Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niezawodne narzędzie do odzyskiwania plików ext3

MES Mariusz 06 Kwi 2008 11:49 7737 10
  • #1 06 Kwi 2008 11:49
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Witam.

Dwa dni temu na skutek wachań napięcia sieci padł mi dysk na którym postawiony był serwer, uszkodzona struktura plików nie pozwalała poprawnie uruchomić linuksa (NND).

Nie wiedzieć czemu "zniknęła" też partycja z dysku 40GB. Była to partycja ext3, a cała partycja (jedna na dysku) podmontowana była do katalogu użytkowników. W ten sposób zgięły mi ważne pliki (nie miałem jeszcze zrobionego backupu).

Teraz programy partycjonujące pokazują unallocated space. A znajdują się tam pliki które muszę koniecznie odzyskać.

Wczoraj próbowałem użyć programu DiskInternals Linux Recovery. Rzeczywiście odnalazł pliki, które potrzebuję odzyskać, ale wszystkie miały zerowy rozmiar i program nie potrafił ich odzyskać.

Teraz walczę narzędziem QuickRecovery For Linux (13% alanizy dysku jak na razie). Ale nie wiem, czy to narzędzie sobie poradzi. Zobaczymy.

W międzyczasie zwracam się do Was z prośbą o merytoryczną pomoc / poradę - czego używacie do niezawodnego odzyskiwania plików z ytraconej partycji ext3 ?

0 10
  • #3 06 Kwi 2008 22:31
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Nirvanowiec napisał:
    Dobrym i darmowym programem jest R-linux http://www.r-tt.com/

Z moich dzisiejszych doświadczeń wynika, że z odtwarzaniem struktury plików najlepiej radzi sobie Quick Recovery for Linux, równie dobry i jeszcze szybszy okazał się Disk Doctors Linux Data Recovery niestety demo (w obu przypadkach) nie potrafi przywrócić odnalezionych plików :-( Zdała by się pełna wersja, ale niestety ta jest płatna.

0
  • #4 07 Kwi 2008 01:11
    Przemcio
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cytat:
    Teraz programy partycjonujące pokazują unallocated space

To może trzeba rozpocząć od odtworzenia partycji ?
    Jakie programy to pokazują ? Np. cfdisk też ?
    Jeżeli sprawy nie załatwił fsck to wszystkie dane powinny być jeszcze na swoim miejscu ale będzie troszkę zabawy z tym.

Cytat:
    uszkodzona struktura plików nie pozwalała poprawnie uruchomić linuksa (NND).

Czy były jakieś próby naprawy tej struktury plików oraz czy wiadomo jak ten dysk był podzielony ?
    Mnóstwo pytań na początek.

Warto może zaopatrzyć się w jakieś distro Live np. Knoppix oraz na początek wrzucić na Forum pierwsze 100 LBA z tego dysku zrobione np. MHDD.

P.

0
  • #5 07 Kwi 2008 12:50
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Przemcio napisał:
    Cytat:
    Teraz programy partycjonujące pokazują unallocated space

To może trzeba rozpocząć od odtworzenia partycji ?
    Jakie programy to pokazują ? Np. cfdisk też ?

Ja ten dysk mam w tej chwili podpięty kabelkiem USB do laptopa, na którym do dyspozycji mam WinXP ewentualnie bootowalnego Knoppixa. Informację o nieprzydzielonej przestrzeni zwracają programy typu Partition Magic i jemu podobne.

Przemcio napisał:
    Jeżeli sprawy nie załatwił fsck to wszystkie dane powinny być jeszcze na swoim miejscu ale będzie troszkę zabawy z tym.

Jeśli jest on dostępny w Knoppixie, mogę to sprawdzić.

Przemcio napisał:

Cytat:
    uszkodzona struktura plików nie pozwalała poprawnie uruchomić linuksa (NND).

Czy były jakieś próby naprawy tej struktury plików oraz czy wiadomo jak ten dysk był podzielony ?

Tak. Na dysku była jedna partycja Ext3 i cały ten dysk był podmontowany na serwerze do katalogu użytkowników.

Przemcio napisał:
    Warto może zaopatrzyć się w jakieś distro Live np. Knoppix oraz na początek wrzucić na Forum pierwsze 100 LBA z tego dysku zrobione np. MHDD.

Jeszcze tego nie robiłem. Może warto spróbować.

0
  • #6 08 Kwi 2008 10:05
    Przemcio
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na pewno warto spróbować.
    Trzeba tylko zwrócić uwagę na automatykę fsck przy uruchamianiu żeby czegoś nie zrobił samodzielnie na własną rękę.
    Potrafi wszystko co znajdzie wrzucić do katalogu Lost&Found.
    Czekamy na pierwsze 100 LBA z tego dysku.

P.

0
  • #7 10 Kwi 2008 16:53
    MES Mariusz
    Poziom 36  

Napiszę Wam coś ciekawego. Tak jak wspomniałem programy do partycjonowania widziały na dysku nieprzydzieloną przestrzeń. Jakimś program (a testowałem ostatnio sporo) "naprawił partycję" tylko, że zamiast ext3 jest teraz ext2.

W międzyczasie zainstalowałem na WinXP sterownik czytający system plików ext3, ale nie da się wyświetlić zawartości omawianego dysku.

Z ciekawości uruchomiłem Knoppixa, podłączyłem ten dysk kabelkiem na USB, i o dziwo wykrył i podmontował dysk, wraz z zawartością bez najmniejszych problemów.

Dla bezpieczeństwa uruchomiłem konsolę w trybie SU, skopiowałem ważne pliki do home knoppixa, zmianiłem uprawnienia wszystkich plików by umożliwić wypalenie ich na CD, i wypaliłem.

Tak przy okazji tematu, może mi ktoś polecić działający sposób na wyświetlanie zawartości dysków ext2 / ext3 dla Windows ?

0
  • #10 10 Kwi 2008 19:46
    IGGI
    Poziom 11  

tak, ja mam partycje na ext3 i właśnie nim czytam, jest o tyle fajny, że partycje linuxowe są normalnie widziane w windowsie jako własne

0
  • #11 10 Kwi 2008 19:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto