Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaliczenie ze specjalizacji audio-video

04 Kwi 2008 22:15 3652 18
  • Poziom 20  
    Może ktoś mi pomóc w odpowiedzi na pytania , które będe miał na zaliczeniu poniżej je zamieszczam :

1. Schemat zasilacza NEPTUN 156 (trafo + prostownik + filtr_C)
    2. Sposoby przestrajania radioodbiornika (istnieja 3)
    3. Przestrojenie głowicy telewizora za pomocą generatora - schemat.
    4. Ile uF to 1500nF ??
    5. Schemat blokowy radioodbiornika.

Tutaj zamieszczam moje odpowiedzi na cześć pytań :

Ad1

Ad2 - używając zewnętrznej głowicy CCIR/OIRT
    - dolutować do agregatu dwa kondensatory
    - korekcja wartości obwodów rezonansowych Lc w głowicy UKF

Ad 3 Tego nie wiem

Ad 4 1,5uF

Ad 5

Prosze o sprawdzenie mi pytania 1 , 2 , napisanie mi odpowiedzi do 3 bo nie wiem oraz prosze powiedzieć czy schemat radioodbiornika jest dobrze
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Ad2 - sądzę, że sięgasz zbyt głęboko (proponujesz zbyt konkretne rozwiązania). Nie jestem pewien - to sugestia - a może w pytaniu chodzi tylko o podanie bardziej ogólnych sposobów przestrajania? Bo ja znam takie trzy - co by się zgadzało (kondensator o zmiennej pojemności, - pozostałe dwa sobie dośpiewaj).
    Ad. 5 - ogólnie OK, ale chyba trochę zbyt szczegółowo. No i z tymi przełącznikami to przesadziłeś - w OR przełączników, ani układów realizujących takie funkcje nie ma. I może zastosuj osobne wzm. p.cz. dla FM i AM?

Nie do końca rozumiem te pytania - np. nr 1 - masz znaleźć schemat - i co dalej?
    Ad3. - czy należy podać (zaproponować) sposób - jeśli tak - to jest to stary sposób polegający na zastosowaniu dodatkowej heterodyny (generatora) pracującego jako heterodyna-mieszacz. Po zmieszaniu fwe z fhet otrzymujemy (zazwyczaj różnicę, bo łatwiej zrobić fwe-fhet) częstotliwość leżącą w paśmie odbieranym normalnie przez telewizor.
  • Poziom 20  
    marekzi napisał:
    Ad2 - sądzę, że sięgasz zbyt głęboko (proponujesz zbyt konkretne rozwiązania). Nie jestem pewien - to sugestia - a może w pytaniu chodzi tylko o podanie bardziej ogólnych sposobów przestrajania? Bo ja znam takie trzy - co by się zgadzało (kondensator o zmiennej pojemności, - pozostałe dwa sobie dośpiewaj).
    Ad. 5 - ogólnie OK, ale chyba trochę zbyt szczegółowo. No i z tymi przełącznikami to przesadziłeś - w OR przełączników, ani układów realizujących takie funkcje nie ma. I może zastosuj osobne wzm. p.cz. dla FM i AM?

Nie do końca rozumiem te pytania - np. nr 1 - masz znaleźć schemat - i co dalej?
    Ad3. - czy należy podać (zaproponować) sposób - jeśli tak - to jest to stary sposób polegający na zastosowaniu dodatkowej heterodyny (generatora) pracującego jako heterodyna-mieszacz. Po zmieszaniu fwe z fhet otrzymujemy (zazwyczaj różnicę, bo łatwiej zrobić fwe-fhet) częstotliwość leżącą w paśmie odbieranym normalnie przez telewizor.

Jeśli chodzi o pytanie nr 1 to na sprawdzianie będe musiał poprostu narysować schemat bloku zasilania telewizora Neptun 156 i wszytsko. Tu nie trzeba rozumieć pytania trzeba po prostu narysować schemat i wszytsko może Wystarczy narysować transformator , mostek Greatza oraz kondenstaory przełniące role filtra. Jesli chodzi o pytania 3 to jak powiedziałeś podałem zaszczególowe sposoby przestrajania. Podałeś zastosowanie kondensatora o zmiennej pojemności , mógłbyś podać pozostałe 2 bo nie wiem, chodzi o ogólne sposoby przestrajania Pytania 4 jest banalne nie mam do niego żadnych wątpliwości. Jeśli chodzi o pytania 5 mógłby mi ktoś narysować ogólny schemat blokowy radioodbiornika. W pytaniu 3 raczej chodzi o ten sposób przestarajnia głowicy heterodyną jesli znacie inny sposób prosze podać. Prosze narysować schemat tego przestrajania po prostu to cześć telewizora gdzies odbywa się przestrajanie głowicy.

