Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharan sprzęgło

SCICHOSZ 07 Apr 2008 15:41 9412 6
 • #1
  SCICHOSZ
  Level 12  
  Cześć!

  Od soboty jestem szczęśliwym(?) posiadaczem VW Sharana 1997 rok 1.9 TDI, w którym stosunkowo ciężko pracuje pedał sprzęgła - cięzko się wciska zarówno przy wyłączonym jak i włączonym silniku (poprzednio jeździłem VW Passat 1994 r - było dużo lżej). Czy w Sharanie jest jakiś układ wspomagania sprzęgła - czy można w jakiś sposób "wyluzować" ten pedał. Ponadto mam wrażenie, że na zimnym silniku wyjątkowo opornie (w porównaniu do Passata) wrzuca się drugi bieg (jak samochód jest ciepły - jest coraz lepiej). Pozostałe biegi wchodzą dużo lżej.
  Czekam na pomysły.
  Pozdrawiam.
  S.C.

  Regulamin pkt 11 proszę poprawić. goldwinger
 • #2
  luki1979
  Level 14  
  mój pomysł to komplet sprzęgła do wymiany (ze względu na słabe sprężyny "słoneczka" docisku).
 • #3
  Dudi2007
  Level 16  
  wypracowane sprzegło będzie do wymiany ale puki nie ślizga nie ruszałbym tego a co do biegów można wymienić olej to powinno pomóc
 • #4
  ptaszek1975
  Level 30  
  Oleju raczej nie zalecał wymieniać tylko sprawdzić stan w przypadku braku dolać tylko oryginał a jeżeli chodzi o sprzęgło to zalecał bym jak najszybciej wymienić szkoda skrzyni.
 • #5
  0__0
  Level 30  
  sprzeglo jest hydrauliczne i jezeli ciezko dziala to raczej cos z dociskiem lub lozyskiem wyciskowym/wysprzeglnikiem (w sharanie jest to jeden element identyczny jak w niektorych wersjach mondeo) Pompa sprzegla jest plastikowa i raczej nie pada.
 • #6
  SCICHOSZ
  Level 12  
  W jaki sposób można sprawdzic poprawność działania pompy sprzęgła - czy trzeba uzupełniać płyn do tej pompy? - jeśli tak to gdzie?
  Drugie pytanie - czy olej w skrzyni biegów powinno sie okresowo wymieniać - dotychczas sądziłem, że nie.
  Tak jak pisałem - ciężko wciska się pedał sprzęgła i na zimnym silniku ciężko wchodzi drugi bieg - może to jest kwestia regulacji sprzęgła - czy ono podlega regulacji? Sharan ma niewielki jak na ten wiek przebieg - około 160 tys. km.
 • #7
  0__0
  Level 30  
  Zbiorniczek plynu jest wspolny dla pompy sprzegla i hamulcowej , jest z tylu za zbiornikiem plynu z ukladu chlodzenia (dostep jest ciezki)
  Sprzega sie nie reguluje (poza regulacja skoku przy pedalach ale tosie samo nie rozregulowuje ) , jedynie odpowietrza.