Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy+zasilacz

krzem3 07 Kwi 2008 21:48 37376 80
  • #31 07 Kwi 2008 21:48
    KYB
    Poziom 9  

Witam !!
    Mogłeś zostawić nikiel na pewno znacznie lepiej by wyglądał
    Pozdrawiam :)

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #32 07 Kwi 2008 21:59
    wojtek2812
    Poziom 22  

Jeżeli to gra tak jak wygląda to po prostu wielki respekt :) Estetyka naprawdę na bardzo wysokim poziomie

• #33 08 Kwi 2008 02:49
    krzem3
    Poziom 17  

Diody w wzmacniaczu sygnalizują: Selektor 7 wejść sygnałowych na przekaźnikach, przełącznik impedancji dla kolumn 4-8om bez przepinania kabli głośnikowych, oraz przełączenie kolumn na dodatkowy amplituner lub wzmacniacz tranzystorowy lub odwrotnie,wskażniki pokazują rzeczywisty poziom sygnału wychodzącego np. odtw.CD. Zasilacz: Lewy przełącznik i 4szt.diody to zasilanie napięciem anod E34L od +370V,+410V,+440V w celu elastycznego wykorzystania mocy wzmacniacza, prawy przełącznik i 2 diody to automatyczne 105 sek i ręczne włączenie zasilania anodowego,oraz równoczesne załączenie głośników z opóżnieniem około 10sek. Główny włącznik zasilania z filtrem oraz układem softstart jest z tyłu wzmacniacza. Wszystkie funkcje przełączania są na przekaźnikach.

Dodano po 3 [godziny] 48 [minuty]:

Wzmacniacz-ujęcie z przodu w początkowej wersji budowy.

• #34 08 Kwi 2008 02:55
    krzem3
    Poziom 17  

Wzmacniacz bez górnego panelu w wersji roboczej.

Górna płyta wzmacniacza od strony zamontowanych częściowo elementów.

Wzmacniacz w fazie roboczej.

Zasilacz:

• #35 08 Kwi 2008 07:50
    urzedas
    Poziom 14  

Hej !!!

Znies prowizje za zdjęcia poki moder nie dojrzał !!!
    A powiedz skąd brałeś trafa głośnikowe ???

pozdro

• Sklep HeluKabel
  • #36 08 Kwi 2008 08:05
    MinisterQ
    Poziom 18  

zibisound napisał:
    Lampy dają
    niesamowitą sprzawność w porównaniu do tranzystorów i ta jakość dżwięku!!!

Jakość to kwestia odczuć indywidualnych, ale co do sprawności... to bym z lekka polemizował. ;)

• #37 08 Kwi 2008 14:51
    Michcio 88
    Poziom 16  

Że szczena opadła to mało powiedziane :-). To mi sie wydaje majstersztyk w swojej klasie!!! i ten wygląd porostu boski!!! sam bym chciał takie cudo ale moja wiedza jeśli chodzi o lampy to jest -1 albo i mniej. Nie wspomnę o to jeśli chodzi że miał bym sam takie coś zrobić ;-). Jestem ciekawy jak to sie sprawuje w praktyce, z innych opisów myślę że bardzo dobrze lecz wole sie dowiedzieć od samego konstruktora tego cuda. Jakie to ma parametry tzn jaka to ma moc na wyjściu??
    Moja ocena to 15/10 za całokształt

Pozdrawiam Michał :-D

• #38 08 Kwi 2008 20:16
    ferdu
    Poziom 13  

Witam ponownie!
    Jeszcze mnie interesuje jak długo zajęła budowa?

• #39 08 Kwi 2008 20:59
    MaThiR
    Poziom 16  

Mnie szczególnie zachwycił sam porządek i estetyka. Cała konstrukcja zapewne była poprzedzona wieloma planami i szkicami dotyczących rozmieszczenia elementów i całych segmentów. Do tego obróbka blachy - aby uzyskać taki efekt końcowy trzeba nie lada wprawy i sprzętu.

Prosiłbym jeszcze o parametry tego wzmacniacza.

krzem3 respekt, a propo który to już w Twojej karierze wzmacniacz lampowy? Założę się że to nie pierwsza i ostatnia konstrukcja.

• #40 08 Kwi 2008 21:14
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Masz dostęp do jakiegoś systemu pomiarowego typu System Two Audio Precision? Wygląd to rzecz gustu, mi sie nie podoba bo nie lubie wzmaków typu "wystawka" wole oryginalniejsze konstrukcje jak np ta: http://www.lar.pl/nazca.html

• #41 08 Kwi 2008 21:50
    wilku_sc
    Poziom 21  

chaka- rzecz gustu,
    nie trawie takich fikuśnych klocków, prostota i elegancja, ale każdy lubi co innego...

• #42 08 Kwi 2008 22:39
    mecheł
    Poziom 11  

cud aprawde bardzo ładny obudowa wykonana pieknie widze ze z gałek okradłes jakiegos radmora i elektronika w dobrym stylu utrzymana

• #43 09 Kwi 2008 00:17
    jesusito
    Poziom 12  

Super projekt i wykonanie, aż mi przykro, że nie mogę posłuchać jak to gra...
    Pozdrawiam

• #44 09 Kwi 2008 10:23
    p.w
    Poziom 12  

fany wzmak. ale gałki potencjometrów zrobiłbym kontrastowe , fajne są te diody na przełącznikach , jaki kolor ?

• #45 09 Kwi 2008 16:13
    krzem3
    Poziom 17  

Wzmacniacz w pól mroku.

Zasilacz jest w komplecie ze wzmacniaczem i wykonany był z myślą o nim.Oczywiście może posłużyć mi do innego wzmacniacza, odpadną wówczas koszty związane z wykonaniem nowego zasilacza.Wkrótce opiszę budowę zasilacza.

Wzmacniacz w komplecie z zasilaczem z widokiem na tył.

Wzmacniacz widok z góry z zamontowanym panelem lustrzanym.

Wzmacniacz ujęcie z boku,bez panelu lustrzanego.

Wzmacniacz+zasilacz ujęcie z góry na tył.

Zasilacz widok do wnętrza.

Wzmacniacz obok zasilacz.

Widok na toroidy wyjściowe, przy gniazdach RCA płytka selektora wejść oraz dodatkowe pojemności kondensatorów elektr. dla kanałów L+R końcówek mocy.

Moderowany przez crazy_phisic:

Więcej ostrzeżeń nie będzie, scaliłem i poprawiłem 10 postów. Proszę korzystać z opcji "Załaduj zdjęcie" !
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic796975.html i funkcji "Zmień".

• #46 09 Kwi 2008 20:46
    krzem3
    Poziom 17  

Jak trafnie spostrzeżono mój wzmacniacz ma około 70W,lecz nie chodzi tylko o moc ,bo taka moc jest wystarczająca. Transformatory które pracują w moim wzmacniaczu są prod.krajowej w cenie około 300zł za sztukę i nie spełniają najwyższych parametrów. Dla zainteresowanych podam następnym razem informację o wysokiej klasie transformatorach wyjściowych toroidalnych.

• #47 09 Kwi 2008 21:30
    Trabi
    Poziom 36  

Co tu duzo mówić - urządzonko dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Wiem, najtrudniejsze dla elektronika, to opakowanie towaru tak, żeby dobrze wyglądało. Z reguły opakowane jest "jakoś". Rzadko takie coś się widzi, aż miło popatrzeć na te zdjęcia. Chętnie bym posłuchał, jak to brzmi - cicho, bo głośne granie to już nie jest to. Mam w domu przedsmak takiego brzmienia - 2x4W na lampkach :), ale to tutaj pewnie robi wrażenie.

Ode mnie - zasłużone "10".

• #48 09 Kwi 2008 22:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #49 10 Kwi 2008 15:03
    Alpa
    Poziom 2  

Wzmacniacz i zasilacz podczas prac montażowych
    Zdjęcia dodane przez mojego syna .
    krzem 3

• #50 10 Kwi 2008 19:12
    krzem3
    Poziom 17  

Elementy obudowy.

Dodano po 6 [minuty]:

Widok na panel górny i ręcznie wykonane otwory pod lampy.

Dodano po 4 [minuty]:

Widok na wnętrze wzmacniacza w czasie montażu

Dodano po 3 [minuty]:

Wzmacniacz - widok na zamontowane elementy na druku,obok moduł zasilacza.

Wzmacniacz widok od wewnątrz,obok zasilacz.

Moduł zasilacza

• #51 12 Kwi 2008 00:39
    krzem3
    Poziom 17  

Ostatnie dodane zdjęcia pokazują wcześniejsze prace montażowe jak np.na płycie drukowanej wzmacniacza nie są zamontowane wszystkie elementy.

Dodano po 5 [godziny] 20 [minuty]:

Zasilacz osobno.jpg

[url=https://obrazki.elektroda.pl/51_1https://obrazki.elektroda.pl/51_1207924736_thumb.jpg[/img][/url]207924736.jpg][img]

Dodano po 8 [minuty]:

zasilacz osobno.

Dodano po 12 [minuty]:

Zasilacz z tyłu.

Dodano po 3 [minuty]:

Wzmacniacz osobno widok na lampy.

Dodano po 13 [minuty]:

Zasilacz osobno.

Dodano po 5 [godziny] 54 [minuty]:

Opis zasilacza.
    Transformator sieciowy toroidalny o mocy 600W według moich zaleceń został zlecony do wykonania firmie. Zamocowany jest na poniklowanej płycie stalowej o grubości 1.5mm. Ma sobne uzwojenia wtórne napięć anodowych dla zasilaczy przedwzmacniaczy i wzmacniaczy mocy. Uzwojena żarzenia 6.3V/6A dla przedwzmacniaczy, 6.3V/16A dla lamp końcowych,oraz uzwojenie dla 12.6V/1A dla zasilacza układu opóżniającego i diod sygnalizacyjnych. Na dwóch płytkach drukowanych zamontowane są cztery mostki prostownicze KBU,na czterech listwach montażowych osadzone są kondesatory elektr. dla przedwzmacniaczy i końcówek mocy L+R. Po 4 kondesatory elektr.1000uF/250V po 2szt. łączone szeregowo. To samo dotyczy 6szt. kondes.elektr. na kanał dla końcówek mocy. Kondesatory odsprzęgające polipropylenowe firmy Wima .47uF/630V,0.22uF/630V, rezystory ceramiczne 100ohm/5W,rezystory metalizowane zabezpieczające 120K/2W. Dwa dławiki niskiej częstotliwości po 5H. Dwa mostki prostownicze przykręcone od spodu płyty metalowej,oraz kondesatory elektr.2x20000uF tworzące zasilacze L+R +6.3V do zasilania włókien żarzenia lamp przedwzacniacza. Na panelu tylnym jest gniazdo zasilania z filtrem redukującym zakłócenia z sieci. Gniazdo zasilające wzmacniacz,7szt.gniazd bezpiecznikowych oraz diody sygnalizujące przepalenie bezp. poszczególnych zasilaczy. Gniazdo RCA zasilające nap.zmiennym 12V układ opóżniażjący około 10sek włączenie głośników.Przełącznik oraz potęcjometr do regulacji obrotów małego wentylatora. Wewnątrz zasilacza są zamontowane układy: Soft start (miękki start), układ na przekażnikach przełączający napięcie zasilania anodowego dla stopni końcowych lamp E34L +370V,+410V,+440V, w celu płynnego przejścia do max napięcia. Zasilacz do zasilania układu polaryzacji siatek lamp E34L 2x-45V. Płytka zasilacza 12.6V wraz z układem na dwóch przekażnikach włączających napięcie anodowe dla przedwzaczniaczy i lamp końcowych L+R o opóżnieniu o 105sek. Przewidziana jest opcja manualna standby-start,ustawienie przełącznika w pozycji standby powoduje wyłączenie napięcia anodowego dla wszystkich lamp,co powoduje wyciszenie wzmacniacza.Włączone jest tylko żarzenie lamp. Układ ma zabezpieczyć lampy przed szybszym zużyciem. Transformator sieciowy minimalnie się nagrzewa przy wyłączonym wentylatorze, którego rzadko używam.Zasilacz działa bezawaryjnie od ponad dwóch lat. Oprócz zakupionych używanych 2szt. dławików i wentylatora, wszystkie części są nowe zakupione po cenach detalicznych. Waga zasilacza 15kg. Wykorzystałem shemat układu opóżniającego od wzmacniacza WL-36 zamieszczonego w Radioelektronik 8/98r.resztę wykonałem bez schematu.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

P.S.
    Na panelu tylnym zasilacza od wewnątrz zamocowany jest transformator sieciowy EI podający napięcie zmienne dla zasilaczy L+R,po wyprostowaniu napięcie 2x-45V kierowane jest do układu polaryzacji siatek-1 lamp E-34L. krzem3

• #52 12 Kwi 2008 12:14
    MiChAś_17
    Poziom 18  

Uroczo się prezentuje... rispekt dla wykonawcy... jaki był koszt wykonania?? sam osobiście nie mam zamiaru nigdy zabierać się za lampy wolę tranzystory i scalaki (mniej pracy a i koszta mniejsze) ale jestem pewien podziwu :) 10/10 :)

• #53 12 Kwi 2008 12:15
    krzem3
    Poziom 17  

Opis obudowy zasilacza.
    Jest to zmodyfikowana przeze mnie obudowa z korektora Radmor o wymiarach 505x285x105mm. Główna płyta zasilacza wykonana jest z poniklowanej blachy stalowej o grubości 1.5mm na której zamontowano większość elementów zasilacza.Osadzona jest na spodzie obudowy tworząc dodatkowe wzmocnienie i usztywnienie obudowy zasilacza. Panele: przedni,tylny i wewnętrzny przedni, wykonane są również z blachy stalowej jak wyżej. Pokrywa górna zasilacza pozostała bez zmian. Stopki stożkowe wraz z podkładkami wytoczone są z mosiądzu. Obudowa pomalowana jest dorabianym lakierem metalik.

• #54 12 Kwi 2008 12:22
    MiChAś_17
    Poziom 18  

Hej gdzie jest mój post :( Ile kosztował Cię ten wzmacniaczyk?? Pełen respekt dla wykonawcy:) Ale ja pozostanę przy scalakach. Mniej roboty a i jak coś się spali mniej szkód finansowych:) Ale chciał bym go usłyszeć... jakie głośniki ma napędzać??

• #55 12 Kwi 2008 15:31
    krzem3
    Poziom 17  

Pod wzmacniacz podpięte są kolumny JBL-E-100 Northridge 92dB,oraz JBL-810 z tytanową kopułką z falowodem JBL EOS, oraz kopułką z mylaru zamontowaną w tubie Bi-Radial. Pasmo przenoszenia do 40KHz.Koszty wzmacniacza są duże rozłożone w czasie.

• #56 12 Kwi 2008 15:38
    god
    Poziom 12  

Czy mógłbys zamieścic schematy, sposob uruchomienia itp.? Pewnie nie jedna osoba pokusiłaby sie o zbudowanie takiego cacka :) 10/10

• #57 12 Kwi 2008 15:59
    Energetyk88
    Poziom 10  

Sam widok budzi respekt, 10/10:), mam pytanie w jakiej klasie gra ten wzmacniacz??

