Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

iiyama 2003WCV i migotanie obrazu

fchancuz 05 Kwi 2008 19:54 2663 9
  • #1 05 Kwi 2008 19:54
    fchancuz
    Poziom 12  

mam problem kiedy podłączam monitor lcd do listwy zasilającej która podłączona jest do gniazdka z bolcem(w gniazdku jest zrobione zerowanie) to migocze mi obraz . Kiedy podłączam listwę do gniazdka faza+zero(bez bolca (zerowania) to wszystko jest w porządku.

Proszę o pomoc

*zerowanie-alternatywa uziemienia tj połącznie styku zerującego w gniazdku z przewodem neutralnym (zerem)

1 9
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 06 Kwi 2008 12:46
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Efektem jest nieprawidłowe uziemienie - podłączenie ziemi do przewodu neutralnego powoduje zwarcie masy układu z linią N w zasilaczu (przetwornicy) monitora i efektem jest pulsacja powstająca dzięki kondensatorom w przetwornicy w monitorze- rozwiązaniem jest albo poprawa uziemienia, albo odcięcie masy monitora od przewodu uziemiającego, może pomóc odcięcie kondensatora filtrującego na wejściu monitora. Można też sprawdzić dobroć kondensatorów w przetwornicy - może przyschnęły i stąd brak należytego tłumienia pulsacji

1
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 06 Kwi 2008 13:45
    fchancuz
    Poziom 12  

w moim mieszkaniu jest instalacja bez uziemienia tzn trzeciego przewodu wiec stosuje zamiast uziemienia zerowanie. W jaki więc sposób mogę poprawić "uziemienie"??/

PS monitor jest nowiutki ma niecały miesiąc więc mam go oddać do serwisu??

1
  • #4 06 Kwi 2008 17:41
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Jeśli jest tak jak mówisz, to sprawdziłbym monitor w innym miejscu, gdzie jest normalna instalacja przynajmniej 3-przewodowa, czy i tam jest ta pulsacja. Jeśli nie będzie - wina leży po stronie instalacji u Ciebie w domu i tzw. TC-N czyli mostkowania ziemi z przewodem neutralnym (nawiasem mówiąc w chwili obecnej niedozwolone). Jeśli będzie pulsował też tam, gdzie jest prawidłowa instalacja - to odpowiedź jest prosta - do serwisu a monitorem gdyż ma uszkodzone zasilanie. A jak nie będzie pulsował - to możesz spreparować kabel zasilający odcinając żyłę z uziemieniem, bądź pozostawiając monitor wpięty do gniazda bez bolca uziemiającego.

1
  • #5 07 Kwi 2008 06:40
    fchancuz
    Poziom 12  

tzn jeśli dobrze rozumiem mam sprawdzić monitor na innej instalacji która posiada normalnie uziemienie (trzeci przewód podłączony do odgromówki)??czy też mam sprawdzić go na innej instalacji z zerowaniem??

PS w Gdyni jest dużo blokowisk z instalacją jeszcze aluminiową i która jest 2-żyłowa więc skoro zerowanie jest zakazane to w jaki sposób ludzie mają zabezpieczać więc(chociaż trochę) przez przebiciami?? Bo przecież jeśli by było przebicie w pralce na obudowę o ktoś by nie miał kafelek to aż się boje pomyśleć co by się stało.

1
  • #6 07 Kwi 2008 17:54
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Zerowanie (uziemienie) jest zalecane a nie zabronione - Zabronione jest MOSTKOWANIE bolca uziemiającego z przewodem neutralnym instalacji. Podłączenie czegokolwiek poza odgromem do instalacji odgromowej jest również niedozwolone. Uziemienie powinno być prowadzone jako osobny kabel w instalacji i podłączone do listwy ekwipotencjalnej budynku a następnie uziemione w gruncie.

Monitor należy sprawdzić na poprawnie wykonanej instalacji elektrycznej, bądź jako półśrodek nie użytkować uziemienia monitora (fizyczne odcięcie tego przewodu)

1
  • #7 07 Kwi 2008 22:07
    fchancuz
    Poziom 12  

ale czegoś nie rozumiem??
    jak można osiągnąć zerowanie bez mostkowania bolca uziemiającego z zerem?? chodzi o to że ma to być zrobione w puszkach elektrycznych czy też może w skrzynce?? bo u mnie w mieszkaniu mam zrobione zerowanie w każdym kontakcie gdyż mam ściany z żelbetu i nie bardzo mi w smak jest ich prucie

ale wracając do monitora. Poprawnie wykonana instalacja to taka która ma normalnie 3przewód uziemiający(uchodzą do ziemi ostatecznie) czy też z moją instalacją (może)jest coś nie tak??

