Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot - wyzwanie Wall-e na pierwszego robota.

MagicMarcus 11 Kwi 2008 14:07 45212 155
  • #31 11 Kwi 2008 14:07
    marenc
    Poziom 24  

Silniki krokowe są sterowane włączając i wyłączając odpowiednie fazy. Nieużywane mogą nie pobierać prądu, ale podczas obrotu pobierany jest stosunkowo duży prąd rzędu 0,8A do kilkunastu amperów NA FAZĘ(co najmniej 2 w użyciu w tym samym czasie). Regulując ten prąd(jego maksymalną wartość) można regulować ich mocą oraz poborem tego prądu.

Moje mają 0,4Nm(z drukarek) i ciągną na prowadnicach metal-ertalon wózek 5kg przekładnią 1,5mm/1obrót.

4,5Ah to jakieś 2 do 5 godzin ciągłej pracy. Mając dobry sterownik mógłbyś regulować ich prędkością i mocą w zależności od potrzeb.

Minusy: ten prąd jest dosyć spory, a cewki jak to cewki ... przy rozruchu pobierają jeszcze większy prąd niż znamionowy uzwojenia.

//Zapomniał bym o najważniejszym: małe i mocne ;)

• #32 11 Kwi 2008 17:10
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Silniki z przekładniami od wkrętarek są jak znalazł do takiego zastosowania. Nie widziałem żeby w robotach mobilnych ktoś stosował silniki krokowe i myślę że lepiej je zostawić w CNC i w drukarkach.

• #33 11 Kwi 2008 17:25
    bogdan_p
    Poziom 39  

kolego mariuszlorenc nie porównuj napędu śrubowego z CNC do napędu w którym wykorzystano przekładnie planetarną , doradziłeś silnik krokowy a zastanawiałeś się nad jego momentem przy napędzie bezpośrednim , przyjmując powiedzmy silnik ok. 2Nm to nie licząc ceny samego silnika nawet na Allegro to budowa sterownika i zasilnie go z akumulatora jest zupełnym nie porozumieniem , proponuje zapoznaj sie z tym tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic594106.html i zastanów czy ma sens stosowanie silników krokowych w takich rozwiązaniach
    jeżeli silnik z wkrętarki jest dla Ciebie zbyt duży to pozostaje silnik z motoreduktorem zobacz sobie tą ofertę jedyna wada to że są na 24V , ale jak dobrze poszukasz to znajdziesz również na inne napięcia i chyba prościej sterować silnikiem DC niż krokowym nie wspominając o poborze prądu

• #34 11 Kwi 2008 17:28
    Minner
    Poziom 18  

tylko że na aukcjach tego użytkownika prawie nie ma 2 takich samych silników, co jest wskazane przy budowie robota.

• #35 11 Kwi 2008 17:39
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    tylko że na aukcjach tego użytkownika prawie nie ma 2 takich samych silników

Minner a nie zauważyłeś , że w ofercie są pozycje po kilka sztuk

• #37 12 Kwi 2008 19:46
    paw789
    Poziom 18  

Przynajmniej 5Nm na silnik. Ja użylem 4 silników po 5Nm (teoretycznie 220 obr/s ) do napędu robota SUMO ważącego 3kg i nieźle śmigal, okolo - 1m/s.

Polecam wkrętarki firmy Skill, niedrogie i solidne.

• #38 12 Kwi 2008 22:43
    bogdan_p
    Poziom 39  

powinieneś zastanowić się nad szybkość z jaką chcesz aby robot się poruszał , z pewnością nie jest Ci potrzebne 1m/s ani tak duża moc bo raczej nie będzie z nikim walczył , masz już zębatkę napędową i łańcuch możesz w prosty sposób obliczyć ile przesunie się łańcuch przy jednym obrocie koła znając tą proporcję wybierz prędkość napędu która będzie dla Ciebie odpowiednia tak aby robot nie był zbyt wolny , moc w dużej mierze jest uzależniona od masy której chyba sam jeszcze nie znasz , myślę że jeżeli robot będzie poruszał się w domu to silniki ok 2-3 Nm powinny zupełnie wystarczyć pozwolisz że na koniec zacytuję sam siebie , może przemyśl swoje plany bo sam widzisz , że plany mogą być super ale realizacja wcale nie tak prosta jak się wydaje .......

Cytat:
    nie zniechęcam Was do budowy , ale czy nie startujecie z zbyt wysokiego poziomu

• #39 13 Kwi 2008 12:14
    OldSkull
    Poziom 27  

@paw789
    silniki od wkrętarek są fajne, ale mają pewne wady:
    -trzeba je jakoś zamocować (nie można usuwać oryginalnej przekładni, która jest zwykle niestandardowa)
    -są strasznie głośne - 4 wydają z siebie przynajmniej tyle hałasu, co 600W wiertarka

• #40 13 Kwi 2008 12:22
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Każde rozwiązanie ma wady, zaproponuj lepsze.