• #58 13 Kwi 2008 02:34
    krzem3
    Poziom 17  

Wzmacniacz pracuje w układzie ultralinear.Opis wzmacniacza w krótce.

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

Transformatory wyjściowe dobrej klasy który jeden z modeli chcę zamontować w moim wzmacniaczu aby poprawić parametry i zarazem jakość dżwięku. Informację podaję również zainteresowanym. 1) Firma Amplimo. Vide Bandwith Toroidal Push Pull Tube Output Transformer VDV2100PP/PAT4006. 100W 0.3Hz - 217KHz. 4xEL-34 na kanał. Primary Impedance Raa=1886Kom.Parametry wspaniałe. 2) VDV3070PP/Pat4004 70W Primary Impedance Raa=2756 Kom. 3) XC462 jak podaje producent to jakość gitarowa. Aby zachwycać się wysokiej jakości dżwiękiem i mocą, trzeba wybrać poz.1) około 280Euro 1szt. cena z 2003r

Dodano po 4 [godziny] 46 [minuty]:

Odpowiedź dla kocyk.
    W początkowej fazie budowy wzmacniacza byłem skłonny wstawić potencjometr cyfrowy,próby wykazały że wnosi przydźwięk i wycofałem się z tego pomysłu. Druga sprawa czy potencjometr cyfrowy pasuje do lamp i w jakim stopniu wpłynie na dźwięk.Pozdrowienia. krzem3

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

Odpowiedź dla parafka.
    Koszty wzmacniacza są wysokie ze względu że poza kilkoma częściami wszystko jest nowe i zakupione w detalu.Kilka rzeczy musiałem zlecić do wykonania. Dobrze i realnie oceniasz koszty wzmacniacza,oraz potrafisz ocenić mój wysiłek włożony w budowę tego wzmacniacza+zasilacz. Co do schematu to starałem się wykorzystać układy z wielu schematów jak również wykorzystać wiele swoich pomysłów. Jeżeli chodzi ci o schemat jednego kanału 4xEL-34 to skorzystaj ze schematu wzmacniacza W-101Elektronika 100W rzeczywistej mocy, przy nap.anodowym +560V. Zajrzyj do książki Elektroakustyka na scenie i estradzie wyd.1977r. Ale to trudna konstrukcja układ stopnia końcowego jest rozwiązany w systemie z dzielonym obciążeniem tzn.że część obciążenia znajduje się anodach lamp a część w katodach które połączone są z dwoma uzwojeniami transformatora wyjściowego.Lecz można coś pokombinować. krzem3

