Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa błyskowa, zasada dzialania-prosty schemat.

kacpersky 07 Kwi 2008 08:32 1403 1
  • #1 07 Kwi 2008 08:32
    kacpersky
    Poziom 1  

Witam. jestem tu nowy i to moj pierwszy post. nie wiem czy dobrze trafilem z tematem ale mam maly problem. mianowicie musze poznac zasade dzialania lampy blyskowej (stosowanej w aparcie fotograficznym) a pozniej musze sie dowiedziec jak sterowac w niej dlugoscia impulsu optycznego:?: za pomoc z gory dziekuje :D

0 1
  • #2 08 Kwi 2008 10:18
    globus
    Poziom 24  

Lampa działa na zasadzie wyładowania elektrycznego w lampie wyłądowczej (ksenonowym palniku który to jest szklaną rurką o posiadającą na skraju elektrody) zazwyczaj jest to napięcie z okolic 250-400V zalezy od lampy, napięcie to moze być pobrane z sieci to w prostych lampach bądz generowane wewnętrznąprzetwornicą. Napięcie samopwyłądowania takich palników to około 800-1500V więc w celu wywołania błysku generujemy dodatkowo to wysokie napięcie o didajemy na dodatkową "elektrodę" (tak to tutaj nazwę która jest na zewnątrz rurki szklanej i oddziaływuje za pomocą zasadzie pola elektrycznego na gaz w bance) w celu zjonizowania gazu i wywołania błysku przy tym niższym napięci na elektrodach głownych. Palnik gaśnie gdy napięcie na jego elektrodach spadnie ponizej kilkudziesięciu woltów.
    Druga częśc to juz bardziej skomplikowana sprawa i z tego co wiem to nie reguluje sie czasu trwania błysku tylko wyłącza się lampę po uzyskaniu optymalnego oświetlenia do zrobienia zdjęcia w danych warunkach (przynajmniej w moich lampach tak jest:) Szeregowo z kondensatorem i palnikiem wstawiony jest element odcinający prad płynący przez lampę i wtedy ona gaśnie. To tak w wielkim skrócie i mocno uogólniwszy.

0