Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewod YDY w peszlu czy bez?

gintur 06 Kwi 2008 13:10 35829 33
  • #1 06 Kwi 2008 13:10
    gintur
    Poziom 9  

W mieszkaniu bedzie wymieniana instalacja elektryk zrobil rozeznanie ,rozrysowal co gdzie i jak.Stwierdzil ze do gniazd w pokojach dac 3x1,5 YDYp i puscic go bez kucia w listwie przypodlogowej.Sytuacja jednak sie troszke zmienila bo okazalo sie ze na plycie nosnej jest ulozona jakas plyta ocieplajaca potem jest papa i wylewkwka tzn praktycznie sam piach(mieszkanie na parterze) Przy podlodze wystaje niestety papa na srodku jest popekana dosc mocno wylewka i daj to wszystko nieprzyjemny zapach w mieszkaniu .Bede musial kuc wokol wszystkich scian usunac ta pape i potem zrobic wylewke na calym mieszkaniu.Zastanawiam sie czy jak wykuje te korytarzyki to nie wykorzystac ich do polozenia przewodow.Teraz nie wiem czy puscic 3x2,5 YDYp i to wystarczy czy puscic 3x2,5 okragly ale w peszlu?Jaka wasza rada?

0 29
  • Katalog Megger
  • #2 06 Kwi 2008 13:32
    harlejowiec
    Poziom 25  

Ja bym dał peszla, koszt większy ale w razie czego wymienić przewód można.

1
  • #3 07 Kwi 2008 09:25
    Wakmen
    Poziom 10  

Z tego co mi wiadomo to zasilanie gniazd powinno być przewodem 3x2,5.

harlejowiec napisał:
    Ja bym dał peszla, koszt większy ale w razie czego wymienić przewód można.

Pewnie, ze można ale czy w narożnikach pokoi zawsze się da wymienić tak bez problemowo 3x2,5 w peszlu 13x18? Chyba są niewielkie szanse. Rozumiem na odcinku prostym to tak ale jak peszel ma z 12m i i np.: 3 zagięciami to raczej niemożliwe. Szybciej go wyrwiesz ja wymienisz.

0
  • #4 07 Kwi 2008 10:57
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Cytat:
    czy w narożnikach pokoi zawsze się da wymienić tak bez problemowo 3x2,5 w peszlu 13x18? Chyba są niewielkie szanse

chyba nawet żadne, bo to nie ta średnica peszla.

0
  • #5 07 Kwi 2008 12:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 07 Kwi 2008 14:22
    krzychol66
    Poziom 24  

Możesz się jeszcze zastanowić nad tym, czy nie lepiej byłoby umieścić w wylewce bądź tynku plastikowe korytko kablowe. Jak będziesz potrzebował dołożyć jakieś przewody, albo jakiś wymienić, to oderwiesz listwę, otworzysz pokrywę koryta i bez problemu zrobisz, co potrzebujesz.

0
  • Katalog Megger
  • #7 07 Kwi 2008 14:48
    gintur
    Poziom 9  

Wlasnie sie zastanawiam nad korytkami ,ale czy przewo 3x2,5 plaski wejdzie w takie korytko? Przwod okragly to wejdzie bez problemu ale jest drozszy w castoramie patrzylem to 3x2,5 okragly kosztuje 5zl za metr.
    Patrzylem na internecie i znalazlem rurki elektroinstalacyjne sztywne czy takie rurki mozna pod wylewke? W opisie produktu jest napisane ze tylko do instalacji nasciennych sie daje.Peszel -boje sie ze wylewka jak zastgnie i beda naprezenia to moze uszkodzic peszel.

0
  • #8 07 Kwi 2008 15:11
    Madrik
    Moderator Robotyka

marcint2525 napisał:

3x1,5 mm² YDYp na gniazda? Obwody gniazd wykonuje się z kabla o żyle 2,5 mm². 1,5 mm² na oświetlenie !!!

Nieprawda :D, a za nim naskoczysz na mnie, to zasilanie gniazd wykonuje się przewodem o przekroju dobranym pod względem planowanego obciążenia i przy określonym spadku napięcia.
    To, że w mieszkaniówce tym przekrojem dla większości gniazd o obciążalności 10A i przy małych odległościach jest 2,5mm2 to zbieg okoliczności, a nie zasada. Równie dobrze może się okazać, że w niektórych zastosowaniach 2,5mm2 będzie za słaby, jak też odwrotnie - 1,5mm2 może być całkowicie wystarczający. Pół biedy, jak dasz większy przekrój... Ale co z przypadkami, kiedy "wierny fachowiec" robi zasilanie gniazdka 2,5mm2, a potrzebna jest "czwórka"? :)
    Tak więc, ostrożnie z takimi stwierdzeniami, bo zapadają w pamięć i trudno je potem wyplenić.
    To, że zasada sprawdza się "często" nie oznacza "zawsze".

