Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciszenie pracy wentylatorów w laptopie CLEVO M220S

kkdx 07 Kwi 2008 13:50 22003 25
  • #1 07 Kwi 2008 13:50
    kkdx
    Poziom 11  

Witam wszystkich serdecznie,mam problem z głośną pracą wentylatorów we wspomnianym laptopie CLEVO M 220S. Jest to laptop oparty na płtcie głównej SIS 650.Nie znalazłem do tej pory żadnego programu do regulacji prędkości wentylatorów współdziałających z tą płytą główną.Zalecany program SpeedFan również nie współpracuje.Dodam, że nie chcę ingerować elektrycznie w laptopie (żadne zewnętrzne regulatory obrotów nie wchodzą w grę). Laptop posiada 2 wentylatory na radiatorze procesora Intel Celeron 2,4 Ghz, jego temperatura pracy wynosi 45 *C więc można by troszkę zwolnić wentylatory.Wentylatory w biosie zostały wyłączone, lecz brak reakcji. Czy ktoś może mi pomóc.

0 25
  • #2 07 Kwi 2008 15:51
    Jarek_L
    Poziom 13  

mam aristo 2600F to praktycznie to samo - trzeba się przyzwyczaić

0
  • #3 07 Kwi 2008 16:37
    skaktus
    Poziom 37  

Najpierw polecam czytać, potem zadawać pytania - na żadnym laptopie żadnym programem nie wyregulujesz prędkości wentylatora - to działa inaczej niż na zwykłych PC.

Jeśli w grę nie wchodzą żadne zaglądania do laptopa to masz pecha bo inaczej nic nie zrobisz. Przy odrobinie odwagi polecam dorwać się do układu chłodzącego, porządnie go umyć, wypolerować miejsca styku na lustro, zastosować wysokiej jakości pastę, nasmarować wentylator i tyle. Dodatkowo dać laptopa na niewielkiej podpórce, tak by odstęp między wlotami powietrza a blatem były większe niż standardowo - o ile twój laptop ma wlot powietrza od dołu urządzenia.

0
  • #4 07 Kwi 2008 17:43
    kkdx
    Poziom 11  

Dziękuję za pomoc, przyznaję nie wiedziałem, że w laptopach nie ma regulacji programowej.Jeśli chodzi o wyczyszczenie wentylatorów to były one wyczyszczone dwa dni temu w sobotę i porządnie nasmarowane, jest minimalna poprawa. Od momentu kupna do dnia dzisiejszego wentylatory były czyszczone już kilkukrotnie. Trzeba się chyba do tego przyzwyczaić jak napisał Jarek_L .

0
  • #5 07 Kwi 2008 17:54
    spinnaker
    Poziom 32  

Z czasem i czyszczenie nie wystarczy jak łożyska siądą

0
  • #6 07 Kwi 2008 23:40
    lulu.inko
    Poziom 12  

A ja sie z tym stwierdzeniem nie zgodze że nie można rególować prędkości wiatraka w laptopie.Miałem jakieś około pół roku temu laptopa Dell model CP.W nim elegancko i płynnie sie rególowało prędkość wiatraka.Program to oczywiście speedfan.Pozdrawiam.

0
  • #7 08 Kwi 2008 12:54
    kkdx
    Poziom 11  

Możliwe , że to mogą być łożyska, ale takich nowych wentylatorów to raczej nigdzie nie dostanę.
    Dzięki za zainteresowanie moim problemem.

0
  • #8 08 Kwi 2008 18:10
    skaktus
    Poziom 37  

A czyściłeś radiatory ? Jeśli sa zasyfione gorzej odprowadzają ciepło, co wiąże się z wyższymi obrotami. Przy chęci można pokusić się o zamontowanie zastępczego wiatraka o podobnych parametrach.

