Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy+zasilacz

krzem3 29 Kwi 2008 00:16 37667 80
    krzem3
    Poziom 17  
    ZaWzmacniacz lampowy+zasilacz kilka dni udostępniony zostanie schemat mojego wzmacniacza.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    krzem3
    Poziom 17  
    Przedstawiam schematy wzmacniacza lampowego+zasilacz.

Wzmacniacz schemat elektryczny

Wzmacniacz schemat blokowy
  • PCBway
    stanley019
    Poziom 15  
    w zasadzie wszystko już na temat tego wzmacniacza zostało już powiedziane, jest prześliczny, myślę że takich konstrukcji potrzebujemy więcej na elektrodzie, a co do obudowy mam pytanie czy malowana była tak jak karoseria samochodu, czy tylko szpachla i metalic?
    krzem3
    Poziom 17  

Zasilacz schemat elektryczny

[img]https://obrazki.elektroda.pl/55_1210019046_thumb.jpg[/img

Zasilacz schemat blokowy

1. Miękki start 2. Układ opóźniający włączenie napięcia anodowego dla przedwzmacniaczy oraz stopni mocy E-34L

Dodano po 24 [minuty]:

Zasilacz schemat blokowy

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Kilka informacji o sobie.

Nie jestem elektronikiem lecz kuśnierzem-specjalistą od futer.
    Moim hobby w wolnych chwilach to elektronika /dawniej radioamator/.Od wielu lat marzeniem moim było skonstruowanie takiego wzmacniacza lampowego. To okres wspomnień z mojego dzieciństwa kiedy urzekł mnie czar żarzących się lamp krzem3
    12030
    Poziom 11  
    Nie no nie ma co super sprzet ja teraz osobiscie wykonuje wzmacniacz na jednej lampie bo jestem poczatkujacy i dla mnie taka kąstrukcja to jest juz naprawde cos a co dopoiero taki sprzet jak stworzyłeś.Jak dla mnie 10/10
    krzem3
    Poziom 17  
    Zmiany dotyczące wzmacniacza.

W ostatnim czasie postanowiłem rozszerzyć funkcjonalność wzmacniacza oraz uaktualnić schemat.
    Dla przejrzystości podzieliłem schemat na dwie części.
    a) Wzmacniacz wstępny z odwracaczem fazy,sterowanie.
    b) Stopień mocy.

Zmiany.

1.Dla każdej lampy ECC-99 wstawiłem w szereg w anody po 2 rezystory o wartości 47R.
    2.Anody lamp E34L zasilane są poprzez rezystory 10R.
    3.Regulacja prądu anodowego jest osobna dla każdej lampy E34L
    4.Regulacja korygująca napięcie minusa na układ polaryzacji dla kanałów L+R
    5.Uruchomiłem wcześniej już zamontowane sprzężenie zwrotne,które może być włączone/wyłączone przełącznikiem.

Dodano po 5 [minuty]:

Dodano po 23 [minuty]:

Stopień mocy kanał lewy 4xE34L

Dodano po 9 [minuty]:

Moduł wzmacniacza po zmianach.

Dodano po 9 [minuty]:

Moduł wzmacniacza po zmianach,zamontowałem 8 potencjometrów do regulacji prądu anodowego,2 potencjometry montażowe do skorygowania napięcia minusa polaryzacji.

Dodano po 37 [minuty]:

Do zastosowania osobnej regulacji pradu anodowego zmusiły mnie spore rozrzuty parametrów lamp E34L. Zamawiając lampy które miały być sparowane po 4szt na kanał, otrzymałem po cztery pudełka oklejone taśmą, bez metryczek i to się nazywa sparowanie. 8szt lamp o różnych wysokościach,nawet do kilku mm,a kupienie lamp z jednej serii graniczy z cudem.
    Zmiany które dotyczą lamp ECC-99 po 2szt na kanał w sterowaniu, okazały się troszkę za mocne i dlatego musiałem wprowadzić rezystory wyrównawcze 47R. Na schemacie wpisałem 4xECC-99 dotyczy to dla 2 kanałów. krzem3
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    airnox
    Poziom 24  
    Obudowa doskonała... ale... schemat to nic nowego, dla uzyskania jakości można było chociaż regulację bias'u dla każdej lampy EL. Ponadto stała polaryzacja... Układ jak to układ, tylko z trochę nieprzemyślanym zasilaniem (zmiana napięcia anodowego zmienia punkt pracy lamp...).

