Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie ogólne - Jak sprawdzić poziom naładowania baterii?

06 Kwi 2008 20:01 22795 6
 • Poziom 9  
  Witam Szanownych Forumowiczów,


  To mój pierwszy post na tym forum dlatego może się zdarzyć że wątek nie w pełni odpowiada założeniom tego forum.

  Zajmuje sie naprawą urządzeń przenośnych typu handheld i jedną z przyczyn dla jakich trafiają one do serwisu jest niedoładowana bateria. Zdarza sie że urządzenie pada po kilku godzinach pracy w terenie.
  Chciałbym móc sprawdzić poziom naładowania baterii bez korzystania z oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu, żeby móc ocenić jak dobrze jest w stanie naładować baterie ładowarka którą sie u mnie w pracy posługujemy.
  Stąd moje pytanie - w jaki sposób mógłbym sam zbadać poziom naładowania baterii? Czy jest to możliwe?
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Poziom naładowania baterii zawsze sprawdzało się obciążając ją znaczącym dla niej prądem, myślę, że 0,5C powinno wystarczyć. W takiej chwili mierzysz napięcia na zaciskach baterii i znając jej napięcie nominalne możesz porównać do otrzymanego wyniku. Oczywiście pomiar jest szacunkowy.
  Pozdrawiam.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 9  
  Dziękuje za odpowiedź, niestety nie jestem w stanie zbyt wiele z tego zrozumieć, jak mam obciążyć prądem baterie, mam do dyspozycji tylko multimetr. Czy to nie jest niebezpieczne?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Post był raportowany. Reg. pkt 8.3.
  Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  bogartko napisał:
  Dziękuje za odpowiedź, niestety nie jestem w stanie zbyt wiele z tego zrozumieć, jak mam obciążyć prądem baterie, mam do dyspozycji tylko multimetr. Czy to nie jest niebezpieczne?


  Jesteś serwisantem i nie wiesz takich ( w sumie dość prostych) rzeczy ?
  C to pojemność , więc 0,5C to połowa pojemności baterii .Jako jednostkę
  zastosuj Ah podziel pojemność bateri na dwa i już masz wynik .Dla baterii 1Ah obciążenie prądem 0,5C znaczy tyle co obciążenie prądem 500m.Możesz do tego zastosować cokolwiek co ma taki pobór prądu albo np. posłużyć się pakietem oporników lub jednym dobranym opornikiem dużej mocy.Chyba prawo ohma , oraz wzór na moc znasz ....prawda :?: jak już obciążysz tą baterię to mierzysz napięcie na zaciskach i wyciągasz wnioski.Przy okazji możesz zauważyć jak szybko napięcie ciągnie w górę po odłączeniu obciążenia - można z tego sporo wywnioskować - np to jak bardzo wyeksploatowana jest bateria.
 • Poziom 9  
  Mogę z tym coś porobić, świetna odpowiedź.
  Elektronikę miałem 10 lat temu w technikum, a pracę serwisanta zacząłem w marcu tego roku, coś nieco jeszcze pamiętam i próbuję powoli odświeżać te wiedze - to tytułem usprawiedliwienia.
  Serwis polega głównie na obsłudze software-owej, a baterie jak słabną to po jakimś czasie zamawiają nowe; to robię z ciekawości bo baterie po nocce w plecaku są martwe i chcę sprawdzić jaka jest tego przyczyna.
  Dziękuję za pomoc i nakierowanie mnie - dzięki temu nie muszę grzebać po omacku, postaram sie ten problem rozwiązać.
 • Spec od GSM
  Jakie to baterie? Akumulatorki li-ion?
  Serwisy urządzeń przenośnych powinny posiadać testery i mierniki baterii. Tester mierzy rezystancję wewnętrzną ogniwa która jest proporcjonalna do zużycia baterii. Miernik mierzy pojemność stopień naładowania itp. W twoim wypadku najlepiej zdać się na pomiar poprzez urządzenie w którym siedzi bateria - nic lepszego nie wymyślisz.