Prosze o odpoiwedz
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Ad2; - co jeszcze oprócz pojemności (jej zmiany) kondensatora decyduje o częstotliwości obwodu LC?. Podpowiem Ci, że stosowano ten sposób w samochodowych OR ze względu na wstrząsy
    Trzeci sposób to tez zmiana pojemności, ale nie kondensatora, lecz elementu półprzewodnikowego.
  • Poziom 20  
    marekzi napisał:
    Ad2; - co jeszcze oprócz pojemności (jej zmiany) kondensatora decyduje o częstotliwości obwodu LC?. Podpowiem Ci, że stosowano ten sposób w samochodowych OR ze względu na wstrząsy
    Trzeci sposób to tez zmiana pojemności, ale nie kondensatora, lecz elementu półprzewodnikowego.

Jeśli chodzi o pytanie 1 to trzeba narysować transformator połaczony z mostkiem Greatza i 4 diodami plniącymi role filtru. Odpoiwedz na pytanie 2 będzie takie : Zmiana pojemności kondensatora , zmiana diody pojemnosciowej , zmiana idukcyjności cewki. Dobrze ? Jesli chodzi o 3 pytanie to nie wiem jak napisałeś chodzi o zastosowanie generatora heterodyny . Na jakiej zasadzie polega przestrajanie głowicy UKF w telewizorze za pomocą generatora. Prosze narysować schemat . A Jesli chodzi o pytanie 5 to prosze narysować ogólny blokowy schemat odbiornika.

Jak ktoś może niech ktoś odpowie na każde pytanie
    Prosze o szczególna pomoc w pytaniach 2. Sposoby przestrajania radioodbiornika (istnieja 3)

3. Przestrojenie głowicy telewizora za pomocą generatora - schemat.Moze ktoś wyjasnić mi te pytania bo nie rozumiem go
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    2. Zmiana
    -pojemności kondensatorów,
    -indukcyjności cewek,
    -pojemności diod pojemnościowych (warikapów)
    w obwodach LC odb. radiowego ( wejściowych i heterodyny).
    3. Wyjaśniłem Ci zasadę działania. Narysuj to tak:antena wchodzi w blok mieszacza samodrgajacego (jednostopniowa heterodyna będąca jednocześnie mieszaczem sygnału antenowego i własnego) - na tym bloku napisz "heterodyna+mieszacz, fwy=fwe-fhet", z tego bloku sygnał fwy idzie na wejście głowicy (antenowe).
    Fhet dobiera sie tak, aby fwy leżało w paśmie normalnie odbieranym przez głowicę.
  • Poziom 20  
    Dzięki za wyjasnie pytania 2 i 3 ale jak byś mógł narysuj mi schemat do zadania 3 bo nie znam za dobrze budowy tzn schematu blokowego telewizora i moge narysować ja napisałeś ale nei bede tego rozumiał jak mozesz narysuj to i wyjasnij mi to dokładnie dlaczego tak i ktory blok za co odpowiada
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    To może lepiej Ty narysuj - ja sprawdzę.
    I nie trzeba rysować całego schematu blokowego telewizora - tylko głowicę i ewent. wzmacniacz p.cz. - dalej możesz narysować kropki.......
    OK?
  • Poziom 20  
    Zamieszczam tutaj udoskonalone odpowiedzi na pytanai :

Ad1

Ad2 - porzez zmaine pojemności ( trymer)
    - porzez zmainę indukcyjności
    - porzez zmiene pojemnosci diody pojemnosciowej ( warikapy)

