Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor SyncMaster 957MB - nie działa.

szmiroslaw 04 Kwi 2008 22:05 2186 7
  • #1 04 Kwi 2008 22:05
    szmiroslaw
    Poziom 14  

Witam
    Temat dotyczy monitora Samsung SyngMaster 957MB – chassis CA17L - 19L.
    Przy pracującym komputerze została poruszona w gnieździe AGP karta graficzna, co spowodowało wyłączenie monitora. Po wyłączeniu komputera i po zamocowaniu karty graficznej włączyłem ponownie komputer, pojawił się na monitorze pas szerokości około3cm, który przemieszczał się z góry na dół powodując zniekształcenie(wypuklenie) obrazu. Towarzyszyło temu zjawisku delikatne brzęczenie jakiegoś elementu i wyczuć można było woń jakby palącego się sztucznego tworzywa. Po kilku minutach pracy we wnętrzu monitora nastąpił wystrzał i monitor zgasł. Zdjąłem obudowę i po krótkich oględzinach zauważyłem rozerwany układ MC33260P. Innych uszkodzeń nie dostrzegłem. Proszę o wskazówki czy wystarczy tylko wymiana tego układu i czy przesunięcie karty w gnieździe AGP mogło doprowadzić do zniszczenia powyższego elementu.
    Wszelkie odpowiedzi mile widziane :D

• Pomocny post
    #2 04 Kwi 2008 23:33
    zdzich42
    Poziom 40  

MC33260P to układ z przetwornicy i od tego bloku trzeba zacząć naprawę. Przypuszczać należy, że to nie jedyny uszkodzony element.

• Pomocny post
    #3 05 Kwi 2008 01:19
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Poruszenie karty mogło być przyczynką do uszkodzenia, ale na pewno nie powodem. Bardziej prawdopodobne, że to właśnie ten raz był ostatnim włączeniem przed uszkodzeniem przetwornicy - różnice potencjałów pomiędzy masami komputera i monitora występują, ale nie są na tyle wysokie, żeby na nie postawić, że były przyczyną uszkodzenia. Jeśli przetwornica już dogorywa - wtedy nawet ESP wystarczy do wywalenia w kosmos połowy monitora. Zanim wymienisz układ, posprawdzaj elektrolity w przetwornicy, tranzystor kluczujący i diody na wejściu. Dopiero po tym możesz spróbować włączyć zasilanie. Załączam pdf ze schematem aplikacyjnym na MC33260P - strona 8. Powodzenia.

• Pomocny post
    #4 05 Kwi 2008 08:37
    lisek
    Spec od monitorów

MC33260P to korektor mocy oznaczony jako IC701 ?
    powinien tam byc jeszczee (w zasilaczu) jeden układ >właściwy chyba DPx08 (308/lub 408 lub DP706)
    *zobacz diode zenera na 27V oraz Q701 K2761
    mozna go smiało ominąc układowo
    potrzebny tylko schemat

p.s
    sprawdz diody i R701 0.33 3W
    schemat SyncMastera jest na Elektrodzie

• #5 08 Kwi 2008 21:19
    szmiroslaw
    Poziom 14  

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
    Sprawdziłem elementy tej części płyty i okazało się, że poza układem MC33260P jest uszkodzona dioda D703(1N5397GP). Wymieniłem także kondensatory elektrolityczne. Myślę, że nie będzie już żadnych niespodzianek. Czekam na zamówione części, gdyż w mojej wiosce niestety nie były dostępne :D. O wynikach naprawy poinformuję.
    Pozdrawiam.

• #6 11 Kwi 2008 21:42
    szmiroslaw
    Poziom 14  

Po wlutowaniu diody D703 (1N5397GP) podłaczyłem kabel zasilający ale nie włączyłem włącznika na panelu przednim monitora. Pomimo takiego zabezpieczenia odrazu nastąpiło wyładowanie elektryczne, jakaś iskra i trochę dymu, tudzież niewielka ilość sadzy na płycie :(. Po ogędzinach zauważyłem, że układ IC601(DP308P) nie wytrzymał tej próby i uległ częściowemu pęknięciu. Nie wiem co mogło być przyczyną, być może już przy pierwszej usterce doznał defektu. Wszytko prawidłowo przylutowałem, żadnych zwarć ale przed wlutowaniem dioty nie sprawdziłem prostownika D601(D3SBA60). Układu IC701(MC33260P) nie zamocowałem przed tym eksperymentem. Proszę o sugestie przyczyn takiego stanu rzeczy i dalszego postępowania.

• Pomocny post
    #7 12 Kwi 2008 12:39
    lisek
    Spec od monitorów

Jęsli pada korektor mocy Mc33260 do wymiany jest zawsze
    -scalak Dp308
    -dioda zenera 27V , polowy q701, optron..i rezystory startowe w IC601
    -następnie sprawdzasz sam zasilacz (na +80V zarówka jako obc. zastepcze )

jakie masz FBT
    * w SC 900NF fbt: Y268061
    w SC 957MB fbt: Y268223.

patrzyłem na elektrodzie . za schematem > nie widziałem
    mam tylko S. sc 959NF (chasis AQ15..19)
    - tam w zasilaczu (str.78 ) masz te same elementy

Załącznik usunąłem. [Mirek Z.]

• #8 12 Kwi 2008 18:17
    szmiroslaw
    Poziom 14  

Poszedłem na skróty i dlatego takie efekty. Należało poczynając od zasilacza podłączać i sprawdzać elementy tej części płyty. Tak sądziłęm, że teraz spalonych jest kilka elementów. Napewno także niesprawny jest mostek D601, ponieważ jest przed nim bezpiecznik, który uległ zniszczeniu. Poniżej link ze schematem, który jest zgodny z modelem tematycznym. Oprócz "elektrody" znalazłem ten schemat na stronie chyba Samsunga szukając specyfikacji do Mc33260 ale nie zapisałem strony, gdyż już go posiadałem. Największe kłopoty to dostępność niektórych części :(.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1502774#1502774

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME