W mieszkaniu bedzie wymieniana instalacja elektryk zrobil rozeznanie ,rozrysowal co gdzie i jak.Stwierdzil ze do gniazd w pokojach dac 3x1,5 YDYp i puscic go bez kucia w listwie przypodlogowej.Sytuacja jednak sie troszke zmienila bo okazalo sie ze na plycie nosnej jest ulozona jakas plyta ocieplajaca potem jest papa i wylewkwka tzn praktycznie sam piach(mieszkanie na parterze) Przy podlodze wystaje niestety papa na srodku jest popekana dosc mocno wylewka i daj to wszystko nieprzyjemny zapach w mieszkaniu .Bede musial kuc wokol wszystkich scian usunac ta pape i potem zrobic wylewke na calym mieszkaniu.Zastanawiam sie czy jak wykuje te korytarzyki to nie wykorzystac ich do polozenia przewodow.Teraz nie wiem czy puscic 3x2,5 YDYp i to wystarczy czy puscic 3x2,5 okragly ale w peszlu?Jaka wasza rada?
Z tego co mi wiadomo to zasilanie gniazd powinno by膰 przewodem 3x2,5.
harlejowiec wrote:
Ja bym da艂 peszla, koszt wi臋kszy ale w razie czego wymieni膰 przew贸d mo偶na.
Pewnie, ze mo偶na ale czy w naro偶nikach pokoi zawsze si臋 da wymieni膰 tak bez problemowo 3x2,5 w peszlu 13x18? Chyba s膮 niewielkie szanse. Rozumiem na odcinku prostym to tak ale jak peszel ma z 12m i i np.: 3 zagi臋ciami to raczej niemo偶liwe. Szybciej go wyrwiesz ja wymienisz.
W mieszkaniu b臋dzie wymieniana instalacja elektryk zrobi艂 rozeznanie, rozrysowa艂 co gdzie i jak.Stwierdzi艂 ze do gniazd w pokojach dac 3x1,5 YDYp i puscic go bez kucia w listwie przypod艂ogowej.Sytuacja jednak sie troszke zmienila bo okazalo sie ze na p艂ycie nosnej jest ulozona jakas plyta ocieplajaca potem jest papa i wylewkwka tzn praktycznie sam piach(mieszkanie na parterze) Przy podlodze wystaje niestety papa na srodku jest popekana dosc mocno wylewka i daj to wszystko nieprzyjemny zapach w mieszkaniu .Bede musial kuc wokol wszystkich scian usunac ta pape i potem zrobic wylewke na calym mieszkaniu.Zastanawiam sie czy jak wykuje te korytarzyki to nie wykorzystac ich do polozenia przewodow.Teraz nie wiem czy puscic 3x2,5 YDYp i to wystarczy czy puscic 3x2,5 okragly ale w peszlu?Jaka wasza rada?
3x1,5 mm² YDYp na gniazda? Obwody gniazd wykonuje si臋 z kabla o 偶yle 2,5 mm². 1,5 mm² na o艣wietlenie !!!
Okr膮g艂y czy p艂aski to Twoja decyzja. Ja bym by艂 za p艂askim bo 艂atwiej u艂o偶y膰.
Co do puszczania kabla YDYp w peszlu. Mo偶na ale po co. Na p艂aski kabel YDYp trzeba wyku膰 mniejszy rowek ni偶 na peszla.
Je艣li wylewka jest typu "samopoziomuj膮ca" to mo偶e uszkodzi膰 przewody. Instalacja zrobiona pod posadzk膮 jest trudniejsza do naprawy. Jest jeszcze kwestia tego czy b臋dziesz robi艂 instalacje CO, sanitarne itp. Zazwyczaj fachowcy, kt贸rzy to robi膮 nie zastanawiaj膮 si臋 nad tym czy w pod艂odze s膮 kable, uwa偶aj膮, 偶e ich instalacje s膮 jedyne w budynku.
Regulamin punkt 15.
Przycisk Pisownia na Forum Elektroda to wa偶ny przycisk.
Mo偶esz si臋 jeszcze zastanowi膰 nad tym, czy nie lepiej by艂oby umie艣ci膰 w wylewce b膮d藕 tynku plastikowe korytko kablowe. Jak b臋dziesz potrzebowa艂 do艂o偶y膰 jakie艣 przewody, albo jaki艣 wymieni膰, to oderwiesz listw臋, otworzysz pokryw臋 koryta i bez problemu zrobisz, co potrzebujesz.
Wlasnie sie zastanawiam nad korytkami ,ale czy przewo 3x2,5 plaski wejdzie w takie korytko? Przwod okragly to wejdzie bez problemu ale jest drozszy w castoramie patrzylem to 3x2,5 okragly kosztuje 5zl za metr.
Patrzylem na internecie i znalazlem rurki elektroinstalacyjne sztywne czy takie rurki mozna pod wylewke? W opisie produktu jest napisane ze tylko do instalacji nasciennych sie daje.Peszel -boje sie ze wylewka jak zastgnie i beda naprezenia to moze uszkodzic peszel.