Ad3
    Co do strojenia głowicy TV za pomocą generatora (a nie wobuloskopu, tj generatora połączonego z oscyloskopem) ani też nie dysponując oddzielnie tymi przyrządami, znam tylko uproszczony sposób procesu strojenia. Otóż generator powinien wytwarzać zespolony sygnał wizji zmodulowany obrazem kontrolnym, np. choćby kratą, a efekt strojenia powinniśmy obserwować na kineskopie. Stroimy na "oko" aby uzyskać jak najwyraźniejszy, pozbawiony odbić, załamań i utraty synchronizacji obraz. Robimy to dla min. 3 częstotliwości pasma TV (początek, koniec a nast. sprawdzamy dla f środkowej). Zasada ogólna: Na dole zakresu stroimy cewkami, na górze pojemnościami. Jeśli pytanie dotyczy strojenia głowicy jako podzespołu wydzielonego, to sprawa się komplikuje, bo nie wiemy, czym dysponuje "stroiciel" oprócz generatora ( a i czort wie, co potrafi ten generator:) Niemniej trzeba obserwować poziom (mierzyć) sygnału p.cz. na wyjściu głowicy i stroić na jego max. Jednak bez wobulatora nie uda nam się uzyskać (raczej zaobserwować) specyficznego siodełka na ch-terystyce przenoszenia, a to jest niezbędne dla uzyskania pełnego pasma.

Prosze narysować do tego schemat bo nie wiem jak jest zbudowana głowica telewizora nie miałem jeszcze z tego lekcji mam pytania z góry i chcem je fajnie opracować

Ad4 1,5uF

Ad5

Prosze o sprawdzenie i poprawienie w razie błędów pytań Szczególnie dotyczy się to pytania 3 bo nie rozumiem go i nie umiem narysować do niego schematu Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    1. źle . Przerysuj z rys w temacie wątka - wyrzuć: to "coś" na prawo od ostatnich kondensatorów (z napisem zasilacz zewn 12v i WY), punkty F, E, G, 1, 2, .... itp - wszystkie niepotrzebne, kondensatory narysowane źle, wyjście -źle(wyjście dałeś z trafa -sic !!!). Połączenia linii (rozgałęzienia) - znaczy sie kropką. Brak połączenia (np. 2 krzyżujących sie linii)- bez kropki.
    3. Albo ja źle rozumiem temat - albo Ty. (Odnoszę też wrażenie, że jesteś bardzo słabo zorientowany w elektronice?.) Przestrojenie głowicy OTV za pomocą generatora ja rozumiem tylko jako dostosowanie telewizora (doraźne) do odbioru sygnału(ów) spoza pasma, do którego jest fabrycznie skonstruowany (głowica). To o czym piszesz - to STROJENIE a nie PRZESTRAJANIE.
    2. Trymer służy do strojenia.. Dla przestrajania (normalnego "szukania stacji" w paśmie) - kondensator zmienny. Tu kłania się nomenklatura - co jak rozumieć?:przestrajać OR - może znaczyć zmianę (jednorazową) jego pasma np. FM OIRT na CCIR ( np. generatorem - tak jak ja rozumiem pyt. nr 3), albo zwykłe "szukanie stacji" na danym paśmie ("kręcenie gałką") - tak ja zrozumiałem pyt. nr 2 i tak Ci odpowiedziałem. Strojenie OR - oznacza dostrajanie wszystkich jego obwodów w.cz. i p.cz. (jednorazowe -przez producenta, ewent. po dużej naprawie).
    Tutaj uwaga; gdy dokładnie i ze zrozumieniem przeczytasz co napisałem o strojeniu i przestrajaniu w odniesieniu do OR i OTV zauważysz, że termin "przestrajanie" znaczyć może co innego. To dlatego, że w OR szukanie stacji odbywało się zawsze ( i często dzisiaj) płynnie - poprzez przestrajanie obwodów LC (kręcąc gałka kręcisz kondensatorem zmiennym, przesuwasz rdzeń w cewce, albo kręcisz potencjometrem zmieniając napięcie na warikapach). W OTV właściwie zawsze szukanie stacji odbywało się skokowo - za pomocą jakiegoś programatora wybierało się dana stację - dlatego w OTV nie używa sie terminu przestrajanie w rozumieniu szukania stacji - tylko w rozumieniu jak podałem wyżej (zmiana pasma)
    5. Bardzo uproszczony - może być - ale to zależy od wymagań nauczyciela
  • Poziom 20  
    marekzi napisał:
    1. źle . Przerysuj z rys w temacie wątka - wyrzuć: to "coś" na prawo od ostatnich kondensatorów (z napisem zasilacz zewn 12v i WY), punkty F, E, G, 1, 2, .... itp - wszystkie niepotrzebne, kondensatory narysowane źle, wyjście -źle(wyjście dałeś z trafa -sic !!!). Połączenia linii (rozgałęzienia) - znaczy sie kropką. Brak połączenia (np. 2 krzyżujących sie linii)- bez kropki.
    3. Albo ja źle rozumiem temat - albo Ty. (Odnoszę też wrażenie, że jesteś bardzo słabo zorientowany w elektronice?.) Przestrojenie głowicy OTV za pomocą generatora ja rozumiem tylko jako dostosowanie telewizora (doraźne) do odbioru sygnału(ów) spoza pasma, do którego jest fabrycznie skonstruowany (głowica). To o czym piszesz - to STROJENIE a nie PRZESTRAJANIE.
    2. Trymer służy do strojenia.. Dla przestrajania (normalnego "szukania stacji" w paśmie) - kondensator zmienny. Tu kłania się nomenklatura - co jak rozumieć?:przestrajać OR - może znaczyć zmianę (jednorazową) jego pasma np. FM OIRT na CCIR ( np. generatorem - tak jak ja rozumiem pyt. nr 3), albo zwykłe "szukanie stacji" na danym paśmie ("kręcenie gałką") - tak ja zrozumiałem pyt. nr 2 i tak Ci odpowiedziałem. Strojenie OR - oznacza dostrajanie wszystkich jego obwodów w.cz. i p.cz. (jednorazowe -przez producenta, ewent. po dużej naprawie).
    Tutaj uwaga; gdy dokładnie i ze zrozumieniem przeczytasz co napisałem o strojeniu i przestrajaniu w odniesieniu do OR i OTV zauważysz, że termin "przestrajanie" znaczyć może co innego. To dlatego, że w OR szukanie stacji odbywało się zawsze ( i często dzisiaj) płynnie - poprzez przestrajanie obwodów LC (kręcąc gałka kręcisz kondensatorem zmiennym, przesuwasz rdzeń w cewce, albo kręcisz potencjometrem zmieniając napięcie na warikapach). W OTV właściwie zawsze szukanie stacji odbywało się skokowo - za pomocą jakiegoś programatora wybierało się dana stację - dlatego w OTV nie używa sie terminu przestrajanie w rozumieniu szukania stacji - tylko w rozumieniu jak podałem wyżej (zmiana pasma)
    5. Bardzo uproszczony - może być - ale to zależy od wymagań nauczyciela