• #59 14 Kwi 2008 02:13
    krzem3
    Poziom 17  

Opis konstrukcji wzmacniacza:
    Jest to konstrukcja dzielona na zasilacz + wzmacniacz w oddzielnych obudowach. Wzmacniacz to Push-Pull w układzie ultralinear. Lampy: Pentody 8xE-34L, Triody sterujące 4xECC-99,triody wzmacniaczy wstępnych i odwracaczy fazy 2xECC-82. 2xEM-84. Transformatory wyjściowe toroidalne 10 sekcyjne prod.krajowej. Podstawki lampowe porcelanowe. Kondesatory polipropylenowe Wima sprzęgające,odsprzęgające 0,22uF/630V,0.47uF/630V,0.68uF/630V. Rezystostory metalizowane selekcjonowane, rezystory ceramiczne i drutowe. Niklowana blacha stalowa o grubości 1.5mm dokręcona jest do spodu obudowy wzmacniacza co tworzy dodatkowy ekran w celu uniknięcia wpływu zakłóceń od zasilacza. Na spodzie tego ekranu zamontowane są transformatory wyjściowe,oraz listwy montażowe do których przylutowane są odczepy z transformatorów wyjściowych oraz napięć zasilania. Są również polipropyleny odsprzęgające,cztery wtyki zasilające górną część wzmacniacza. Na płytce drukowanej są układy na dwóch przekaźnikach,pierwszy służy do przełączenia impedancji 4-8 ohm, bez przekładania przewodów głośnikowych. Drugi przekaźnik służy do przełączenia-jeżeli posiadamy drugi wzmacniacz lub amplituner to możemy jego wyjścia poprzez przewód głośnikowy zakończony dwoma wtykami XLR lub gołymi przewodami podłączyć do wzmacniacza lampowego. Jeżeli wyłączymy wzmacniacz lampowy to przekaźnik przełączy przewody głośnikowe na wzmacniacz tranzystorowy.Można mieć włączone dwa wzmacniacze i przełącznikiem który jest na panelu przednim przełączyć na jeden albo drugi wzmacniacz. W ten sposób można porównać jakość dźwięku bez kłopotliwego przepinania przewodów. Układ na płytce drukowanej wzmacnia sygnały L+R które podawane są na wskaźniki wysterowania na panelu przednim. W środkowej części w pobliżu gniazd głośnikowych znajduje się na płytce drukowanej układ opóźniający włączenie głośników ok.10sek. Pomiędzy transformatorami wyjściowymi zamocowane są dodatkowe kondesatory elektrolityczne tworzące tzw.magazyn pojemności dla końcówek mocy. Na dodatkowym panelu wewnętrznym za panelem przednim zamontowane są trzy przełączniki pracy i potencjometr wzmocnienia. Na panelu przednim od wewnątrz zamontowane są diody led, oraz wychyłkowe wskażniki rzeczywistego sygnału wejściowego L+R np.z odtwarzacza CD. Na panelu czołowym od lewej strony jest przełącznik systemu przełączeń przewodów głośnikowych na dany wzmacniacz. Dioda czerwona ampl/wzmacniacz tranzystorowy,zielona lampowy. Obok to przełącznik impedancji,dioda zielona- 4ohm, czerwona-8ohm. Po prawej stronie jest przełącznik wejść,nad nim zielone diody. Górny panel wykonany jest z blachy stalowej o grubości 1.5mm z otworami na lampy i dwa przełączniki, który przykrywa zewnętrzną płytę drukowaną. Na tylnym panelu od wewnątrz zamocowana jest płytka drukowana na której zamocowane są gniazda wejściowe oraz selektor wejść na siedmiu przekażnikach zasilanych przez przełącznik napięciem+12V. Na tylnym panelu znajdują się: Gniazdo wejściowe napięć zasilających,głośnikowe gniazda wyściowe na kolumny-XLR powinny być męskie lecz nie mogłem dostać tego modelu,oraz gniazda dokręcane. Wejściowe gniazda XLR oraz dokręcane łączące dodatkowy wzmacniacz. Wejścia na siedem źródeł sygnału. Gniazdo zasilania układ opóźniający włączenie głośników. Przełącznik wł/wył wentylatora,poniżej potęcjometr regulacji obr.went. Górna cześć wzmacniacza to płyta z laminatu o grub.2.2mm z naniesionym drukiem punktowym dwustronnym do montażu przestrzennego.Elementy łączone są zworami,lub krótkimi przewodami. Na płycie zamontowanych jest 16 podstawek porcelanowych,gniazda połączeniowe z zasilaczem. Wzmacniacze wstępne,sterujące,oraz mocy. Do zasilaczy przedwzmacniacza L+R i zasilaczy stopnia mocy L+R doprowadzone jest napięcie zmienne 420V, a do zasilaczy wzmacniaczy mocy L+R poprzez układ przekażników napięcie zmienne 270V,310V,340V.Po wyprostowaniu i filtracji napięcia 2x+410V i +370V,+410V,+440V kierowane są do przedwzmacniaczy i stopni końcowych.