Ja bym proponował, zamiast peszla dać rurki instalacyjne PCV. Są mocniejsze i łatwiej wymienić w nich przewód niż w Peszlu. Koszt oczywiście wyższy, ale to nie prowizorka w ściance gipsowej, tylko podłoga, której raczej nie planuje się za 5 lat poprawiać i robić na nowo.
    Co więcej, Peszel ma tendencję do falowania się w czasie układania. Rurka jest prosta. Przeciągnięcie potem przewodu przez taki wężykowaty tunel to robota dla desperata, szczególnie przy zagięciach.
    W rurkę wystarczy wciągnąć grubą żyłkę, lub drut i tylko przeciągamy całą wiązkę przewodów.

0
  • #9 07 Kwi 2008 15:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 07 Kwi 2008 15:51
    krzychol66
    Poziom 24  

A podstawę prawną Pan Inspektor jest w stanie zacytować?

0
  • #11 07 Kwi 2008 19:48
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 07 Kwi 2008 20:32
    krzychol66
    Poziom 24  

Cóż, chciałbym się dowiedzieć w kontekście załączonej tabeli obciążalności przewodów, który to przepis cytowany pracowicie przez przedpiścę zabrania użycia do zasilania gniazdek w budynku przewodu YDYt 3x1,5 dla zabezpieczenia <=10A przy ułożeniu w rurce lub peszlu, bądź zabezpieczenia <=16 A przy ułożeniu bezpośrednio pod tynkiem.

To też "poradnik montera elektryka" ;)

0
  • #13 07 Kwi 2008 20:39
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

marcint2525, sporo tych ustaw i rozporządzeń, tyle że akurat absolutnie nic z nich nie wynika.
    To nie ta literatura szanowny kolego.
    Poza tym, w budynkach nie wszystkie obwody gniazd są przeznaczenia ogólnego.

Rolą inspektora na budowie jest sprawdzenie, czy prace zostały wykonane zgodnie z projektem budowlanym.
    Tyle i aż tyle.
    No i konkretne przepisy warto przy tym znać.

0
  • #14 07 Kwi 2008 21:28
    gintur
    Poziom 9  

Postanowilem zrobic w ten sposob wszedzie wokol scian beda wyciete w wylewce korytka .W korytkach uloze rure ochronna sztywna (nie peszel )o srednicy 18mm .W rurki wpuszcze przewod YDYp 3x2,5mm2 potem caly korytarzyk wypelnie pianka montazowa a na samym koncu zostanie polozona wylewka w calym mieszkaniu.Czy przewod w rurce moze byc pokryty pianka,czy to dobry sposob?

0
  • #15 08 Kwi 2008 10:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 08 Kwi 2008 11:13
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

1. Jaka jest obciążalność długotrwała 1 żyły DY 4 mm2, dla zaprezentowanego przypadku ?
    2. W jaki sposób przy braku „zera”, po załączenie tylko jednego odbioru, pokazało się na nim napięcie międzyfazowe ?
    3. Jaki wpływ na pracę urządzeń 3 fazowych ma „zero’ w instalacji?
    4. Do czego są przeznaczone rury RL ?

Zamiast kopiować bezmyślnie normy z internetu poszukaj „inspektorze” odpowiedzi na zadane pytania.
    W razie jakichś problemów proponuję zapytać jakiegoś ucznia z „zawodówki”.

:arrow: Złośliwości nie na miejscu!
    j.

0
  • #17 08 Kwi 2008 11:36
    HeSz
    Specjalista elektryk

Panie "inspektorze nadzoru". Przepisy pan zna, ale ich nie czyta!
    W cytowanej prze Pana normie PN-IEC 60364 -5- 52:2002 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego -Oprzewodowanie" na stronie 17 jest "Tablica 52J - minimalne przekroje przewodów", a w niej "jak byk" napisane : dla instalacji stałej, kabli i przewodów izolowanych, w obwodach oświetleniowych i SIŁOWYCH minimalny przekrój to : 1,5 mm^2 dla miedzi i 2,5 mm^2 dla aluminium.
    Pozdrawiam

:arrow: Docinki nie na miejscu!
    j.

