Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ghost 2003 zawiódł mnie ( i po serwerze... )

MES Mariusz 05 Kwi 2008 23:41 1942 7
  • #1 05 Kwi 2008 23:41
    MES Mariusz
    Poziom 36  

No i stało się. Pierwsza krytyczna awaria serwera. System plików poszedł w krzaki z powodu braku w dostawach zasilania.

Niestety był to serwer NND, i jego reaktywacja trochę potrwa. Najgorsze - zawiódł mnie ghost (tym bardziej, że na wszelki wypadek sporządziłem obraz 2x na dwóch niezależnych płytach CD).

Używając Ghost 2003 (gdy NND było w świetnej formie) zrobiłem obraz całego dysku ( local -> disk -> to image ). Na dysku były dwie partycje - systemowa i swap. Tworzenie obrazu przebiegło pomyślnie.

Niestety przed chwilą przywróciłem kopię dysku. Niby ok ( choć w przypadku obu obrazów doszło do przekroczenia pozostałego czasu / ujemny czas do końca ).

Ale pasek postęp dochodził do 100% i pojawiało się znajome reboot computer.

Niestety po reboocie, włącza się lilo, ale po naciśnięciu Enter pojawia się czarny ekran, i dalsza procedura rozruchu NND nie następuje.

No to czeka mnie ponowne stawianie serwera. Od zera. Zarąbiście...

Ciekawe czego użyję następnym razem do sporządzenia obrazu całego dysku. Jeśli nie ghost (którego znałem i ceniłem) to nie wiem, co.

Czekam na porady, ale czegoś na prawdę działającego, i nie robiącego tak niemiłych niespodzianek, jaką właśnie sprawił mi ghost...

0 7
  • #2 05 Kwi 2008 23:45
    jerzyf
    Poziom 22  

Acronis True Image w wersji serverowej. Zakładam że system był również serverowy, jeśli nie wystarczy zwykła wersja.

0
  • #3 05 Kwi 2008 23:47
    spinnaker
    Poziom 32  

Ja używam już x czasu Ghosta 11.0.2 - najbardziej polecany

0
  • #4 06 Kwi 2008 00:31
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Zrobiłem z ciekawości kopię całego dysku z świeżo zainstalowanym NND (bez jego konfiguracji) za pomocą Ghosta 11.0.2. Po przywrócwniu systemu z kopii i reboocie systemu ta sama historia: zaraz po Lilo wisi na czarnym ekranie.

Wychodzi na to, że Ghost kategorycznie nie nadaje się do backupowania NND :(

jerzyf napisał:
    Acronis True Image w wersji serverowej. Zakładam że system był również serverowy, jeśli nie wystarczy zwykła wersja.

Czy Acronis True Image potrafi robić obrazy dysku na CD /DVD? Bo z tego, co widzę, to chyba nie?

Z backupem NND poradził sobie natomiast ImageCenter 5.6 (Drive Image), potrafi on zapisywać obraz bezpośrednio na CD /DVD ale przywracanie każdej z partycji System / Swap jest osobnym krokiem.

Wracając do niedziałającej kopii z Ghosta 2003 - nie da się jej prawidłowo przywrócić, ale mogę wejść w strukturę plików obrazu (w systemie Windows zainstalowany Ghost 2003). Teoretycznie mógłbym nadpisać jakoś wszystkie pliki i być może sprawić aby NND zaczęło bootować się poprawnie. Ale dochodzą takie problemy jak system ext3, uprawnienia plików, kopiowanie tych plików z zachowaniem uprawnień...

Chyba (z ciężkim sercem) zaraz zacznę stawiać ten serwer od nowa i tym razem po skończonej pracy zastosuję sprawdzony przed chwilą ImageCenter 5.6

0
  • #5 06 Kwi 2008 07:49
    Kolobos
    Spec od komputerów

Zrob obraz ghost'em ale na dysku, a nie na cd i sprobuj przywrocic.

0
  • #6 06 Kwi 2008 08:51
    szwagros
    Poziom 31  

Po odtworzeniu systemu z Ghosta uruchom live-cd (np knoppix). I zakładając, że root-fs masz na hda1, wpisz:

Code:
     mount /dev/hda1 /mnt/

chroot /mnt
    mount -t proc proc /proc
    lilo
    umount /proc
    exit
    umount /mnt/
    reboot

I tyle, powinien wstać.
    Pozdrawiam

0
  • #7 06 Kwi 2008 23:21
    rybart
    Poziom 22  

Na przyszłość:

1. Do backupu spróbuj użyć bezpłatnych dystrybucji:

PING: http://ping.windowsdream.com/

lub SystemRescueCD http://www.sysresccd.org/Main_Page

Mam dwa serwery na jednym sprawdza się PING a na drugim SystemRescueCD.

2. Po postawieniu serwera zrób niezwłocznie kopie zapasowe tymi narzędziami i również niezwłocznie sprawdź, które poprawnie odtworzy system.

0
  • #8 07 Kwi 2008 00:46
    jerzyf
    Poziom 22  

MES Mariusz napisał:
    Czy Acronis True Image potrafi robić obrazy dysku na CD /DVD? Bo z tego, co widzę, to chyba nie?

Oczywiście, że TAK.

0