0
  • #9 08 Kwi 2008 18:23
    kkdx
    Poziom 11  

Przyznaję nie czyściłem radiatora, może masz rację. Zostawiam to do piątku, jak przeczyszczę radiator to opowiem o efektach swojej pracy.

0
  • #10 08 Kwi 2008 19:28
    diquan
    Poziom 20  

skaktus napisał:
    Najpierw polecam czytać, potem zadawać pytania - na żadnym laptopie żadnym programem nie wyregulujesz prędkości wentylatora - to działa inaczej niż na zwykłych PC.

Nie pisz tu głupot kolego. Trochę pomyliły Ci się pojęcia, prędzej na laptopie programowo możesz regulować obroty niż w desktopie.

0
  • #11 10 Kwi 2008 10:33
    kkdx
    Poziom 11  

Pytanie do diquan, jaki polecasz program do regulacji wentylatorów do laptopa CLEVO M220S

0
  • #12 10 Kwi 2008 19:24
    skaktus
    Poziom 37  

diquan napisał:
    skaktus napisał:

Nie pisz tu głupot kolego. Trochę pomyliły Ci się pojęcia, prędzej na laptopie programowo możesz regulować obroty niż w desktopie.

Wszystko zależy od laptopa - i raczej Tobie się coś myli. Laptopy mają najczęściej niezależne układy chłodzące, w pewnych modelach to da się zrobić w pewnych nie...Wszystko zależy od producenta.

0
  • #13 11 Kwi 2008 20:14
    kkdx
    Poziom 11  

Sprawdziłem radiator, był czysty, ale na wszelki wypadek przeczyściłem go oraz procesor. Posmarowałem pastą z domieszką srebra i złożyłem z powrotem w całość. Praca wentylatorów pozostała bez zmian. Wyczytałem na innych forach, że właściciele tych laptopów mają ten sam problem. Niektórzy wymienili procesory na mobilne 1,6 Ghz lub 1,8 Ghz i zmienili zasilanie procesora na 1,35V. Spowodowało to mniejsze wydzielanie się ciepła a co za tym idzie nie włączanie się wentylatorów lub ewentualnie na pierwszy bieg. Pomysł bardzo dobry,ale nie o to mi chodziło. Drugi ciekawy pomysł to wstawienie potencjometrów montażowych około 10 kohm w obwód zasilania wentylatorów jako dzielniki napięcia w celu obniżenia napięcia zasilania na wentylatory.

0
  • #14 12 Kwi 2008 17:08
    kkdx
    Poziom 11  

Jeszcze raz zajrzałem do laptopa i stwierdziłem na 100%, że są to łożyska wentylatorów. Może ktoś wie, gdzie można kupić następujące wiatraki: BRUSHLESS MOTOR MODEL DFB400805M90T DC=5V 0,27A 102103B. Założyłem potencjometry montażowe i jest poprawa. Zamiast 10 kohm należy użyć 5 kohm. Nie zmienia to faktu, że należy wymienić wentylatory.

0
  • #15 12 Kwi 2008 17:50
    skaktus
    Poziom 37  

Wpisz w google model wentylatora - znajdzie ci kupę stron z takimi cudami.

0
  • #16 13 Kwi 2008 15:42
    kkdx
    Poziom 11  

Muszę powiedzieć, że znalezienie tego modelu wentylatora na stronach polskich jest niemożliwe.Na zagranicznych i owszem są, lecz ceny ich są bardzo wysokie, w przeliczeniu na złotówki to od 70 do 200 plus koszt przesyłki. W laptopie są dwa takie wentylatory. Mimo tego samego symbolu mają łopatki w dwie różne strony tworząc ciąg wydmuchu, a w sprzedaży są z łopatkami w jedną stronę i to jest bardzo ciekawe?. Postanowiłem zmienić łożyska, brak opisu i numerów, zmierzyłem je i zacząłem szukać w necie znalazłem tylko w jednym sklepie, lecz nie znam ceny muszę być zarejestrowany by ją znać. Czekam na rejestrację, która może potrwać nawet kilka dni.

