Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer STX 22/120/4 SC. Moja pierwsza konstrukcja.

otomsono 05 Kwi 2008 17:41 8542 25
  • Subwoofer STX 22/120/4 SC. Moja pierwsza konstrukcja.
    Witam!
    Chciałbym przedstawić i poddać Waszej ocenie mój subwoofer aktywny, którego budowę skończyłem kilka dni temu.
    Założenia
    Z tego powodu że lubie dużooo basu zrodził się pomysł zbudowania taniego ale dobrego suba :D Ale miał być to wmiare mały sub. Również pieniądze się liczyły poniewż jeszcze nie pracuje mam 17lat.
    Głośnik
    Głośnik to (jak w temacie) STX 22/120/4 SC, zdecydowałem się na wersję SC ponieważ pare osób z forum mi doradzilo przy okazji doboru przetwornika.
    Obudowa
    Góra i dół wykonana z blatów 28mm (blaty kuchenne zaokrąglone z jednej strony), natomiast ścianki boczne wykonane z płyt 18mm. Wszystko sklejone i dodatkowo skręcone wkrętami 50 i 35mm (w zależności od grubości blatu). Wytłumienie- pianka 20mm- nie wytłumione zostały ścianki:przednia i tylna.
    Obudowa liczona w programie WinISD. Pojemność obudowy to 30l, strojona na 40Hz, BR o fi 5,8 i długości 17cm (nie pamiętam dokładnie).
    Wymiary: wys.41cm , szer.32,5cm , gł.30cm.
    Napęd
    Napęd to TDA7294 kupiony u IRKA (dla Niego podziękowania), nie zdecydowałem się wykonać wzmaka samodzielnie z braku doświadczenia, kit'ów też sie nie opłacało kupować.
    Odsłuch
    Jak najbardziej pozytywny, można było się tego spodziewać po tym STX'ie(mówii o tym wiele pozytywnych opini), potrafi ładnie nisko zejść, gra szybkim basem nie ma mowy o żadnym muleniu :D Czasem jednaj jak podkręce wzmak na max. głośnik lubi stuknąć cewką, to by był jedyny minus.
    Panel
    Wykonany z blachy 1,5mm , oj spędziłem duzo czasu z wiertarką i pilnikiem aby wszystko ładnie dopasować. Na wyczyszczoną blachę przyklejony projekt (wykonany w CorelDraw) na papierze samoprzylepnym. Na panelu znajduje się dodatkowo gniazdo 12V stabilizowane, w razie niedostatecznego chłodzenia można podpiąć wentylator :D
    Kosztorys
    Przetwornik: 48zl
    Wzmak(z przesyłką):73zl
    Trafo:25zl
    BR:5zl
    Szpachla:3zl
    Płyty(górna i dolna:10zl (reszte miałem)
    Okleine miałem ale musiałem dokupić:5,80zl
    Czas i wysiłek włożony w budowe suba: bezcenne
    Musze dokupić tylko gałkę do potencjometra (zabrakło mi w domowych zapasach) i myśle nad kupieniem kolców.

Reszte materiałów miałem, wszystko zostało wykonane własnoręcznie bez pomocy stolarza itp.
    Zapraszam do obejrzenia fotek z etapów budowy oraz do komentowania.

Fajne!
  • #2 05 Kwi 2008 18:14
    DJ Max
    Poziom 30  

Niestety pod folią (okleiną) widać nierówności i niedopracowania.

Zastanawia mnie też, dlaczego ostatnio coraz bardziej modne staje się umieszczanie radiatorka komputerowego na zewnątrz subwooferów. Dzięki Bogu że nie ma tam wentylatora, oby taki nigdy się nie pojawił.

• #3 05 Kwi 2008 19:49
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Sub bardzo ładny. Jak zdjąłeś wiatrak z tego radiatora od intela? Skąd pochodzi ten BR? Przydałyby się satelity na 14 50 + jakaś kopułka.

• #4 05 Kwi 2008 20:26
    gabiis14
    Poziom 15  

Ładny subik. Podaj cały kosztorys tego suba?

• #5 05 Kwi 2008 20:34
    otomsono
    Poziom 15  

Cytat:
    Jak zdjąłeś wiatrak z tego radiatora od intela?Skąd pochodzi ten BR

Bardzo prosto, ponieważ wiatrak trzyma sie na 2 plaskikowych "ząbkach" wystarczy je tylko odgiąć. A Br kupiłem w sklepie Nowy elektronik.
    :arrow: gabiis14
    Cytat:
    Podaj cały kosztorys tego suba?

