Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za radio? Chyba z 1956. Ma ktoś może schemat?

07 Kwi 2008 12:10 3931 18
  • Poziom 27  
    Trafił do mnie odbiornik radiowy z lat chyba 1956 na lampach prod USA i Tungsram. Jest ich 6 szt. Najgorsze jest to, że tylko 2 lampy mają czytelne napisy, reszta niestety z biegu czasu nie ma oznaczeń. Te dwie lampy to 2A6 i 2A5. Trzecia lampa to prostownicza. Nie wiem co to są za lampy na obw pcz i wcz.
    Odbiornik jest zasilany pośrednio przez trafo. Obudowa drewniana, na środku głośnik, pod nim małe okienko ze skala w kształcie trójkąta, pod nim pokrętło do skali. Niżej 2 pokrętła - siła głosu i chyba cos w rodzaju zakresu. Wg skali jest to radio jednozakresowe. Wymiary tego or to 32x37x23 cm. Płyta montażowa jest zrobiona z ładnej aluminiowej blachy. W środku obudowy koło głośnika jest przymocowany dławik.
    Opisuję tak w miarę dokładnie, gdyż nie mam możliwości wykonania zdjęcia. Czy ktoś z kolegów serwisantów - koneserów miał takie radio na swoim warsztacie? Dalej chcę uzyskać schemat tego or. Dodaję, że brak jest jakiegokolwiek oznaczenia lub tabliczki znamionowej.
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  • Poziom 27  
    widok ogólny

widok z tyłu

widok samej płyty

• Specjalista-oldradio
    TELERADIOMECHANIKA napisał:
    widok ogólny
    [...]

Spróbuj poszukać po francuskich stronach. Te gałki są dosyć charakterystyczne, pierwsze skojarzenie to Siera, ale zapewne to zły strzał.
  • Poziom 27  
    A masz może jakieś linki do tych serwisów francuskich? A może mi podpowiesz nazwy firm francuskich które produkowały takie radia.
  • Specjalista-oldradio
    A masz może jakieś linki do tych serwisów francuskich? A może mi podpowiesz nazwy firm francuskich które produkowały takie radia.

Tak z pamięci to niewiele mi do głowy przychodzi - np. Sierra. SBF, Manufrance, Philips, SNR Ducret, Radio LL, Radiola, Radialva (moja specjalizacja to tereny pomiędzy Bugiem a Odrą :) , ale www.radiomuseum.org i Google powinny coś na ten temat znaleźć
  • Poziom 27  
    Z tego co wypytałem klienta to radio przyjechało z Belgii. Może ktoś pomoże wyszukać na zagranicznych portalach, ja z językiem angielskim czy innym jestem na bakier. Nawet na naszym forum bardzo mało mówi się o tych lampach które podalem.
  • Specjalista-oldradio
    Z tego co wypytałem klienta to radio przyjechało z Belgii. Może ktoś pomoże wyszukać na zagranicznych portalach, ja z językiem angielskim czy innym jestem na bakier. Nawet na naszym forum bardzo mało mówi się o tych lampach które podalem.