0
  • #17 16 Kwi 2008 13:58
    WildHunter
    Poziom 17  

skaktus napisał:

Racja, konkretniej wyglada to tak, ze w pewnym ukladzie na plycie glownej jest regulator obrotow wirnika w zaleznosci od temperatury, cala ta procedura nazywa sie Fan Mapping, Fan Map, Cooling Map itp.

Czasami jest to pic, czasami cos ciekawszego lub specjalizowanego, czasami eprom z mappingiem da sie programowac latwo, czasami trudno.

Mapa w najprostszym przypadku jest 1no wymiarowa, w trudniejszym dochodzi czestotliwosc procka, napiecie cpu, temp gpu, dysku, baterii.

Da sie to przeprogramowac ale samemu nie polecam, poniewaz jeden maly blad i laptopa usmazysz, a 44Ah przy okolo 15V to wystarczajaco by nawet rozpoczac pozar domu.

Zeby bylo smieszniej czasami program zalezy od zastosowanego cpu i jego predkosci. (w jednym laptopie)

Jesli nie chcesz w to ingerowac to sciagnij program rm clock, ustalisz sobie predkosc cpu i napiecie recznie, ja dzieki temu zyskalem cisze bo zamrozilem cpu na najwolniejszym biegu i sztucznie obnizylem napiecie do poziomu przy ktorym sie jeszcze nie zawiesza.

Jesli Cie interesuje zmiana mappingu to polecam lotebookforum
    mobileforum itp itd ale to zabawa extremalna.

Chalupniczo mozna dac tylko rezystor albo grzebac w przetwornicy, czasem jest osobna przetwornica tylko na wiatraki.

U mnie polegal problem na tym ze predkosc wirnika nie zmieniala sie po jednym stopniu lecz po kilka.
    Podam przyklad, jak cpu jest 800MHz to temp cpu to 25st gdy w pokoju jest 17.
    Gdy temp pokoju przekroczy 19 to temp cpu bardzo bardzo powoli rosnie, przy 27 wlacza sie wirnik.
    Nie wlacza sie na najwolnieszy poziom, by po 4sek sprawdzic temp i zarzadzic zmniejszenie predkosci lub zwiekszenie (tak tak, az tak skomplikowany jest fan mapping).
    Tylko u mnie bylo tak ze wlaczal sie z 0 od razu na 3 i potem powoli opadal 3 2 1 0.
    Chcialem zmienic na 011111 (ewentualnie 2) 11110 (gdy temp nie przekroczy 30) zamiast 0333322221111110000000000.

Procek doszedl do 104st C i sie wylaczyl, temp uwalila ram, przetwornica do wymiany, do dzis nie wiem jaki blad popelnilem.

Z tym mappingiem to ostroznie trzeba.

0
  • #18 19 Kwi 2008 02:30
    lulu.inko
    Poziom 12  

Witam.Czy autor postu kkdx mógł by mi przesłać na e-mail lulu.inko(malpa)wp.pl najnowszą wersję bios do ten płyty głównej.Oraz czy wiesz do czego służy zworka SW6 , gdzie w biosie sie wyłącza wentylatory.Ja posiadam prosesor 2,2 GHz Celeron Mobile i też sie grzeje bez wentylatora na 60 stopni gdy sie go obciąża ogoło 50 % a na 90 stopni na jest na 100% wykorzystany, Jaka może być max temperatura i dlaczego ona sie tak grzeje , radiator czysty dobrze dociska i przewodzi ciepło , procesor wersja mobile.Vcore na 1.3 ustawione zworką SW7.Pytania również do przeglądających post.Dzięki wszstkiem za odpowiedzi, pozdrawiam.

