Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usb i Cardbus. Na USB nie widzi urządzenia.

bober_gdynia 04 Apr 2008 16:13 1712 2
 • #1
  bober_gdynia
  Level 12  
  Mam problem z USB w swoim laptopie, w serwisie mi powiedzieli ze tez nie wiedza co się dzieje... Zakupiłem sobie za to PCI - USB Cardbus i tu sprawa wygląda odrobinkę inaczej. Jak podłączam np telefon do zwykłego USB to mi nic się nie wyświetla (tak jakby nie widział niczego po drugiej stronie USB), gdy podłączam telefon to Cardbusa to mi fajnie wyświetla zapytanie czy użyć telefonu jako czytnika kart. Problem w tym, że nic się nie dzieje dalej i nie wiem co poradzić. Jakieś propozycje? Macie może gdzieś sterowniki do tego? Jak ten Cardbus działa? Korzysta on z kontrolera na płycie głównej czy nie? W windowsie i Linuksie przedstawia się jako Via Rev 5 or later USB Universal Host Controller, więc Cardbus jest wykryty.

  Paweł
 • #2
  tronic1
  IT specialist
  Jaki laptop ? Jaki system ? Pod XP nie potrzeba sterowników do ExpressCard. Karta to autonomiczny kontroler. Podaj dane z naklejki na karcie. Na gniazdach USB w laptopie jest zasilanie ?
 • #3
  bober_gdynia
  Level 12  
  Laptop to Toshiba A135. System to Debian Linux ETCH i Windows Vista Basic.

  Na naklejce na karcie jest napisane: "PCMCIA USB 2.0 - USB 2.0 CardBus 4ports". Producent to firma Gembird.

  W gniazdach USB w laptopie zasilanie jest. Skoro taka karta to autonomiczny kontroler - a podpięte urządzenia zachowują w Windowsie się prawie identycznie jak oryginalne gniazda USB (różnica to ten telefon), to śmiem twierdzić, że coś z softem jest nie tak. Jedyne co zmieniałem to Bios na wyższą wersję.

  Kiedyś miałem ostrą przeprawę z Windowsem Vista. Klawisze funkcyjne tej Toshiby działają tylko w Viscie. Jak mam Windowsa XP lub Linuksa to działają tylko klawisze ściemniania i rozjaśniania ekranu. Kiedyś Windows tak mi namieszał, że wyłączył mi touchpad i tylko w Windowsie Viscie moglem go klawiszami funkcyjnymi włączyć. Próba włączenia touchpada w XP bądź Linuksie odpadła. Touchpad nie działał nawet po całkowitym formacie i przywrócenia systemu z recovery cd. Teraz gdy tę funkcję mam dostępną Touchpad działa, ale nadal mam problem z USB. Może jest możliwość włączenia/wyłączenia wejść USB w poziomu klawiszy funkcyjnych w Toshiba.

  Doczytałem również na googlach, że Vista jak wchodzi w stan hibernacji miesza w gniazdach USB tak, że tylko restart je włączał z powrotem. U mnie restart nic nie naprawił. Dziure tę naprawiał Service Pack, który u mnie również nic nie naprawił.

  ---Edit---
  Karta tak wygląda:
  http://www.akcesoriapc.pl/images/product_images/popup_images/pcmcia_usb2_x4_gemb.jpg