Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot - wyzwanie Wall-e na pierwszego robota.

MagicMarcus 10 Kwi 2009 19:28 45932 155
    MagicMarcus
    Poziom 13  
    A ja się chyba zaraz poddam!!!
    Chodzi mi o obsługę karty SD. Podpowiedzcie mi proszę czy to, że nie mogę jej zainicjować może być spowodowane jej zasilaniem? Linie (oprócz MISO) mam poprzez dzielniki rezystorowe (1,8/3,3), natomiast zasilanie karty puszczam przez rezystor 470 i za nim dioda Zenera 3,3V.
    Próbowałem chyba już wszystkich dostępnych kodów z inetu i wygląda na to, że karta się resetuje i nic więcej.
    Proszę o jakieś rady.
    Dodam rysunek jak wygląda płytka.
    PS. I żeby nie było, że nie pracujemy nad filmikiem uchylę rąbka tajemnicy :D
  • Sklep HeluKabel
    malpek
    Poziom 17  
    Chciałem się dowiedzieć jak sprawuje się napęd. Czy te gąsienice dają sobie radę i czy nie ma z nimi żadnych problemów?
  • Sklep HeluKabel
    MirekCz
    Poziom 35  
    MagicMarcus napisał:
    natomiast zasilanie karty puszczam przez rezystor 470 i za nim dioda Zenera 3,3V.

Do zasilania takich rzeczy to jednak zdecydowanie stabilizator...

A wyliczyłeś sobie jaki prąd dajesz tej karcie? Nie wiem jakie wymagania mają takie karty, ale ty masz I=U/R=1.5/470=0.0032A=3.2mA i to jest raczej za mało.
    Zmniejsz ten rezystor przynajmniej o rząd wielkości to może coś pójdzie.
    MagicMarcus
    Poziom 13  
    Cytat:
    Chciałem się dowiedzieć jak sprawuje się napęd. Czy te gąsienice dają sobie radę i czy nie ma z nimi żadnych problemów?

Gąsienice sprawują się rewelacyjnie. Mają leki poślizg na panelach ale błąd kierunku podczas jazdy jest pomijalny.
    Cytat:
    ty masz I=U/R=1.5/470=0.0032A=3.2mA

Przyszło mi ze sklepu wszystko co zamawiałem oprócz stabilizatora i kwarców dlatego walczę z tym zasilaniem innymi sposobami.
    Wesołych Swiąt
    PS. Dałem rezystor 10ohm i diodę Zenera - na wejściu zasilania do karty mam teraz 4,3V. Chyba jednak nic z tego nie będzie.
    kuba401
    Poziom 1  
    Skąd ściągnąć taki program do projektowania?
    Chris_W
    Poziom 37  
    MagicMarcus napisał:
    Cytat:

Gąsienice sprawują się rewelacyjnie. Mają leki poślizg na panelach ale błąd kierunku podczas jazdy jest pomijalny.
    Cytat:
    ty masz I=U/R=1.5/470=0.0032A=3.2mA

Przyszło mi ze sklepu wszystko co zamawiałem oprócz stabilizatora i kwarców dlatego walczę z tym zasilaniem innymi sposobami.
    Wesołych Swiąt
    PS. Dałem rezystor 10ohm i diodę Zenera - na wejściu zasilania do karty mam teraz 4,3V. Chyba jednak nic z tego nie będzie.

Tak to jest robione przez 'fachmanów od sonego' (k750i), może coś podpowie:
    MagicMarcus
    Poziom 13  
    Faktycznie na większości schematów podłączania karty SD lub wyświetlacza od S65 do procesorka jest stabilizator.
    Ja wykorzystałem schemat podłączenia LCD Noki3310 z EP (przez rezystor i diodę).
    Co ciekawe LCD S65 działa tylko na programowym SPI i właśnie może ze względu na zasilanie nie idzie na sprzętowym.
    Jak tylko przyjdą części to wszystko polutuję, przetestuje i dam znać.
    MagicMarcus
    Poziom 13  
    Na okoliczność 9102 :D wizyt w moim temacie mały opis:
    1. Mechanika:
    - dwa moduły napędowe z przekładniami (prędkość maksymalna na nich to gdzieś około 1m/s)
    - osiem serw TowerPro 5010 (ludzie na nie narzekają ale akurat u mnie realizują swoje zadanie wyśmienicie, chociaż na ramiona dokupię serwa dwa razy mocniejsze bo te się troszkę męczą)

2. Zasilanie:
    - 8 akumulatorków 3800mAh do elektroniki,
    - akumulator modelarski 4200mAh do silników i serw.

3. Elektronika:
    - moduł główny - uP Atmega32,
    - sterownik na 16 serw (uP Atmega8),
    - moduł wyświetlacza od telefonu S65,
    - moduł karty pamięci SD (na karcie mam zapisane pliki graficzne oraz dźwiękowe),
    - moduł wzmacniacza audio 1W,
    - moduł zasilania (3,3V, 5V, 6V).

4. Czujniki:
    - odległości Sharpa 20-150cm,
    - ultradźwiękowy,
    - linii (przy okazji: ma ktoś na zbyciu cztery tcrt5000??),
    - na podstawie danych z kamery: czujnik ruchu, podążanie za obiektem - niestety póki co kamerka jest na kabel).

5. Oprogramowanie:
    Powstały dwie wersje w C i Bascomie.
    Pisałem w C ale niestety z winy jak się później okazało stabilizatora 3,3V karta i wyświetlacz chodziły tylko na programowym SPI, a w Bascomie jego obsługę robi się w miarę łatwo.
    Jest jeszcze program do obsługi z PC pisany w Visual Basic ale robię też próby z Visual C++ i biblioteką OpenCV.

6. Funkcje:
    - jeździ,
    - nie wpada na ściany,
    - skanuje otoczenie (już prawie rysuje mapę terenu; jak dokupię czujnik Sharpa 5,5m to myślę, że pokój "narysuje" z jednego miejsca).
    - mówi,
    - powstaje moduł słuchu do rozpoznawania kierunku dźwięku oraz jego nagrywania.

Przed nami jeszcze komunikacja bezprzewodowa, kamerka bezprzewodowa i wiele innych :D.
    OldSkull
    Poziom 27  
    Nie powiem - jestem pod wrażeniem.
    Będziesz dawał odometrię? Przyda się jeśl ibędziesz chciał robić jakąś w miarę dokładną mapę pokoju.
    MagicMarcus
    Poziom 13  
    Dziękuję.

A co do odometrii - będzie.
    Mam nawet enkodery magnetyczne ale jak na nie patrzę i czytam o nich to nie wiem czy dam sobie z nimi radę :|
    stopi
    Poziom 28  
    Generalnie nie tkwię w tematyce robotów (a kiedyś chciałem i jak znajdę w końcu czas muszę coś zbudować :) ), ale posiadam wiedzę i dużo materiałów na temat rozpoznawania mowy (nie rozpoznawania mówcy). Nie myślałeś o temacie typu polecenia głosowe wydawane robotowi? Np. "jedź", "stój". Robiłem implementację rozpoznawania mowy (prostych pojedynczych słów) na procesorze DSP. Wydajność osiągnąłem 72% na marnym mikrofoniku od rozmawiania przez Skype :) Byłby to zapewne patent bardzo interesujący w takim robocie :) Potrzebny byłby procek sygnałowy jednak (FFT w czasie rzeczywistym nie unikniemy jak i innych algorytmów) no i pamięć na bazę słów. Baza musi być nagrana przez najlepiej klika osób, po kilka razy każde słowo. Do tego mikrofonik i przetwornik A/C. Jakbyś kiedyś pokusił się o wprowadzenie takich opcji do swojego robota to mogę parę rzeczy podpowiedzieć. Soft nie był ciężki do napisania. Mam cały kod w C jakby co. Podejrzewam, że problem mógłby być tylko w zakłócaniu sygnału mowy przez dźwięki pracy robota. Trzeba by dobry mikrofon mieć. Mój algorytm oddzielał mowę od ciszy, ale nie był to hałas.
    Mrocznooki
    Poziom 12  
    Gratuluje koledze Magicowi wytrwałości w tworzeniu robota. A efekt końcowy, po prostu rewelacja ! Naprawdę jestem pod wrażeniem wykonania, estetyki i przede wszystkim pomysłu i samozaparcia :D Jestem przekonany że kolega nie spocznie na laurach i robot będzie dalej rozwijany.
    MagicMarcus
    Poziom 13  
    Cytat:
    Nie myślałeś o temacie typu polecenia głosowe wydawane robotowi?

