadź, itd.
 • Poziom 17  
  :arrow:zn21
  Napisz skąd wynikają twoje wątpliwości. Czy może zamierzasz kupić takie trafo? Prawda jest taka, że teraz zaczyna się odchodzić od transformatorów olejowych na korzyść suchych ( żywicznych ). W tych transformatorach rzeczywiście preferuje się uzwojenia aluminiowe, bo aluminium ma bardzo podobną rozszerzalność co żywica. Uzwojenia są nawinięte tak grubymi przekrojami, że straty są nawet 30% mniejsze niż transformatorów olejowych z uzwojeniami miedzianymi o takich samych mocach.