3x1,5 mm² YDYp na gniazda? Obwody gniazd wykonuje si臋 z kabla o 偶yle 2,5 mm². 1,5 mm² na o艣wietlenie !!!
Nieprawda , a za nim naskoczysz na mnie, to zasilanie gniazd wykonuje si臋 przewodem o przekroju dobranym pod wzgl臋dem planowanego obci膮偶enia i przy okre艣lonym spadku napi臋cia.
To, 偶e w mieszkani贸wce tym przekrojem dla wi臋kszo艣ci gniazd o obci膮偶alno艣ci 10A i przy ma艂ych odleg艂o艣ciach jest 2,5mm2 to zbieg okoliczno艣ci, a nie zasada. R贸wnie dobrze mo偶e si臋 okaza膰, 偶e w niekt贸rych zastosowaniach 2,5mm2 b臋dzie za s艂aby, jak te偶 odwrotnie - 1,5mm2 mo偶e by膰 ca艂kowicie wystarczaj膮cy. P贸艂 biedy, jak dasz wi臋kszy przekr贸j... Ale co z przypadkami, kiedy "wierny fachowiec" robi zasilanie gniazdka 2,5mm2, a potrzebna jest "czw贸rka"? Tak wi臋c, ostro偶nie z takimi stwierdzeniami, bo zapadaj膮 w pami臋膰 i trudno je potem wypleni膰.
To, 偶e zasada sprawdza si臋 "cz臋sto" nie oznacza "zawsze".
Ja bym proponowa艂, zamiast peszla da膰 rurki instalacyjne PCV. S膮 mocniejsze i 艂atwiej wymieni膰 w nich przew贸d ni偶 w Peszlu. Koszt oczywi艣cie wy偶szy, ale to nie prowizorka w 艣ciance gipsowej, tylko pod艂oga, kt贸rej raczej nie planuje si臋 za 5 lat poprawia膰 i robi膰 na nowo.
Co wi臋cej, Peszel ma tendencj臋 do falowania si臋 w czasie uk艂adania. Rurka jest prosta. Przeci膮gni臋cie potem przewodu przez taki w臋偶ykowaty tunel to robota dla desperata, szczeg贸lnie przy zagi臋ciach.
W rurk臋 wystarczy wci膮gn膮膰 grub膮 偶y艂k臋, lub drut i tylko przeci膮gamy ca艂膮 wi膮zk臋 przewod贸w.
Je艣libym jako inspektor nadzoru budowlanego, przeprowadzaj膮c kontrol臋 po wykonawcz膮 znajd臋 w instalacji elektrycznej kabel mniejszy ni偶 3x2,5mm^2 w obwodach gniazdowych to nakazuj臋 inwestorowi budow臋 instalacji od nowa. Zgodnie z przepisami. Inwestor przewa偶nie bierze nowego wykonawc臋 na koszt poprzedniego.
Koniec kwestii.
Minimalny przekr贸j przewodu u艂o偶onego na sta艂e, chronionego przed uszkodzeniami
mechanicznymi, wynosi 1,5 mm² Cu. Przyjmuje si臋 minimalny przekr贸j przewod贸w
w instalacjach elektrycznych u艂o偶onych wewn膮trz budynk贸w, dla obwod贸w o艣wietleniowych
- 1,5 mm² Cu, dla gniazd wtyczkowych - 2,5 mm² Cu.
...cytat z pierwszego lepszego poradnika Elektryka Instalatora
Dodano po 3 [minuty]:
Ustawy i rozporz膮dzenia - Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity - Dz. U. nr 207 z 2003r., poz. 2016; Dz. U. nr 6 z 2004r.,
poz. 41; Dz. U. nr 92 z 2004r., poz. 881; Dz. U. nr 93 z 2004r., poz. 888; Dz. U. nr 96 z 2004r., poz. 959; Dz. U. nr 113 z 2005r.,
poz. 954; Dz. U. nr 153 z 2005r., poz. 1362; Dz. U. nr 163 z 2005r., poz. 1364).
- Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (tekst jednolity - Dz. U. nr 153 z 2003r., poz. 1504; Dz. U. nr 203 z 2003r.,
poz. 1966; Dz. U. nr 29 z 2004r., poz. 257; Dz. U. nr 34 z 2004r., poz.293; Dz. U. nr 91 z 2004r., poz. 875; Dz. U. nr 96 z 2004r.,
poz. 959; Dz. U. nr 173 z 2004r., poz. 1808; Dz. U. nr 62 z 2005r., poz. 552; Dz. U. nr 163 z 2005r., poz. 1362; Dz. U. nr 175 z 2005r.,
poz. 1462).
- Rozporz膮dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r., w sprawie warunk贸w technicznych, jakim powinny odpowiada膰
budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 z 2002r., poz. 690; Dz. U. nr 33 z 2003r., poz. 270; Dz. U. nr 109 z 2004r., poz. 1156).
- Rozporz膮dzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 wrze艣nia 1999r., w sprawie bezpiecze艅stwa i higieny pracy przy urz膮dzeniach
i instalacjach energetycznych (Dz. U. nr 80 z 1999r., poz. 912).
- Rozporz膮dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r., w sprawie bezpiecze艅stwa i higieny pracy podczas wykonywania
rob贸t budowlanych (Dz. U. nr 47 z 2003r., poz. 401).003r., poz. 401).
C贸偶, chcia艂bym si臋 dowiedzie膰 w kontek艣cie za艂膮czonej tabeli obci膮偶alno艣ci przewod贸w, kt贸ry to przepis cytowany pracowicie przez przedpi艣c臋 zabrania u偶ycia do zasilania gniazdek w budynku przewodu YDYt 3x1,5 dla zabezpieczenia <=10A przy u艂o偶eniu w rurce lub peszlu, b膮d藕 zabezpieczenia <=16 A przy u艂o偶eniu bezpo艣rednio pod tynkiem.
marcint2525, sporo tych ustaw i rozporz膮dze艅, tyle 偶e akurat absolutnie nic z nich nie wynika.
To nie ta literatura szanowny kolego.
Poza tym, w budynkach nie wszystkie obwody gniazd s膮 przeznaczenia og贸lnego.
Rol膮 inspektora na budowie jest sprawdzenie, czy prace zosta艂y wykonane zgodnie z projektem budowlanym.
Tyle i a偶 tyle.
No i konkretne przepisy warto przy tym zna膰.
Postanowilem zrobic w ten sposob wszedzie wokol scian beda wyciete w wylewce korytka .W korytkach uloze rure ochronna sztywna (nie peszel )o srednicy 18mm .W rurki wpuszcze przewod YDYp 3x2,5mm2 potem caly korytarzyk wypelnie pianka montazowa a na samym koncu zostanie polozona wylewka w calym mieszkaniu.Czy przewod w rurce moze byc pokryty pianka,czy to dobry sposob?
Postanowilem zrobic w ten sposob wszedzie wokol scian beda wyciete w wylewce korytka .W korytkach uloze rure ochronna sztywna (nie peszel )o srednicy 18mm .W rurki wpuszcze przewod YDYp 3x2,5mm2 potem caly korytarzyk wypelnie pianka montazowa a na samym koncu zostanie polozona wylewka w calym mieszkaniu.Czy przewod w rurce moze byc pokryty pianka,czy to dobry sposob?
Rurk臋 zalej cementem i b臋dzie.
Wczoraj zadzwoni艂a do mnie pewna pani z pro艣b膮 o pomoc w naprawie instalacji. Co si臋 okaza艂o.
W mieszkaniu tej pani "popalone" zosta艂y wszystkie, dos艂ownie wszystkie jedno i tr贸jfazowe urz膮dzenia. Klientka wezwa艂a Pogotowie Energetyczne, bo s膮dzi艂a, 偶e to po stronie zak艂adu jest wina. Energetyk z pogotowia obejrza艂 przy艂膮cze, z艂膮cze i po艂膮czenia od zabezpiecze艅 przedlicznikowych, przez licznik do roz艂膮cznika tu偶 przed r贸偶nic贸wk膮, zmierzy艂 napi臋cia. Przepraszam za wyra偶enie "zabra艂 d..臋 w troki" i poszed艂. Powiedzia艂, 偶e to co za licznikiem to go nie interesuje. Od strony ZE wszystko by艂o OK!
W instalacji w mieszkaniu "zabrak艂o zera". Gdzie jest uszkodzenie?
Wi臋c ja miernik w pierwsze lepsze gniazdko - brak napi臋cia (w tablicy wszystko za艂膮czone). Chwil臋 p贸藕niej zwr贸ci艂em uwag臋 na to, 偶e nic nie jest pod艂膮czone. W艂膮czy艂em o艣wietlenie. 呕ar贸wka przera偶aj膮co jaskrawo 艣wieci! W gnie藕dzie pokaza艂o si臋 napi臋cie mi臋dzy fazowe. Wi臋c do tablicy. Zdj膮艂em pierwsz膮 os艂on臋 i ogl膮dam po艂膮czenia. Okaza艂o si臋, 偶e kabel zerowy wychodz膮cy z r贸偶nic贸wki na szyn臋 zerow膮 po prostu si臋 spali艂 (nie by艂 niebieski a br膮zowy prawie czarny). Instalator zastosowa艂 kabelek 4mm² a powinien by膰 wed艂ug projektu 10mm².
R贸偶nic贸wka nie mia艂a szans zadzia艂a膰.
Moje pytanie:
Kogo i za co wini膰? Czy norma jest wa偶na czy zdrowy rozs膮dek, czy widzi mi si臋 instalatora?
Poszkodowana wyceni艂a straty na ponad 30000z艂!
20 cm pojedynczego DY 1x10 mm² ile kosztuje? 20 - 40 groszy:!:
Dodano po 17 [minuty]:
jarecki 86 wrote:
marcint2525, sporo tych ustaw i rozporz膮dze艅, tyle 偶e akurat absolutnie nic z nich nie wynika.
To nie ta literatura szanowny kolego.
Poza tym, w budynkach nie wszystkie obwody gniazd s膮 przeznaczenia og贸lnego.
Rol膮 inspektora na budowie jest sprawdzenie, czy prace zosta艂y wykonane zgodnie z projektem budowlanym.