• #41 13 Kwi 2008 12:28
    paw789
    Poziom 18  

OldSkull napisał:
    @paw789
    silniki od wkrętarek są fajne, ale mają pewne wady:
    -trzeba je jakoś zamocować (nie można usuwać oryginalnej przekładni, która jest zwykle niestandardowa)
    -są strasznie głośne - 4 wydają z siebie przynajmniej tyle hałasu, co 600W wiertarka

Na jednym z moich zdjęć w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic676472-30.html możesz zobaczyć w jaki sposób zamontowane zostaly silniki.

• #42 14 Kwi 2008 06:26
    MagicMarcus
    Poziom 13  

Cytat:
    pozwolisz że na koniec zacytuję sam siebie , może przemyśl swoje plany bo sam widzisz , że plany mogą być super ale realizacja wcale nie tak prosta jak się wydaje .......
    Cytat:
    nie zniechęcam Was do budowy , ale czy nie startujecie z zbyt wysokiego poziomu

"Przemyśl swoje plany" ... hmmm. Idziemy dalej.
    Po to między innymi założyłem ten temat aby wykorzystać wiedzę bardziej doświadczonych kolegów.
    Zatrzymałem się na silnikach ale to nie znaczy, że nie idę dalej.
    Mam nadzieję, że znajdę odpowiednie silniki, a do tego czasu zrobię część elektroniki (płytę główną i moduł do sterowania silnikami; póki co - elektronika będzie modułowa, a na koniec może wrzucę wszystko na jedną płytkę).

• #43 14 Kwi 2008 06:45
    lord_dagoth
    Poziom 25  

Nie no, wydaje mi się że modułowa powinna zostać, wygodniej tak jest. No bo jak będziesz musiał coś wymienić (np mostek-H, bo zdecydujesz się na "potężniejsze" silniki), to wystarczy wykonać tylko jeden moduł, a nie od nowa całą płyte główną. Modułowość elektroniki ułatwi Ci późniejszy rozwój Twojego projektu.

• #44 14 Kwi 2008 10:32
    adam_es
    Poziom 27  

Witam. Ja także buduję napędy do robota mobilnego i polecam silniki z Allegro od "radiolok". Mają tam silniki lotnicze z przekładniami, za 61PLN, co jest do przyjęcia. Silniki mają nominalne napięcie 28V, ale pracują b.dobrze przy 12V. Usunięcia wymaga tylko hamulec. Ponadto mają dwa wyprowadzenia stojana, dzięki czemu sterowanie wymaga tylko dwóch tranzystorów do zmiany kierunku obrotów. Do silnika zastosowałem jeszcze 2-stopniową przekładnię paskową i koła od wózka dziecięcego. Wszystko daje napęd o mocy ok 100W i prędkość 0-1m/s. W razie zainteresowania wrzucę fotki, pozdrawiam, Adam

• #45 14 Kwi 2008 15:56
    MagicMarcus
    Poziom 13  

Niestety takie silniki odpadają ze względu na gabaryty. U mnie długość dwóch nie może przekroczyć 15cm. Ale dzięki.

• #46 14 Kwi 2008 18:41
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Po to między innymi założyłem ten temat aby wykorzystać wiedzę bardziej doświadczonych kolegów.

tak masz rację tylko jest małe ale , najpierw podjąłeś decyzję bo Ci się coś spodobało , potem rozpocząłeś budowę układu jezdnego , później zacząłeś pytać ........ idąc dalej na początku napisałem że zastosowane silniki nie nadają się , ale pozostałaś przy swoim do momentu kiedy sam się o tym przekonałeś , wydaje mi się że kolejność powinna być inna najpierw pytanie , zgromadzenie wiedzy, doświadczenia innych , sugestii wybór optymalnego rozwiązania i dopiero budowa
    myślę że wcześniej czy później zdobędziesz odpowiednie silniki , pojawi się kolejny wątek sterowania nimi jeżeli zmieścisz się w prądzie zwarcia ok 4A to dobrze bo wystarczy zastosować L298 , jeżeli nie pozostaje budowa samodzielna mostków H na mosfetach , zapytam czy budowałeś już takie mostki i masz w tym doświadczenia ?
    silniki z wkrętarek w zależności od modelu mogą mieć prąd zwarcia nawet kilkanaście amper i więcej , co należy uwzględnić przy doborze mostka H i źródła zasilnia , kolejna sprawa przy tak dużych prądach w układzie napędowym wskazane jest zastosowanie osobnego źródła dla części cyfrowej
    wyprzedziłem tym Twoje dalsze prace abyś mógł na spokojnie zastanowić się nad tym zagadnieniem , aby nie być zaskoczony kolejnym problemem

• #47 22 Maj 2008 11:40
    MagicMarcus
    Poziom 13  

Witam po przerwie (na forum ;-) - prace nad robotem trwają).
    Niedługo uzupełnię temat o postępy z prac ale znalazłem w międzyczasie taką przekładnię:
    Robot - wyzwanie Wall-e na pierwszego robota.
    Co o tym myślicie?? Uciągnie te moje 3,5 Kg??
    Pozdrawiam

• #48 24 Maj 2008 22:02
    rester
    Poziom 10  

sprubuj z tego co napisales to sa silniki mocne wiec nigdy nic nie wiadomo ja bardziej stawiam ze ruszy ale bd jezdzic wolno;/ jak sie buduje robota to czasem iodzie wszystko po mysli a czasem zdaje nam sie ze bd a dobrze a jednak trzeba zmienic ta i ta rzecz. a co wypowiecie koledzy??

• #49 24 Maj 2008 22:11
    AZWE
    Poziom 16  

SIlnik wygląda mi na modelarski motorek klasy 380-400,pobierany przez niego prąd jest nieduży(ok.4A),przekładnia jest wielostopniowa wiec nie powinno byc najmniejszego problemu.W jakiej cenie jest owy moduł?

• #51 25 Maj 2008 08:46
    lord_dagoth
    Poziom 25  

MagicMarcus napisał:
    Cena tego napędu to 49PLN

A gdzie kupowałeś? Możesz podać linka? I jakbyś mógł, to byłbym wdzięczny gdybyś zmierzył maxymalny prąd pobierany przez te silniczki. Bo jak będzie to tak jak powiedział kolega wyżej, do 4A, to da sięto wysterować L298, a takiego właśnie napędu poszukuję :)

• #53 25 Maj 2008 17:52
    MagicMarcus
    Poziom 13  

Cytat:

Znalazłem je kiedyś ale po zapytaniu sprzedawcy okazało się, że są za długie do mojego modelu.
    Cytat:
    A gdzie kupowałeś? Możesz podać linka? I jakbyś mógł, to byłbym wdzięczny gdybyś zmierzył maxymalny prąd pobierany przez te silniczki. Bo jak będzie to tak jak powiedział kolega wyżej, do 4A, to da sięto wysterować L298, a takiego właśnie napędu poszukuję Smile

Jeszcze nie kupiłem i też nie znam parametrów. Sprzedawca podał mi tylko wymiary i to,że napędza model wagi około 2,5Kg.
    Jak kupie to napiszę co i jak.
    A na allegro szukaj "PRZEKŁADNIA DO MODELI".

• #54 25 Maj 2008 18:20
    lord_dagoth
    Poziom 25  

Ok, dzięki, rozejżę się :) Jakbyś znał prąd pobierany przez taki silnik, to daj znać :)

• #55 29 Maj 2008 20:55
    MagicMarcus
    Poziom 13  

Ww. napęd już mam. Nie spodziewałem się takiej mocy po nim. Ciągnie jak oszalały ;-)
    A co do pobieranego prądu to przy pracy bez obciążenia - 370mA, a jak "próbowałem" (co mi się nie udało) go zatrzymać to było lekko poniżej 2A.

• #56 29 Maj 2008 22:25
    lord_dagoth
    Poziom 25  

Oooo, to super. Czyli dwa takie silniki powinno się spokojnie dać wysterować L298? Bo nie wiem czy to jest tak, że to ograniczenie do 4A ma się co do jednego silnika czy do dwóch? Bo jeżeli co do jednego, to da się to wysterować L293. Dobrze rozumuję? :P

• #57 30 Maj 2008 07:47
    Matkas
    Poziom 15  

Ja proponuje przekładnie z silnikami od Quadów,autek akumulatorowych dla dziecie.Z quada kuzyna wymontowałem 2 przekładnie ,które spokojnie 2 ciągną 50 kg.Jak jedną zamontowałem do hulajnogi to spokojnie mnie ciągła(ponad 40kg).Montując je nie musimy sie martwić ,że nam mocy nie starczy:)Silniki to zwyczajne 540.Ja do swojego robota użyje właśnie tych silników ,ale to dopiero na wakacje:)No i najpierw musze znaleźć drugą przekładnie bo mam taki nieład w garażu:)

Pozdrawiam

• #58 30 Maj 2008 07:51
    Fyszo
    Spec od GSM

Każdy silnik ma pewną moc. To oznacza że można wykonać dużą pracę szybko, lub małą wykonywać wolno. Tu po prostu jest ten drugi przypadek.

• #59 30 Maj 2008 07:52
    Matkas
    Poziom 15  

Zawsze można dorobić przekładnie łańcuchową i będzie miało nadal moc i większą prędkość.

Pozdrawiam

• #60 30 Maj 2008 07:58
    Fyszo
    Spec od GSM

Nieprecyzyjnie się wyraziłem. Albo prędkość albo moment. Nie da się zwiększyć obu. Stosując przekładnię to można silniczkiem od wibracji wciągnąć 100kg na wieżowiec. To że jakaś przekładnia może pociągnąć 50kg w to akurat wierzę.