Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przesunięcie fazowe w subie

adikus7 06 Apr 2008 10:47 1230 4
 • #1
  adikus7
  Level 13  


  Ogólnie zestaw gra dobrze ale tak chyba być nie powinno.
  Jak to wyprostować i dlaczego tak się dzieje :?:
  Monitory napędza SONY TA-FE 900 R natomiast suba mostek na tadeuszach 7294.
 • #2
  Micharlito
  Level 35  
  Sub okolenia katastrofa ... Sprawdź czy masz głośnik podłączony dobrze fazowo jeżeli tak to może coś z sygnałem wejściowym lub coś na filtrze ewentualnie trzeba sprawdzić wszystkie układy filtra i wzmacniacza.
 • #3
  adikus7
  Level 13  
  Micharlito wrote:
  Sub okolenia katastrofa ...


  To jest prowizorka do testów,obudowa była kilkakrotnie zmieniana więc nie podlega ocenie a temat jest nie o obudowie. :wink:
  Głośni podłączony na pewno jest dobrze,zresztą na filmiku widać jak odwracam fazę o 180*,źródło sygnału brałem już z różnych miejsc i efekt był taki sam czyli przesunięcie fazy względem monitorów tak na moje oko około 90*. Po ominięciu zwrotnicy dalej jest to samo. Czyli wzmacniacz,ale co z nim jest nie tak? Wzmacniacz kupiłem jako zestaw do samodzielnego montażu z firmy NORD ELEKTRONIK. Gra dobrze,nie zniekształca i ma kopa no ale...
  To jest dokładnie ten wzmacniacz i w tym sklepie kupiony.
 • #4
  wiezlak
  Level 35  
  Czy powodem takiego stanu rzeczy nie będzie czasem nieparzysta różnica stromości filtra dolnoprzepustowego w kolumnach i w subwooferze? Np. w kolumnach (to Polarisy 120 lub 180?) sama cewka w sekcji niskotonowej, czyli I rząd (6dB/okt. i 90°) a w module subwoofera podział aktywny II rząd (12dB/okt. i 180°) albo IV rząd (24dB/okt. i 360° ;))?
 • #5
  sambor2
  Level 12  
  Jak ciągniesz źródło sygnału na subwoofer? Źródłem jest sygnał głośnikowy, czy dedykowany przez wzmacniacz? Wygląda na to, że przy tak niskich częstotliwościach masz bardzo duże przesunięcie fazowe.
  W praktyce żeby idealnie sfazować suba z frontami trzeba mieć funkcję Delay we wzmacniaczu. Tor wzmacniacza w subie wprowadza zawsze pewne opóźnienie, np u mnie autokalibracja rozpoznała 1 metr opóźnienia suba, co można przeliczyć oczywiscie na milisekundy.