Tyle i a偶 tyle.
No i konkretne przepisy warto przy tym zna膰.
Jak koledze nie jasno to prosz臋:
Normy
Norma PN-IEC 60364
- PN-IEC 60364-1:2000 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Zakres, przedmiot i wymagania podstawowe.
- PN-IEC 60364-3:2000 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ustalanie og贸lnych charakterystyk.
- PN-IEC 60364-4-41:2000 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpiecze艅stwa. Ochrona
przeciwpora偶eniowa.
- PN-IEC 60364-4-42:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpiecze艅stwa. Ochrona
przed skutkami oddzia艂ywania cieplnego.
- PN-IEC 60364-4-43:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpiecze艅stwa. Ochrona
przed pr膮dem przet臋偶eniowym.
- PN-IEC 60364-4-443:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpiecze艅stwa. Ochrona
przed przepi臋ciami. Ochrona przed przepi臋ciami atmosferycznymi lub 艂膮czeniowymi.
- PN-IEC 60364-4-444:2001 I nstalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpiecze艅stwa. Ochrona
przed przepi臋ciami. Ochrona przed zak艂贸ceniami elektromagnetycznymi (EMI) w instalacjach obiekt贸w
budowlanych.
- PN-IEC 60364-4-45:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpiecze艅stwa. Ochrona
przed obni偶eniem napi臋cia.
- PN-IEC 60364-4-473:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpiecze艅stwa.
Stosowanie 艣rodk贸w ochrony zapewniaj膮cych bezpiecze艅stwo. 艢rodki ochrony przed pr膮dem
przet臋偶eniowym.
- PN-IEC 364-4-481:1994 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpiecze艅stwa. Dob贸r
艣rodk贸w ochrony w zale偶no艣ci od wp艂yw贸w zewn臋trznych. Wyb贸r 艣rodk贸w ochrony przeciwpora偶eniowej
w zale偶no艣ci od wp艂yw贸w zewn臋trznych.
- PN-IEC 60364-5-52:2002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dob贸r i monta偶 wyposa偶enia elektrycznego.
Oprzewodowanie.
- PN-IEC 60364-5-523:2001 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dob贸r i monta偶 wyposa偶enia elektrycznego.
Obci膮偶alno艣膰 pr膮dowa d艂ugotrwa艂a przewod贸w.
- PN-IEC 60364-5-53:2000 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dob贸r i monta偶 wyposa偶enia elektrycznego.
Aparatura rozdzielcza i sterownicza.
- PN-IEC 60364-5-534:2003 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dob贸r i monta偶 wyposa偶enia elektrycznego.
Urz膮dzenia do ochrony przed przepi臋ciami.
- PN-IEC 60364-5-54:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dob贸r i monta偶 wyposa偶enia elektrycznego.
Uziemienia i przewody ochronne.
- PN-IEC 60364-6-61:2000 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Sprawdzanie. Sprawdzanie odbiorcze.
- PN-IEC 60364-7-701:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Wymagania dotycz膮ce specjalnych
instalacji lub lokalizacji. Pomieszczenia wyposa偶one w wann臋 lub/i basen natryskowy.
139
Normy pozosta艂e
- N SEP-E-004 Norma SEP. Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa.
- PN-EN 50146:2002 (U) Wyposa偶enie do mocowania kabli w instalacjach elektrycznych.
- PN-EN 50368:2004 (U) Wsporniki kablowe do instalacji elektrycznych.
- PN-EN 61537:2003 (U) Systemy korytek i drabinek instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
- PN-EN 50086-1:2001 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
Cz臋艣膰 1 Wymagania og贸lne.
- PN-EN 50086-2-1:2001 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
Cz臋艣膰 2-1: Wymagania szczeg贸艂owe dla system贸w rur instalacyjnych sztywnych.
- PN-EN 50086-2-2:2001 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
Cz臋艣膰 2-2: Wymagania szczeg贸艂owe dla system贸w rur instalacyjnych gi臋tkich.
- PN-EN 50086-2-3:2001 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
Cz臋艣膰 2-3: Wymagania szczeg贸艂owe dla system贸w rur instalacyjnych elastycznych.
- PN-EN 50086-2-4:2001 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
Cz臋艣膰 2-4: Wymagania szczeg贸艂owe dla system贸w rur instalacyjnych uk艂adanych w ziemi
- PN-EN 61386-1:2005 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
Cz臋艣膰 1: Wymagania og贸lne.
- PN-EN 61386-21:2005 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
Cz臋艣膰 21: Wymagania szczeg贸艂owe. Systemy rur instalacyjnych sztywnych.
- PN-EN 61386-22:2005 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
Cz臋艣膰 22: Wymagania szczeg贸艂owe. Systemy rur instalacyjnych gi臋tkich.
- PN-EN 61386-23:2005 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewod贸w.
Cz臋艣膰 23: Wymagania szczeg贸艂owe. Systemy rur instalacyjnych elastycznych.
- PN-EN 50085-1:2005 Systemy listew instalacyjnych otwieranych i listew instalacyjnych zamkni臋tych
do instalacji elektrycznych. Cz臋艣膰 1: Wymagania og贸lne.