Powyżej jest wszystko opisane.

• #6 05 Kwi 2008 23:51
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Który to br - podaj linka.

• #8 06 Kwi 2008 10:15
    turek86
    Poziom 14  

Bardzo ładnie Ci to wyszło, też biorę się za identyczną konstrukcję. A jakie trafo zastosowałeś? Napisz więcej o odsłuchu i kup kolce !!!! Pozdrawiam

• #9 06 Kwi 2008 10:48
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Głośnik też kupiony u nich? Pewnie 14tki mają. Szkoda że niemasz tego 22 8R - dać mostek TDA i 8ki mają większe xmax. Radiatorek jest od procesora na lga775? Czym go spiłowałeś z okrągłego na taki kształt?

• #10 06 Kwi 2008 11:01
    Bartas14pn
    Poziom 14  

Bardzo ładny subwoofer, szczególnie podoba mi się pomysł z wykorzystaniem blatu kuchennego. Zastanawiam się tylko czy nie można by kupić takiego z obiema stronami zaokrąglonymi. Wtedy można by zastosować tylko jeden-na przednią ściankę co byłoby zdecydowanie korzystne, może byłby większe problem z wycięciem otworów, ale to chyba dałoby się obejść.
    Pozdrawiam i gratuluje projektu.

• #11 06 Kwi 2008 11:51
    otomsono
    Poziom 15  

Cytat:
    A jakie trafo zastosowałeś?

Trafo dopadłem okazyjnie na allego, (oryginał nówka produkcja CCCP :D ) nominalne napięcie to 2x24V, moc ok.120W(czyli dla wersji 4ohm wystarczająco).
    :arrow: battery
    Głośnik kupiony u nich, 14-stki też mają.
    Ogólnie polecam ten sklep ponieważ mają tam wszystko i tanio, mają sieć sklepów w kilku miejscowościach, jeśli czegoś nie ma w danym sklepie to Ci to sprowadzą. Są również dystrybutorami głosników STX Jedyne co razi to wysokie ceny przetworników Tresli.
    Co do radiatora to nie wiem z jakiego modelu jest, już taki dostalem od kumpla, zdjąłem tylko wentylator ale radiator nie jest piłowany w żaden sposób (to jest oryginał).
    Cytat:
    Szkoda że niemasz tego 22 8R - dać mostek TDA i 8ki mają większe xmax

Tu rolę odegrała kasa- mostek na TDA z trafem czuwania u Irka kosztuje 120zl.

• #12 07 Kwi 2008 19:56
    kamels90
    Poziom 9  

A ile kosztowała CIę budowa tego sub?

• #13 07 Kwi 2008 21:48
    malyzmc
    Poziom 12  

Witam.
    Konstrukcja bardzo ładna, gratuluje. A, ja mam pytanie bo niedługo mam zamiar zaczynać budować suba. Mam już głośnik i prawie skończony mostek TDA Irka, do którego będę robił paneli nie wiem jak zrobić taką fajną nalepkę. Może mi ktoś powiedzieć jak to ładnie zrobić? Będę wdzięczny.
    Pozdrawiam.

• #14 08 Kwi 2008 07:21
    otomsono
    Poziom 15  

Cytat:
    A ile kosztowała CIę budowa tego sub?

Myśle że zamknąłem się w 180zł, Wszystko pisze u góry.
    Cytat:
    nie wiem jak zrobić taką fajną nalepkę.

Powyżej jest teżto opisane. Ja zrobilem projekt w Corel'u i wydrukowalem go na papierze samoprzylepnym drukarką laserową, póżniej wystarczy nakleić na blache i gotowe. Wygląda jak firmowy panel :D

• #15 08 Kwi 2008 07:51
    malyzmc
    Poziom 12  

No właśnie, drukarka laserowa. Tak myślałem, czyli trzeba będzie to załatwić w punkcie ksero.

• #17 08 Kwi 2008 15:01
    malyzmc
    Poziom 12  

Najpierw się muszę nauczyć obsługi tego programu(czy innego), ale dzięki.

Dodano po 6 [minuty]:

Jaki jest najlepszy?