Bo to typowe amerykańskie lampy. Ale już dużo wiesz - google w dłoń i szukaj :)
  • Poziom 27  
    Tylko co wpisać w wyszukiwarce? Na symbole lamp pokazują się jakieś głupoty.
  • Poziom 19  
    Czesc
    Zobacz,czy nastepne lampy sa tez 6 -cio nogowe, czy siedmio. Jesli tak, nastepne lampy to: 2A7 - pentagrid converter, oraz 2B7, czyli pcz z ARW.
    Pozdrowienia
  • Poziom 27  
    Więc jest jedna siedmionogowa to jest właśnie 2A7, i są jeszcze 2 lampy sześcionogowe-brak oznaczeń.
    Ta 2A7 to na trzecim zdjęciu środkowa po lewej stronie.Ta 2A6 to na samym środku za strojeniem.Ta 2A5 to pentoda mcz mocy obok tej prostowniczej po prawej stronie.Nie wiem ,co to są za lampy te 2 po lewej stronie na brzegach.
    Może jesteś już blisko nazwy tego radia lub masz jakiekolwiek informacje,a może schemat.
  • Poziom 19  
    Czesc
    Jedna z nich moze byc "57", pracujaca jako wzmacniacz wcz. Druga zas, to moze byc "58". Wzmacniacz pcz z ARW. Tyle co mi przychodzi do glowy, zakladajac jakas logike konstrukcji. Schematow odbiornikow europejskich nie posiadam.
    Pozdrowienia
  • Poziom 27  
    Właśnie, te dwie lampy mają takie oznaczenie.Ja myślałem,że to jest rok produkcji, dlatego nie pisałem wcześniej.Może w tej sytuacji jak już mamy komplet lamp ktoś jest w stanie określić markę i model tego radia.
    2A5,2A6,2A7,57,58 i ta prostownica.
  • Poziom 12  
    Witam Szanownych Kolegów.
    Można się wciąć w temat? Nie został w/g mej skromnej oceny zamknięty na głucho :-)
    Kilka pytań: z tyłu na chassis ten przełącznik zworkowy to napięcia zasilania?
    Nie mogę doczytać z fotki.
    Czy ten dławik nie jest dodany, ten na lewo u góry w skrzynce?
    Czy ta lampa prostownica w końcu jest, czy jej nie ma?
    Na fotce widzę pustą podstawkę.
    Z lamp amerykańskich prostowniczych żarzonych z 2,5 V to raczej poza 82 trudno jest coś innego w katalogach znaleźć. Raczej bym tam coś innego widział na 5V.
    Proponowałbym wyjąć wszystkie lampy i wtedy włączyć. Oczywiście z zachowaniem wszelkiej ostrożności!
    Elektrolit główny jest na pewno padnięty. Wtedy można by zmierzyć napięcie żarzenia na nóżkach lampy prostowniczej. I z tego podebrać lampę. Podpowiem, że za 2,5 Voltową lampę prostowniczą podejdzie po zmianie cokołu przejściówką lampa AZ 21. Dlaczego? Proponuję ją zdobyć i do niej zajrzeć przez szkło :-)
    Poszukam niezobowiązująco, tak samo tych lamp innych 2,5 -Voltowych. Kiedyś miałem takie dwie. Za tę głośnikową 2A5 proponuję lampkę 4PiŁ(oznaczenie radzieckie, zapisałem polskimi literami). Gościu sprzedaje je aktualnie na allegro w RTV+AGD> Lampy po 2,5 pln.
    Dlaczego akurat tą? Bo zrobi Pan ten sam manewr co z AZ21 i ma Pan 2,5 Volta żarzenia. No plus cokół przejściowy z loktala na wtykowy US.
    Wszystko zależy od tego, czy ma grać, czy stać i ozdabiać. To wie Pan.
    Radio jest na tzw. "oko" z lat 193-tych, nie z 1956. Perełka. Bardzo dobrze zachowane.
    Mnie sie to nieodparcie kojarzy z "amerykanem". 5 % na to, że to belgijska lub francuska robota. Będę sie starał coś wykopać w Googlach. Dam znać jeżeli wykopię, jeżeli oczywiście Państwo Sobie tego życzą.
    Nie mam dla odmiany problemów językowych i chętnie po koleżeńsku posłużę z tym pomocą , w ramach szczupłego wolnego czasu.
    Pozdrawiam Wszystkich na forum bardzo uprzejmie. Mam nadzieję, że sie czymś nie naraziłem, bo nie jestem najbieglejszy w przepisach i że nie zostanę wycięty.
    Z góry przepraszam za wszelkie uchybienia proceduralne.
    Życzę Wszystkim Panom Kolegom Forumowiczom dobrego wieczoru.
    Jacek ESPEDWA
  • Poziom 27  
    Ten przełącznik - są zworki ale do czego to nie wiem. Do napięcia zasilania jest przełącznik na trafie sieciowym. Dławik jest osobno przymocowany na obudowie drewnianej u góry. Ta pusta podstawka to zwykły wielowtyk 4 pin do głośnika i tego dławika. Elektrolit był padnięty - jest już nowy wstawiony. Co do lampy prostowniczej - jest dobra, więc nie zależy mi na niej i jej oznaczeniu.
    Ogólnie radio pracuje, jest jakiś odbiór na fali długiej, łapie nawet ,,jedynkę'' jednak odbiór jest mało wyraźny i zbyt cichy.
    Tak, to radio przyjechało z Belgii. Jak byś kolego mógł poszukać na serwisach zagranicznych, bo widzę że nie masz z tym trudności to b.proszę. Gdyby był jeszcze schemat do tego - to cud.
  • Poziom 12  
    Witam uprzejmie,
    Taki mały przyczynek do tematu.
    1.Niedawno Pan "dudistarocie"(Waldemar Chondromadidis) na Allegro
    sprzedawał cały worek lamp"58".Nie wiem, czy już wszystkie poszły.
    I czy miał dobre.Chyba wszystkie lampy są na 2,5V zmiennego żarzenia.
    Niech Pan próbuje szukać dalej na Allegro lampy "58" i głośnikowej.
    Jak Pan Sobie poradzi z radziecką 4P1Ł, co ma bezpośrednie żarzenie i dzielone na pół, to niech Pan ją kupi na aukcjach Allegro (widziałem po 2,5 pln) i dopasuje zamiast głośnikowej.Zamiast prostowniczej polecam AZ21 na podobnej zasadzie.Obie połówki żarzenia równolegle,jeżeli jej amerykański odpowiednik też ma 2,5V żarzenia.Po co to wszystko?Aby polepszyć Panu odbiór jedną metodą.
    2.Druga metoda,wcale nie wykluczająca pierwszej:dłuuuga antena zewnętrzna i dobre uziemienie.
    3.Albo 3cia metoda:antena - do kablówki.
    Pozdrawiam Wszystkich.
  • Poziom 29  
    W konstrukcjach na takim samym zestawie lamp, jako prostowniczą najczęściej była lampa 80, więc żarzenie raczej 5V