Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MaxData ECO 3100T - wymiana Combo

05 Kwi 2008 22:47 2380 2
  • Poziom 26  
    Witam!

Zdecydowałem się napisać post z zapytaniem dotyczącym wymiany napędu optycznego typu LSC-24081 w moim laptopie. Przeszukałem zasoby Forum i na temat mojego komputera nie znalazłem informacji na ten temat.
    Moje pytanie dotyczy sposobu wyjęcia napędu z kompa. Nie mogę znaleźć żadnych śrub mocujących ten napęd. Wyjąłem klawiaturę, napęd przykrywa PG. Po odkręceniu klapki osłaniającej wentylator też nie zauważyłem śrub mocujących. Próbowałem również wyjąć go przy pomocy "łagodnej perswazji" ciągnąc do przodu. Wychodzi tylko tacka napędu wraz z prowadnicami - obudowa zewnętrzna wraz z gniazdem pozostaje wewnątrz. Nie chcę czegoś uszkodzić przez nieumiejętny demontaż, stąd zwracam się do bardziej doświadczonych Kolegów, prosząc o (w miarę możliwości) dokładne wskazówki.
    Druga sprawa, to co zamontować w jego miejsce - wolałbym zamiast combo nagrywarkę DVD, zaznaczę tutaj, że sprawa żywotności lasera nie jest bez znaczenia. Przy okazji nadmienię, że czytałem posty dotyczące ustawiania trybu MASTER/SLAVE i chciałbym tego (o ile to możliwe) uniknąć (precyzyjne lutowanie).

Pozdrawiam

Jan
  • Poziom 26  
    Witam!

Wymieniłem nagrywarkę samodzielnie, a na Forum nie znalazłem szczegółowego opisu, zdecydowałem się zamieścić swój.
    Ponieważ w moim laptopie pracował napęd Combo firmy LiteOn, a z linku podanego przez Kolegę tronic1 dowiedziałem się, że na jakość napędów slim nie ma co liczyć zdecydowałem się na zakup nagrywarki DVD tej samej firmy typu slimtype DVD A DS8A1H.

MaxData ECO 3100T - wymiana Combo MaxData ECO 3100T - wymiana Combo MaxData ECO 3100T - wymiana Combo MaxData ECO 3100T - wymiana Combo

W celu wymiany napędu należy wykonać następujące czynności:
    - wyjąć klawiaturę podważając ją delikatnie i jednocześnie naciskając kolejno zatrzaski blokujące umieszczone w miejscach przedstawionych na rysunku 1. Kierunek ich wciskania pokazany jest na rysunku 2,
    - wysunąć klawiaturę a i aluminiową przekładkę b oraz wykręcić śrubę mocującą napęd c (rysunek 3),
    - obrócić laptop i od spodu odkręcić pokrywę maskującą dysk, odkręcić śruby mocujące HDD i wyjąć go w celu uzyskania dostępu do fragmenu napędu optycznego (rysunek 4). Nacisnąć (dość silnie) w miejscu pokazanym strzałką w celu wysunięcia napędu.
    Montaż w kolejności odwrotnej (oczywiście) :D
    Kilka słów odnośnie konfiguracji.
    Oryginalne ustawienia były następujące:
    - HDD bez zworek (Fabrycznie montowana Toshiba MK2023GAS, na dysku brak opisu konfiguracji zworkami, wymieniona później na MK4025GAS),
    - Combo posiadało przełącznik ustawiony w tryb CS.
    Zakupiony napęd DVD nie posiadał zworek ani przełącznika - wstawiłem bez żadnych dodatkowych zabiegów(lutowanie pinów).
    Po zmontowaniu napędy widziane są w biosie w dwóch kanałach IDE, oba jako MASTER, kanały SLAVE nie posiadają zainstalowanych napędów.
    Windows w Menedżerze urządzeń również prawidłowo wykrywa napędy.
    Sprawdziłem pracę napędu optycznego - odczytuje i nagrywa prawidłowo.

Pozdrawiam

Jan

P.S. Pozostawię post przez jakiś czas otwarty, jeżeli ktoś z Kolegów będzie miał jakieś pytania.
    Jeżeli Moderator uzna to za stosowne, może temat zamknąć i/lub przenieść go do "przyklejonych".