1
  • #8 08 Kwi 2008 00:19
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Jeśli chodzi o instalację elektryczną to instalacją prawidłową jest instalacja trójfazowa 5przewodowa, lub 1fazowa trójprzewodowa - w twoim przypadku sam mówisz, że masz instalację dwuprzewodową, więc w świetle obecnych norm nieprawidłową. Tak jak napisałem wyżej uziemienie powinno być prowadzone osobnym przewodem i połączone z listwą ekwipotencjalną budynku a następnie uziemione. Przewody energetyczne w postaci fazy i neutralnego nie powinny mieć punktów styku z instalacją uziemiającą. Jak sam przyznałeś u ciebie tak nie jest. Rezystancja pomiędzy bolcem uziemiającym a przewodem neutralnym powinna być maksymalnie duża i pojemność (zdolność) uziemienia również maksymalnie duża. Nie jest możliwe spełnienie tego założenia poprzez zmostkowanie w gniazdku czy puszce - zajrzyj do podręczników elektrotechniki.
    Wracając do monitora - to poprawna instalacja to taka jak napisałem powyżej.

1
  • #9 13 Maj 2009 13:13
    MarcelloMenello
    Poziom 1  

AnnoDomi, CHŁOPIE! Co Ty za brednie wypisujesz. Ktoś sie naczyta a potem te głupoty zastosuje w praktyce. Fakt - temat z przed dwóch lat, ale jak można ludziom takie głupoty wciskac.

1) To co zostało kiedyś zrobione według ówczesnych przepisów jest jak najbardziej prawidłowe i aktualne. NIe ma obowiązku wymiany starej instalacji TN-C na nową TN-C-S, chyba że już jest tak stara że się wszystko wypala a światło przygasa podczas gdy uruchamia się lodówka

2) Zerowanie jest jak najbardziej prawidłowe - ten system cały czas obowiązuje!!! (Złącza kablowe , oświetlenie uliczne). Łączymy metalową obudowę z przewodem neutralno-ochronnym PEN i gra!!!

3) Pisze gościu że mostkowanie bolca z przewodem neutralnym jest niedopuszczalne - niedopuszczalne jest żeby takie gamonie uczyły ludzi w internecie jak powinny wyglądac instalacje elektryczne. Ludzie! wyłączcie komputery i zasuwac do biblioteki, bo jak nie, to sie pozabijacie instalacjami made in AnnoDomi i innych elektryków amatorów.

-1
  • #10 01 Cze 2009 20:08
    AnnoDomi
    Poziom 27  

MarcelloMenello napisał:
    AnnoDomi, CHŁOPIE! Co Ty za brednie wypisujesz. Ktoś sie naczyta a potem te głupoty zastosuje w praktyce. Fakt - temat z przed dwóch lat, ale jak można ludziom takie głupoty wciskac.

1) To co zostało kiedyś zrobione według ówczesnych przepisów jest jak najbardziej prawidłowe i aktualne. NIe ma obowiązku wymiany starej instalacji TN-C na nową TN-C-S, chyba że już jest tak stara że się wszystko wypala a światło przygasa podczas gdy uruchamia się lodówka

2) Zerowanie jest jak najbardziej prawidłowe - ten system cały czas obowiązuje!!! (Złącza kablowe , oświetlenie uliczne). Łączymy metalową obudowę z przewodem neutralno-ochronnym PEN i gra!!!

3) Pisze gościu że mostkowanie bolca z przewodem neutralnym jest niedopuszczalne - niedopuszczalne jest żeby takie gamonie uczyły ludzi w internecie jak powinny wyglądac instalacje elektryczne. Ludzie! wyłączcie komputery i zasuwac do biblioteki, bo jak nie, to sie pozabijacie instalacjami made in AnnoDomi i innych elektryków amatorów.

Nie będę z Tobą polemizował - Twój post nie wnosi nic do tematu, prócz błędów w angielskim - mnie osobiście wystarczą własne zdane egzaminy i posiadane uprawnienia SEP oraz wiele wykonanych instalacji elektrycznych. To że normy się zmieniają to nie po to, że komuś się nudziło, a po to by zapewnić jak najlepszą ochronę i pracę instalacji elektrycznych.
    Tematem postu jest pulsacja na ekranie monitora, a której powodem jest wymieniona przeze mnie "wada" istniejącej instalacji elektrycznej i brak właściwej impedancji pomiędzy N a PE i to tyle... Nie zamierzam się tak wywnętrzać jak Ty, ale skoro masz taką potrzebę... proszę bardzo.

0