0
  • #19 20 Kwi 2008 19:22
    kkdx
    Poziom 11  

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Otrzymałem łożyska i zaraz je wymieniłem, jestem zadowolony z uzyskanych wyników swojej pracy.
    Poziom hałasu z pracujących wentylatorów się obniżył. Co do programu o którym mówił WildHunter (rm clock), nie współpracuje z płytą główną, nie jest wstanie obsłużyć napięcia.Program może tylko spełniać rolę informacyjną na temat procesora, procesor nie posiada aktywnego PowerNow, bez tego program jest bez użyteczny. Co do postu lulu.inko nie wiem do czego służy przełącznik SW6 nie posiadam dokumentacji serwisowej, lecz książkę z podstawowymi informacjami, nie posiadam również najnowszego biosu. Bios w moim laptopie rzekomo obsługuje nastawę prędkości wentylatorów w sposób procentowy, skokowo od wyłączenia do 100%, lecz płyta główna nie wykonuje poleceń ustawionych w biosie. Czipset płyty reaguje tylko na czujnik temperatury procesora.

0
  • #20 02 Maj 2008 18:15
    elir
    Poziom 9  

Tez chciałbym troszkę wyciszyć swojego starego lapka (HP nx9000 P4m 2,2GHz, wentylator 5V 0,3A).
    Niestety, nie udało mi się zrobić nic softwarem (programiki nie obsługują mojej płyty głównej) a w biosie nie znalazłem żadnych ustawień (właściwie to prawie nic się nie da zmieniać).

W pierwszym podejściu do wyciszenia wymyłem solidnie radiator i przesmarowałem delikatnie wiatraczek, a pastę (taśmę) między radiatorem a prockiem wymieniłem na Arctic Silver 5. Efekty były powalające, głównie dzięki usunięciu warstwy kurzu, która tworzyła wręcz szczelny wałek na radiatorze i skutecznie blokowała przepływ powietrza. Przy 100% obciążeniu procka przez 5h zaraz po skręceniu kompa (niewygrzana pasta) nie udało mi się podnieść temperatury powyżej 68 st.C (przy 72 wiatrak wchodzi na 3-ci bieg).

Ostatnio jednak mój wentylator zaczął bardzo mocno warczeć nawet na najniższych obrotach i powtórzyłem operacje tym razem szlifując miedziany radiator na lustro. Procesora nie trzeba szlifować bo ma lustrzana pokrywę rdzenia http://www.pcstats.com/articleimages/200609/Pentium4M740_fingers.jpg
    Fotkę wyszlifowanego radiatora wrzucę może przy innej okazji. Jako pastę termoprzewodzącą zastosowałem collaboratory liquid pro.
    Etekty tych zabiegów są oczywiscie bardzo dobre temperatury pracy niż po pierwszej wymianie pasty, nawet pomimo tego, że szlifowanie i zabawę z collaboratory przeprowadziłem po raz pierwszy.

Pozostał jednak problem z tym warczącym wiatrakiem, któremu żadne smarowanie nie pomaga, bo się najwyraźniej wyrobił już i łapie wibracje, szmery itp. Wpadłem więc na dwa pomysły (oczywiście wymiana heatsinka z wiatrakiem nie wchodzi w grę, bo byłoby to za proste ;) )

1. kupić wiatraczek 40mm i spróbować wymienić go z oryginalnym. Problem tkwi oczywiscie w napieciu 12V a 5V, ale to moze zalatwic za mnie przejsciówka oraz nie bardzo znam sie na tym jak przełączają się prędkości pracy wiatraczka (czy tylko zmienia się napięcie?) ostatnim problemem jest kąt nachylenia łapek wiatraka - w lapku ustawione są one tak by dmuchały na boki, a w każdym zwyczajnym wiatraczku tak by dmuchał z dołu w górę (czy na odwrót), więc pytanie czy da się przełożyć te plastikowe śmigiełka z oryginalnego wiatraczka na nowy (i jaki ten nowy kupic? firma, rozmiar)