Pozdrowienia
    Airnox
    krzem3
    Poziom 17  
    airnox napisał:
    Obudowa doskonała... ale... schemat to nic nowego, dla uzyskania jakości można było chociaż regulację bias'u dla każdej lampy EL. Ponadto stała polaryzacja... Układ jak to układ, tylko z trochę nieprzemyślanym zasilaniem (zmiana napięcia anodowego zmienia punkt pracy lamp...).

Pozdrowienia
    Airnox

Witam.

W obecnej chwili zmiana napięcia zasilania nie jest brana pod uwagę,była to faza eksperymentalna przy automatycznej polaryzacji lamp końcowych.
    Zrezygnowałem z napięcia anodowego +470V w układzie ultralinear z tego względu że na siatki 2 E-34L wchodzi za duże napięcie. Rozwiązaniem byłby osobny zasilacz na siatki 2 E-34L z napięciem +400V,ale to już nie będzie układ ultralinear. Dlatego używam napięcia około +440V,niższe napięcia mogą posłużyc do fazy rozruchu wzmacniacza, ponieważ przełączanie na przekaźnikach jest po stronie napięcia zmiennego.
    Może masz pomysł na rozwiązanie problemu z napięciem +470V,chętnie skorzystam. Wytłumacz mi jakie są realne korzyści co do jakości wzmacniacza ze stosowania biasu w stosunku do układu polaryzacji i regulacji prądu spoczynkowego osobnej dla kazdej lampy E-34L, którą zastosowałem obecnie.

Pozdrowienia. krzem3
    airnox
    Poziom 24  
    Prawda, albo UL albo zasilisz siatki z innego źródła. Ale jeśli zasili się właśnie z innego źródła to teoretycznie będzie to klasa A dla pracy lamp w PP. Jednakże właśnie stała polaryzacja siatek właściwa jest układom pracującym w klasie B. Dzięki polaryzacji stałej są bardzo małe straty mocy przy braku sygnały i małych mocach. Jednak zniekształcenia dla tej klasy są wysokie, szczególnie zjawisko "przejścia przez 0". Ponadto dzięki osobnej regulacji biasu można sparować wszystkie 4 lampy pod względem parametrów (prądy anodowe, napięcia). Generalnie teraz to jest wzmacniacz w klasie B UL.

Pozdrowienia
    Airnox
    krzem3
    Poziom 17  
    airnox napisał:
    Prawda, albo UL albo zasilisz siatki z innego źródła. Ale jeśli zasili się właśnie z innego źródła to teoretycznie będzie to klasa A dla pracy lamp w PP. Jednakże właśnie stała polaryzacja siatek właściwa jest układom pracującym w klasie B. Dzięki polaryzacji stałej są bardzo małe straty mocy przy braku sygnały i małych mocach. Jednak zniekształcenia dla tej klasy są wysokie, szczególnie zjawisko "przejścia przez 0". Ponadto dzięki osobnej regulacji biasu można sparować wszystkie 4 lampy pod względem parametrów (prądy anodowe, napięcia). Generalnie teraz to jest wzmacniacz w klasie B UL.

Pozdrowienia
    Airnox

Nie wiem czy dobrze spojrzałeś do ostatnio zamieszczonego schematu stopnia mocy,przy każdej lampie E34L jest potencjometr do ustawiania prądu anodowego. Co do klasy B UL jak ją nazwałeś, to ja przyjmuję że jest to płytka KL.AB. Bias to polaryzacja w jęz.polskim.
    Cały urok tej zabawy polega na ciągłej chęci do eksperymentowania.

Pozdrawiam. Janusz.
    airnox
    Poziom 24  
    Klasa AB odznacza się jedynie przesunięciem punktu pracy lampy a nie dodaniem stałej ujemnej polaryzacji lampy. Prawda - nie zauważyłem zmiany na ostatnim schemacie. Wiem, że bias to polaryzacja. A to eksperymentowanie w stronę jakości czy mocy?

Pozdrowienia
    Airnox
    krzem3
    Poziom 17  
    airnox napisał:
    Klasa AB odznacza się jedynie przesunięciem punktu pracy lampy a nie dodaniem stałej ujemnej polaryzacji lampy. Prawda - nie zauważyłem zmiany na ostatnim schemacie. Wiem, że bias to polaryzacja. A to eksperymentowanie w stronę jakości czy mocy?

Pozdrowienia
    Airnox

Witam.
    Jak mi wiadomo to w KL.B uzyskujemy większą moc,obniżene napięcia minusa to zbliżenie w stronę KL.A,a podwyższając napięcie minusa zbliżamy się w stronę KL B a nawet C,ale wzrastają mocno zniekształcenia.
    Wiesz dobrze że lampy EL-34 charakteryzują się bardzo miękkim i trochę rozlazłym dźwiękem,będąc na pograniczu KL.A a więcej w KL.B można uzyskać trochę jaśniejszy dźwięk i szybszy, twardszy bas.Ale to jest już moje osobiste odczucie. Dlatego nazywam to eksperymentowaniem,zawsze można powrócić do innej opcji.W pierwszej wersji wzmacniacz miał automatyczną polaryzację stopnia mocy.
    Wracając do mocy wzmacniacza to w pokoju o pow.17m ustawiając pokrętło wzmocnienia na godz 8, pokój wypełnia mocny dźwięk z przyzwoitym basem.

Pozdrowienia. Janusz.
    airnox
    Poziom 24  
    Niestety... Stała ujemna polaryzacja charakterystyczna jest dla klasy B. Z kolei klasa C ma bardzo mocne ujemne napięcie co blokuje lampę a pobudzana jest ona sygnałem o znacznej amplitudzie. Ponadto klasa C ma zastosowanie w wysokich częstotliwościach. Klasa B ma stosunkowo dużą sprawność ale i zniekształcenia znaczne przy małych mocach, za to klasa A prezentuje zwykle bardzo niski poziom zniekształceń i bardzo dobre odwzorowanie dźwięku (z czym zresztą się zgadzam bo brzmi dużo lepiej niż AB czy B). Zgodnie z książkami i doświadczeniem wzmacniacz najlepiej brzmi rozkręcony na 2/3 mocy... A Ty swojego chyba w tak małym, jak na ten sprzęt, pokoju nie dasz.

Pozdrowienia
    Airnox
    krzem3
    Poziom 17  
    airnox napisał:
    Niestety... Stała ujemna polaryzacja charakterystyczna jest dla klasy B. Z kolei klasa C ma bardzo mocne ujemne napięcie co blokuje lampę a pobudzana jest ona sygnałem o znacznej amplitudzie. Ponadto klasa C ma zastosowanie w wysokich częstotliwościach. Klasa B ma stosunkowo dużą sprawność ale i zniekształcenia znaczne przy małych mocach, za to klasa A prezentuje zwykle bardzo niski poziom zniekształceń i bardzo dobre odwzorowanie dźwięku (z czym zresztą się zgadzam bo brzmi dużo lepiej niż AB czy B). Zgodnie z książkami i doświadczeniem wzmacniacz najlepiej brzmi rozkręcony na 2/3 mocy... A Ty swojego chyba w tak małym, jak na ten sprzęt, pokoju nie dasz.

Pozdrowienia
    Airnox

Witam.
    Nie wiem o jakich ty myślisz zniekształceniach przy tak małej mocy ,żadnyćh zniekształceń. Spadek na rezystorze katodowym jest 0.55V,co w przeliczeniu daje około 55mA na 1 lampę to nie jest mało,a napięcie minusa to -35-36V. Niektóre firmy obniżają prąd anodowy nawet do 35mA na lampę, idąc w kierunku bardziej zimnego dźwięku z przyczyny niestabilnych parametrów lamp dalekowschodnich. O klasie C to nie ma co dyskutować,wiadomo jak jest i przyznaję rację.
    Ustawiając potencjometr na 2/3 mocy jak napisałeś, musiałbym wysłać lokatorów na urlop.
    Napewno przyznasz że wzmacniacz większej mocy z dobrym zasilaniem będzie dobrze pracował przy umiarkowanej głośności, a i zarówno przenosił szerokie pasmo. Możemy sobie gdybać, najlepiej posłuchać.
    Zmieniając temat, co sądzisz o wykonaniu wzmacniacza na lampach 6C41C 2 lampy przeciwsobnie na kanał w klasie A.

Pozdrawiam. Janusz.
    airnox
    Poziom 24  
    Lampy nie widziałem, nawet noty nie ma do takiej. Zresztą to całkiem osobny temat. Zniekształcenia jakie mam na myśli dla wzmacniacza w klasie B to głównie zniekształcenia nieliniowe, powstające przy "łączeniu" dwóch połówek sygnału. Powstaje wtedy zniekształcenie typu "przejście przez zero". Ponadto nota katalogowa mówi, że przy napięciu zasilania 420V, polaryzacji -38V powinno być 30mA na lampę (push-pull dla 2 lamp).