Ad1 Tutaj masz poprawiony schemat :

Ad2 Dzięki za wyjasnienie twojego rozumienie pytania. Czyli robi sie to przez zmaine pojemnosci ideukcyjności , pojemnosciwo w obwodzie LC podłaczonego do wzmacanaicza P.cz oraz diody pojemnosciowej w sekektywnym obwodzie wejsciwoym . Możesz mi wyajsnić szczegłowo wyajśnić dlatego tak sie dzieje jak zmieniasz te 3 rzeczy.

Ad 3 Dobra fajnie , że to tak rozumiesz mozesz mi napisać szczególowo napisać w jaki sposób się to robi i narysować do tego schemat tzn głowicy z generatorem oraz odpoiwedz na to pytanei gdyby chodzilo o głowice UKf w radioodbiorniku + narysuj schemat.

Ad 5 Tutaj masz bardziej rozbudowany schemat :

Prosze cie o sprawdzenie i poprawienie moich pytan szcegolnie chodzi o pytanie 3 i 2 pozdrawiam
  • Poziom 38  
    1. - źle !!!!. - czytaj ze zrozumieniem to co pisałem wczoraj - znowu Uwy idzie z trafa - sic!.
    2. -nie mogę, to długi wykład. Czytaj podręcznik i notatki z zajęć. Szukaj w internecie, m.in. tu na elektrodzie.
    3. - to Ty miałeś narysować - a ja sprawdzić......
    5. - ten natomiast jest dość mocno rozbudowany. Też może być - ale to Ty wiesz lepiej co chce nauczyciel.
  • Poziom 20  
    Zamieszczam tutaj poprawiony schemat zasilacza do pytania 1 :

Ad 2 - odbicie lustrzane ( wpięcie sygnałem antenowym w emiter tranzystora T2 mieszaczem heterodyny)
    - zmiana kondensatorów z wiekszych na mneijsze
    - przy pomocy generatora fonii użytego z zewnatrz podpinając go do wyjścia antenowego generator jest zasilany napięciem 12V

Prosze o sprawdzenie mojej odpiwedzi na to pytanie i prosze bardziej szczegłowo wyjasnić mi te trzy metody W pytaniu słowo przestrajanie znaczy zmaina zakresu z 66,5 - 74Mhz na 87,5 - 108MHz W pytaniue 3 tez slowo przestroić znaczy co samo

A co do pytania 4 to nie znam na neigo odpoiwedzi wiem tylko , że chodzi podanie sposobu przestrojenia głowicy telewizora czy zmianie jej zakresu na inny za pomoca generatora z zewnątrz bodajże. Prosze wyjaśnić mi w jaki sposób się to robi i prosze wrzucić na forum prosty schemat połączenia głowicy telewizora z generatorem . Prosze wyszcególnić z jakiego wyjścia generatora idzie połacznie do jakiego elementy labo wejścia głowicy. Jak ktos może prosze wyszczególnić schemat ideowy głowicy albo chociaz bolokowy.

Co do pytania 4 nie mam żadnych problemów

A schemat do zadania 5 , które zmodyfikowałem bo nie każe radio posiada ARCZ i ARW.
    Mam jeszcze pytanie głowica Am i FM maja identyczną budowę wenetrzną obei mają mieszacz i heterodyne oraz filtr LC????

Prosze o pomoc prosze poprawić schemat z zadania 1 w razie błedów oraz wyrzucić nei potrzebne elementy. Prosze sprawdzić czy dobrze napisałem odpowiedz do zadania oraz prosze bardziej szczególowo opisac te 3 sposoby. Prosze odpoiwedziec n apytanie 3 bo nie mam poęcia nakierowałem was o co chgodzi dokładnie w pytaniu oraz prosze wrzucić schemt . W zadaniu 5 prosze sprawdzić mój schemat .

Pozdrawiam Prosze o odpoiwedz
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    elektronikopo napisał:

Ad 2 - odbicie lustrzane ( wpięcie sygnałem antenowym w emiter tranzystora T2 mieszaczem heterodyny)
    - przy pomocy generatora fonii użytego z zewnatrz podpinając go do wyjścia antenowego generator jest zasilany napięciem 12V

Prosze o sprawdzenie mojej odpiwedzi na to pytanie i prosze bardziej szczegłowo wyjasnić mi te trzy metody

Nic już nie rozumiem.
    O czym Ty piszesz? - jakie odbicie lustrzane?, emiter T2?, generator fonii?
    To jest bez sensu.
    Przestrojenie OR na inne pasmo można zrobić:
    -zmianą pojemności kondensatorów w obwodach LC - wejściowych i heterodyny - w ten sposób przestraja sie obwody wejsciowe wzmacniacza w.cz. (wejściowego) oraz częstotliwość heterodyny, tak aby częstotliwość pośrednia nie uległa zmianie.
    - zmianą cewek obwodów j.w.
    -za pomocą dołączonego generatora o częstotliwości (zazwyczaj): fgen=fwe-fwy; - fgen-częstotliwość generatora, fwe-częstotliwość nowego pasma, na które chcemy przestroić odbiornik, fwy-częstotliwość (pasmo) które dotąd odbierał nasz odbiornik. Generator ten (czyli heterodyna) jest jednocześnie mieszaczem. Sygnał antenowy wchodzi do tego mieszacza, gdzie jest mieszany z sygnałem heterodyny i na wyjściu mamy sygnał o częstotliwości z pasma fwy=fwe-fgen, które już może odebrać nasz odbiornik nastrojony na "stare" pasmo. Prościej się tego wytłumaczyć nie da - aby zrozumieć musisz poczytać, nauczyć się podstaw - inaczej będziesz pisał takie rzeczy jak powyżej.
    Jak narysować schemat pisałem Ci już kiedyś.

1.- źle! - nadal napięcie stałe wychodzi z transformatora. Czy naprawdę nie potrafisz przerysować ze schematu oryginalnego - a może robisz sobie żarty?
    3. przestrojenie OTV za pomocą generatora - patrz pkt. odpowiedzi na pyt. 2. Schemat narysuj, ja sprawdzę. Ale poczytaj i myśl przy rysowaniu. Nie licz na gotowce.
    5.- Dzisiaj każdy OR posiada ARW i ARCz.
    Schematycznie (pod względem funkcjonalności) głowica jest bardzo podobna do stopni wejściowych AM (nie używam tu terminu głowica, gdyż sie to nie przyjęło; termin głowica przyjał się dla FM i dla TV z powodu wysokich częstotliwosci, które wymusiły zwarta budowę, ekranowanie metalową obudową - powstał podzespół osobny - nie tylko funkcjonalnie ale i mechanicznie - co widać na pierwszy rzut oka po otwarciu OR. W AM - stopnie wejściowe na ogół niczym się na oko nie różnią od reszty - np wzm. p.cz.
    Generalnie i głowica FM i stopnie we. AM mają trzy albo cztery podstawowe człony: stopień wejściowy (bierny LC, albo aktywny LC - ze wzmacniaczem), heterodyna, mieszacz ( często jest to jeden człon - t.zw. mieszacz samodrgajacy czyli heterodyna pracujaca również jako mieszacz) oraz obwód wyjściowy p.cz.
    Ale pod względem budowy - głowica różni się od stopni we. AM zasadniczo - jak pisałem wyzej - różni się mechanicznie, na ogół jest osobnym zespołem, buduje sie ja z całkiem innych elementów.

Schemat OR może być, ale dodałbym ARW i ARCz, oraz nie należy zaznaczać ile stopni ma wzm. p.cz - są wzm. p.cz 2-, 3-, i 4-stopniowe.
  • Poziom 20  
    marekzi napisał:
    elektronikopo napisał:

Prosze o sprawdzenie mojej odpiwedzi na to pytanie i prosze bardziej szczegłowo wyjasnić mi te trzy metody

Nic już nie rozumiem.
    O czym Ty piszesz? - jakie odbicie lustrzane?, emiter T2?, generator fonii?
    To jest bez sensu.
    Przestrojenie OR na inne pasmo można zrobić:
    -zmianą pojemności kondensatorów w obwodach LC - wejściowych i heterodyny - w ten sposób przestraja sie obwody wejsciowe wzmacniacza w.cz. (wejściowego) oraz częstotliwość heterodyny, tak aby częstotliwość pośrednia nie uległa zmianie.
    - zmianą cewek obwodów j.w.
    -za pomocą dołączonego generatora o częstotliwości (zazwyczaj): fgen=fwe-fwy; - fgen-częstotliwość generatora, fwe-częstotliwość nowego pasma, na które chcemy przestroić odbiornik, fwy-częstotliwość (pasmo) które dotąd odbierał nasz odbiornik. Generator ten (czyli heterodyna) jest jednocześnie mieszaczem. Sygnał antenowy wchodzi do tego mieszacza, gdzie jest mieszany z sygnałem heterodyny i na wyjściu mamy sygnał o częstotliwości z pasma fwy=fwe-fgen, które już może odebrać nasz odbiornik nastrojony na "stare" pasmo. Prościej się tego wytłumaczyć nie da - aby zrozumieć musisz poczytać, nauczyć się podstaw - inaczej będziesz pisał takie rzeczy jak powyżej.
    Jak narysować schemat pisałem Ci już kiedyś.

1.- źle! - nadal napięcie stałe wychodzi z transformatora. Czy naprawdę nie potrafisz przerysować ze schematu oryginalnego - a może robisz sobie żarty?
    3. przestrojenie OTV za pomocą generatora - patrz pkt. odpowiedzi na pyt. 2. Schemat narysuj, ja sprawdzę. Ale poczytaj i myśl przy rysowaniu. Nie licz na gotowce.
    5.- Dzisiaj każdy OR posiada ARW i ARCz.
    Schematycznie (pod względem funkcjonalności) głowica jest bardzo podobna do stopni wejściowych AM (nie używam tu terminu głowica, gdyż sie to nie przyjęło; termin głowica przyjał się dla FM i dla TV z powodu wysokich częstotliwosci, które wymusiły zwarta budowę, ekranowanie metalową obudową - powstał podzespół osobny - nie tylko funkcjonalnie ale i mechanicznie - co widać na pierwszy rzut oka po otwarciu OR. W AM - stopnie wejściowe na ogół niczym się na oko nie różnią od reszty - np wzm. p.cz.
    Generalnie i głowica FM i stopnie we. AM mają trzy albo cztery podstawowe człony: stopień wejściowy (bierny LC, albo aktywny LC - ze wzmacniaczem), heterodyna, mieszacz ( często jest to jeden człon - t.zw. mieszacz samodrgajacy czyli heterodyna pracujaca również jako mieszacz) oraz obwód wyjściowy p.cz.
    Ale pod względem budowy - głowica różni się od stopni we. AM zasadniczo - jak pisałem wyzej - różni się mechanicznie, na ogół jest osobnym zespołem, buduje sie ja z całkiem innych elementów.