- N SEP-E-001 Norma SEP. Sieci elektroenergetyczne niskiego napi臋cia. Ochrona przeciwpora偶eniowa.
- N SEP-E-002 Norma SEP. Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne
w obiektach mieszkalnych. Podstawy planowania.
i przeczytaj dok艂adnie.
Znam si臋 na tym co robi臋 (ju偶 20 lat), lubi臋 to i jeszcze ca艂kiem nie藕le za to p艂ac膮.
Dodano po 20 [minuty]:
Je艣li trudno艣膰 sprawi komu艣 odnalezienie tych norm to zamieszczam tabel臋 zaczerpni臋t膮 z jednego z przyk艂adowych projekt贸w.
1. Jaka jest obci膮偶alno艣膰 d艂ugotrwa艂a 1 偶y艂y DY 4 mm2, dla zaprezentowanego przypadku ?
2. W jaki spos贸b przy braku „zera”, po za艂膮czenie tylko jednego odbioru, pokaza艂o si臋 na nim napi臋cie mi臋dzyfazowe ?
3. Jaki wp艂yw na prac臋 urz膮dze艅 3 fazowych ma „zero’ w instalacji?
4. Do czego s膮 przeznaczone rury RL ?
Zamiast kopiowa膰 bezmy艣lnie normy z internetu poszukaj „inspektorze” odpowiedzi na zadane pytania.
W razie jakich艣 problem贸w proponuj臋 zapyta膰 jakiego艣 ucznia z „zawod贸wki”.
Panie "inspektorze nadzoru". Przepisy pan zna, ale ich nie czyta!
W cytowanej prze Pana normie PN-IEC 60364 -5- 52:2002 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Dob贸r i monta偶 wyposa偶enia elektrycznego -Oprzewodowanie" na stronie 17 jest "Tablica 52J - minimalne przekroje przewod贸w", a w niej "jak byk" napisane : dla instalacji sta艂ej, kabli i przewod贸w izolowanych, w obwodach o艣wietleniowych i SI艁OWYCH minimalny przekr贸j to : 1,5 mm^2 dla miedzi i 2,5 mm^2 dla aluminium.
Pozdrawiam
W mieszkaniu bedzie wymieniana instalacja elektryk zrobil rozeznanie ,rozrysowal co gdzie i jak.Stwierdzil ze do gniazd w pokojach dac 3x1,5 YDYp i puscic go bez kucia w listwie przypodlogowej.Sytuacja jednak sie troszke zmienila bo okazalo sie ze na plycie nosnej jest ulozona jakas plyta ocieplajaca potem jest papa i wylewkwka tzn praktycznie sam piach(mieszkanie na parterze) Przy podlodze wystaje niestety papa na srodku jest popekana dosc mocno wylewka i daj to wszystko nieprzyjemny zapach w mieszkaniu .Bede musial kuc wokol wszystkich scian usunac ta pape i potem zrobic wylewke na calym mieszkaniu.Zastanawiam sie czy jak wykuje te korytarzyki to nie wykorzystac ich do polozenia przewodow.Teraz nie wiem czy puscic 3x2,5 YDYp i to wystarczy czy puscic 3x2,5 okragly ale w peszlu?Jaka wasza rada?
Je偶eli puszczasz do艂em, to zastosowanie korytka kablowego mo偶e mie膰 sens, pod wzgl臋dem zabezpieczenia przewodu i ewentualnie wpi臋cia odczepu, je偶eli w przysz艂o艣ci zajdzie potrzeba do艂o偶enia gniazda. Nad ewentualn膮 wymian膮 przewod贸w nie ma sensu si臋 rozwodzi膰 - ma艂o prawdopodobny przypadek.
Pytanie do Pana marcint2525 -czyli przewod ktory wychodzi z roznicowki na szyne zerowa musi miec przekroj 10mm2 mimo ze bedzie on rzeczywiscie krotki?A jak wyglada sprawa z przewodem fazowym wychodzacym z roznicowki na eski moze miec przekroj 2,5mm2?
Poprosilem elektryka aby wymienil mi przewod od zabezpieczenia w piwnicy do licznika na miedziany .Elektryk zszedl do piwnicy poogladal i powiedzial ze musze kupic przewod 3x4mm2 czyli faza zero i przewod PE ktory jak powiedzial "w piwnicy idzie na suficie szyna wyrownawcza ktora trzeba przewiercic i za pomoca sruby przymocowac przewod PE i teraz nasuwa mi sie pytanie jezeli w domu skrzynce przewod z roznicowki na szyne zerowa ma miec 10mm2 to czy z piwnicy do licznika przewod moze byc 3x4mm2 bo z tego wychodzi ze na roznicowke wchodzi 4mm a ma wychodzic 10mm2?Czy energetyka moze sie doczepic jezeli taki przewod z piwnicy zostanie wymieniony?Jak to rozwiazac aby bylo dobrze?
Ja te偶 mam pytanie do "pana inspektora" Czy przyczyna upalenia "zera" to nie czasem lu藕ny styk lub 藕le dokr臋cony?