Pozdrowienia
    Airnox
    krzem3
    Poziom 17  
    airnox napisał:
    Lampy nie widziałem, nawet noty nie ma do takiej. Zresztą to całkiem osobny temat. Zniekształcenia jakie mam na myśli dla wzmacniacza w klasie B to głównie zniekształcenia nieliniowe, powstające przy "łączeniu" dwóch połówek sygnału. Powstaje wtedy zniekształcenie typu "przejście przez zero". Ponadto nota katalogowa mówi, że przy napięciu zasilania 420V, polaryzacji -38V powinno być 30mA na lampę (push-pull dla 2 lamp).

Pozdrowienia
    Airnox

Witam.
    Doświadczalnie ustawiałem prąd spoczynkowy od 30-50mA na jedną lampę,przy max ustawieniu 50mA jest bardzo dobrze,lecz z powodzeniem można zejść do około 45mA. Wspomnę jeszcze że czym większy prąd anodowy podawany jest na lampy to spada napięcie minusa,a czym mniejszy napięcie minusa wzrasta co może powodować zatykanie lamp, wnosząc duże zniekształcenia i spadek mocy.
    Lampy 6C41C można spotkać w konstrukcjach DIY, były z powodzeniem stosowane w komercyjnych wzmacniaczach Olega Burdjaka.
    Jest to trioda mocy stosowana była w stabilizatorach,ale z powodzeniem może być zastosowana do wzmacniaczy audio.
    Ma mniejszą moc od lampy 6C33C, lecz cechuje się lepszą stabilnością parametrów i mniejszymi rozrzutami w poszczególnych egzemplarzach.
    Poszukuję schematu wzmacniacza opartego na tych lampach.

Pozdrawiam. Janusz.
    krzem3
    Poziom 17  
    airnox napisał.

Obudowa doskonała....ale schemat to nic nowego.

Witam.

Znalazłem trochę czasu więc odpowiadam.

Zamieściłem podstawowy schemat wzmacniacza,bez dodatkowego schematu poszczególnych układów polepszających pracę i obsługę wzmacniacza. Informacje o poszczególnych funkcjach wzmacniacza oraz zastosowanych układach można znaleźć na 1 stronie i dalej w szczegółowym opisie wzmacniacz+zasilacz. Druga sprawa to nie każdy musi zastosować dodatkowe funkcje w wzmacniaczu, czy zasilaczu ze względów ekonomicznych.
    Wracając do schematu,to przyznasz chyba że trudno będzie poszukać wzmacniacz na lampach 4xE34L na kanał push pull z układem sterowania na nowych lampach JJ Elektronic 2x ECC-99 na kanał, które zastosowałem w moim wzmacniaczu.

Pozdrawiam. krzem3
    krzem3
    Poziom 17  
    Postanowiłem wykonać pewne zmiany w zasilaczu.
    Do zasilacza wstawiłem 4 wskaźniki napięć anodowych dla przedwzmacniaczy
    oraz stopni mocy L-R.
    Zmieniłem z tego powodu panel przedni zasilacza. Wykonałem dodatkowy zasilacz, który zasila wskaźniki. Jest on całkowicie odizolowany od głównego zasilacza. Tylny panel zasilacza wyposażony został w dodatkowe gniazdo zasilające dla przedwzmacniacza korekcyjnego, lub innego wzmacniacza z wszystkimi dostępnymi napięciami, dla lewego i prawego kanału. Tę zaletę można wykorzystać przy budowie innego wzmacniacza,wykorzystując w/w zasilacz.
    Zostały zwiększone pojemności filtrujące dla przedwzmacniaczy 2 X 1000uF,
    dla stopni końcowych 2 X 1500uF.
    Zasilacz charakteryzuje się dużą rezerwą mocy.
    Choć muzyczne odczucia są na pewno subiektywne, to można wyczuć dynamikę i potęgę zwartego basu w nagraniach Rock, Blues, czy Country,
    co jest zasługą dobrego zasilania.
    krzem3
    Poziom 17  
    Witam.

Po wielu próbach, zmianach i regulacjach mogę przedstawić ostateczny
    schemat stopnia mocy kanał lewy.
    Zmiany dotyczą wymiany rezystorów 10K przy siatkach 1 na rezystory
    2,2K. Na układ polaryzacji siatek dostarczane jest napięcie -45V,
    w miejscu pomiarowym przed rezystorem 2,2K napięcie może wynosić
    -37/38V. Zmiany dotyczą również wymiany rezystorów przy siatkach 2
    na rezystory 1,2K, chociaż napięcie na siatkach 2 jest za wysokie
    nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości.
    W początkowej fazie zastosowana była polaryzacja automatyczna, lecz
    zdecydowałem się na skomplikowaną polaryzację siatek 1.
    Prądy lamp końcowych zostały ustalone na 30mA.

