Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie do profesjonalistów- ładowanie akumulatora 6V/4,5Ah

smerfy 06 Kwi 2008 00:11 5049 8
  • #1 06 Kwi 2008 00:11
    smerfy
    Poziom 13  

Witam mam pytanie czy taki układ wystarczy do ładowania akumulatora z prądnicy której wartości znamionowe to 6V i 3W. Akumulator byłby 6V i 4,5-5Ah. Moim zdaniem nie potrzeba tutaj wymyślnych układów a dioda zabezpieczałaby przed przepływem prądu z aku do prądnicy. Proszę o sugestie.

0 8
  • #2 06 Kwi 2008 02:25
    Press
    Poziom 22  

Jeśli to pytanie do profesjonalistów to nie powinienem sie udzielać ;)
    Ale tak na dzień dobry to prądnica 6V to za mało. Żeby w pełni naładować aku 6V potrzeba wyższego napięcia. O ile dobrze pamiętam to w pełni naładowany aku kwasowy podłączony do ładowarki powinien osiągnąć 1.45V na każda celę czyli w Twoim przypadku 7.25V
    Poza tym należałoby czymś ograniczy jednak wartość prądu bo rozładowany akumulator będzie dość dużym obciążeniem a prądniczka 3W może tego nie przeżyć ;)
    Dioda wpięta w szereg dodatkowo obniży napięcie maksymalne jakie bedzie mogło sie odłożyć na aku o jakieś 0,7V
    Że już nie wspomnę o diodzie LED wpiętej w szereg, która szybko zrobi przerwę w układzie, chyba, że prąd ładowania nie przekroczy prądu katalogowego tej diody, ale wtedy ładowanie będzie trwało wieki ;)

0
  • #3 06 Kwi 2008 08:24
    serwis
    Poziom 37  

Press napisał:
    Jeśli to pytanie do profesjonalistów to nie powinienem sie udzielać ;)
    (...) O ile dobrze pamiętam to w pełni naładowany aku kwasowy podłączony do ładowarki powinien osiągnąć 1.45V na każda celę czyli w Twoim przypadku 7.25V
    (...)

To nie dobrze pamiętasz.

Akumulator kwasowy- napięcie znamionowe na ogniwo ma 2V, natomiast w stanie naładowanym 2,7V.

Czyli akumulator 6V ( 3 ogniwa), po naładowaniu powiniem mieć 8,1V.

0
  • #4 06 Kwi 2008 09:35
    niutat
    Poziom 37  

Witam
    Kolega smerfy nie napisał jaki to ma być akumulator, domyślam się też że chodzi o prądnicę rowerową więc taka prądnica wytwarza więcej niż 6V, dioda LED w tym układzie oczywiście padnie.Co do napięć to różne źródła różnie podają ale 2,7V/ogniwo to chyba jednak za dużo.

0
  • #5 06 Kwi 2008 09:39
    Press
    Poziom 22  

Kolega SERVIS słusznie mnie poprawił z tymi napięciami. nie 1,45V a 2,45V miałem na myśli, ale to był środek nocy wiec o pomyłkę łatwo ;)
    Czyli dawałoby to 7,35V po naładowaniu.

Sprawdziłem też dla aku żelowego i maksymalne nap ładowania cyklicznego jest 7,4V a buforowego 6,9V. Te wartości odczytałem z jego obudowy wiec na pewno dobrze pamiętam ;)

Pozdrawiam i przepraszam za pomyłkę.

1
  • #6 06 Kwi 2008 14:48
    smerfy
    Poziom 13  

Witam dziękuje za podjęcie tematu. Oczywiście podałem zbyt mało szczegółów i faktycznie jest błąd w układzie. diodę LED wyrzucę. Prądnica to prądnica rowerowa SHIMANO w piaście 6V i 3W. Z tego co się zorientowałem to prąd jaki daje maks to 0,5A, akumulator żelowy 6V 4,5Ah. Cały układ to zwykły model (makieta) elektrowni wiatrowej, który ma pokazać, że istnieje możliwość ładowania akumulatora, dioda o ile się nie mylę obniży mi napięcie o 0,7V i powinna zapobiec przepływowi prądu z aku do prądnicy. Może ktoś z tu obecnych wie jaki zastosować regulator ładowania. Pozdrawiam i czekam na sugestie.

1
  • #7 06 Kwi 2008 15:08
    niutat
    Poziom 37  

Zamiast diody radziłbym zastosować mostek, co do regulatora to w tym układzie wystarczy zastosować stabilizator napięcia 7,4V ale najpierw sprawdź czy napięcie jakie wytwarza prądnica będzie wystarczające.

0
  • #8 06 Kwi 2008 15:17
    smerfy
    Poziom 13  

ok ale prądnica jest stało prądowa to nie wystarczy dioda tylko aby zapobiec przepływowi prądu od aku do prądnicy??.

0
  • #9 06 Kwi 2008 17:05
    niutat
    Poziom 37  

Jeśli tak to wystarczy.

0