0
  • #18 08 Kwi 2008 11:51
    MakroSerwis
    VIP Zasłużony dla elektroda

gintur napisał:
    W mieszkaniu bedzie wymieniana instalacja elektryk zrobil rozeznanie ,rozrysowal co gdzie i jak.Stwierdzil ze do gniazd w pokojach dac 3x1,5 YDYp i puscic go bez kucia w listwie przypodlogowej.Sytuacja jednak sie troszke zmienila bo okazalo sie ze na plycie nosnej jest ulozona jakas plyta ocieplajaca potem jest papa i wylewkwka tzn praktycznie sam piach(mieszkanie na parterze) Przy podlodze wystaje niestety papa na srodku jest popekana dosc mocno wylewka i daj to wszystko nieprzyjemny zapach w mieszkaniu .Bede musial kuc wokol wszystkich scian usunac ta pape i potem zrobic wylewke na calym mieszkaniu.Zastanawiam sie czy jak wykuje te korytarzyki to nie wykorzystac ich do polozenia przewodow.Teraz nie wiem czy puscic 3x2,5 YDYp i to wystarczy czy puscic 3x2,5 okragly ale w peszlu?Jaka wasza rada?

Jeżeli puszczasz dołem, to zastosowanie korytka kablowego może mieć sens, pod względem zabezpieczenia przewodu i ewentualnie wpięcia odczepu, jeżeli w przyszłości zajdzie potrzeba dołożenia gniazda. Nad ewentualną wymianą przewodów nie ma sensu się rozwodzić - mało prawdopodobny przypadek.

0
  • #19 08 Kwi 2008 14:39
    gintur
    Poziom 9  

Pytanie do Pana marcint2525 -czyli przewod ktory wychodzi z roznicowki na szyne zerowa musi miec przekroj 10mm2 mimo ze bedzie on rzeczywiscie krotki?A jak wyglada sprawa z przewodem fazowym wychodzacym z roznicowki na eski moze miec przekroj 2,5mm2?
    Poprosilem elektryka aby wymienil mi przewod od zabezpieczenia w piwnicy do licznika na miedziany .Elektryk zszedl do piwnicy poogladal i powiedzial ze musze kupic przewod 3x4mm2 czyli faza zero i przewod PE ktory jak powiedzial "w piwnicy idzie na suficie szyna wyrownawcza ktora trzeba przewiercic i za pomoca sruby przymocowac przewod PE i teraz nasuwa mi sie pytanie jezeli w domu skrzynce przewod z roznicowki na szyne zerowa ma miec 10mm2 to czy z piwnicy do licznika przewod moze byc 3x4mm2 bo z tego wychodzi ze na roznicowke wchodzi 4mm a ma wychodzic 10mm2?Czy energetyka moze sie doczepic jezeli taki przewod z piwnicy zostanie wymieniony?Jak to rozwiazac aby bylo dobrze?

0
  • #20 08 Kwi 2008 17:03
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Ja też mam pytanie do "pana inspektora" Czy przyczyna upalenia "zera" to nie czasem luźny styk lub źle dokręcony?
    Identyczna sytuacja była by gdybyś zastosował nawet 25mm2.
    Po za tym luźny styk to nie jest wina tylko elektryka ale przede wszystkim braku konserwacji przez szereg lat.

Kolego jak "nie ma prądu" a w tym przypadku wszędzie masz tylko fazę w całym budynku to zawsze zaczynasz pracę od rozkręcenia rozdzielni. Znalazł byś przyczynę od razu a nie biegał po całym domu i szukał napięcia między fazowego w gniazdku. Te 20 lat to chyba Kolega za biurkiem przesiedział. Przepraszam, miałem nic nie pisać w tym temacie ale się nie dało.

0
  • #21 08 Kwi 2008 17:13
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: Albo będziecie dyskutować merytorycznie - albo żółte kartki się posypią!
    Dość docinków!

0
  • #22 08 Kwi 2008 17:32
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 08 Kwi 2008 21:58
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

gintur napisał:
    Przewod YDY w peszlu czy bez?

0czywiście, że w peszlu - proponuję RKGL 20 x 14,5 o wzmocnionej wytrzymałości 320N. Należy przestrzegać, aby podczas zalewania, beton nie wlewał się do rurki, uniemożliwiając tym samym ewentualną wymianę przewodów.

jozefg napisał:
    Albo będziecie dyskutować merytorycznie - albo żółte kartki się posypią!

Rzecz w tym, że nie da się prowadzić merytorycznej dyskusji w sytuacji, gdzie strona prowokująca unika jakichkolwiek odpowiedzi na zadawane pytania.
    Jeżeli więc pozostaje nam wybór pomiędzy uznaniem racji absolutnej inspektora a milczeniem, to ja wybieram to drugie.

0
  • #24 08 Kwi 2008 22:19
    HeSz
    Specjalista elektryk

A ja proszę o komentarz do cytowanej przeze mnie normy!

Dodano po 1 [minuty]:

Ten post dotyczy "marcint2525"

0
  • #25 08 Kwi 2008 23:52
    filip.s
    Poziom 23  

marcint2525 napisał:
    "(Pytanie: który z kolegów powie jaka jest Dopuszczalna Obciążalność Długotrwała dla tego kabla?)."