Schemat OR może być, ale dodałbym ARW i ARCz, oraz nie należy zaznaczać ile stopni ma wzm. p.cz - są wzm. p.cz 2-, 3-, i 4-stopniowe.

Wiem , że jest wiele sposobów przestrajania radioodbiorników min zmiane pojemności kondensatorów i zmiana indukcyjności cewek obwodu rezonansowego LC oraz konwerter UKF , zamiana elementów heterodyny , zmiana diody pojemnosciowej, wymiana głowicy FM na inną , wstawienie w odbiornik układy syntezy i programatora.

Mnie interesują 3 sposoby , które podał mi nauczyciel w szkole :

- zamiana pojemności kondensatorów z wiekszych na mniejsze
    - odbicie lustrzane ( wpięcie się sygnałem antenowym w emiter tranzystora T2)
    - stosując generatora fonii podłaczony do wyjścia antenowego

Prosze bardziej szczegłowo opisać mi każdy z tych 3 sposobów

Tutaj zamieszczam poprawiony schemat zasilacza telewizora - uproszczony :

Ja nie żartuje robie co moge Prosze sprawdzić i poprawić ten schemat Prosze wyrzucić zbędne elementy z tego elemty. A ten element po kondensatorze to rezystor czy bezpiecznik bo do końca nie wiem. Prosze wrzucić poprawny schemat. A co do pytania 3 to nie mam pojęcia jaka jest odpowiedz na nie. Może mi chociaż poiwedzieć w jaki sposób przestraja się głowice telewizora. I Prosze powedzieć jak mam narysować schemat jakie wyjścia ma głowica telewizora i do jakiego wyjścia generatora mam ją podłaczyć i jakie generator ma wyjścia.
    Jak mozecei prosze narysować mi schemat ogolny do tego pytania. Jak nie możecie narysuje sam tylko mnie nakierujcie jak mam narysować.
    A co do pytania 5 to wrzuce poprawiony schemat ale raczej schemat nie powienien mieć ARCZ i ARW bo chodzi o schemat starszych odbiorników Taraban , Śnieżka , Junior itp One chyab nie posiadają tych boloków:

Prosze o pomoc Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Schemat zasilacza wreszcie OK, z tym że na tym stopniu uproszczenia wyrzuciłbym z niego łączówki wokół trafa ( kółeczka z nr 1, 1', 2...6', E, F, G) - to są oznaczenia punktów (łączówek na płytce drukowanej) do których lutowane są wyprowadzenia trafa. Element na końcu to bezpiecznik - patrz na schemat oryginalny - WTAT2,5A/250V - nie wiesz co to oznacza?
    Sądzę, że OR typu Taraban czy Śnieżka miały ARW i ARCz - sprawdź na schematach.
    Przestrajanie OR - te sposoby które Ty podałeś (drygi i trzeci) - nie znam, nie pomogę Ci. Sądzę, że to czyjś żart albo grube niezrozumienie przez Ciebie czegoś co usłyszałeś.
    N/t głowicy OTV pisałem, także gdzie i jak podłączyć generator.
    Generalnie - masz tak małą wiedzę na te tematy, że nie rozumiesz tego co ja piszę. Jak więc mam Ci to wytłumaczyć? Opanuj podstawy albo zmień szkołę. Wybacz, że to piszę, ale tak to widzę.
  • Poziom 20  
    marekzi napisał:
    Schemat zasilacza wreszcie OK, z tym że na tym stopniu uproszczenia wyrzuciłbym z niego łączówki wokół trafa ( kółeczka z nr 1, 1', 2...6', E, F, G) - to są oznaczenia punktów (łączówek na płytce drukowanej) do których lutowane są wyprowadzenia trafa. Element na końcu to bezpiecznik - patrz na schemat oryginalny - WTAT2,5A/250V - nie wiesz co to oznacza?
    Sądzę, że OR typu Taraban czy Śnieżka miały ARW i ARCz - sprawdź na schematach.
    Przestrajanie OR - te sposoby które Ty podałeś (drygi i trzeci) - nie znam, nie pomogę Ci. Sądzę, że to czyjś żart albo grube niezrozumienie przez Ciebie czegoś co usłyszałeś.
    N/t głowicy OTV pisałem, także gdzie i jak podłączyć generator.
    Generalnie - masz tak małą wiedzę na te tematy, że nie rozumiesz tego co ja piszę. Jak więc mam Ci to wytłumaczyć? Opanuj podstawy albo zmień szkołę. Wybacz, że to piszę, ale tak to widzę.

OK!!!!!! Tutaj zamieszczam schemat w usuniętymi punktami , które napisałeś:

Dobra spoko już bede wiedział , że to jest bezpiecznik źle popatrzyłem A jest on potrzebny na tym schemacie . Przed czym on zabezpiecza?

Tak radioodbiorniki Śnieżka i Taraban posiadają bloki ARW i ARCZ móg bład. Czyli odpoiwedz do zadania 5 jest prawidłowa.

Jesli chodzi o pytanie 3 to napewno te sposoby są poprawne ; nauczyciel mi je podał i nawet mój kolega ma tak samo w zeszycie. Prosze kogoś ktoś zna te sposoby i opisanie ich bardziej szczegłowo.

Co do pytania 4 jeszcze pomysle jak ktoś możesz pomóć w tym pytaniu prosze pisać

Dodano po 41 [minuty]:

Ad 3 Sposób polega na zastosowaniu generatora a dokładniej heterodyny pracujące jako heterodyna - miesacz . Po zmniejszeniu częstopliwości wejsciowej z czestopliwości heterodyny ( jako rożnice tych częstopliowści) otrzymujemy częstotliwość leżącą w paśmie odbieranym normalnie przez telewizor.

Antena wchodzi w blok mieszacza samodrgajacego (jednostopniowa heterodyna będąca jednocześnie mieszaczem sygnału antenowego i własnego) - heterodyna+mieszacz, fwy=fwe-fhet", z tego bloku sygnał fwy idzie na wejście głowicy (antenowe).
    Fhet dobiera sie tak, aby fwy leżało w paśmie normalnie odbieranym przez głowicę.

Prosze o sprawdzenie schematu
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Ad3 - Ok, z tym że do tego bloku "heterodyna-mieszacz" dorysuj antenę (wejście antenowe) - a przy okazji przekreśl (nie likwiduj, tylko przekreśl) antenę na wejściu głowicy - do we. antenowego doprowadzasz teraz sygnał z mieszacza-heterodyny ( a nie z anteny), zaś sygnał antenowy trzeba doprowadzić do mieszacza-heterodyny.
    Nie wiesz przed czym zabezpiecza bezpiecznik topikowy?
    Powiem Ci tyle, że jako uczeń szkoły o profilu elektronicznym wstydziłbym sie o to pytać
    Google, wikipedia i tysiące linków.
  • Poziom 20  
    Bezpiecznik topikowy zabezpiecza przed zwarciem lub przeciążeniem.

Prosze sprawdzić schemat do zadania jak jest za bardzo szczegolowo narysowany prosze wyrzucić z niego zbędne elementy bo nie wiem czy bezpiecznik jest potrzebny. Prosze wrzucić najbardziej ogólny schemat zasilacza.

Do do zadania 2 to prosze opisać bardziej szczególowo te metody , które podałem albo podanie jakiś innych

Ad 3

Prosze o sprawdzenie schematu i opisanie bardziej szczególowo sposoby przestrajania bo ja nie rozumiem w jakim sposob zmneijszajać rożnice czestopliwosći zmienai sie zakres

Ad 5 Prosze tez sprawdzic i wrzucić najbardziej ogolny schemat prawidlwoy dla akzdego radioodbiornika