Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GML 026/2 & TL072 - wzmacniacz raz działa raz nie?

07 Kwi 2008 11:23 2806 11
  • Poziom 14  
    Witam.

Witam.
    Problem jak w temacie. Zlutowałem wzmacniacz na staaaarym układzie GML 026/2 i dołożyłem do niego filtr aktywny gdyż wzmacniacz miał być przeznaczony do napędzania subwoofera;). Wszystko niby działa w miarę sprawnie, ale po chwili grania nagle coś się sypie. Sub przestaje grać i tylko słychać zakłócenia. Po czasie nagle zaczyna grać, ale bardzo nieczysto. Po odczekaniu kolejnej chwili znowu jest OK. i tak w kółko. Wszystko zlutowane jest zgodnie ze schematami poniżej. Przedwzmacniacz i GML zasilane są z osobnych uzwojeń. Co tu jest nie tak?

Proszę ponownie wkleić załącznik. andre1979
  • Serwisant
    Może hybryda przerywa. Podłącz inny stopień końcowy mocy to się przekonasz.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Witam, jestem współkonstruktorem układu. W schemat wkradł się mały błąd, na gml'a podane jest 0V - masa i ok 30V (zależne od obciążenia) na zasilanie. Jednak masa z zasilacza gml'a jest ogólną masą układu natomiast masa z zasilacza symetrycznego zasilającego TL027 nie jest wogóle podłączana (w układzie prostownika takiego zasilacza masa jest podłączana bezpośrednio z trafo, a to generowało zakłócenia).

Czytałem, że zakłócenia może generować zapętlenie masy ale tutaj bardziej chodzi o wzbudzanie się układu. Czy możliwe jest że napięcia z zasilaczy nie mają punktu odniesienia i to jest problemem ? tzn wyjścia z zasilaczy nie są w sumie w żaden sposób jawnie połączone (chyba że np w scalaku).
  • Poziom 10  
    Nie wiem czego brakuje w schemacie mad_luk'a ... zamieszczam jeszcze schemat zasilacza symetrycznego (jak widać masa jest podłączana bezpośrednio z uzwojenia co mi się średnio podoba), i dokładniejsze podłączenie potencjometru...

Kondensatory wygładzające mają 2200uF (63V), zasilacz do gmla jest równie prosty, mostek + taki sam kondesator.
  • Poziom 26  
    Witam, na schemacie jest błąd i stąd złe działanie w wyniku powolnej zmiany napiecia na wejściu.
    Wejście nieodwracające U1B musi mieć odniesienie do masy!.Równolegle z C1 trzeba dać rezystor np. 100-220k.
  • Poziom 10  
    O to mi chodziło, nie było odniesienia masy do ujemnego napięcia. Po testach edytuje z wynikami ;)
  • Poziom 14  
    no i ja tez jestem ciekawy co z tego będzie :) w koncu zacząłem ten temat :P szkoda tylko ze na początku troche zakręciłem z tymi napięciami... :/
  • Poziom 10  
    Układ przestał się wzbudzać :) Jednak pojawił się nowy problem. Głośnik buczy, buczenie jest ( na moje ucho ) tak samo głośne przy minimalnej głośności jak przy maksymalnej ( porównywane oczywiście przy braku sygnału na wejściu ). W czasie testów trafo jest bardzo blisko płytki więc może to ono generuje buczenie, mam zamiar zrobić jakieś ekranowanie np z cienkiej blachy aluminiowej ponieważ w subie nie będę w stanie oddalić tych dwóch elementów na więcej jak 20-30 cm. Chyba że to wina podłączonej masy z uzwojenia symetrycznego :|
  • Poziom 10  
    Układ działa już bez zarzutu, sub ustawiam standardowo na ok 1/3 skali więc jest jeszcze trochę mocy w zapasie, miałem małe problemy ze stabilizatorami, nie mogłem połapać się w nóżkach sam w sumie nie wiem dlaczego, dziękuję serdecznie za pomoc!