2. Zakup podstawki chłodzącej również wydaje się zbyt prosty więc zastanawiam się czy nie zainstalować pod lapkiem w miejscu gdzie zasysa powietrze do wentylatora jakiegoś cichego wiatraczka który mógłbym zmodyfikować na zasilanie z USB. Na koniec przydałby mi się jakiś programik który włączałby ten wiatrak w zależności od temperatury procka. Wiem, ze są programiki, które pozwalają włączać i wyłączać jakiś program w zależności od temperatury procka (CPUcool chyba) więc teraz przydałoby mi się programik, który włączy mi napięcie na port USB gdy program działa i wyłączy gdy nie działa... :)

wiem, troszkę kombinuję... ale jeszcze na WC w lapku się nie chcę decydować. Dzięki za ewentualny feedback :)[/img]

0
  • #21 07 Maj 2008 12:30
    kkdx
    Poziom 11  

Wymiana wentylatora jak najbardziej, ale pod jednym warunkiem tylko na taki sam.Kupno identycznego wentylatora w kraju graniczy z cudem.W hurtowniach są tylko wentylatory o wydmuchu pionowym o wydmuchu poziomym brak. Są one do zdobycia w angielskich i amerykańskich sklepach.
    Jest to drogie rozwiązanie.Polecam zrobić to co ja, wymienić łożyska wentylatora na nowe. Po wielu godzinach szukania w internecie znalazłem bardzo tanie łożyska ku mojemu zdziwieniu w sklepie modelarskim w cenie 6 zł za sztukę, podczas gdy w hurtowniach i sklepach te same łożyska były od 15 do 28 zł za sztukę. Możesz kupić na allegro cały radiator z wentylatorem, pytanie tylko, czy wentylator cicho pracuje, czy nie jest wybite łożysko i czy układ chłodzenia idealnie pasuje do twojego laptopa. Miałem dwa takie same laptopy, lecz dwa różne układy chłodzenia. Przeróbka innego wentylatora może być nie do wykonania: inny rozmiar zewnętrzny i wewnętrzny, inna średnica osi, inna wysokość łopatek, inna szerokość magnesu stałego itd. Na jakiej zasadzie działają prędkości wentylatora bardzo ładnie jest to opisane w poprzednich postach.

0
  • #22 07 Maj 2008 12:39
    elir
    Poziom 9  

no dzieki, a mozesz mi podeslac jakiegos linka do tego sklepu modelarskiego? Choc przyznam Ci szczerze, ze chyba po prostu zostawie juz ta zabawe. Bylem w osiedlowym sklepiku zeby zobaczyc czy tam nie maja jakiegos wiatraczka 40 mm ktory moglbym ewentualnie rozlozyc i wyjac z niego lozysko i przelozyc do swojego komputerka i okazalo sie ze maja niestety tylko jeden... a sprzedawca dodal, ze niestety taki, ktory wieje na boki... hehehe chyba 13 zlotych kosztowal, producent to jakas firma na "O", oczywiscie zasilany na 12V

0
  • #24 12 Cze 2008 18:39
    elir
    Poziom 9  

mam identyczne łożyska... i nawet szukałem tego helishopu w wawie, ale tak jakos sa zakamuflowani, ze nie znalazłem. Napisałem do nich maila, ale nie dostałem odpowiedzi zadnej... no i lipa... troche mi przeszła ochota na wymiane tych łożysk, ale skoro juz zaczałem się w to bawić, to bym dokończył...

0
  • #25 06 Lip 2008 18:56
    kkdx
    Poziom 11  

Sory, że tak długo się nie odzywałem, dłuższy wyjazd. Co do wymiany łożysk to warto to zrobić, są wyraźne efekty.

0
  • #26 01 Lis 2008 23:44
    kosiar257
    Poziom 1  

smar łt43 nawet jak są "szczelne" maszynowe to warto napchać tego ile wlezie i tak się dostanie gdzie trzeba, no a z ciernymi to prosta sprawa, sprawdzone działa, trwałe

0