Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha CA-V2 - rozłącza się.

michał789456123 07 Kwi 2008 15:26 4543 10
  • #1 07 Kwi 2008 15:26
    michał789456123
    Poziom 16  

Witam!!
    Otóż mam problem z moim wzmacniaczem yamaha Ca-V2..Problem polega na tym że wzmacniacz sie rozłącza..tzn gdy włączymy go przyciskiem podświetlenie się zapala czekamy chwilke aż zabezpieczenie kolumn się odblokuje...odblokuje się chwilę pogra i sie rozłącza to zabezpieczenie chodź podświetlenie jest włączone cały czas...Staje to się czasami a czasami nie..jak myślicie co może być przyczyną..??Pozdrawiam i proszę o porady...sprawa dość szybka bo szykuje się impreza a ja bez sprzętu..

P.S wzmacniacz rok temu miał robione końcówki mocy..

Dodano po 38 [minuty]:

mógłby ktoś zaznaczyć na tym zdjęciu które kondenstatory mam sprawdzić i jak je sprawdzić..??(mam miernik)

W tytule postu należy podać markę i model urządzenia oraz skrótowo opisać problem.
    Regulamin p.11
    Proszę użyć "zmień" i poprawić post.

Przeniosłem z: "Nagłośnienie Domowe"
    [Art]

0 10
  • #2 07 Kwi 2008 23:16
    AnnoDomi
    Poziom 27  

To może być kilka problemów - ale zacznijmy od początku - czy twoja ocena "się rozłącza" znaczy - że słychać klepiący przekaźnik i w tej chwili przestają grać głośniki, czy też jest to jakiś inny objaw. Może przy okazji sprawdź czy nie przegrzewają się tranzystory w stopniu mocy i czy radiator odbiera od nich ciepło, czy też radiator jest chłodny a tranzystory się podpiekają na wolnym ogniu?!

0
  • #3 08 Kwi 2008 13:33
    michał789456123
    Poziom 16  

tak słychać przekaźnik i cisza ...

0
  • #4 08 Kwi 2008 15:43
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Przekaźnik jest sterowany zasilaniem poprzez układ opóźniający - do sprawdzenie wobec tego układ załączania przekaźnika - szczególnie kondensatory elektrolityczne w układzie załączania przekaźnika i ew. tranzystor sterujący przekaźnikiem oraz dioda zabezpieczająca.

0
  • #5 08 Kwi 2008 19:55
    michał789456123
    Poziom 16  

a możliwe że to było przez zimne luty..??tzn takie jakby podniesione , oderwane..??bo było parę takich od spodu na płytce więc je poprawiłem...jak narazie jeszcze mi się nie rozłączył..

0
  • #6 08 Kwi 2008 20:04
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Oczywiście, że tak... potestuj...

0
  • #7 29 Kwi 2008 18:40
    michał789456123
    Poziom 16  

No i nic rozłacza się dalej a 18-stka w sobotę..Panowie POMOCY!!!

0
  • #8 29 Kwi 2008 23:48
    AnnoDomi
    Poziom 27  

No to pozostaje albo sprawdzenie wreszcie modułu opóźnionego włączania głośników albo... prowizorka i.. na czas prowizorki zmostkowanie styków przekaźnika - Owszem pojawią się trzaski przy włączaniu wzmacniacza grożące uszkodzeniem głośników, ale 18 powinna się udać...

0
  • #9 30 Kwi 2008 15:14
    michał789456123
    Poziom 16  

Witaj!!
    A jesteś w stanie powiedzieć jak to zrobić..??Pozdr

0
  • #10 30 Kwi 2008 17:55
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Jeśli jest to kwestia tego właśnie układu - to zerknij na podpięcie przekaźnika - czy masz go jednosekcyjny, czy dwusekcyjny - 2 wyprowadzenia przekaźnika to cewka, następnie masz styki złączy - 1 (jednosekcyjny) dla kotwicy przekaźnika i 2 dla poszczególnych stanów (włączony/wyłączony) lub 2 (dwusekcyjny) dla kotwicy i po 2 styki dla każdej kotwicy dla poszczególnych stanów. Teraz miernik w dłoń i sprawdź, które piny przekaźnika mają przejście do głośnika i te piny musisz zewrzeć z kotwicą przekaźnika (kazdy z pinów z właściwą mu kotwicą!!)- na zamieszczonym zdjęciu ten przekaźnik wygląda na dwusekcyjny czyli powinien mieć 8 pinów (O/C) lub 6 pinów (NO) jeśli nie ma zestyków dla stanu wyłączony a tylko dla stanu włączony. I już...

0
  • #11 07 Kwi 2012 00:42
    TNT-Dynamite
    Poziom 9  

Witam.
    Dla ludzi nadal mających problem z rozłączaniem się...

Układ opóźniający w tym modelu YAMAHA CA-V2 to tez układ bezpieczeństwa!
    Najczęściej reaguje on rozłączeniem w wyniku złego przepływu tzw "pętli masy".

Naprawiałem 7 takich wzmacniaczy i w każdym był ten sam problem...

Proszę spojrzeć na foto i wykonać połączenia które widnieją w tym foto:

Dla jasności, chodzi oczywiście o połączenia wykonane niebieskim przewodem w spodniej części wzmacniacza (oryginalnie, połączeń niebieskim przewodem nie ma).

Połączenia "niebieskie" maja na celu obejść stare, fabryczne połączenie pętli masy przebiegając przez wkręty do radiatora itd... z biegiem lat owe wkręty nie kontaktują zbyt dobrze i w rezultacie wzmacniacz "nawala" a system zabezpieczenia "opóźnienia" reaguje wyłączeniem.

W wypadku innego problemu gdy układ ochronny przeszkadza w wykryciu usterki
    bądź chcemy pozbawić wzmacniacza zdolności ochrony nie chcąc omijać układu opóźnienia załączania głośników, wystarczy odlutować rezystory zaznaczone strzałkami na kolejnym, poniższym foto:

Krótko mówiąc, po odlutowaniu rezystorów układ opóźnienia załączania będzie działać nadal (poprawnie) ale wzmacniacz nie będzie rozłączał się na skutek usterek bądź zakłóceń pętli masy.

Mam nadzieje ze uda się pomoc choć jednej osobie ;) Pozdrawiam.

0