    Sygnał z selektora wejść poprzez potencjometr 2x47k doprawadzony jest do siatki 1 triodyECC-82 (rezystor anodowy 47K), kondesator siatkowy 470K. Wzmocniony sygnał z anody 1 (+80V) jest bezpośrednio bez kondesatora sprzęgającego podawany na siatkę 2 odwracacza fazy gdzie zostaje rozłożony na dwie składowe.Rezystor anodowy to 22K*. Z anody 2.(+180V) sygnał poprzez kondesator polipr.0.22uF/630V wchodzi na siatkę triody sterującej ECC-99.
    Połówki lamp są połączone równolegle,katody lamp mają (doświadczalnie) wspólny rezystor ceramiczny (2x600ohm*). Kondesator siatkowy 470K*. Rezystor anodowy2x22K*(połączone równolegle).Napięcie na anodzie 180V*. Stopień sterujący poprzez kondesator polipr.O.47uF/630V i rezystor 2.2K trafia na siatki 1.dwóch lamp E-34L połączonych równolegle anodami i katodami tworząc jedną połówkę stopnia przeciwsobnego.Odczepy pomiędzy środkiem (0) a odczepami do anody transformatora wyjściowego połączone są z siatkami 2 dwóch pentod przez rezystory 2x 670ohm/2W* tworząc układ ultralinear, który redukuje zniekształcenia wnoszone przez stopień końcowy. Napięcie anodowe doprowadzone do środka np.+440 transformatora wyjściowego zbocznikowane jest do masy poprzez kondesator odsprzęgający polipr.0.22uF/630V likwiduje to lokalne sprzężenie zwrotne. Uzwojenia wtórne transformatora wyjściowego zabezpiecza rezystor 330ohm*.Doświadczalnie wzmacniacz pracuje bez sprzężenia zwrotnego.Siatki lamp końcowych polaryzowane są napięciem -45V*, a dwa potęcjometry montażowe i rezystory tworzą układ regulacyjny. Podane wartości rezystorów i napięć mogą się róźnić, wzmacniacz jest jeszcze na etapie prób.Rezystory katodowe w lampach E-34L służą do pomiarów prądów lamp końcowych. Spadek napięcia na katodzie dla dwóch lamp w ustawiłem na 0,56V to jest 65mA. Sterowanie i stopień końcowy wymaga jeszcze dopieszczenia,łączy się to z wymianą transformatorów wyjściowych i wymianie gniazd wejściowych na płytce selektora wejść na bardziej audiofilskie. Uruchomienie wzmacniacza: Po dokładnym sprawdzeniu połączeń wzmacniacza oraz zasilacza i nagrzaniu się lamp włączyłem napięcia anodowe. Po kilku minutach wykonałem wstępnie regulację polaryzacji lamp końcowych i prądu spoczynkowego zerowego. Sprawdziłem napięcia we wszytkich stopniach wzmacniacza. Zasilacz był wcześniej uruchomiony bez żadnych problemów. Pod wzmacniacz podpięte mam kolumny JBL-100 Northridge o efektywności 92dB oraz JBL-L810 z ultrawysokimi kopułkami z tytanu i mylaru z pasmem do 40KHz. Wzmacniacz współpracuje z odtwarzaczem Harman Kardon HD-750 oraz odtwarzaczem DVD Audio-SADC S 1500 Yamaha. Wrażenia mużyczne: Przy obecnych transformatorach wyjściowych dobra dynamika i bas przy ustawieniu pokrętła na godz.8.00 w pokoju 16m, słuchając Rock,disco,Country,Blues. Ładnie brzmi płyta hybrydowa SADC Norah Jones i Natalie Cole Wysokie tony na średnim poziomie,średnie nie narzucają się zbytnio.bas nie jest wcale leniwy.Przydżwięku brak. Myślę że po zmianie transformatorów będzie super dobrze. Moc 2x70W. Waga ok.13kg krzem3

• #60 18 Kwi 2008 00:49
    krzem3
    Poziom 17  

Na życzenie schemat na jeden kanał wzmacniacza WS-100-1 ElektroWzmacniacz lampowy+zasilacznika. 100W na kanał.