Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SH-GE90 - zniekształca dźwięk

07 Kwi 2008 22:23 7032 10
  • Poziom 12  
    Witam
    Mam procesor Technics SH-GE90 i jest z nim coś nie tak. Tzn wszystko świeci OK, ale zniekształca dźwięk tzn pojawią się jakieś "trzaski", charczenie w głosnikach. Najbardziej jest to słyszalne w głosnikach wysokotonowych. Zwłaszcza na dźwiekach Hevy, HP ST, na tych wyzej podbitych. Dodam że nie jest to napewno wina kolumn, bo bez procesora mozna rozkręcić nie wiem jak głosno i wszystko jest IDEALNIE. Dopiero po właczeniu korektora na dźwiękach o których wpomniałem i nie tylko tych - pojawiają się własnie te trzaski, charczenie. Nie słychać tego na tych płaskich korekcjach takich jak np soft , vocal itp. Czy ktos sie orientuje czego to moze byc przyczyna? Moze ktos miał ten sam problem??
    Dodam jeszcze że już miałem kiedys taki procesor i tak się nie działo, tutaj ewidentnie musi być jakaś usterka w tym egzemplarzu.
    Pozdrawiam i czekam na jakieś info:)

Poprawiłem temat (problem).
    Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Znaki_diakrytyczne
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    22:28 7.04.2008
    [_P_]
  • Poziom 11  
    Witam

Mój SH-GE90 również boryka się z problemem zniekształcania dźwięku. Szczególnie jest to słyszalne dla pasma średniego i początkowo też podejrzewałem zestawy głośnikowe ale szybko zweryfikowałem moją diagnozę, która padła na procesor DSP. Postanowiłem podłączyć w/w procesor pod generator funkcyjny i oscyloskop i mojemu zdumieniu ukazał się pięknie obcięty wykres przebiegu sinusoidalnego na wyjściu sygnału z procesora. W załączeniu 3 wykresy z testów. Wykres_1 - porównanie sygnały z generatora z sygnałem wyjściowym z korektora (kolor żółty - generator, niebieski - procesor), Wykres_2 - porównanie sygnałów dla danej częstotliwości bez wzmocnienia przez procesor, Wykres_3 - porównanie sygnałów ze wzmocnieniem przez procesor DSP. Na wykresach widać, że góra przebiegu jest ucinana co powoduje słyszalne zniekształcenia.
    Technics SH-GE90 - zniekształca dźwięk Technics SH-GE90 - zniekształca dźwięk Technics SH-GE90 - zniekształca dźwięk
    Może, ktoś z forumowiczów wie jak rozwiązać ten problem.

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Witam
    Dzisiaj wstępnie udało mi się namierzyć winowajcę, który znieszktałca dźwięk w torze audio. Są to tranzystory 2SC3327 pełniące funkcję MUTING'u dla toru wyjściowego z procesora DSP. Jakość dzwięku po wylutowaniu tranzystorów Q11 i Q12 odrazu się polepszyła co zresztą mogłem zaobserwować na oscyloskopie. Można jeszcze spróbować inną konfigurację podłączenia procesora a mianowicie : wejście sygnału podpinamy do Line In a wyjście sygnału z DSP do Tape Out. Taka konfiguracja również pomogła w polepszeniu w jakości dźwięku bez "grzebania" w środku. Przy okazji powymieniałem elektrolity w torze zasilania bo były lekko okopcone.

Pozdrawiam
    diodax
  • Poziom 11  
    Tylko je wylutowałem i róznica w brzmieniu olbrzymia. Zresztą na oscyloskopie wkońcu przebieg wejściowy i wyjściowy zaczeły się w pełni pokrywać dla charakterystyki FLAT. One pełnią funkcję tłumienia sygnału wyjściowego jeżeli DSP nie jest zasilane z sieci. Powymieniaj jeszcze elektrolity w torze zasilacza, może to pomoże.
  • Poziom 11  
    We wczesniejszym poście źle powiedzialem odnośnie tych tranzytorów. One pełnią funkcję MUTING jak załączamy procesor przyciskiem POWER oraz jak go wyłączamy w celu wyeliminowania stuków w torze audio. Tam gdzie je wylutowałem to słychać teraz charakterystyczne stuki podczas załączania DSP, w drugim torze od wejścia/wyjścia TAPE są te tranzystory i stuków nie słychać przy załączaniu DSP. U mnie widać, że zniekształcenia wprowadzały te tranzystory od wejścia SOURCE (Q11 i Q12). Po wylutowaniu słychać stuki ale dzwięk jest już OK.
  • Poziom 11  
    Witam
    Zamienniki dla 2SC3327 zamówiłem i czekam na przesyłkę. Oczywiście ze mam zamiar wlutować sprawne tranzystorki. Co do oscyloskopu to powiem, że za tą cene wart jest tych pięniędzy. Jakość wykonania jest na wysokim poziomie w porównaniu z oscyloskopami Uni-T, Owon i innymi markami niskobudżetowymi.
    Pozdrawiam
    diodax
  • Poziom 19  
    Witam z góry sorry za ponowne wałkowanie tematu. U mie w ostatnim czasie również pojawiły się dziwne przebarwienia dzwięku w tym korektorze przełożyłem pare wyjsciowych kabli do tape out tak jak zasugerowałeś i lekko się poprawiło ale nie na tyle jak było kiedyś... moje pytanie jest następujące.. bedzie potrzeba wymiany tylko tranzystorów q11/12 z wyjsia line out i q13/14 z tape out czy jeszcze czegoś więcej bo wspominałeś coś o elektrolitach. z góry dziekuje za odpowiedz.
    Mariusz.