Identyczna sytuacja by艂a by gdyby艣 zastosowa艂 nawet 25mm2.
Po za tym lu藕ny styk to nie jest wina tylko elektryka ale przede wszystkim braku konserwacji przez szereg lat.
Kolego jak "nie ma pr膮du" a w tym przypadku wsz臋dzie masz tylko faz臋 w ca艂ym budynku to zawsze zaczynasz prac臋 od rozkr臋cenia rozdzielni. Znalaz艂 by艣 przyczyn臋 od razu a nie biega艂 po ca艂ym domu i szuka艂 napi臋cia mi臋dzy fazowego w gniazdku. Te 20 lat to chyba Kolega za biurkiem przesiedzia艂. Przepraszam, mia艂em nic nie pisa膰 w tym temacie ale si臋 nie da艂o.
W podanym przeze mnie przyk艂adzie warunki wymagaj膮 tego by przewody zasilaj膮ce mia艂y przekr贸j 10 mm^2. Czyli ze s艂upa do z艂膮cza YKY 4x35mm^2, od z艂膮cza do licznika YKY 5x35 i od licznika do rozdzielni YKY 5x35mm^2. Tutaj ja si臋 pomyli艂em napisa艂em 偶e powinien by膰 DY 10 mm^2 od r贸偶nic贸wki do szyny. Przyznaj臋 m贸j b艂膮d. Powinna by膰 linka LG 16mm^2. (Pytanie: kt贸ry z koleg贸w powie jaka jest Dopuszczalna Obci膮偶alno艣膰 D艂ugotrwa艂a dla tego kabla?).
Co do po艂膮cze艅 modu艂贸w w rozdzielni mo偶na stosowa膰 LG 16mm^2, ze wzgl臋du na "czytelno艣膰" po艂膮cze艅 i estetyk臋 warto stosowa膰 mostki 艂膮czeniowe. Je艣li konieczne jest, jak w przypadku przewodu zerowego, wyj艣cie na szyn臋 偶erow膮 po艂膮czenie ma by膰 wykonane LG16mm^2 (ko艅c贸wki zalutowane albo zaci艣ni臋ta tulejka).
Jakiekolwiek modernizacje na zaciskach licznika musz膮 by膰 zg艂oszone w ZE i na ich warunkach.
Dodano po 6 [minuty]:
艁ukasz-O wrote:
Ja te偶 mam pytanie do "pana inspektora" Czy przyczyna upalenia "zera" to nie czasem lu藕ny styk lub 藕le dokr臋cony?
Identyczna sytuacja by艂a by gdyby艣 zastosowa艂 nawet 25mm2.
Po za tym lu藕ny styk to nie jest wina tylko elektryka ale przede wszystkim braku konserwacji przez szereg lat.
Kolego jak "nie ma pr膮du" a w tym przypadku wsz臋dzie masz tylko faz臋 w ca艂ym budynku to zawsze zaczynasz prac臋 od rozkr臋cenia rozdzielni. Znalaz艂 by艣 przyczyn臋 od razu a nie biega艂 po ca艂ym domu i szuka艂 napi臋cia mi臋dzy fazowego w gniazdku. Te 20 lat to chyba Kolega za biurkiem przesiedzia艂. Przepraszam, mia艂em nic nie pisa膰 w tym temacie ale si臋 nie da艂o.
Przecie偶 wyra藕nie napisa艂em, 偶e zosta艂em poproszony o pomoc w usuni臋ciu usterki! A instalacja 5 -cio letnia.
Jak pacjent idzie do lekarza i m贸wi, 偶e brzuch boli to od razu kroi? Czy bada pacjenta?
jozefg napisa艂:
Quote:
Albo b臋dziecie dyskutowa膰 merytorycznie - albo 偶贸艂te kartki si臋 posypi膮!
Do艣膰 docink贸w!
...w ko艅cu jaka艣 sensowna wypowied藕 w temacie...
no i jeszcze pytanie autora postu.
0czywi艣cie, 偶e w peszlu - proponuj臋 RKGL 20 x 14,5 o wzmocnionej wytrzyma艂o艣ci 320N. Nale偶y przestrzega膰, aby podczas zalewania, beton nie wlewa艂 si臋 do rurki, uniemo偶liwiaj膮c tym samym ewentualn膮 wymian臋 przewod贸w.
jozefg wrote:
Albo b臋dziecie dyskutowa膰 merytorycznie - albo 偶贸艂te kartki si臋 posypi膮!
Rzecz w tym, 偶e nie da si臋 prowadzi膰 merytorycznej dyskusji w sytuacji, gdzie strona prowokuj膮ca unika jakichkolwiek odpowiedzi na zadawane pytania.
Je偶eli wi臋c pozostaje nam wyb贸r pomi臋dzy uznaniem racji absolutnej inspektora a milczeniem, to ja wybieram to drugie.
"(Pytanie: kt贸ry z koleg贸w powie jaka jest Dopuszczalna Obci膮偶alno艣膰 D艂ugotrwa艂a dla tego kabla?)."
"wyj艣cie na szyn臋 偶erow膮 po艂膮czenie ma by膰 wykonane LG16mm^2 (ko艅c贸wki zalutowane albo zaci艣ni臋ta tulejka)."
Dodano po 6 [minuty]:
16mm² to tak mniej wiecej od 50 do 80A, zaleznie od 艣rodowiska w jakim sie znajduje, a co do po艂膮cze艅 w rozdzielni/cy to co za norma m贸wi ze trzeba stosowa膰 kabel LGY? ja stosuje DY od wielu lat i jakos nikt jeszcze nie mia艂 zadnych w膮tpliwo艣ci co do rozdzielnicy w moim wykonaniu
Panie "inspektorze nadzoru". Przepisy pan zna, ale ich nie czyta!
W cytowanej prze Pana normie PN-IEC 60364 -5- 52:2002 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Dob贸r i monta偶 wyposa偶enia elektrycznego -Oprzewodowanie" na stronie 17 jest "Tablica 52J - minimalne przekroje przewod贸w", a w niej "jak byk" napisane : dla instalacji sta艂ej, kabli i przewod贸w izolowanych, w obwodach o艣wietleniowych i SI艁OWYCH minimalny przekr贸j to : 1,5 mm^2 dla miedzi i 2,5 mm^2 dla aluminium.
Pozdrawiam
Panie HeSz. Przeczytaj Pan dok艂adnie t膮 norm臋. Trzy razy. CA艁膭 nie interesuj膮cy Pana temat.
I po przeczytaniu DOK艁ADNYM tej normy, niech Pan powie w jakich konkretnie warunkach mo偶na zastosowa膰 przew贸d izolowany o przekroju 1,5 mm^2 dla miedzi i 2,5 mm^2 dla aluminium. I prosz臋 nie pisa膰 o obwodach z zabezpieczeniami poni偶ej 16A.
Do 艁ukasza-O zgadza si臋 masz racj臋 z tym nie dokr臋conym kablem. Energetyk z Pogotowia Energetycznego te偶 to widzia艂, ale post膮pi艂 zgodnie z przepisami, m贸wi膮c brzydko - to co za licznikiem ZE nie interesuje.
Wracaj膮c do tematu.
Szanowny autor postu zapyta艂 o to czy kabel (jak go sobie wytrasowa艂 to jego sprawa) po艂o偶y膰 w peszla. Zaproponowa艂em kabel YDY 2,5mm^2, bez peszla. Je艣li chce zastosowa膰 kabel YDY 1,5mm^2 (o co k艂贸tnie wszczyna kolega HeSz) to i ja bym si臋 zgodzi艂 na peszla, korytko, rurk臋. Trzeba b臋dzie do tej rury, korytka czy peszla zajrze膰. Nie po to by dok艂ada膰 kable tylko wymieni膰 spalony 1,5 mm^2. W tym przypadku nawet korzystne jest zakrycie tego piank膮 (艂atwiej ni偶 cement wy艂upa膰).
Je艣li natomiast Pan gintur uzna, 偶e nieznaj膮cy przepis贸w, "inspektorek", awanturnik marcint2525 ma jednak racj臋 to b臋dzie mia艂 takie korzy艣ci:
1. Kabel YDYp (p艂aski) 3x2,5 mm^2 wytrzyma spokojnie zadane mu obci膮偶enie (np. zechce pod艂膮czy膰 elektryczny grzejnik kt贸ry ma 2,5KW);
2. Mniej pracy w艂o偶y w zakrycie p艂askiego kabla w pod艂odze ni偶 rurki, czy peszla;
3. Kabel (drut a nawet 3) i tak jest w podw贸jnej izolacji (tu bym jeszcze zaleci艂 kabel w izolacji 450/750V ), zanurzony w betonie (parter, papa? to pewnie dalej jest ziemia?) mia艂by dodatkowe ch艂odzenie (to te偶 jest wa偶ne) i par臋 wat w zapasie.
4. Ma pewno艣膰, 偶e instalacja jest bezpieczna, bo o to mu chodzi zadaj膮c to pytanie.
Dodano po 11 [minuty]:
dj_stopa wrote:
16mm² to tak mniej wiecej od 50 do 80A, zaleznie od 艣rodowiska w jakim sie znajduje, a co do po艂膮cze艅 w rozdzielni/cy to co za norma m贸wi ze trzeba stosowa膰 kabel LGY? ja stosuje DY od wielu lat i jakos nikt jeszcze nie mia艂 zadnych w膮tpliwo艣ci co do rozdzielnicy w moim wykonaniu
Pogratulowa膰
...ja si臋 nie czepiam.
A ile razy wraca艂e艣 do swoich rozdzielni bo co艣 nie dzia艂a?
M贸j post dotyczy艂 MINIMALNYCH przekroj贸w. Nie oznacza to,偶e nie nale偶y bra膰 pod uwag臋 innych parametr贸w jak cho膰by obci膮偶alno艣膰 d艂ugotrwa艂a, wytrzyma艂o艣膰 zwarciowa czy spadek napi臋cia. Uwaga dotyczy艂a jedynie tego, 偶e b艂臋dem jest nakaz wymiany instalacji o przekroju poni偶ej 2,5mm^2 bez analizy obwodu.