Ciekawy temat ale chyba na razie go odpuszczę. Z tym, że trzymam za słowo odnośnie pomocy :D

Cytat:
    Jestem przekonany że kolega nie spocznie na laurach i robot będzie dalej rozwijany

Oj, będzie ;-)
    lukis1991
    Poziom 10  
    naprawde jestem pełen podziwu:) graqtulacje:) obserwowałem postepy pracy.. i szczerszze mowiac ni espowdziewalem sie ze wyjdziez tego takie cudo:) jeszcze raz gratuluje:D i zycze dalszych postepow..
    pozdrawiam:)
    MagicMarcus
    Poziom 13  
    Dziękuję bardzo :D
    Jak tylko zamontuje drugą rękę ( a chcę zmienić troszkę jej wygląd ) to biorę się za komunikację bezprzewodową na bazie posiadanych modułów CYWUSB6935. Będzie trochę walki, nie ma zbyt dużo materiałów na ten temat ale znalazłem w sieci dwa projekty więc może się uda :-).
    Ale mam też dylemat: bardziej rozbudowany program mam napisany w Bascomie, natomiast w C stanąłem na obsłudze karty pamięci (przez zasilanie tak jak kiedyś pisałem). No ale jednak chyba podgonię w C, tylko, że zaś trzeba będzie szukać o i2c, fat, itp :D
    Matkas
    Poziom 15  
    I jak tam pracę na projektem? Posuwają się?

Pozdrawiam
    luki.mati
    Poziom 2  
    Czy mógłbyś przesłać program w Bascomie
    MagicMarcus
    Poziom 13  
    Co do programu, to jak skończę płytkę, która już nie będzie modułowa tylko zostaną scalone na niej wszystkie elementy, to udostępnię i płytkę i programy w C i Bascomie.
    matisobek
    Poziom 13  
    projekt super :) szacunek :D nie myślałeś wrzucić na DIY??
    ŁukaszST
    Poziom 15  
    Robot bardziej przypomina robota z terminatora 3 co miał miniguna. Jestem pełen podziwu ze w tak krótkim czasie powstał tak piękny robot. Jak go jeszcze ładnie obudujesz to dopiero bedzie piekny.

EDIT
    Robot - wyzwanie Wall-e na pierwszego robota. tego mi bardziej przypomina niz walliego. Wyglądaja prawie jak bracia.
    MagicMarcus
    Poziom 13  
    ŁukaszST napisał:
    Robot bardziej przypomina robota z terminatora 3 co miał miniguna. Jestem pełen podziwu ze w tak krótkim czasie powstał tak piękny robot. Jak go jeszcze ładnie obudujesz to dopiero bedzie piekny.

EDIT
    Robot - wyzwanie Wall-e na pierwszego robota. tego mi bardziej przypomina niz walliego. Wyglądaja prawie jak bracia.

Witam po długiej przerwie.
    Faktycznie robot nie przypomina w niczym Wallego ale któryś z moderatorów zmienił mi temat. Wg nas przypomina bardziej Johnny-5. Cóż...
    Postaram się za jakiś czas zaktualizować wątek. Jestem teraz w trakcie projektowania ostatecznej wersji płytki scalającej wszystkie moduły.
    luki.mati
    Poziom 2  
    Może dasz schemat , płytkę i program ?
    krzysiek_p
    Poziom 13  
    Może frytki do tego? Co to za zabawa wtedy? To tak jak składanie kitów : / Poza tym co ci po programie, jak i tak część rzeczy będzie zdecydowanie inna aniżeli będzie w 'twoim' robocie i będzie trzeba zmienić program? Poprosisz o zmienienie go do twojego hardware'u? Jejciu, jak ja nie lubię takiego żerowania na gotowcach : / Sorry za zaśmiecanie tematu.