"wyjście na szynę żerową połączenie ma być wykonane LG16mm^2 (końcówki zalutowane albo zaciśnięta tulejka)."
    Dodano po 6 [minuty]:

16mm² to tak mniej wiecej od 50 do 80A, zaleznie od środowiska w jakim sie znajduje, a co do połączeń w rozdzielni/cy to co za norma mówi ze trzeba stosować kabel LGY? ja stosuje DY od wielu lat i jakos nikt jeszcze nie miał zadnych wątpliwości co do rozdzielnicy w moim wykonaniu :)

0
  • #26 09 Kwi 2008 00:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 09 Kwi 2008 00:15
    HeSz
    Specjalista elektryk

Mój post dotyczył MINIMALNYCH przekrojów. Nie oznacza to,że nie należy brać pod uwagę innych parametrów jak choćby obciążalność długotrwała, wytrzymałość zwarciowa czy spadek napięcia. Uwaga dotyczyła jedynie tego, że błędem jest nakaz wymiany instalacji o przekroju poniżej 2,5mm^2 bez analizy obwodu.

0
  • #28 09 Kwi 2008 00:20
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

jarecki 86 napisał:

Rzecz w tym, że nie da się prowadzić merytorycznej dyskusji w sytuacji, gdzie strona prowokująca unika jakichkolwiek odpowiedzi na zadawane pytania.
    Jeżeli więc pozostaje nam wybór pomiędzy uznaniem racji absolutnej inspektora a milczeniem, to ja wybieram to drugie.

O tuż to.

Kolego marcint2525 naprawdę bez urazy. Jeśli ja Ciebie obraziłem to przepraszam, ale nigdy nie odpowiadasz na zadane pytanie lub odpowiadasz zdawkowo. Jak w taki sposób można sensownie rozmawiać.
    Cały czas powołujesz się na przepisy, wiedze techniczną albo normy - ok rozumie, ale dlaczego pisząc posty ( nie tylko w tym temacie ) często zaprzeczasz sam sobie, następnie ( po sprawdzeniu w podręczniku lub gdzieś w internecie ) przyznajesz racje innym, a w końcu wszystko odwołujesz i zaczynasz od nowa. Przepraszam Ciebie, ale ja to tak odbieram.

Skoro w Twoim przykładzie jest:
    Cytat:
    W podanym przeze mnie przykładzie warunki wymagają tego by przewody zasilające miały przekrój 10 mm^2

To po jakiego grzyba:
    Cytat:
    Czyli ze słupa do złącza YKY 4x35mm^2, od złącza do licznika YKY 5x35 i od licznika do rozdzielni YKY 5x35mm^2.

Teraz pytanie Kolegi:
    Cytat:
    Powinna być linka LG 16mm^2. (Pytanie: który z kolegów powie jaka jest Dopuszczalna Obciążalność Długotrwała dla tego kabla?).

A czy Lg 16mm2 jest kablem?

Może to ja źle rozumie Twoje posty :cry:

0
  • #29 09 Kwi 2008 00:22
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 09 Kwi 2008 00:23
    Madrik
    Moderator Robotyka

marcint2525 napisał:
    Cytat:
    Minimalny przekrój przewodu ułożonego na stałe, chronionego przed uszkodzeniami
    mechanicznymi, wynosi 1,5 mm² Cu. Przyjmuje się minimalny przekrój przewodów
    w instalacjach elektrycznych ułożonych wewnątrz budynków, dla obwodów oświetleniowych
    - 1,5 mm² Cu, dla gniazd wtyczkowych - 2,5 mm² Cu.

...cytat z pierwszego lepszego poradnika Elektryka Instalatora

Czyli minimum to 1,5mm2... Zwrot "Przyjmuje się" nie może być podstawą prawną, a jedynie wskazówką, lub zaleceniem, panie Inspektorze.
    Mówiąc, wprost - jesli taki przekrój byłby wystarczający w danym przypadku, nakazując jego zmianę nadużywasz po prostu władzy, opierając się na obiegowej opinii i mając głęboko w ... kieszeni, podstawowe prawa elektrotechniki.
    Choć po prawdzie, rzadko się zdarza taka sytuacja, by "półtorówka" spełniła wszystkie wymogi stawiane zasileniu.

marcint2525 napisał:
    a ja waszej instalacji do ruchu nie dopuszczę.

Inna sprawa, że obecnie Inspektor jest Bogiem na robocie, i może nakazać zmianę całej instalacji,bo mu się kolor gniazdek nie podoba...
    Bo do kogo się odwołać? Do jego kolegi z rejonu?
    Ale to nie znaczy, że ma rację i jest nieomylny. Czasem, taki inspektor bywa po prostu uparty lub złośliwy.
    I niestety zwykły elektryk musi z tym żyć i całować oba półdupki, byle tylko robota przeszła i nie usłyszeć takiego tekstu jak cytowany.

0