Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

interkom z kilku słuchawek bluetooth

06 Kwi 2008 23:35 2844 2
  • Poziom 10  
    Witam, zastanawiam się nad możliwością stworzenia interkomu motocyklowego z wykorzystaniem słuchawek bluetooth które obecnie można kupić nawet w okolicach 40zł, czy może ktoś spotkał się z podobnym pomysłem, chodziło by mi o stworzenie urządzenia, coś w rodzaju serwera, do którego można by zalogować kilka słuchawek i najlepiej który miałby zwiększony zasięg, aby była możliwość porozumiewania sie między kilkoma motocyklami, powiedzmy 20-40m. Koncepcją alternatywną było by stworzenie software do jakiegoś telefonu komórkowego i wykorzystanie go jako takiego "serwera", myślę że najwięcej możliwości dawał by Nokiowski Symbian. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten tema, i nie wiem czy było to już kiedyś przerabiane, z góry dziękuje za wszelką pomoc,

pozdrawiam,
    Piotr
  • Poziom 35  
    Witam samym ograniczeniem jest słuchawka -bo ma ograniczoną moc i zasięg , słuchawek nie da się przystosować do takiego rodzaju komunikacji , są gotowe zestawy -ale te są do tego celu przystosowane , zbudowanie hosta dla takich słuchawek na bazie telefonu np nokia na symbianie wydaje mi się póki co niemożliwa , bynajmniej kolega który pracuje dla firmy w której piszą oprogramowanie-aplikacjie pod symbiana narazie nie zna takiej możliwości - ograniczeniem z tego co mi tłumaczył jest oprogramowanie telefonu-rom które nie daje możliwości sparowania i aktywowania w danej chwili więcej niż jednej słuchawki , znaczy sparować można kilka słuchawek ,ale aktywna będzie tylko jedna . Jak jedna słuchawka jest aktywna to podłączenie kolejnych nie jest możliwe . Najprościej i najtaniej jest zastoswać http://photos02.allegro.pl/photos/oryginal/340/67/30/340673033
    ustawiasz wszystkie na jeden i ten sam kanał ,w ucho słuchawka i obok mikrofon , włączasz funkcję VOX - bez naciskania nadaje , wystarczy że coś powiesz - mikrofon musisz umieścić w taki sposób by nie wiało na niego - ewentualnie ustawić czułość VOX-u w krótkofalówce.W moim przypadku działa to idealnie .Koszt zakupu około 90 zł za parę -2 szt,ale są w różnych cenach .Zapomniałem dodać że zasięg jest 1-3km ,a jakość bardzo dobra , wiadomo czasem może się okazać ,że ktoś na tym samym kanale nadaje , być może można obniżyć maksymalny zasięg nadajnika , nie pamiętam czy w moich jest taka opcja czy trzeba by było zrobić to elektronicznie w środku.
  • Poziom 10  
    witam, dzieki za odpowiedz, w sumie mam 2 krótkofalówki Cobra, które mógłbym wykożystać, tylko nie mam do niego zestawu sluchawkowego ale to raczej nie problem, tylko zastanawiam sie nad lacznoscią z pasazerem, można by zrobić układ z procesorem dzwieku do ktorego kablowo podlaczali byśmy 2 interkomy i krótkofalówke, układ eliminował by zakłucenia, ewentualnie zwiększał głośność wraz ze wzrostem prędkości (szumów) pozatym np 2 rodzaje sterowania krótkofalówką albo VOX albo przycisk na kierownicy, że można gadać tylko z pasażerem albo z kilkoma motocyklami, myśle że koszt takiego układu nie będzie zbyt wysoki, a efekt duzo lepszy
    pozdrawiam