Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer RS-232 (COM)

04 Kwi 2008 10:22 2762 1
 • Poziom 26  
  Witam,

  Konieczność życiowa zmusiła mnie do poszukiwania rozwiązania niekomercyjnego. Oczywiście można zakupić terminal serwer na allegro (np router 2509 z 8 portami COM) ale jest to dość znaczny wydatek. Stąd narodziła się idea budy terminala/serwera własnym sumptem.

  Wymagania odnośnie hardware:
  - minimum 8 portów COM (9600 baud rate)
  - jeden port Ethernet RJ-45
  - ewentualnie możliwość podpięcia klawiatury i monitora (niekonieczne)

  Wymagania odnośnie software:
  - klient terminala (TerraTerm Pro; HyperTerminal)
  - obsługa stosu TCP/IP
  - putty
  - VPN Client (dowolny)
  - serwer TFTP (niekoniecznie aczkolwiek mile widziany)
  - dowolny system operacyjny (Linux, Windows)

  Rozwiązanie tymczasowe:

  - Komputer P2-300 z pasywnym chłodzeniem
  - 128MB Ram SDRAM
  - Dysk twardy 1GB na system operacyjny
  - 2 karty PCI 4xCOM na każdej
  - system operacyjny Windows 2000

  Niestety rozwiązanie to ma poważną wadę: WIELKOŚĆ, pobór prądu i głośniść. Poszukuję innego rozwiązania -mniejszego, oszczędniejszego i cichszego.

  Zastanawiam się nad wykorzystanie jakiegoś małego mikroprocesora typu ATMega z zaimplementowanym stosem TCP/IP i możliwością zarządzania portami COM. Czy ktoś ma jakieś pomysły lub idee rozwiązania tego problemu?? Proszę o sugestie.

  Pozdrawiam
  adikbo
 • Szafy Rack
 • Poziom 26  
  Widzę, że temat nie spotkał się z zainteresowaniem. Nie wierzę jednak aby wszystkich stać było na kupno terminal/access serwerów Xyplexa czy też Cisco 2511.


  Moje rozwiązanie w tej chwili to laptop z debianem oraz dwoma hubami USB (każdy 7 portów i aktywne zasilanie) oraz 10 konwerterów USB-RS232 Prolifik 2230. Nie ma z nimi kłopotu w przypadku obsługi z poziomu Linux. Sterowniki są w jądrze.

  Teraz kilka słów o samej konstrukcji. Huby podłączone są do dwóch osobnych portów USB (wydajność prądowa). do każdego Huba wpięte zostały po 4 konwertery. Z konwerterów wyprowadziłem przewód RS232 do patchpanela z gniazdami RJ-45 (akurat ten standard mi najbardziej odpowiadał ze względu na podpinanie konsoli urządzeń sieciowych).
  Cały projekt zamknął się w kwocie 90 PLN (huby + kable + konwertery). Pecet to nie problem. Co prawda do tego projektu lepszy byłby PC w obudowie RACK, ale ze względu na brak takowego wykorzystałem laptopa z niesprawną matrycą.

  Zaleta takiego rozwiązania to przede wszystkim oszczędność. Nawet kupując używanego PC w obudowie RACK nie wydamy więcej niż 300 PLN, a jest to 1/3 ceny używanego terminal serwera.

  Oczywiście rozwiązanie oparte o mikroprocesor byłoby o wiele ciekawsze (mniej miejsca w szafie co ma niebagatelne znaczenie w serwerowni - każdy slot kosztuje) niezawodność (przechodzone PC może w końcu odmówić posłuszeństwa), większa energooszczędność, tylko jedno gniazdo prądowe.

  Niestety takowy projekt troszkę mnie przerósł - nie mam zbytnio pomysłu jak się za to zabrać.

  Jedyne co mi się nasuwa na myśl to wykorzystanie Atmegi oraz układów MAX232. Nie wiem tylko jak jest z obsługą stosu TCP/IP oraz ewentualną emulacją terminalu na Atmegach. Problemem mogłoby się okazać zmuszenie atmegi do wystawienia wirtualnych portów COM na odpowiednie porty TCP.
  Wyobrażałem sobie to w ten sposób:
  telnet na adres atmegi z określonym portem = wywołanie terminala przypiętego do danego portu. Niestety nigdzie nie znalazłem nawet kawałka opisu jak zaimplementować obsługę terminala (VT100) na atmedze.

  jeżeli ktoś ma jakieś pomysły jak to wykonać i czy wogóle jest to możliwe niezbyt wielkim nakładem pracy to proszę o propozycje.