Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy tranzystor symetryczny to to samo co triak?

07 Kwi 2008 20:15 2652 29
  • Poziom 10  
    Czy tyrystor symetryczny, to to samo, co triak? Czy może triak jest tylko jakimś rodzajem tyrystora symetrycznego? :) Z góry dziękuję za pomoc :)
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Tak.
    Google sie kłania.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie, nadmienię tylko, że jestem absolutnie zielona w sprawach elektroniki, ale z konieczności zawodowej zajmuję się tłumaczeniami tekstów o tej tematyce, więc proszę o wyrozumiałość. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, jak nazwać po polsku część pogrubioną przeze mnie w poniższym tekście:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic404852.html

F04: Simultaneous empty and overflow (pressure switch stuck on empty). If the
    pressure switch contact is stuck on empty the washing machine loads water until
    reaching the overflow. The drain pump is automatically started by the contact on
    the overflow pressure switch.
    • Check the efficiency of J3 connector contacts on the card.
    • Check pressure switch status checking J3 wiring connector pins:
    - 2-4 ohm continuity - tub empty
    - 2-3 ohm continuity - full tub
    - 2-1 ohm continuity - tub overfilled, at least halfway up door glass
    • Check wiring of connector J3/pressure switch
    • Replace pressure switch
    • Replace card.

Tłumaczę kody usterek, tyle, że do innej pralki i ten termin pojawia się praktycznie w każdym miejscu i ciężko mi dobrać jakieś tłumaczenie, które będzie pasować wszędzie. W mojej wersji roboczej są "kontakty złącza/y". Wszelkie sugestie mile widziane. Pozdrawiam wszystkich pomocnych :)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

To nie jest nazwa części. Chodzi o sprawdzenie prawidłowego styku (skuteczność połączenia) na złączu oznaczonym J3.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Kłaniam sie ponownie :) Mam teraz tekst dotyczący lodówki, na razie mam dwa pytania:

Czy chłodziwo to to samo, co freon? Z kontekstu wynika, że już się tego nie stosuje w lodówkach, a w oryginale brzmi to następująco хладон (chładon).

Czy istnieje coś takiego, jak próżniowy stend? Dosłownie bym to przetłumaczyła jako próżniowy statyw/stojak, ale mi to zupełnie nie pasuje do poniższego kontekstu:

Przykładowo, autora artykułu w początkach jego praktyki zawodowej wprawiało w zdumienie masowe psucie się lodówek związane z obecnością wilgoci w systemie dokładnie w okresie od lipca września. Zaraz po montażu do systemu dostawało się płynne chłodziwo [chładon] (wówczas nie było jeszcze próżniowych [stendów]). ...

Za wszelkie uwagi dziękuję :)

PS. Wiem, co to wyszukiwarka google, ale i tam czasem są sprzeczne informacje albo niejasne sformułowania, więc wolę zapytać ekspertów ;)
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    na freon mówi się czynnik chłodniczy, to by było podobnie jak chłodziwo ale prawidłowo, czynnik chłodniczy, (to niekoniecznie musi być freon, są też inne czynniki)
    innymi słowy w urządzeniu występuje czynnik chłodniczy,
    może to być freon , lub coś innego.

a to drugie to trochę nie zrozumiałe.
    Tak normalnie to do urządzenie czynnik chłodniczy nie dostaje się (on tam jest), on przy jakiejś wadzie może się ewentualnie wydostawać z urządzenia)

Konsekwencją takiej nieszczelności może być że do instalacji dostanie sie wilgoć.
    Dlatego przed ponownym napełnieniem instalacji czynnikiem chłodniczym, należy najpierw wytworzyć w niej próżnię.
  • Pomocny post
    Witam.

W pierwszym przypadku użyłbym określenia "czynnik chłodniczy". Jest to szersze pojęcie i także należą do niego freony (obecnie nie stosowane). Określenie "chłodziwo" stosowane jest w odniesieniu do emulsji chłodzących, używanych podczas obróbki skrawaniem.

W drugim przypadku może chodzić o osuszacz adsorpcyjny.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję, zastosuję się do kompetentnych podpowiedzi :) Pozdrawiam :):):)
  • Poziom 10  
    Kolejne pytanie lodówkowe ;p Czy mogę przetłumaczyć tekst z nawiasów kwadratowych, jako po prostu "osuszacz podpróżniowy"? Czy coś takiego w ogóle egzystuje w fachowej terminologii? Z kontekstu nie można mieć pewności, ale interesuje mnie po prostu, czy takie tłumaczenie nie jest kompletnym dziwolągiem językowym. Pozdrawiam :)

I jeszcze jeden przykład – stosowane wówczas filtry osuszające były niewystarczająco suche. A para powstała podczas spawania po podgrzaniu się filtra dostawała się do wnętrza agregatu. Po przyspawaniu do kondensatora trzeba było przedmuchać filtr za pomocą krótkiego uruchomienia sprężarki – po dokonaniu tego sytuacja uległa diametralnej zmianie. Zaś o [suszących szafkach pod próżnią] do filtrów (jak i o wielu innych urządzeniach) wówczas można było tylko pomarzyć.
  • Pomocny post
    Witam.