Rzecz w tym, 偶e nie da si臋 prowadzi膰 merytorycznej dyskusji w sytuacji, gdzie strona prowokuj膮ca unika jakichkolwiek odpowiedzi na zadawane pytania.
Je偶eli wi臋c pozostaje nam wyb贸r pomi臋dzy uznaniem racji absolutnej inspektora a milczeniem, to ja wybieram to drugie.
O tu偶 to.
Kolego marcint2525 naprawd臋 bez urazy. Je艣li ja Ciebie obrazi艂em to przepraszam, ale nigdy nie odpowiadasz na zadane pytanie lub odpowiadasz zdawkowo. Jak w taki spos贸b mo偶na sensownie rozmawia膰.
Ca艂y czas powo艂ujesz si臋 na przepisy, wiedze techniczn膮 albo normy - ok rozumie, ale dlaczego pisz膮c posty ( nie tylko w tym temacie ) cz臋sto zaprzeczasz sam sobie, nast臋pnie ( po sprawdzeniu w podr臋czniku lub gdzie艣 w internecie ) przyznajesz racje innym, a w ko艅cu wszystko odwo艂ujesz i zaczynasz od nowa. Przepraszam Ciebie, ale ja to tak odbieram.
Skoro w Twoim przyk艂adzie jest:
Quote:
W podanym przeze mnie przyk艂adzie warunki wymagaj膮 tego by przewody zasilaj膮ce mia艂y przekr贸j 10 mm^2
To po jakiego grzyba:
Quote:
Czyli ze s艂upa do z艂膮cza YKY 4x35mm^2, od z艂膮cza do licznika YKY 5x35 i od licznika do rozdzielni YKY 5x35mm^2.
Teraz pytanie Kolegi:
Quote:
Powinna by膰 linka LG 16mm^2. (Pytanie: kt贸ry z koleg贸w powie jaka jest Dopuszczalna Obci膮偶alno艣膰 D艂ugotrwa艂a dla tego kabla?).
M贸j post dotyczy艂 MINIMALNYCH przekroj贸w. Nie oznacza to,偶e nie nale偶y bra膰 pod uwag臋 innych parametr贸w jak cho膰by obci膮偶alno艣膰 d艂ugotrwa艂a, wytrzyma艂o艣膰 zwarciowa czy spadek napi臋cia. Uwaga dotyczy艂a jedynie tego, 偶e b艂臋dem jest nakaz wymiany instalacji o przekroju poni偶ej 2,5mm^2 bez analizy obwodu.
Dostan臋 od W艂adz Elektrody po 艂apach ale s艂贸w mi brak...
...to co si臋 .. czepiasz jak si臋...nie znasz...
Bateryjk臋 6F22 (9V) , 偶ar贸wki od latarki i podstawowe prawa elektrotechniki 膰wiczy膰, 膰wiczy膰 i jeszcze raz 膰wiczy膰. A jak si臋 na 膰wiczysz to jeszcze raz.
Minimalny przekr贸j przewodu u艂o偶onego na sta艂e, chronionego przed uszkodzeniami
mechanicznymi, wynosi 1,5 mm² Cu. Przyjmuje si臋 minimalny przekr贸j przewod贸w
w instalacjach elektrycznych u艂o偶onych wewn膮trz budynk贸w, dla obwod贸w o艣wietleniowych
- 1,5 mm² Cu, dla gniazd wtyczkowych - 2,5 mm² Cu.
...cytat z pierwszego lepszego poradnika Elektryka Instalatora
Czyli minimum to 1,5mm2... Zwrot "Przyjmuje si臋" nie mo偶e by膰 podstaw膮 prawn膮, a jedynie wskaz贸wk膮, lub zaleceniem, panie Inspektorze.
M贸wi膮c, wprost - jesli taki przekr贸j by艂by wystarczaj膮cy w danym przypadku, nakazuj膮c jego zmian臋 nadu偶ywasz po prostu w艂adzy, opieraj膮c si臋 na obiegowej opinii i maj膮c g艂臋boko w ... kieszeni, podstawowe prawa elektrotechniki.
Cho膰 po prawdzie, rzadko si臋 zdarza taka sytuacja, by "p贸艂tor贸wka" spe艂ni艂a wszystkie wymogi stawiane zasileniu.
marcint2525 wrote:
a ja waszej instalacji do ruchu nie dopuszcz臋.
Inna sprawa, 偶e obecnie Inspektor jest Bogiem na robocie, i mo偶e nakaza膰 zmian臋 ca艂ej instalacji,bo mu si臋 kolor gniazdek nie podoba...
Bo do kogo si臋 odwo艂a膰? Do jego kolegi z rejonu?
Ale to nie znaczy, 偶e ma racj臋 i jest nieomylny. Czasem, taki inspektor bywa po prostu uparty lub z艂o艣liwy.
I niestety zwyk艂y elektryk musi z tym 偶y膰 i ca艂owa膰 oba p贸艂dupki, byle tylko robota przesz艂a i nie us艂ysze膰 takiego tekstu jak cytowany.