Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny falownik - problem z zakłóceniami

maxipalia 07 Kwi 2008 19:08 1263 2
  • #1 07 Kwi 2008 19:08
    maxipalia
    Poziom 13  

Jakiś czas temu "zakończyłem" prace nad urządzeniem z wbudowanym falownikiem.
    Falownik zasilany 1 fazą może napędzać 3-fazowy silniczek do ok 1kW.
    Jest wyposażony w symetryczne Pi na części AC, odwrócone "L" za mostkiem Graetza, oraz soft-start. Brak aktywnego PFC.
    Masa położona w gwiazdę, zasilanie stopnia końcowego "ultra krótkie" (ok 2,5cm (niewiele ponad połowę średnicy kędziora - krócej się nie dało) na miedzi 70µm.

Falowca musiałem zrobić samemu, bo oferowane na rynku mają kluczowanie na max 16kHz - co wiąże się z tym beznadziejnym piskiem który w tej aplikacji był niedopuszczalny.
    A Filtry sinusoidalne i lepsze falowce to BARDZO drogi interes ....

Zasadniczo wszystko pięknie "bezszelestnie" kręci, ale...
    obudowa silnika emituje straszne zakłócenia:
    1) z zakresu cz. synchronicznej (to nie jest problemem),
    2) "dzwonienie" załączania IGBT.

Mój problem pojawia się dopiero w tym punkcie:
    Urządzenie MUSI działać poprawnie również BEZ UZIEMIENIA,
    oraz w sieciach z uziemieniem i zainstalowaną ZWYKŁĄ (30mA) różnicą.

W tym celu użyłem dwóch kondensatorów sprzęgających (1uF) do "biegunów największego kondensatora" - to wyeliminowało zakłócenia natomiast spowodowało że jeżeli podepniemy uziemienie, to płynie tam ok 25mA co w konsekwencji wywali różnicówkę...

Moje pytanie brzmi:
    Czy znacie jakiś (inny) sposób eliminacji tych zakłóceń, czy może "walczę z wiatrakami" i bez dobrego uziomu to nigdy nie będzie dobrze działać ???

0 2
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 07 Kwi 2008 22:42
    qaz22
    Poziom 14  

Witam
    Byłem ostatnio na szkoleniu z falowników w firmie "Danfoss". I okazuje się że z eliminacją zakłóceń mają problemy nawet profesjonaliści. Aby wyeliminować zakłócenia stosują dodatkowe szafy z dławiakmi i kondensatorami. Taka szafa która ma tłumić te zakłócenia jest w wielkości falownika i prawie tyle samo kosztuje. W całości się nie da tego odkłócić , a firmy stosują do odkłócania filtry dolnoprzepustowe, oraz sugerują skuteczne uziemienia w kilku miejscach.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 07 Kwi 2008 23:55
    maxipalia
    Poziom 13  

:( Ale żeś mnie dobił

0