Znam tylko cztery rodzaje osuszaczy: chłodniczy, adsorpcyjny, absorpcyjny i membranowy. Może chodzi o jakieś urządzenie podciśnieniowe (rozprężne). Na takiej zasadzie działa adsorpcyjny.
    lolalola napisał:
    I jeszcze jeden przykład – stosowane wówczas filtry osuszające były niewystarczająco suche.

Tu proponuję stwierdzenie: – stosowane wówczas filtry osuszające były niewystarczająco chłonne.

Wskazuje to na zastosowanie osuszacza absorpcyjnego.

Dodatkowo
    lolalola napisał:
    Po przyspawaniu do kondensatora trzeba było przedmuchać filtr za ...

Tu raczej chodzi o kondenser. Inna nazwa to chłodnica lub skraplacz.

Zostają te "nieszczęsne szafki". Nie wiem, o co może chodzić. W instalacji chłodniczej są jeszcze zawory rozprężne.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za pomoc, zastosuję się do wskazówek :)

Jest tylko jeden problem, już zgłupiałam - w takim razie czym różni sie kondenser od kondensatora? Zakładam, że tekstu, który tłumaczę, nie pisał laik, bo jest on ściągnięty z rosyjskiego odpowiednika "naszej" elektrody, i to bynajmniej nie z forum, a jest to po prostu artykuł tam zamieszczony.

Autor pisze, co następuje:

Но как только температура стенок КТ становится положительной, ледяная пробка подтаивает и давление хладагента в конденсоре (конденсаторе) способно „выплюнуть» эту пробку в полость испарителя.

Mój roboczy przekład:

Kiedy tylko temperatura ścianek RK (rurka kapilarna) stanie się dodatnia, lodowy korek zaczyna tajać, a ciśnienie czynnika chłodzącego w [tu w takim razie powinno być ] kondenserze (kondensatorze) może „wypluć” ów korek do odparowywacza.

Tak na moje oko, to ze zdania wynika, że są to terminy zamienne, których nawet nie przytaczałam dwa razy, tylko napisałam raz - kondensator.

Mam nadzieję, że nie zamieszałam za bardzo ;)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Kondenser , ta nazwa ma związek ze skraplaniem się pary, (kondensacja pary). W urządzeniu chłodniczym występują procesy parowania i kondensacji czynnika chłodniczego.
    A kondensator to element do gromadzenia ładunków elektrycznych, chodź chyba nie tylko, (kondensacja - gromadzenie)
  • Poziom 10  
    Różnicę pojmuję. Przyjmę jednak na swój prywatny użytek założenie, że w odpowiednim kontekście oba terminy mogą występować zamiennie, bo od zgromadzenia pary już bardzo krótka droga do jej skroplenia ;p Zresztą, Ci, co się znają, pojmą :)
  • Pomocny post
    Witam.

Oczywiście oba terminy są stosowane, ale częściej jest to kondenser lub skraplacz.

( na cyrylicę nie będę zmieniał :wink: ) isparitiel -> parownik

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Zmieniam zdania ;) Zauważyłam jednak, że nie wszędzie można to stosować zamiennie, więc sie dokładnie przyjrzę jeszcze mojemu tłumaczeniu pod tym względem.

Ale tak się zastanawiam nad samym słowem kondenser. Czy nie jest bardziej poprawnie kondensor? Czy może to też są dwa różne urządzenia?
  • Pomocny post
    Witam.

Są to dwa różne urządzenia. Kondensor jest stosowany w optyce. Służy do skupiania wiązki światła. Może nim być soczewka lub zwierciadło.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Reasumując mnie interesuje tylko kondensator i kondenser.

A może domyśla się Pan, czy jest jakiś jeden termin na określenie zjawiska, które w oryginale nazywa się:

дросселирование (drosselirowanie)

A opisowo i dosłownie rzecz ujmując polega na: rozszerzeniu (najpewniej kondensacji) cieszy, pary lub gazu przy przechodzeniu przez zwężenie (np. rurki kapilarnej :) )
  • Pomocny post
    Witam.

W chłodnictwie wykorzystuje się rozprężanie adiabatyczne. Zachodzi ono na wyjściu zwężki lub kryzy i ma za zadanie obniżenie temperatury czynnika chłodniczego.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za poświęcony czas :) Sama bym w życiu na to nie wpadła. Pozdrawiam :)
  • Poziom 10  
    Czy przy kondenserze możemy mówić o czymś takim, jak "łuki rurowe"? Bo takie dosłownie znalazłam tłumaczenie.

"Rzecz w tym, że zraz po zakończeniu pracy sporo wilgoci osadza się najpierw na zaworach sprężarki, by potem przedostać się do [łuków rurowych] kondensera.

Na dole tego artykułu jest jakiś prosty rysuneczek, może ułatwi zgadywankę :)

http://master-tv.com/article/hladogent/

Pozdrawiam :):):)

Dodano po 38 [minuty]:

I jedno z ostatnich pytań. Jest jakiś jedne termin na przewód z gwintem. Wygląda to tak:

http://www.holodilnik.info/forum/index.php?act=Attach&type=post&am ...

A występuje w takim oto fragmencie:

Podczas pracy urządzenia nie należy zostawiać bez nadzoru – wielu producentów wręcz zakazują włączania sprężarki pod próżnią, argumentując to tym, że może to doprowadzić do wyładowań koronowych na [przewodach].

Dziękuję z góry za poświęcony mi czas :)
  • Pomocny post
    Witam.

Prawdopodobnie chodzi o wężownicę. Jej zadaniem jest to zwiększenie powierzchni wymiany bez nadmiernego zwiększania wymiarów konstrukcji.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    A ta odpowiedź, to do którego jest pytania? ;)
  • Pomocny post
    Witam.

Odpowiedź jest do pytania 1. Rysunek na dole strony przedstawia filtr. Treść powyżej dotyczy zaleceń przy jego montażu.

Części dodanej po 38 minutach nie widziałem :wink: .

Nie mogę zobaczyć rysunku. Link jest tylko dla zarejestrowanych na forum.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Może tak uda się go zobaczyć :)

Czy tranzystor symetryczny to to samo co triak?

Dodano po 4 [minuty]:

I jedno z ostatnich pytań. Jest jakiś jedne termin na przewód z gwintem. Wygląda to, jak powyżej.

A występuje w takim oto fragmencie:

Podczas pracy urządzenia nie należy zostawiać bez nadzoru – wielu producentów wręcz zakazują włączania sprężarki pod próżnią, argumentując to tym, że może to doprowadzić do wyładowań koronowych na [przewodach].

Dziękuję z góry za poświęcony mi czas
  • Pomocny post
    Witam.

Moim zdaniem zdjęcie przedstawia kompresor (sprężarkę). :wink:

Wracając do pytania, to ogólnie takie połączenia nazywa się złączem gwintowym lub połączeniem gwintowym.

W zdaniu:
    lolalola napisał:

użyłbym stwierdzenia "..............włączenia sprężarki nienapełnionej czynnikiem chłodniczym, ...........do wyładowań koronowych na połączeniach gwintowych.
  • Poziom 10  
    Dziękuję, za podpowiedzi i poświęcony mi czas temat chwilowo uznaję za wyczerpany. Jeszcze parę kosmetycznych zmian i odsyłam tekst :) Pozdrawiam :)
  • Poziom 10  
    Jednak nie wszystko. Fakt, że żaden znawca ze mnie, ale nie rozumiem, skąd w lodówce grzanie, ogrzewanie czy temu podobne?

5. Przedmuchanie oddzielnych części składowych sprężonym suchym azotem lub freonem. Takie rozwiązanie nie zawsze można zastosować, jest ono kosztowne i kłopotliwe, a na dodatek duża liczba nowych spawów obniża szanse na powodzenie naprawy – jest to stosunkowo rzadki przypadek, ale trzeba się z tym liczyć. A jednak jest to dobry sposób, choć wymaga on stacjonarnej naprawy, wynikającej z licznych i nie specjalnie ekologicznych procedur. Zaś w systemach z obwodowym grzaniem otworu drzwiowego zastosowanie stalowej, ocynkowanej rurki utrudnia przeprowadzenie wielu czynności związanych z jej montażem demontażem – taka rurka źle znosi podgrzewanie i wyginanie.

Dokładnie brzmi to: "zaś w systemach z konturami ogrzewania otworu drzwiowego" ... :?:

Jak zwykle wdzięczna za każde słowo :)
  • Pomocny post
    Witam.

Jest stosowany taki system. Wcześniej jego stosowanie ograniczało się do dużych chłodni, a obecnie występuje także w sprzęcie domowego użytku. Chodzi tu o podgrzewanie powierzchni styku uszczelki drzwiowej z obudową komory. Zapobiega to przymarzaniu i twardnieniu uszczelki.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Jest Pan wprost nieoceniony :) Dziękuję :):):):):)