Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor bipolarny w układzie klucza.

06 Kwi 2008 15:26 2803 12
  • Poziom 26  
    Witam,

ponieważ samemu już się zakręciłem co do wyboru tranzystora WB/WC/WE/NPN/PNP proszę o pomoc forumowiczów.
    Skonstruowałem układ uC, który ma włączać i wyłączać przekaźnik. Maksymalny prąd wyjścia uC to 20mA. Przeprowadziłem proste pomiary przekaźnika i jak się okazało, minimalny prąd jaki jest konieczny aby przekaźnik załączył to 38-40mA (przy spadku napięcia na cewce 2,3V co daje rezystywność cewki 57,5Ω-> producent podaje 56Ω, zatem jest ok.; schemat pomiarowy poniżej), zatem konieczny jest dodatkowy tranzystor (na schemacie pokazany jako blok z tranzystorem), który będzie wzmacniał prąd i nie odwracał fazy a jednocześnie jego polaryzacja będzie się zgadzała z resztą obwodu.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Widzę że praktyki masz za sobą niewiele. Co do konfiguracji to w praktyce w 99,999% przypadków wykorzystuje się WE i tutaj też tak będzie. Nie patrz przy jakim prądzie włącza się przekaźnik tylko po prostu podawaj mu napięcie do jakiego przeznaczona jest cewka. Jeśli będziesz podawał minimalny prąd załączenia, czyli "jechał po bandzie", to może być tak że z powodu nagrzanej cewki lu8b innych błahych przyczyn przekaźnik Ci się nie załączy albo odpadnie. Jeśli prąd cewki przy napięciu znamionowym nie przekracza 100mA to możesz użyć jednego z najpopularniejszych tranzystorów npn: BC548 z rezystorem praktycznie dowolnym w granicach rozsądku na bazie, np. z przedziału 1-10kΩ. Możesz równie dobrze użyć każdego innego tranzystora npn małej mocy, np. z demontażu. Musisz pamiętać o diodzie zwrotnej przy cewce przekaźnika. Mam nadzieję, że nie trzeba rysować schematu :)

PS. Bardzo ciekawy layout Twojej strony, podoba mi się :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Kubbaz napisał:
    tranzystor (na schemacie pokazany jako blok z tranzystorem), który będzie wzmacniał prąd i nie odwracał fazy a jednocześnie jego polaryzacja będzie się zgadzała z resztą obwodu

c4r0 napisał:
    Co do konfiguracji to w praktyce w 99,999% przypadków wykorzystuje się WE i tutaj też tak będzie

Z mojej niewielkiej praktyki wynika, że jednak układ wspólnego emitera npn odwraca fazę sygnału...
    c4r0 napisał:
    Musisz pamiętać o diodzie zwrotnej przy cewce przekaźnika.
    -> patrz schemat.
  • Poziom 36  
    Kubbaz napisał:
    Z mojej niewielkiej praktyki wynika, że jednak układ wspólnego emitera npn odwraca fazę sygnału...
    Wszystko jest względne. Przekaźnik ma niewiele wspólnego z przesyłaniem sygnału. On ma tylko styki i wszystko zależy od ich podłączenia. Przy takim podłączeniu:
    "1" logiczna na wyjściu procka spowoduje załączenie styku przekaźnika, chyba o to Ci chodzi z tą fazą :) Poza tym wszyscy robią to dokładnie tak jak narysowałem więc nie masz chyba co kombinować tylko powinieneś zrobić tak samo. Jeśli układ sterujesz z procesorka to możesz ten rezystor dać od + zasilania do bazy a pin procesora podłączyć bezpośrednio do bazy. Albo ten rezystor zostawić tak jak jest i dać drugi od bazy do + o znacznie większej rezystancji (rezystor podciągający). Nie zaszkodzi a może pomóc.

Kubbaz napisał:
    c4r0 napisał:
    Musisz pamiętać o diodzie zwrotnej przy cewce przekaźnika.
    -> patrz schemat.
    Nigdy nie zaszkodzi wspomnieć :)
  • Poziom 14  
    Wykorzystaj WE, gdzie na kolektorze będziesz miał przekaźnik z diodą podłączoną do przekaźnika równolegle w kierunku zaporowym. Będzie działać:D

Dodano po 1 [minuty]:

Widzę, że kolega mnie uprzedził o kilka minut:D
  • Poziom 11  
    A i owszem wzmacniacz zbudowany w układzie OE będzie odwracał fazę ale dla sygnałów zmiennych.
  • Poziom 38  
    pierdasik napisał:
    A i owszem wzmacniacz zbudowany w układzie OE będzie odwracał fazę ale dla sygnałów zmiennych.

Jeśli kolega chce powiedzieć, że tylko dla zmiennych (a dla stałych - nie) - to jest kolega w błędzie.
    Proszę nie podawać błędnych informacji.

Co do tematu - jak pisali koledzy wyżej (za wyjątkiem wypowiedzi kolegi pierdasik).
    Jednakże, jak pamiętam, zdarzały się i takie przekaźniki, w których był tylko styk zwierny - wówczas Twój wymóg co do nieodwracania fazy nie da się załatwić zmianą zestyków w przekaźniku.
    Wówczas, a także jeśli wymóg nieodwracania fazy wynika z innych - nieznanych nam powodów można to zrobić w układzie OE z rezystorem podciągającym (wartości rezystora podciągającego i sterującego trzeba dobrać) albo stosując dwa stopnie w układzie OE każdy (pierwszy sterowany przez rezystor z uC, w kolektorze rezystor rzędu 10kohm, drugi stopień sterowany przez rezystor rzędu 47kohm z kolektora pierwszego, w jego kolektorze przekaźnik z diodą.
    Stopień z przekaźnikiem zawsze zasilaj nominalnym napięciem przekaźnika.
  • Poziom 30  
    Co ma tu do tego odwracanie fazy? Przecież nie ma żadnego problemu aby zrobić układ, który włącza przekaźnik, gdy na wyjściu jest stan niski a nie wysoki, to żaden problem. Co do rezystorów pull-up to tylko P0 je wymaga (tak przynajmniej było w `51)
  • Poziom 38  
    Ano, nie wiemy co ma.
    Autor wątka sobie zażyczył "...układ, który będzie wzmacniał prąd i nie odwracał fazy...". Nie wiemy dlaczego - być może ma powody. Ja mam dobrą wolę i zakładam (do czasu) że kolega wie czego chce - a może np. jeszcze chce wykorzystać wzmocniony prądowo sygnał do jakiegoś celu - i aby był w fazie z sygnałem uC?
  • Poziom 36  
    Kolega chce tego, żeby jedynka na pinie procka włączała przekaźnik a zero wyłączało a nie na odwrót :) Nie trudno się chyba domyślić ... chyba że marekzi jest odpowiadającym na forach botem a nie istotą ludzką 8-O

[Bardzo proszę o przeanalizowanie treści swojej wypowiedzi i wniesienie stosownych poprawek. Zwracam uwagę na punkt 10.8 regulaminu. Mariusz Ch.]
  • Poziom 38  
    @c4r0; - proszę ze zrozumieniem jeszcze raz przeczytać moje posty jako odpowiedzi.
    To jest forum techniczne, więc z należy formułować wypowiedzi precyzyjnie. Tak też odczytuję temat wątka. A domyślać to ja mogę sie Twoich intencji, na przykład, albo jutrzejszej pogody. I proszę nie silić się na złośliwości