Dodano po 11 [minuty]:

A, czy, któryś z kolegów ma dojścia i mógłby mi zrobić profesjonalną płytkę do mostka TDA? Ewentualnie jaki koszt? Zrobiłem sobie sam metodą termotransferu, ale nie podoba mi się jak ją polutowałem i ocynowałem. Jak przyjdzie czas na sprzedaż to kto to kupi. Więc chciałbym przełożyć wszystko na ładną płytkę zrobioną w zakładzie z oznaczeniami itd.

• #18 12 Kwi 2008 08:09
    lukaszluk
    Poziom 15  

Popracuj nad okleinami, nie lepszy byłby fornir, poczytaj troszkę jest dosyć materiału na forum a i efekt byłyby o wiele lepszy.

• #19 12 Kwi 2008 08:14
    otomsono
    Poziom 15  

Musze przyznac okleina jest "zdradziecka", widać pod nią najmniejszy szczegół. czytalem o metodach kładzenia forniru i nawet myślałem o nim ale może użyje go w następnej konstrukcji.

• #20 02 Maj 2008 13:57
    Dawid91X
    Poziom 15  

STX 22/120/4 SC i TDA7294 nie w mostku, tak??

Nie brakuje mocy temu wzmacniaczowi przy takim głośniku??

• #21 02 Maj 2008 22:43
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Tak jak pisałem lepiej 8R wersję z lepszym XMAX i dającą przez to więcej basu i schodzącą lekko niżej i do tego mostek. Wtedy sub gra głośno i ładnie.

• #22 04 Maj 2008 22:04
    otomsono
    Poziom 15  

Nie będę się powtarzał :D Mostek jest dwa razy droższy! A do tego GDN'a w wersji 4ohm pojedyńcza kość w zupełności wystarcza ;)

• #23 06 Maj 2008 14:59
    puyol187
    Poziom 15  

Generalnie wzmacniacz na tda7294 jest dość dobry pod względem ceny. Tani ale jak go słuchałem na maksa to była dość słaba kontrola basu. Do lepszego głośnika szkoda pakować tda.

• #24 07 Maj 2008 16:14
    otomsono
    Poziom 15  

:arrow: puyol187
    Masz racje, ale tda też ma ograniczone możliwości, to co może oddać w sinusoidzie to koło 70Wat, ogólnie to nie polecam kręcić wzmaka na maksa ze względu na przesterowywanie się sygnału.
    Do lepszego, mocniejszego głośnika tda nie wystarczy- chociaż jeszcze nie miałem przyjemności słuchać go w mostku ;)

• #25 10 Maj 2008 14:57
    szafir007
    Poziom 9  

Witam.
    Zrobiłem subwoofer na tym głośniku, ale w wersji 8Ω. Obudowa 30l, strojenie na 35Hz, zwrotnica stx 1d-12<20 do 150Hz>. Podpiołem to do wzmacniacza diory ws 354 o mocy 31W (8Ω). I właśnie w tym jest mój problem. Podkręce potencjomertr na 75% to głośnik "chce wyskoczyć". Przecież on ma 120W <rms> mocy, a wzmacniacz tylko 31W.
    Czytałem, że niektórzy zapinają do niego wzmacniacze o mocy 120W i wszystko im działa. Zestaw ten pracuje pod kontrolą karty muzycznej<wyjście na subwoofer>.
    W czym tkwi mój problem? Proszę o odpowiedzi i rady.
    Z góry dziękuje.

• #26 10 Maj 2008 17:35
    Bartas14pn
    Poziom 14  

szafir007 napisał:
    Witam.
    Zrobiłem subwoofer na tym głośniku, ale w wersji 8Ω. Obudowa 30l, strojenie na 35Hz, zwrotnica stx 1d-12<20 do 150Hz>. Podpiołem to do wzmacniacza diory ws 354 o mocy 31W (8Ω). I właśnie w tym jest mój problem. Podkręce potencjomertr na 75% to głośnik "chce wyskoczyć". Przecież on ma 120W <rms> mocy, a wzmacniacz tylko 31W.
    Czytałem, że niektórzy zapinają do niego wzmacniacze o mocy 120W i wszystko im działa. Zestaw ten pracuje pod kontrolą karty muzycznej<wyjście na subwoofer>.
    W czym tkwi mój problem? Proszę o odpowiedzi i rady.
    Z góry dziękuje.

Wzmacniacz jest za słaby i nie ma kontroli nad głośnikiem / jest przesterowany. Musisz kupić mocniejszy wzmacniacz i powinno być dobrze :).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME