Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2.1 czy zwykłe 2.0. Kupić czy zrobić głośniki?

06 Kwi 2008 21:36 1260 6
  • Poziom 10  
    Witam
    Posiadam wzmacniacz Technics SU-Z400 a do niego podłączone jakieś słabe głośniki dorwane w sklepie z używanymi rzeczami. I tu pojawia się moje pytanie. Czy kupić jakieś używane głośniki np. Tonsila czy zrobić coś samemu? Tak mi się wydaję że chyba łatwiej zrobić coś w stylu 2.1 niż 2.0 ale to tylko moje zdanie, osoby zbytnio się na tym nie znającej.
  • Poziom 43  
    No 2.1 musisz zrobić osobny wzmacniacz najlepiej 1-kanałowy z filtrem basowym aktywnym. Zwrotnice do niczego sie nie nadadzą. I ciężko to sklecić w jedną całość, żeby ładnie to grało.

Więc ja proponuje kupić jeszcze jeden wzmacniacz, filtr aktywny basowy, rozdzielacz cinche. Mocniejszy wzmacniacz użyjesz na zasilanie basu. Będzie to wzmacniacz stereo (bo takie są częściejsze w lombardach albo serwisach aukcyjnych) - więc będziesz potrzebował dwóch głośników na bas, wystarczy włożyć do jednej obudowy.

Propozycja głośników: kupujesz dwa głośniki GDN 20/60/3 20/80/2 GDN 30/120 jakieś STX lub jakiś głośnik dwucewkowy.

Do tego filtr prosty zasilany z zasilacza sieciowego z regulacją odcięcia basu. Zostaje kwestia rozdziału sygnału z filtra na dwa kanały wzmacniacza - nic prostszego - rozdzielacz Cinche na wejścia i oba kanały będą grały to samo na wyjściu. Obudowę na głośniki robisz wg projektu objętość + wymiary BR - których tu projektów dużo.

Można oczywiście iść na opcję mostkowania, jeśli oba kanały wytrzymają prace na 4 omach, ale to opcja dla zaawansowanych.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź. Z twojego opisu Tremolo wnioskuje że mam kupić 2 wzmacniacze(czy źle zrozumiałem)? Ten co ja posiadam ma regulację 4omy i 8 omów. A i posiadam jakiś sub z kina domowego który pod względem produkcji basu jest prawie taki sam jak Mildtony 70W z jakimiś głośnikami niskotonowymi za 50zł. Czy to co ty proponujesz będzie lepiej grało od wyżej wymienionych Mildtonów? Jeżeli coś źle opisuje to tylko dlatego że jestem początkującym, którym każdy z was był ;-).
  • Poziom 43  
    Tak czy inaczej przyda Ci się filtr aktywny.

Bym Ci polecił dokupić jeden wzmacniacz STEREO lub MONO. Łatwiej uzyskać niższy bas przy cięciu aktywnym, po prostu ucina się wyższe basy, które ludzkie ucho mocniej odczuwa. Jeśli masz jeden wzmacniacz, to do jednego kanału możesz podpiąć głośnik basowy a do drugiego dwie kolumny równolegle, jeśli są 8omowe i ustawić tryb na 4 omy.
  • Poziom 31  
    Chwila ,zacznijmy od tego:
    -ile masz na to kasy ?
    -jakie pomieszczenie ?
    -czego słuchasz ?
  • Poziom 10  
    1. Tak do 300-500zł
    2. pomieszczenie 20 m2
    3. Od klasyki po trance i techno

Nie jestem audiofilem wazne zeby ładnie grało
  • Poziom 31  
    To o 2.1 za taką kasę zapomnij , nie masz kasy nawet na suba...
    Proponowałbym 2 x arn150 + sc10n. 2 drogi, sporo dołu, dość łatwo napędzić, wszyscy początkujący robią wielki oczy gdy słyszą jak to gra :)