Pozostała jeszcze wymiana potencjometru regulacji wzmocnienia
    na Alps niebieski o wartości 100K z silniczkiem oraz zamontowanie płytki odbiornika zdalnego sterowania.
    Potencjometr muszę jednak umieścić na płytce drukowanej a powodu
    bardzo delikatnych pinów połączeniowych.

Pozdrawiam. krzem3
    krzem3
    Poziom 17  
    Witam.

Po kilku latach użytkowania wzmacniacza postanowiłem go zmodernizować.

Przeróbka obudowy właściwego wzmacniacza, panel przedni, górny oraz lakierowanie. Dolna część obudowy oraz panele wykonane z blachy chromoniklowej.
    Wymiana transformatorów wyjściowych toroidalnych, opis parametrów poniżej.
    Przeróbka układu polaryzacji siatki 1 na polaryzację automatyczną z możliwością regulacji prądu w katodach lamp mocy.

Parametry TG 4 X EL34 wykonanych na zamówienie przez HAIKU-AUDIO

Toroidalny transformator głośnikowy (wyjściowy) do wzmacniacza lampowego.
    Przekładnia: 3,3kΩ - 4Ω i 8Ω
    Przenoszona moc: 70W (do 130W w zależności od zastosowanego układu)
    Pasmo -3dB: 8Hz - 90kHz (w zależności od układu można osiągnąć pasmo nawet do 250kHz)
    Typ układu: Przeciwsobny (Push-Pull)
    Tryb pracy: Ultraliniowy z odczepami 40% (Można również zastosować tryb pentodowy lub triodowy)
    Klasa pracy: A, AB lub B
    Lampy: 2x KT88, 2x 6550, 4x EL34, 4x 6L6-GC itp.
    Wysokość 85mm, średnica 135mm.
    Waga: 4,6kg/szt!

Ogromne rozmiary rdzenia i nadwymiarowe średnice uzwojeń to gwarancja potężnego basu, a specjalna 8-sekcyjna budowa zapewnia pasmo nieosiągalne dla zwykłych transformatorów.
    Transformator toroidalny zapewnia doskonałe sprzężenie magnetyczne, co w praktyce przekłada się na szerokie pasmo i niskie zniekształcenia nie tylko w klasie A, lecz również w klasach AB i B.
    Wymiary rdzenia i przekroje uzwojeń przyjęto z dużymi nadmiarami, aby zapewnić wierność odtwarzania dźwięku i niezawodność nawet w trudnych warunkach. Wnętrze transformatora jest zalane żywicą.

Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz
    Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz Wzmacniacz lampowy+zasilacz

Dla czytelności obsługi poszczególnych funkcji, wzmacniacz otrzymał napisy na panelach. Wzmacniacz posiada rozwinięcie o dodatkowe możliwości.

1. Przełączane przekaźnikiem napięcie anodowe +400 / 440V dla stopni mocy L - R (polaryzacja automatyczna,) obsługa z panela.
    2. Przełączniki dla wyłączenia napięcia anodowego dla lamp EM84 (górny panel)
    3. Możliwość włączenia/wyłączenia oświetlenia wskaźników wychylnych (obsługa z panela)
    4. Przełączenie przekaźnikiem impedancji wyjściowej 4 - 8 ohm (obsługa z panela)
    5. Przełączenie przekaźnikiem kolumn głośnikowych na drugi wzmacniacz (obsługa z panela)
    6. Powiększone otwory przy lampach mocy, dla lepszej wentylacji oraz możliwość zastosowania w przyszłości lamp KT88 lub 6550.
    7. Dodatkowy układ na lampie ECC83 dla wzmocnienia sygnału wejściowego dla lamp EM84
    8. Wymiana kondensatorów sprzęgających Wima na firmy Vishay.
    9. Wymiana potencjometru na firmy niebieski ALPS.
    10. Zwiększenie pojemności elektrolitów dla kanałów mocy 2 X 1800uF dla uzyskania mocnego basu (uderzenie w kotły)
    11. Moc wyjściowa sinusoidalna 70W na kanał.

Kilka pomiarów.

1. 19,4 Hz - 3dB przy mocy wyjściowej 20W
    2. 78,35 KHz - 3dB przy mocy wyjściowej 20W 3. 10 KHz przy mocy wyjściowej 10W
    4. Przy mocy wyjściowej 65W
    5. 1 KHz przy mocy wyjściowej 20W

krzem3